Presten

Akcja powieści rozgrywa się w północno-wschodniej Norwegii. W historii bohaterki o znaczącym imieniu Liv (liv to „życie”) przeplata się kilka płaszczyzn czasowych. Wątek główny obejmuje zaledwie jeden marcowy tydzień. Rozbijają go wątki retrospektywne, w których Liv powraca w myślach do wydarzeń sprzed roku. Kolejny plan książki to zajścia sprzed ponad stu pięćdziesięciu lat. Liv pisze bowiem rozprawę doktorską o buncie Saamów i przytacza fragmenty autentycznych dokumentów, próbując zrozumieć słynną sprawę rebelii rodzimych mieszkańców Laponii w Kautokeino, brutalnie stłumionej przez władzę. Wartko napisana, nieco baśniowa powieść, łącząca pytania o znaczenie religii i języka z rozważaniami o poszukiwaniu wiary, winie, przebaczeniu i potrzebie empatii.

źródło opisu: Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, 2007

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,368.html

Katik | 2014-02-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 11 lutego 2014

"Pastor" Hanne Ørstavik to nie jest lektura dla każdego. Powieść jest napisana w formie wewnętrznego monologu głównej bohaterki, która nie potrafi określić ani siebie ani swojego miejsca wśród ludzi. Jako pastor w małej miejscowości na północy Norwegii ma za zadanie pomóc swoim parafianom odnaleźć drogę do Boga, do siebie nawzajem - jednakże to ona sama ma problem z nawiązaniem prawidłowej relacji z drugim człowiekiem, sama wciąż stawia sobie pytania o istotę wiary. Ponadto w jej pamięci powracają obrazy z przeszłości i jej nie do końca jasnego związku ze starszą od niej kobietą, która popełnia samobójstwo. Akcja (a raczej jej szczątkowy zarys) rozgrywa się w surowym, ponurym klimacie północnej Norwegii, wciąż jeszcze naznaczonej wcześniejszymi konfliktami etnicznymi między Norwegami i Samami. W powieści dominuje nastrój wyobcowania, osamotnienia, niepokoju, przygnębienia.

Z twórczością Hanne Ørstavik, jednej z bardziej cenionych współczesnych powieściopisarek norweskich, na pewno...

PaniZima | 2012-08-14
Przeczytana: 09 kwietnia 2012

Dla mnie książka była ciekawa, może trochę na fali zainteresowania kulturą skandynawską. Dosyć interesujący i autentyczny portret kobiety, która zostaje pastorem, co dla nas jest niesamowite, ale okazuje się również trudne do przyjęcia przez miejscowe środowisko.
Trochę w tej opowieści ponurych obrazków, to życie w okolicach koła podbiegunowego, gdzie mała ilość światła potęguje depresję.
Bohaterka jest bardzo współczesną kobietą, która stara się odnaleźć w tym środowisku, poważnie podchodzi do swoich obowiązków i sama też szuka szczęścia.

Scarlett | 2010-06-17

Nie dość, że okropnie nudna, to jeszcze napisana strasznie topornym językiem. Zastanawiałam się, czy to nieudolność tłumacza, czy może taki już klimat tejże książki. Właśnie ten wydumany język przeszkadzał mi w spokojnym dobiciu do końca (tak tak, nie doczytałam "Pastora", skapitulowałam po dobrnięciu na półmetek).
W sumie niewiele tu się dzieje. Mgliste retrospekcje, szalenie złożona osobowość głównej bohaterki, niejasne dla mnie skróty myślowe...
Nie, to nie jest książka dla mnie.
Podsumowując: kit.

Olga_Nieduza | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Przeciętna to słowo, które idealnie oddaje ocenę tej książki, która mogłaby być bardzo dobra. Bo sama fabuła (nie mam jej za nudną) - trzy narracyjne plany 1? młodej norweskiej teolożki i pastora pogubionej w swoim zawodzie 2) nieszczęśliwa historia miłosna 3) ekstremalnie interesująca historia buntu Lapończyków to materiał na bardzo dobrą powieść. Problemem jest narracja, zastanawiałam się jak niektórzy z poprzedników - czy to kwestia tłumacza, ale obawiam się że nie, bo czytałam kilka skandynawskich powieści i żadna z nich nie robiła wrażenia tak infantylnie napisanej.

FromNorwayWithLove | 2011-06-27
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Monotonna narracja, uboga akcja.
Polecam wyłącznie osobom poszukującym książek na temat kobiet - kapłanów w kościele prawosławnym i badającym kulturę Saamów. Pozostałe osoby zrobią lepiej wybierając na wieczorną lekturę inną książkę.

Aloha | 2014-06-11

Fascynujący obraz Norwegii.