Fuglane
norwegia, samotność, wyobcowanie
farfallam

Powieść "Ptaki" stanowi w dorobku pisarza najwyższe osiągnięcie. Została ona przetłumaczona na wiele języków i zekranizowana pod tytułem "Żywot Mateusza". Jest to powieść psychologiczna, poruszająca problem samotności człowieka, problem typowy dla pisarstwa Vesaasa. W pięknej, pełnej prostoty i poetyckiego uroku formie literackiej autor przedstawił tragedię człowieka o wielkiej wrażliwości....

Jest to powieść psychologiczna, poruszająca problem samotności człowieka, problem typowy dla pisarstwa Vesaasa. W pięknej, pełnej prostoty i poetyckiego uroku formie literackiej autor przedstawił tragedię człowieka o wielkiej wrażliwości. Los Matissa, bohatera utworu, związany jest nierozerwalnie z tajemniczą przyrodą norweską, której piękno autor oddał w sposób mistrzowski.

adb | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Nieczęsto zdarza mi się o powieści pisać: arcydzieło. W przypadku "Ptaków" Vesaasa nie mam cienia wątpliwości. Arcydzieło.

Mattis, główny bohater "Ptaków" jest dla otoczenia tylko wiejskim głupkiem, "Pomylonym", jak o nim mówią. Pozornie ociężały umysłowo, dobiegający czterdziestki mężczyzna jest niezwykle wrażliwy na urodę świata. Najdrobniejsze przejawy piękna wprawiają go w zachwyt, a zdarzenia dla innych błahe dla niego stają wydarzeniami o kolosalnym znaczeniu, wymagającymi gruntownego przemyślenia. Mattis obserwuje świat i przeżywa go intensywnie, równocześnie szukając drogi porozumienia z nim (pisze listy do słonki), bo mimo obecności siostry - Hege, jest bardzo samotny. Jest odizolowany od świata, a bywa, że i od siebie (scena z lustrem). Dla ludzi jest jedynie "Pomylonym", więc każdy kontakt z ludźmi analizuje [...]
Mattis jest przy tym niezdolny do pracy zarobkowej [...] Na dom i utrzymanie obojga pracuje więc czterdziestoletnia, równie samotna jak brat, Hege. Sytuacja...

czytający | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

Istnieje świat, który dla nas na zawsze pozostanie niezrozumiały. Są rzeczy, które nigdy nie będą miały dla nas żadnego znaczenia. Występują sytuacje wiecznie niepojęte dla naszego uporządkowanego umysłu. Ale jest ktoś, kto na widok rzeczy prostych i zwyczajnych okaże zdziwienie, zainteresuje się tym, czego nasze oczy nie widzą a umysł nie rozumie. Ten ktoś będzie zawsze pełen trwożnych przeczuć. Jego myślenie będzie przypominało wieczne i bezcelowe rozwijanie zaplątanych myśli. Niestety niemożliwy do przebycia mur odgrodzi nas od ludzi myślących inaczej, niezdolnych do tego aby dotrzymać nam kroku. Przeszkodą będzie niezrozumienie wynikające z tego, że większość nie pojmie co ma na myśli mniejszość. Ciężkie jest życie osób, których umysł jest nastawiony na zupełnie inne postrzeganie rzeczywistości.

To jedna z najpiękniejszych powieści jakie kiedykolwiek przeczytałem. "Ptaki" są bardzo smutną opowieścią o świecie osoby, która jest niedostosowana do życia w społeczeństwie. Tarjei...

Marzenia | 2018-01-04
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Dobra, ciekawa powieść.
Jak zauważyłam, na LC napisano wiele trafnych, pochwalnych opinii o książce.
Dodam jeszcze, że poza najważniejszym tematem książki - odmienności postrzegania rzeczywistoci, są też inne wątkie dające wiele do myślenia czytelnikowi, takie jak: potrzeba miłości, przynależenia do kogoś, fizycznej bliskości, ogromnej wrażliwości. Ktoś z czytelników dopatrzył się nawet wątku kazirodczego. Dla mnie dość ciekawa jest kwestia dialogów, wypowiadanych słów, oszczędnych, prostych a jak różnie odbieranych, jak, niby pozorne, drobne słowa, tworzą porozumienie międzmy ludzmi (określane w książce jako "mądry") a w innym przypadku mogą być blokadą, powodem wrogości, tworzace totalnie różne obrazy tej samej rzeczywistości.
Polecam.

Noemi | 2012-11-27

Wydaje mi się, że Tarjei Vesaas był umiarkowanie popularny w PRL-u, obecnie się o nim praktycznie nie słyszy (mimo że w 2010 wyszło tłumaczenie kolejnej jego książki), a szkoda. Autor zdecydowanie wart poznania, jego wykreowany świat - prosty, sugestywny, ale pełen magnetyzmu, z zarysowaną siatką wzajemnych relacji - człowiek-człowiek, człowiek-natura. Utwory Vesaasa to dzieła bardzo symboliczne, ale i proste (co absolutnie nie oznacza, że prostackie), lekko poetyckie, ukrywają w sobie pierwiastek niezwykłości. W "Ptakach" czytelnik wczuwa się w postawę Mattisa, mężczyzny dorosłego, ale bardziej przypominającego dziecko, żyjącego we własnym świecie. Ptaki oznaczają wolność, wolność, która nie jest dana umysłowi Mattisa, wolność, która potrafi boleć, jak wybór jego siostry, Hege. Jednak ptaki zmieniły lot, by przelatywać nad domem rodzeństwa, co nie zdarza się często - może i Mattis jest takim darem, który pojawił się znikąd i poszukuje swojego miejsca na świecie, i do nikogo nie...

Kasia | 2018-10-29

„Kwintesencja norweskości” – powiedziała Magdalena. Czyż to nie jest piękna zachęta! Nie mogłam przejść obojętnie obok takiego podszeptu, gdyż skandynawską literaturę lubię i cenię. Oczarowuje mnie i działa na moje zmysły jej surowy, chłodny, szaro-biało-czarny klimat tworzony przez autorów zarówno w powieściach kryminalnych, jak i w literaturze współczesnej.

Tarjei Vasaas napisał powieść uniwersalną, której przekaz był aktualny pięćdziesiąt lat temu i pozostaje taki do dzisiaj. „Ptaki” są klaustrofobiczne, duszne, a zarazem posiadają wiele wentyli pozwalających na wyrównywanie emocji kotłujących się podczas lektury. Głównymi bohaterami są człowiek jako jednostka oraz przyroda.

Człowiek przedstawiony jest jako istota skomplikowana, jedyna w swoim rodzaju, której nie można wpasować w ściśle określone ramy. Człowiek, który na swój, osobliwy sposób postrzega otaczający go świat walcząc ze swoimi strachami i zmorami.

Przyroda również ma swoje prawa. Wymaga szacunku i odpowiedniego...

Daniel Spaleniak | 2015-06-18

Historia człowieka, który jest "inny" w czasach kiedy "inność" była synonimem obłędu. Matis, główny bohater książki, jest człowiekiem o ponadprzeciętnej wrażliwości, analizuje każdy ruch, każdy drobny gest, myśli kłębią mu się w głowie do tego stopnia, że nie jest w stanie wykonywać dobrze, prawie żadnej pracy. Jest nieporadny, bezbronny, naiwny, dlatego z jednej strony ma się ochotę powiedzieć "człowieku, weź się w końcu w garść", z drugiej dociera do nas to, co już dawno zrozumiała siostra Matisa - jego się już zmienić nie da. Książka napisana bardzo zgrabnie, stylem bardzo przypomina mi Steinbecka z "Pastwisk Niebieskich" - piękne opisy przyrody. Świetne dialogi i wyraziści bohaterowie, szczególnie Matis, który na pewno zostanie w mojej głowie na długo.

brimboleta | 2014-02-17
Przeczytana: 05 lutego 2014

Historia pewnej samotności, Mattis "mężczyzna pod czterdziestkę", całe życie zależny od swej starszej siostry Hege. Wnikliwe studium jednostki odrzuconej przez społeczeństwo, za swoją ułomność; prawdopodobnie chłopak upośledzony, którego cieszą ptaki przelatujące nad domem, a nawet praca przewoźnika po jeziorze, w której tak naprawdę nie ma kogo przewozić. Możemy dzięki Matissowi spojrzeć inaczej na tych bardziej potrzebujących. Vesaas prostotą zbliża nas do swojej powieści.

LapkaKot | 2012-11-07

Książka wciągająca, smutna i pisana jakby przez Mattisa.

krolewna | 2019-02-19
Na półkach: 2019, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2019

Ta powieść oddycha Skandynawią. To kwintesencja literatury skandynawskiej. To mistrzowski zapis rasowej, dzikiej przyrody, w którą wpisany jest ból samotności człowieka. Człowieka żyjącego w otoczeniu ludzi, człowieka który nie jest sam, jest jednak bardzo boleśnie samotny.
Głównym bohaterem jest Mattis. Dla otoczenia jest pomyleńcem. Nikt nie bierze go na poważnie. Jednak wrażliwość Mattisa na otaczający go świat, na przemawiającą do niego i wysyłającą mu znaki przyrodę jest ogromna. Jest jednak w tej wrażliwości bardzo osamotniony. Porozumiewa się z przyrodą w świecie, w którym nie może znaleźć porozumienia z człowiekiem.
Piękna książka!

GabrielL Kamiński | 2011-07-23
Przeczytana: 25 maja 1974

Bardzo poetycki opis życia niedorozwiniętego człowieka na tle dzikiej skandynawskiej natury. Zekranizowana w Polsce pt. "Żywot Mateusza" z genialną rolą Pieczki