Podróż na dźwiękach szamańskiego bębna

Tłumaczenie: Maria Sibińska
Seria: Terytoria Skandynawii
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
literatura norweska

Podróż przy dźwiękach szamańskiego bębna to magiczna opowieść o poszukiwaniu tożsamości, wpisana w północnonorweski pejzaż i osadzona w lapońskiej (saamskiej) mitologii. Jon pracuje jako dziennikarz. Urodził się w Laponii, ale wychował w Oslo. Dręczą go sny o szamańskim bębnie ? strażniku wiedzy o porządku świata. Instrument, który umożliwia kontakt ze światem duchów, dostał się w niepowołane ręce. Jon wyrusza na poszukiwanie bębna. Podróż ta okazuje się wędrówką do korzeni. Pozwala bohaterowi zapoznać się z utraconym dziedzictwem przodków oraz dotrzeć do głębin ludzkiej osobowości.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

kajkosz | 2014-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 lutego 2014

Mimo usilnych starań państw i chrześcijańskich misjonarzy Wiedza nie umarła. Żyją jeszcze ludzie, dla których stare wierzenia Saamów mają niezwykłą, realną wartość.
Gaup opisuje podróż w poszukiwaniu swoich korzeni, wiary starszej niż chrześcijaństwo i polityczne wpływy, wiary, która utrzymuje ten świat w porządku. Ze smutkiem widzimy, jak dawna mądrość została stłumiona, niemal zapomniana i zdemonizowana, ale jeszcze tli się w szczelinach, które łączą światy. Jon czuje wezwanie szamańskiego bębna i wyrusza, by go odzyskać, a razem z nim spuściznę jego ludu.
Bardzo ciekawa tematyka i sposób ukazania problemu zanikających wierzeń i kultury Saamów.

Muminka | 2013-08-27
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2013

Jak zrecenzować literaturę trudną w odbiorze, której lektura wymaga skupienia, a jej treść jest zupełnie nieodpowiednia w warunkach beztroskiego plażowania. To utwór zgoła mistyczny, bazujący na rożnych saamskich legendach, kilka z nich jest przytoczonych, przepełniony poezją którą jest tu chyba najważniejsza. Fabuła, czyli perypetie dziennikarza Jona, którego dręczą sny o szamańskim bębnie, schodzi na drugi plan. Udaje się więc na północ Norwegii by wypełnić swój los i odnaleźć bęben. Początkowo towarzyszy mu żona Lajla. Ów bęben może ułatwiać kontakty z duchami zmarłych. Klimaty dość oniryczne, zwłaszcza że autor skupia się na wizjach i snach Jona, które wyrażają dręczące go lęki. A to wychodzi im na drogę łoś, a to spotykają mężczyznę, który rzuca Jonem o drzwi. Odwiedziny u znajomych, spotkanie z czarownikami powietrza i czarownicami- wszystkie te zdarzenia mają swoją moc i znaczenie. Poetycka proza, uczta dla wyobraźni.

Hander | 2012-04-22
Przeczytana: luty 2012

To książka specyficzna i wydaje mi się, że raczej dla osób obeznanych w temacie, niż dla laików. Mimo zainteresowania tematem, niektóre przekazy zwyczajnie do mnie nie docierały. Może to kwestia różnic kulturowych, a może osobistego podejścia do tematu. Mimo, iż książka nie jest zła, nie zdecydowałabym się na jej zakup, gdybym wiedziała na co się piszę. Jednak czasu spędzonego na jej czytaniu nie uważam za stracony - poszerzanie horyzontów nigdy nie jest marnowaniem czasu.

| 2010-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2010

Polecam wszystkim książkę Ailo Gaupa, jako idealne remedium na po-nowoczesne bolączki, egzystencjalne zagubienie i wątpliwości natury moralnej. Jeśli nie wiecie, jak postępować w swoim życiu, aby być szczęśliwymi, najpewniej utraciliście więź z Matką Ziemią i przodkami a wtedy zostajemy wam tylko jedno... Wsłuchać się w swoje sny! Powodzenia zatem życzę :)

Całość tekstu na stronie:

Walker | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Absolutnie mistyczne, ekstatyczna książka. Dla osób wcześniej zupełnie niezaznajomionych z kulturą saamską może się wydawać nawet psychodeliczna. Bardzo ciężko zrozumieć, ale warto przeczytać. Przed lekturą warto się uzbroić w choć podstawowe informacje na temat kultury saamskiej.

mandżuria | 2010-12-17

Czy wiecie, co to jest joik? To pradawny śpiew Saamów, zwanych przez nas Lapończykami. Ludowe pieśni, których dotyczą joiki stanowią istotną tradycję, a współcześnie sama umiejętność joikowania jest ważnym elementem saamskiej tożsamości kulturowej. Istnieją joiki z zamierzchłych czasów, sprzed czasów chrześcijańskich, wciąż mogą jednak powstawać nowe, przychodzić do śpiewającego, na co on sam nie ma dużego wpływu. Śpiew ten jest bowiem przejawem magii, obecnej w życiu Saamów na każdym kroku. O przedstawicielu tej północnej ludności opowiada pełna sił nadprzyrodzonych książka „Podróż na dźwiękach szamańskiego bębna” autorstwa Ailo Gaupa, Norwega saamskiego pochodzenia. Gaup tworzy poezję i prozę, wykorzystując bogactwo lapońskiej mitologii oraz kultury. W dużej mierze opiera się też na joikach, wkładając je w usta swoich bohaterów lub ich samych umieszczając jak gdyby w treści klasycznych joików. Autor jest szamanem, co również mocno odbija się w treści „Podróży…”.

Zarys akcji jest...

rabpop | 2013-02-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powiesc

Do książki miałem dwa podejścia. Pierwsze mnie odrzuciło. Bo nie jest to pióro najwyższych lotów. Potem jakoś tak się złożyło że zaznajomiłem sie z tematem Saamów, ich religią, obyczajami, odwiedziłem Kautokeino o którym mowa w książce i następnie zrobiłem podejście drugie. I zostałem zaczarowany. Autor jest naczelnym szamanem norweskich Saamów, dobrze tam znanym i szanowanym. I to czuć. To powieść metafizyczna, pełna symboliki i pozornych niejasności. Nawet długie opisy przyrody nabieraja sensu w tym kontekście.

Kaśka | 2011-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2011

Tytuł jak i sam opis książki wydał mi się intrygujący i ciekawy... no i na tym się skończyło. Opisy przyrody wykonane przez Orzeszkową to pikuś w porównaniu z tym co zrobił autor w "Podróżach na dźwiękach..." Gaup musiał niezłe zioło jarać, bo na trzeźwo to takiej historii opowiedzieć się nie da. Jakoś dobrnęłam do końca książki, wielka zasługa tytułowego bębna, on mnie trzymał przy kartach powieści z nadzieją, że się rozkręci i tak dobrnęłam do posłowia, które z całej książki wydało się najciekawsze.

olaf2009 | 2013-11-06
Przeczytana: 2009 rok