Kapitan Worse

Seria: Continental
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Skipper Worse
kielland

"Kapitan Worse" powstał i ukazał się w roku 1882 na emigracji w Kopenhadze. Akcja powieści toczy się w rodzinnym Stavanger, około roku 1840. Oprócz pięknie zarysowanej postaci tytułowego bohatera, autor przedstawia w niej dzieje starej firmy handlowej. Garman & Worse, łącząc zarazem satyrę na ówczesne społeczeństwo z pięknem norweskiej przyrody.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 2003

źródło okładki: Wydawnictwo Poznańskie, 2003

Karolina | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Żadna książka ostatnio , tak mnie nie uspokoiła. Zazwyczaj wszystkie książki czytam bardzo szybko. Tą natomiast czytałam bardzo powoli i spokojnie. I nie dlatego że mnie nie ciekawiła. Jak ją odkładałam , to cały czas myślałam co będzie dalej. Zawsze patrzę na dzienną ilość przeczytanych stron. Jak widziałam że to mniej niż 50 , mówiłam że to był słaby dzień. Tutaj mogłam dziennie przeczytać 30 albo i mniej i mój apetyt molowy był zaspokojony. Możliwe że przez te 30 stron były dla mnie bardziej "kaloryczne" niż w innych książkach. Kapitan Worse jest idealną książką na lekturę szkolną i czytając ja 10 lat temu pewnie bym przez nią nie przebrnęła. To mi podsunęło pomysł że muszę jeszcze raz przeczytać lektury szkolne. Może brak wiszącej nade mną mojej obrzydliwej nauczycielki z polskiego , zmieni moją ocenę o nich :)

Aleksandra Ugorowska | 2015-06-24
Przeczytana: czerwiec 2015

" Kapitan Worse " to niepozorna, mała książeczka autorstwa Alexandra L. Kiellanda.
Ten norweski pisarz, żyjący na przełomie XIX i XX wieku przedstawiany jest jako jeden z wielkiej czwórki norweskich klasyków. W swojej twórczości zajmował się głównie przejawami zła w życiu społecznym. Walczył z zakłamaniem, pruderią i fanatyzmem religijnym.
Książkę wyciągnęła z półki w bibliotece moja córka, znając moje zamiłowanie do marynistyki, Zobaczyła w tytule słowo " kapitan ", na okładce koło sterowe i marynistyczną grafikę, więc uznała, że to coś dla mnie, tym bardziej, że autorem jest Norweg więc książka pasowałaby też do wyzwania w jakim biorę udział już pięć miesięcy :)

Tematyki morskiej w tej noweli niewiele.
Jest za to doświadczony wilk morski, tytułowy kapitan Worse. Mężczyzna po sześćdziesiątce, wdowiec, w doskonalej kondycji, zaradny, pracowity. Jest właścicielem domu, rozlicznych...

Sasza | 2016-10-17
Konrad | 2016-08-08