Fuglane
norwegia, samotność, wyobcowanie
farfallam

Powieść "Ptaki" stanowi w dorobku pisarza najwyższe osiągnięcie. Została ona przetłumaczona na wiele języków i zekranizowana pod tytułem "Żywot Mateusza". Jest to powieść psychologiczna, poruszająca problem samotności człowieka, problem typowy dla pisarstwa Vesaasa. W pięknej, pełnej prostoty i poetyckiego uroku formie literackiej autor przedstawił tragedię człowieka o wielkiej wrażliwości....

Jest to powieść psychologiczna, poruszająca problem samotności człowieka, problem typowy dla pisarstwa Vesaasa. W pięknej, pełnej prostoty i poetyckiego uroku formie literackiej autor przedstawił tragedię człowieka o wielkiej wrażliwości. Los Matissa, bohatera utworu, związany jest nierozerwalnie z tajemniczą przyrodą norweską, której piękno autor oddał w sposób mistrzowski.

czytający | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

Istnieje świat, który dla nas na zawsze pozostanie niezrozumiały. Są rzeczy, które nigdy nie będą miały dla nas żadnego znaczenia. Występują sytuacje wiecznie niepojęte dla naszego uporządkowanego umysłu. Ale jest ktoś, kto na widok rzeczy prostych i zwyczajnych okaże zdziwienie, zainteresuje się tym, czego nasze oczy nie widzą a umysł nie rozumie. Ten ktoś będzie zawsze pełen trwożnych przeczuć. Jego myślenie będzie przypominało wieczne i bezcelowe rozwijanie zaplątanych myśli. Niestety niemożliwy do przebycia mur odgrodzi nas od ludzi myślących inaczej, niezdolnych do tego aby dotrzymać nam kroku. Przeszkodą będzie niezrozumienie wynikające z tego, że większość nie pojmie co ma na myśli mniejszość. Ciężkie jest życie osób, których umysł jest nastawiony na zupełnie inne postrzeganie rzeczywistości.

To jedna z najpiękniejszych powieści jakie kiedykolwiek przeczytałem. "Ptaki" są bardzo smutną opowieścią o świecie osoby, która jest niedostosowana do życia w społeczeństwie. Tarjei...

Noemi | 2012-11-27

Wydaje mi się, że Tarjei Vesaas był umiarkowanie popularny w PRL-u, obecnie się o nim praktycznie nie słyszy (mimo że w 2010 wyszło tłumaczenie kolejnej jego książki), a szkoda. Autor zdecydowanie wart poznania, jego wykreowany świat - prosty, sugestywny, ale pełen magnetyzmu, z zarysowaną siatką wzajemnych relacji - człowiek-człowiek, człowiek-natura. Utwory Vesaasa to dzieła bardzo symboliczne, ale i proste (co absolutnie nie oznacza, że prostackie), lekko poetyckie, ukrywają w sobie pierwiastek niezwykłości. W "Ptakach" czytelnik wczuwa się w postawę Mattisa, mężczyzny dorosłego, ale bardziej przypominającego dziecko, żyjącego we własnym świecie. Ptaki oznaczają wolność, wolność, która nie jest dana umysłowi Mattisa, wolność, która potrafi boleć, jak wybór jego siostry, Hege. Jednak ptaki zmieniły lot, by przelatywać nad domem rodzeństwa, co nie zdarza się często - może i Mattis jest takim darem, który pojawił się znikąd i poszukuje swojego miejsca na świecie, i do nikogo nie...

Daniel Spaleniak | 2015-06-18

Historia człowieka, który jest "inny" w czasach kiedy "inność" była synonimem obłędu. Matis, główny bohater książki, jest człowiekiem o ponadprzeciętnej wrażliwości, analizuje każdy ruch, każdy drobny gest, myśli kłębią mu się w głowie do tego stopnia, że nie jest w stanie wykonywać dobrze, prawie żadnej pracy. Jest nieporadny, bezbronny, naiwny, dlatego z jednej strony ma się ochotę powiedzieć "człowieku, weź się w końcu w garść", z drugiej dociera do nas to, co już dawno zrozumiała siostra Matisa - jego się już zmienić nie da. Książka napisana bardzo zgrabnie, stylem bardzo przypomina mi Steinbecka z "Pastwisk Niebieskich" - piękne opisy przyrody. Świetne dialogi i wyraziści bohaterowie, szczególnie Matis, który na pewno zostanie w mojej głowie na długo.

brimboleta | 2014-02-17
Przeczytana: 05 lutego 2014

Historia pewnej samotności, Mattis "mężczyzna pod czterdziestkę", całe życie zależny od swej starszej siostry Hege. Wnikliwe studium jednostki odrzuconej przez społeczeństwo, za swoją ułomność; prawdopodobnie chłopak upośledzony, którego cieszą ptaki przelatujące nad domem, a nawet praca przewoźnika po jeziorze, w której tak naprawdę nie ma kogo przewozić. Możemy dzięki Matissowi spojrzeć inaczej na tych bardziej potrzebujących. Vesaas prostotą zbliża nas do swojej powieści.

GabrielL Kamiński | 2011-07-23
Przeczytana: 25 maja 1974

Bardzo poetycki opis życia niedorozwiniętego człowieka na tle dzikiej skandynawskiej natury. Zekranizowana w Polsce pt. "Żywot Mateusza" z genialną rolą Pieczki

LapkaKot | 2012-11-07

Książka wciągająca, smutna i pisana jakby przez Mattisa.

Decannelle | 2016-09-06
Przeczytana: 14 kwietnia 2016