Złe psy. W imię zasad

Wydawnictwo: Otwarte
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Ophelia

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Bez kompromisów, bez skrupułów, bez cenzury. Patryk Vega zdobył zaufanie policjantów jak nikt inny. Niczego przed nim nie ukrywali. Czas, aby prawdę poznali wszyscy. Sławek Opala i inni policjanci opowiadają o prawdziwym obliczu polskiej mafii: morderstwach, haraczach, świadkach koronnych, o...

Bez kompromisów, bez skrupułów, bez cenzury.
Sławek Opala i inni policjanci opowiadają o prawdziwym obliczu polskiej mafii: morderstwach, haraczach, świadkach koronnych, o przepychankach z przełożonymi i metodach pracy, które mają być przede wszystkim skuteczne.
To książka o świecie twardych facetów, w którym granica między zbrodnią a prawem jest cienka, ale wyraźna.
Bo sprawiedliwość jest jedna.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Kiwi_Agnik | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Książka przedstawiająca brutalny, bezcenzuralny i prawdziwy obraz policyjnej rzeczywistości.

Rozmówcy opowiadają o trudnych, ale i ciekawych doświadczeniach w swojej karierze, oraz o blaskach i cieniach pracy w policji.

Pozycję bardzo dobrze się czyta i dużo można się z niej dowiedzieć.

Polecam.

sola255 | 2015-05-27

Złe psy. W imię zasad.
Na okładce Sławomir Opala - policjant - "pies"(sam mówił tak o sobie), który w 2014 roku popełnił samobójstwo .
Czytałam w opiniach ,że to tani chwyt marketingowy ,żeby przyciągnąć czytelników.
Wolę jednak myśleć o tym w inny sposób. Opala nie żyje .Pokazywanie jego wizerunku i publikowanie prawdziwych danych nikomu już nie zaszkodzi .
Natomiast na kartach książki , Vega stosując ciekawą konstrukcję (rozmowy z policjantami ), wprowadza czytelnika w arkana pracy operacyjnej .Nie takiej rodem z filmu , ale tej "brudnej" codziennej roboty, gdzie pracując , nie można się " nie ubrudzić". Gdzie są dwie opcje : my , albo oni.
Brutalny świat , faktycznie nie każdy umiał by się w nim odnaleźć . Świat zaborczy , gdzie praca (przestępcy) nie trzyma się tzw roboczych ram czasowych (8-16). Świat , który dominuje każdą wolną chwilę , czas przynależny rodzinie i skazuje na samotność , niezrozumienie ( jeśli chce się ją wykonywać dobrze).
Nie jestem naiwna , zdawałam...

Ewelina229 | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Głęboki wywiad przeprowadzony z kilkoma policjantami, których różnią wydziały w których pracują, ale gdzie wszyscy otwarcie przyznają jak łatwo o pomyłkę, gdzie możesz posunąć się za daleko, gdzie granica jest bardzo krucha. Ukazana jest tutaj codzienność tych ludzi, którzy muszą zawsze być gotowi, czujni i "na posterunku", i choć w wielu momentach można sobie pomyśleć " jasna cholera, no ale jak to?", dla nich jest to tzw. "chleb powszedni". Ta książka jest niezwykle prawdziwa,autentyczna dlatego też tak bardzo do nas dociera. Nie jest to opowieść o funkcjonariuszach z jakiejś małej mieściny, gdzie łapie się pijanych rowerzystów, czy wlepia mandaty za picie piwa pod sklepem :), tylko "przesłuchanie policjantów" z tego, z czym muszą się mierzyć w swojej pracy. Chcę wierzyć, że są policjanci, którzy nie weszli w szpony korupcji...
polecam

deana | 2016-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Policjant - śledczy, oficer, przedstawiciel władzy czy po prostu pies? Różnie na nich patrzymy, różnie oceniamy. Niechlubna PRL-ska przeszłość narzuca skojarzenie niezbyt bystrych milicjantów z kawałów lub czepliwych, wymuszających łapówki cwaniaków. Chyba rzadko ktokolwiek zastanawia się nad tym jak na prawdę wygląda współczesny policyjny świat. Na czym polega praca oficera kryminalnego, z czym musi się mierzyć, co musi znosić i co poświęcać.

Patryk Vega zdobył zaufanie policji. Wniknął w jej struktury i obserwował ich pracę zbierając materiały do swoich filmów i seriali. Policjanci opowiadali mu o wszystkim. Szczerze, bezpośrednio, czasem używając dosadnych słów. Czytając ten wywiad i stopniowo uświadamiając sobie co dokładnie to znaczy, trudno się dziwić. Człowiek pełniący służbę, szczególnie wywiadowca, śledczy, policjant od walki z gangami cały czas żyje na krawędzi, balansując pomiędzy ,,dobrem" i ,,złem". Poświęca często wszystko. Wielu jest rozwiedzionych, samotnych,...

Lilian | 2016-08-14
Na półkach: Przeczytane, A_Złe psy
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Niewielka jest różnica pomiędzy policjantami a przestępcami. No w sposobie wypowiadania się na pewno ...
Przekleństwa, wulgarność, ksywki, alkohol, lalunie... jakbym czytała Masę i jego trzepakowe słownictwo...

Na szczęście jest różnica w postrzeganiu pewnych rzeczy, w patrzeniu na sprawiedliwość, moralny kodeks i krzywdę bezbronnych...
Akcje z życia wzięte, niektóre brutalne, inne tragiczne a niektóre wręcz zabawne i śmieszne.

Czyta się bardzo szybko, bo historie wplecione są w rozmowę dziennikarza z policjantami, choć najbardziej interesujący jest wstęp, w którym autor opisuje swoje refleksje na temat policjantów a szczególnie Sławka Opali.

Ewelinka5 | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

"Złe psy" to powieść napisana w formie wywiadu Patryka Vegi z policjantami. Autor nie występuje tu jako zewnętrzny narrator, dziennikarz, który tylko zadaje pytania. Z poszczególnymi gliniarzami łączą go wspomnienia i bliska znajomość. Dzięki temu mamy wrażenie, jakbyśmy czytali relację ze spotkania dobrych kumpli, którzy razem przeżyli niejedno. "Złe psy" czyta się rewelacyjnie. Napisane bezpośrednim, prostym językiem, wciągają intrygującą fabułą. Autor obala wiele stereotypów, jednocześnie znajdując potwierdzenie na część z nich. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda praca w policji, "Złe psy" to dla was idealna lektura. Patryk Vega nie koloruje rzeczywistości.

W książce Patryka Vegi znajdziemy uzupełnienie powszechnie znanych faktów, chociażby z życia i śmierci Sławka Opali, który był jednym z rozmówców autora. "Złe psy" przynoszą odpowiedź na pytanie, co naprawdę stało się ze Sławkiem Opalą i jemu podobnymi. Otrzymujemy pełen, rzetelny obraz człowieka, który...

emindflow | 2015-05-23
Przeczytana: 23 maja 2015

Mocna i prawdziwa książka pokazująca kulisy pracy polskiej policji w walce z najgroźniejszymi przestępcami.
Patryk Vega to jeden z niewielu ludzi spoza branży, przed którymi gotowi są otworzyć się anonimowi dla opinii publicznej oficerowie policji, osobiście stojący za jej największymi sukcesami. W rozmowie z autorem opowiadają o swoich najbardziej spektakularnych akcjach, zasadach, którymi kierują się w swojej pracy i metodach postępowania z bandytami, które jaskrawo kontrastują z obrazem kreowanym w mediach.
Całość jest napisana jędrnym i dosadnym językiem, który nadaje tym opowieściom walor jeszcze większej autentyczności i szczerości.
Czyta się znakomicie. Polecam.

koliber | 2015-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2015

„ … ślubuję pilnie przestrzegać prawa… strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażaniem życia… wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych… (...).”

Słowa policyjnej roty (i zarazem tytuły rozdziałów książki Vegi) pięknie brzmią i bardzo pasują na motto dla „ostatnich żyjących romantyków”, jak policjanci sami o sobie mówią. To, co się obecnie dzieje w świecie przestępczym pokazuje, że ów romantyzm trzeba jednak „nieco” zmodyfikować, dostosować do rzeczywistości. Zwykły podwórkowy złodziejaszek śmieje się mundurowemu w twarz „nic nie powiem, i ty mi nic nie zrobisz, jesteś gliną, musisz przestrzegać prawa”.
Swoje pięć groszy dołożą jeszcze media, rozdmuchując na cały kraj aferę, bo policjanci z jednej strony zdzielili pałkami „Bogu ducha winnych kibiców”, z drugiej zaś nie utrzymali porządku na stadionie. Jak bronić tego kraju i jego obywateli wobec lekceważącego stosunku bandziorów wobec policji i przy braku wsparcia ze strony społeczeństwa?
Trzeba pokazać, kto...

Łukasz | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Mocna książka! Patryk Vega, który klimat Policji zna doskonale napisał rewelacyjną książce o tym jednym z najbardziej niedocenianych zawodów w naszym kraju. Autor pokazuje nam świat twardzieli z Policji i ich alter ego ze świata przestępczego. Swiat Policji Kryminalnej przedstawiony w tej książce z pewnością nie jednego czytelnika zwali z nóg i spowoduje utratę wiary w system. Książka niczym serial "Pitbull" razi autentycznością, nie ma w niej miejsca dla romantycznych bohaterów i to w niej ujmuje... wiem to, gdyż sam jestem "operacyjniakiem"

| 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

O.K. ta książka też była niezła, też się ją błyskawicznie czytało... Problem tylko w tym, że jeśli obejrzałeś/aś wcześniej film "Pitbull. Nowe Porządki" to mogłeś 70% książki pominąć bo sytuacje i dialogi w filmie były odwzorowane niemal 1:1. Także szybko mi z książką poszło, mimo wszystko polecam.