Lustro o północy. Śladami wielkiego Treku

Wydawnictwo: Czarne
The Mirror at Midnight: A South African Journey
literatura faktu
Ag2S

Adam Hochschild patrzy na napięte stosunki we współczesnej RPA przez szczególny pryzmat. Punktem wyjścia są dwa historyczne wydarzenia, pozornie odległe. Pierwsze to przełomowa bitwa nad Krwawą Rzeką, która miała miejsce w 1838 roku i przesądziła o tym, kto będzie rządził w tej części świata – Burowie czy Zulusi. Drugie to obchody jej rocznicy zorganizowane sto pięćdziesiąt lat później przez konkurujące ze sobą ugrupowania. Oba wpłynęły na zmiany polityczne, jakie zaszły w kraju w późniejszych latach, i na społeczeństwo, które po dziś dzień pozostaje skłócone. Hochschild w przenikliwy sposób, łącząc reportaż i książkę historyczną, ukazuje kraj, na którego współczesności przeszłość położyła się wyjątkowo długim cieniem.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/lustro-o-polnocy

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/lustro-o-polnocy

pan_szymanek | 2018-06-05
Przeczytana: 17 maja 2018

Miałem inne oczekiwania wobec tej pozycji. Momentami czułem się jakbym czytał podręcznik od historii przed sprawdzianem.. za dużo historii, za mało aspektu społecznego. To "lustro" nie odbiło moich oczekiwań, co nie oznacza że książka jest słaba czy nudna..

haLina | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Opowieść powstała w 1988 (czyli przed przemianami w RPA ) i mocno straciła na aktualności. Oczywiście opisywane fakty są wstrząsające, ale obecnie to już historia. Brakowało mi obiektywizmu zamiast zaangażowania.

Piotr | 2018-02-09

Długo mi się czytało. Książka wielowątkowa, o historii Burów, apartheidzie, niesprawiedliwości społecznej, losach ludzi, którzy mieli mało a zabrano im wszystko. Pozycja dalej aktualna. Polecam.

kasiarzyna | 2018-02-06

Druga połowa XX wieku w RPA to krwawy czas apartheidu. „Jak to się stało, że niewielka mniejszość białych mieszkańców Południowej Afryki zdołała tak długo utrzymać się u władzy, mając cały świat przeciw sobie?” – to pytanie, które zadał sobie autor. Apartheid nie zaczął się w roku 1948, ale jego korzenie sięgają trzysta lat wstecz. Afrykanerzy zawłaszczyli sobie historię, zmitologizowali przeszłość i dzięki temu zdominowali lokalną ludność. Autor obserwuje współczesne obchody 150. rocznicy bitwy nad Krwawą Rzeką. Ta bitwa to nie odległa historia: co roku w całym kraju odbywa się nawet pięćset uroczystości czy rekonstrukcji poświęconych temu wydarzeniu. Obie strony mają swoją wersję tego starcia, bo to „batalia nadal rozgrywająca się w całym kraju”.
Bardzo ważna dziś książka o tym, jak polityka historyczna ma wpływ na codzienność. Jak wydarzenia sprzed ponad stu lat wciąż powodują śmierć i nienawiść.

Zaleznawpodrozy | 2017-10-14
Przeczytana: 14 października 2017

Dlaczego w połowie miałam tej książki dosyć? Bo wiem, jak bardzo jest ona nieaktualna. Napisana 30 lat temu, jest dziś tekstem historycznym. Pewnie gdybym bardziej była zainteresowana tematem RPA, to bym ją z zainteresowaniem czytała dalej. Jednak w moim przypadku - wolałabym reportaż z drugiej dekady XXI wieku.

Wielebny | 2017-09-19

Pomimo ciekawego tematu, książki nie czyta się z zainteresowaniem, a raczej ze znudzeniem. Autor przez cały czas wałkuje prawie jedynie jedną rzecz, a mianowicie sposoby prześladowania i torturowania czarnej ludności w RPA lat 80-tych. Oczywiście, w książce dotykającej tematu apartheidu nie da się tego uniknąć, to czytanie bez przerwy o tym samym staje się męczące.
Po opisie książki, spodziewałem się czegoś, co pozwoliłoby mi zobaczyć ogólną sytuację w kraju z południa Afryki. Dostałem natomiast opis spotkań autora z osobami gnębionymi przez władze i opisy ich przeżyć, a także różnych absurdów apartheidu. Doceniam oczywiście chęci autora i jego wkład w walkę z okrutnym systemem, jaki wówczas panował w tym państwie, natomiast trudno mi docenić jakoś owego reportażu.
Jednym z niewielu elementów, jakie naprawdę mnie zaciekawiły, były opisy historycznych wydarzeń z Wielkiego Treku. Chodzi tutaj np. o walki Burów z Zulusami. Nie jest tego jednak w książce wiele. Najczęściej dostajemy...

gniewko1 | 2017-08-13
Przeczytana: 05 maja 2017

Fajnie czasami przeczytać reportaż, który pokazuje sytuację można powiedzieć historyczną. Od tych wydarzeń mineło prawie 30 lat. Przez całą książkę nurtowało mnie pytanie czy autor napisałby ją znając późniejsze wydarzenia. Wiedząc o dzisiejszej przestępczości w RPA

mooflon | 2016-10-22
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2016
Przeczytana: 22 października 2016

Męczyłem tę książkę przez dwa i pół miesiąca. Daję trójkę, bo doceniam pracę autora, ale to jest tak śmiertelnie nudne, że radzę omijać z daleka.

tala_89 | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Bardzo dobry, wyważony reportaż, napisany przez człowieka, który zna RPA "od podszewki". Cenię autorów, którzy piszą o czymś czego rzeczywiście "dotknęli" - jadą gdzieś, przyglądają się z bliska i zdają relacje (niby oczywiste, ale wielu współczesnych reportażystów robi to "na pół gwizdka"). Książka Hochschilda jest tym bardziej wyjątkowa, bo autor wracał do RPA wielokrotnie (poczynając od lat 60. XX) i za każdym razem trafiał na inny moment dziejowy, potrafił ocenić zmiany i nabrać dystansu.

Historia RPA jest niezwykle fascynująca i rzeczywiście przypomina tytułowe "lustro o północy" - przerażająca twarz, ale Twoja. Na swój sposób podobna jest do Stanów Zjednoczonych, ale wcale nie w zakresie relacji między białymi a czarnymi, ale między białymi a Indianami. To Indianie zamieszkiwali Amerykę Północą przed przybyciem Europejczyków, to ich Europejczycy zabijali i ujarzmiali w imię chrześcijaństwa, cywilizacji i postępu, to ich społeczeństwo zostało wykorzenione.

Trudno zrozumieć...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2016

Dlaczego taki właśnie tytuł wybrał Adam Hochschild do swojej opowieści o Republice Południowej Afryki?
To cytat z Breytenna Breytenbacha***

„ Gdy patrzysz na Południową Afrykę, to tak, jakbyś spoglądał
W lustro o północy […] Przerażająca twarz, ale twoja.”

Adam Hochschild przedstawia historię Republiki Południowej Afryki, od początków kolonizacji przez Holenderską Kampanię Wschodnioindyjską, aż po czasy współczesne.
Właściwie robi to w kilku „ratach” bo sam trzon książki to okres do roku 1988 i obchodów 150 rocznicy Wielkiego Treku, później następuje przeskok do roku 1994, a samo zakończenie dotyczy roku 2007.
Dzięki tej opowieści lepiej możemy zrozumieć fenomen, jakim była i jest do tej pory Republika Południowej Afryki.
Sam odwiedzałem ten kraj kilkukrotnie i jestem zakochany w Kapsztadzie.
Autor przechodzi pewną przemianę w ocenie RPA. Od wielkiej niechęci do systemu apartheidu i wizji, że po jego upadku powstanie państwo sprawiedliwe i demokratyczne, do realnej oceny...