Okładka książki Domek z kart

władza, partia, intryga, dziennikarka
typ
papier
Edyta
7,12 (26 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Powieść o mechanizmach i żądzy władzy. Francis Urquhart, czołowa postać klubu parlamentarnego partii rządzącej w Wielkiej Brytanii, pragnie tylko jednego: władzy. Dąży do niej, nie bacząc na nic, w myśl zasady: cel uświęca środki. Na trop jego nikczemnych matactw i intryg natrafia ambitna i przebojowa dziennikarka, Mattie Storin, i postanawia wydobyć je na światło dzienne. Okazuje się to trudniejsze, niż przypuszczała, Urquhart bowiem cieszy się poparciem wielu wpływowych osobistości. Wtedy Mattie uzmysławia sobie, jaką naiwnością było sądzić, że prasa, "czwarta władza", jest niezależna od władzy politycznej. Czy mimo wszystko wierna etyce zawodowej dziennikarka potrafi się jej przeciwstawić?

źródło opisu: http://allegro.pl/michael-dobbs-domek-z-kart-stan-bdb-i1348180477.html

źródło okładki: http://pl.gojaba.com/book/8489874/Domek-z-kart-Michael-Dobbs

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
emindflow | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Według mnie to jeszcze jedna mocno przereklamowana książka.
Prawdopodobnie większość czytelników widziała serial inspirowany tą powieścią (ja jeszcze nie oglądałem), więc tylko nielicznym pozostałym powiem, że fabuła opowiada o kulisach bezpardonowej walki o fotel premiera rządu brytyjskiego. W tej walce nie obowiązują żadne zasady, wszystkie chwyty są dozwolone, a w drodze do władzy kandydaci gotowi są na wszelkie niegodziwości i łamanie prawa z morderstwem włącznie.
Sam pomysł fabuły wydaje się być ciekawy, ale autor poradził sobie z nim nie najlepiej. Książka do połowy jest po prostu nudna, a całość przewidywalna i ani przez moment niczym nie zaskakuje. Na dodatek zaprezentowani politycy to w większości jakieś ćwierćmózgi, a wybitni dziennikarze śledczy mogliby co najwyżej obsługiwać automat z kawą w redakcji "Faktu`'
Nie bardzo rozumiem cały rozgłos towarzyszący tej powieści (choć może bardziej serialowi), wszak chyba nikt choćby średnio ogarniający współczesną rzeczywistość...

Lukardis | 2015-02-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2015

"House of Cards" nie jest złą książką, ale wyraźnie brak jej tempa. Temat jest ciekawy - political fiction dotyczący najwyższych kręgów władzy w Wielkiej Brytanii. Żądza władzy, układy, ambicja, chęć zemsty - każdy powód jest dobry, aby zniszczyć rywala. Pod tym względem książka jest niestety dość mocno przewidywalna (przynajmniej do czasu). Największym minusem jest jej pooowoooolność; gdyby bardziej przypominała thriller z nagłymi zwrotami akcji, to dałabym jej więcej gwiazdek. Najtrafniejsza ocena tej książki to "dobra", do "rewelacyjna" jej niestety sporo brakuje, ale mimo wszystko warto przeczytać, choćby ze względu na to, że autor przez kilka lat zajmował się polityką, więc pewnie widział to i owo :)

Varant | 2014-09-09

Dałem tej książce 8 gwizdek gdyż zaprawdę jest rewelacyjna. Historia Francisa Urquhuarta jest niezwykle wciągająca, przypuszczę nawet twierdzenie, że zainteresuje tych, którzy niezbyt pasjonują się polityką. Dobbs nakreślił świetną intrygę, wyraziste postacie i dość szybkie dialogi, które dodają akcji wigoru. Na dodatek autor przedstawił oraz opisał podstawy brytyjskiej polityki i mechanizmy władzy nią kierujące. Jedynym minusem tej pozycji jest jej powierzchowność przy poruszaniu spraw obyczajowych i politycznych jednak w zamian za to czytelnik dostaje wciągającą fabułę. Coś za coś. Polecam każdemu entuzjaście polityki jak i każdemu entuzjaście literatury anglosaskiej.

Monika | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 lutego 2015

Książka jest dobra, ale uważam że serial stworzony na podstawie ksiązki jest lepszy.

Mieczysław | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Z trudem dobrnąłem do końca ciągle licząc na coś ciekawego. Książka dobra, przyznaję, ładnie napisana, z rozmachem, jednak zupełnie nie dla mnie. Polityka i fakty z życia elity politycznej (zwłaszcza w Anglii) to temat pozostający całkowicie poza kręgiem moich zainteresowań.

Renifer | 2015-02-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2015

Dobrze, kiedy człowiekowi wpada do ręki książka przypadkowa, której nie planował czytać. Tak było właśnie w przypadku "House od Cards", e-book kupiłam jako kota w worku za śmieszne pieniądze. Wcześniej słyszałam, że jest serial o takim tytule, wiedziałam, że fabuła kręci się wokół polityki. Tyle.
I co? Mniam mniam proszę państwa, smakowała mi ta historia bardzo bardzo. Wyraziste charaktery, całkiem fajnie poprowadzona intryga. A czytelnik stoi obok i patrzy jak bohaterowie układają kolejne puzzle politycznej układanki. Czynnikiem motywującym większość działań jest władza, chęć zdobycia jej, utrzymania. Moralność i uczciwość, to w wśród polityków ciężki temat. Bardzo podobała mi się czujność każdego z głównych graczy, umiejętność oceny drugiego człowieka, czy może on stanąć na drodze do władzy. Co zapamiętam przede wszystkim, że w polityce nie szacunek jest najważniejszy, a strach, to cały sekret.
Ciekawe, czy ta książka będzie aktualna za kilkanaście lat? Pewnie tak, mechanizmy...

Turms | 2014-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Podejrzewam, że gdyby nie amerykańska ekranizacja nigdy bym nie dowiedział się o istnieniu tej książki. A tak dzięki Frankowi Underwoodwi trafiłem w pełen intryg i spisków, świat brytyjskiej polityki, którą umiejętnie zza kulis steruje Francis Urquhuart, marzący tylko o tym żeby wprowadzić się na jeden z najważniej adresów świata polityki - Downing Street 10. I żeby się tam dostać nie cofnie się praktycznie przed niczym.

Stanzzi | 2015-02-27

Opowieść o sile, którą daje władza i zniewoleniu, które idzie w parze nieodmiennie z tą siłą. O ludziach zaszczutych swoimi ambicjami, z trwogą oglądający się na swoje błędy z przeszłości, cudownie zmartwychwstałe w najmniej odpowiednim momencie. Każdy z bohaterów niesie swoje brzemię, a raz naznaczony polityką już nigdy się od niej nie uwolni, przekreślając w ten sposób całe dotychczasowe i przyszłe szczęście.

Wyjątkowo smutna pozycja, choć wciągająca jak diabli. Miałam to szczęście (choć moi znajomi nazwaliby je raczej "zacofaniem"), że omijają mnie mody na wszystkie seriale, stąd przeczytałam "House of cards" nieskażona wizją reżysera. Nie wiem, czy polecać osobom, dla których zakończenie nie dość, że jest znane, to jeszcze znacznie bardziej rozbudowane w wersji serialowej...

jerzujerzu | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Wyśmienita intryga. Nie mam zamiaru zdradzać tresci jednak zakończenie jak dla mnie bardzo rozczarowujące. Mimo tego dobra książka, polecam

Sylwia | 2015-02-05

Obiecuje tak wiele
W słowa prawdę owija
Gdy uklękniesz dłoń poda
Lecz umie też zabijać *

Serial House of cards pokochałam... no może nie od pierwszego epizodu. Przyznam szczerze, że po jego obejrzeniu nawet zwątpiłam, czy na pewno chcę tę produkcję oglądać. Potem jednak stwierdziłam, że nie mogę się tak łatwo poddawać i czas dać Frankowi Underwood'owi drugą szansę. Ponownie włączyłam pierwszy odcinek i zostałam kupiona w ekspresowym tempie. Dobrze, że każdy sezon (z dwóch dotychczas wyemitowanych) miał po 13 odcinków. Gdyby było ich więcej, pewnie nie obyłoby się bez urlopu. Serial strasznie wciąga i naprawdę trudno się od niego oderwać. A gdy skończy się ostatni odcinek... zaczyna się odliczać dni do emisji kolejnego sezonu (na w USA na platformie Netflix już...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maria Nurowska
    71. rocznica
    urodzin
    ,,Ten kocha naprawdę, kto nie wie, dlaczego kocha.
  • Isabel Abedi
    48. rocznica
    urodzin
    Są w życiu rzeczy, o które trzeba walczyć, ponieważ czas, jaki na nie zostaje, niekiedy jest krótszy, niż sądzimy.
  • Andrzej Maleszka
    60. rocznica
    urodzin
    Mama zapaliła świece, a Filip latarkę i z ziemi dom wyglądał jak jeszcze jedna gwiazda. Miasto zostało daleko pod nimi. Choć stali na balkonie, to żadne z nich nie mogło już zobaczyć, jak czerwone krzesło powoli wstaje z trawy i unosi się w górę.
  • Max Allan Collins
    67. rocznica
    urodzin
    Ludzkie duchy, przemykające bez śladu, niezauważalnie. kiedy któryś z nich znika, nikogo to nie obchodzi.
  • Kazimierz Władysław Wójcicki
    81. rocznica
  • Marguerite Duras
    19. rocznica
    śmierci
    I płacząc robi to. Z początku jest ból, a potem ten ból staje się kolejną zdobyczą, odmieniony, narastający z wolna, wznoszący się ku rozkoszy, spleciony wraz z nią. Morze, nieuchwytne w swym kształcie, po prostu niezrównane.
  • Eugene B. Sledge
    14. rocznica
    śmierci
    Wojna to zorganizowany obłęd niszczący najlepszych ludzi.
  • John Williams
    21. rocznica
    śmierci
    Jakże porządni i przyzwoici wydajemy się samym sobie, dopóki nie mamy okazji ani powodu, żeby się zachować nieprzyzwoicie! Potrzeba dopiero miłości, żebyśmy mogli czegoś się dowiedzieć o sobie samych.
  • Arthur Koestler
    32. rocznica