Pociski i opium. Historie życia i śmierci z czasów masakry na Placu Tiananmen

子彈鴉片—天安門大屠殺的生死
Anna Włodarczyk
literatura faktu
Ag2S

4 czerwca 1989 roku w Polsce odbywały się pierwsze częściowo wolne wybory. Wkrótce runął mur berliński i nastąpiło zjednoczenie Niemiec, a radzieckie imperium legło w gruzach. Europa otwiera nowy rozdział swojej historii. Chińczycy jednak zapamiętają ten dzień jako jeden z najczarniejszych momentów w dziejach Państwa Środka. Przed świtem wokół Pekinu zgromadzona została licząca ponad dwieście...

Przed świtem wokół Pekinu zgromadzona została licząca ponad dwieście tysięcy żołnierzy Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza. Wkroczyła do stolicy i dokonała masakry, która wstrząsnęła światem. Do dziś brak potwierdzonych danych, ile osób straciło życie na placu Tianenmen; wiadomo jednak, że konsekwencje tych wydarzeń poniosły setki tysięcy chińskich obywateli, którzy byli więzieni, prześladowani albo zmuszeni do ucieczki za granicę.

Liao Yiwu oddaje głos ofiarom z placu Tienanmen, dysydentom, byłym więźniom, rewolucjonistom, ale także tym, którzy przypadkiem zostali wciągnięci w wir historii. Nie cenzurując i nie upiększając ich wypowiedzi, daje poruszające świadectwo okrutnych czasów, które nie powinny zostać zapomniane.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Potisz | 2016-10-07

Czytam te smutne historie, zebrane przez uważnego dziennikarza i zastanawiam się, dlaczego układają się w dość monotonną i osobistą, w sensie negatywnym, kompozycję.
Spotkanie Liao Yiwu, notabene świadka historii ze słynnym chińskim buntem i nie mniej słynną datą 4 czerwca w tle, z przyjacielem, by na nowo opisywać swe nigdy niezagojone rany, uchodzi dla mnie tutaj za symbol, który scala wszystkie opisywane w książce relacje. Było dla mnie tezą, jakoby autor nie usiłował za wszelką cenę przybliżyć tej historii, a jedynie ukazać w niej cząstkę przeszłości jego kraju. Dlatego też jako czytelnik nie będący bezpośrednim obserwatorem opisywanych zdarzeń, miałem wrażenie, jakbym był mimowolnym świadkiem intymnej rozmowy dwóch kumpli, której nie miałem prawa się przysłuchiwać. Autora nie rehabilitują opisy, które mogłyby pod piórem wytrawnego dziennikarza zmienić się w dające do myślenia obrazy. Tutaj pełnią rolę niecierpliwych wtrąceń.
Monotonna i tym samym przewidywalna konstrukcja,...

telrhosien | 2015-07-07
Na półkach: Przeczytane, 52/2015?
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Mało kto nie widział słynnego nagrania z samotnym człowiekiem tarasującym drogę jadącym czołgom. Ale czy wiemy o tych wydarzeniach coś więcej? Bo przecież to nie był zryw jednego człowieka. Dzięki tytanicznej (i niebezpiecznej, bo zupełnie nielegalnej w Chinach) pracy Liao Yiwu możemy poznać wiele historii tych, którzy w mniejszym lub większym stopniu byli wplątani w wydarzenia 4 czerwca 1989 roku, a którzy potem zostali skazani, byli męczeni, a teraz zepchnięci na margines społeczeństwa, oderwani od życia, praktycznie bez środków, starają się jakoś przetrwać każdy dzień.

Książka jest objętościowo spora, momentami wydawać się może nużąca, ale bardzo doceniam, że autor podjął trud zebrania tych świadectw i dał nam możliwość wysłuchania tych ludzi. Nie jest to lektura łatwa, ale z całą pewnością wzbogacająca naszą wiedzę o tym "dziwnym" kraju, jakim są Chiny.

Kuba | 2018-03-02
black-fox | 2018-02-06