Okładka książki Domek z kart

papier
Edyta
7 (22 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Powieść o mechanizmach i żądzy władzy. Francis Urquhart, czołowa postać klubu parlamentarnego partii rządzącej w Wielkiej Brytanii, pragnie tylko jednego: władzy. Dąży do niej, nie bacząc na nic, w myśl zasady: cel uświęca środki. Na trop jego nikczemnych matactw i intryg natrafia ambitna i przebojowa dziennikarka, Mattie Storin, i postanawia wydobyć je na światło dzienne. Okazuje się to trudniejsze, niż przypuszczała, Urquhart bowiem cieszy się poparciem wielu wpływowych osobistości. Wtedy Mattie uzmysławia sobie, jaką naiwnością było sądzić, że prasa, "czwarta władza", jest niezależna od władzy politycznej. Czy mimo wszystko wierna etyce zawodowej dziennikarka potrafi się jej przeciwstawić?

źródło opisu: http://allegro.pl/michael-dobbs-domek-z-kart-stan-bdb-i1348180477.html

źródło okładki: http://pl.gojaba.com/book/8489874/Domek-z-kart-Michael-Dobbs

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Varant | 2014-09-09

Dałem tej książce 8 gwizdek gdyż zaprawdę jest rewelacyjna. Historia Francisa Urquhuarta jest niezwykle wciągająca, przypuszczę nawet twierdzenie, że zainteresuje tych, którzy niezbyt pasjonują się polityką. Dobbs nakreślił świetną intrygę, wyraziste postacie i dość szybkie dialogi, które dodają akcji wigoru. Na dodatek autor przedstawił oraz opisał podstawy brytyjskiej polityki i mechanizmy władzy nią kierujące. Jedynym minusem tej pozycji jest jej powierzchowność przy poruszaniu spraw obyczajowych i politycznych jednak w zamian za to czytelnik dostaje wciągającą fabułę. Coś za coś. Polecam każdemu entuzjaście polityki jak i każdemu entuzjaście literatury anglosaskiej.

Turms | 2014-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Podejrzewam, że gdyby nie amerykańska ekranizacja nigdy bym nie dowiedział się o istnieniu tej książki. A tak dzięki Frankowi Underwoodwi trafiłem w pełen intryg i spisków, świat brytyjskiej polityki, którą umiejętnie zza kulis steruje Francis Urquhuart, marzący tylko o tym żeby wprowadzić się na jeden z najważniej adresów świata polityki - Downing Street 10. I żeby się tam dostać nie cofnie się praktycznie przed niczym.

jerzujerzu | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Wyśmienita intryga. Nie mam zamiaru zdradzać tresci jednak zakończenie jak dla mnie bardzo rozczarowujące. Mimo tego dobra książka, polecam

Adamo33 | 2014-10-10
Przeczytana: 09 października 2014

Podobnie jak jeden z „przedmówców” o książce i jej autorze dowiedziałem się dzięki amerykańskiemu serialowi.
„House of Cards” uważam za jeden z najlepszych seriali, jakie miałem okazję obejrzeć. Z książką jest podobnie. Dla mnie jej największą zaletą jest ponadczasowość. Bo mimo, że została napisana 25 lat temu, to pewne kwestie są wciąż aktualne. Dla polityków wciąż ważniejsza jest władza niż rozwiązywanie realnych problemów zwykłych ludzi. Tzw. wolne media to pojęcie rodem z S-F, bo najważniejszy jest interes ich właścicieli. A o niejasnych powiązaniach polityki i businessu też słyszymy co chwilę.
Mimo mało optymistycznego wydźwięku warto sięgnąć po „Domek z kart”, bo dzięki lekturze możemy się dużo dowiedzieć o funkcjonowaniu polityki i mediów. Pewnie przy tej okazji niejeden czytelnik zostanie pozbawiony złudzeń, co do niektórych grup społecznych, ale mi się wydaje, że warto ponieść taką stratę.

dabal | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moim zdaniem bardzo nierówna, momenty opisujące działania Francisa przedstawione są rewelacyjnie, ale cała część dotycząca Matie jest nudna - i te rozterki z Johnem. Myślę, że pan Doobs, widział początek takiej gry, ale koniec to już raczej zmyślił.

Magdalena | 2014-10-31

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,