Wybawiciel

1 690
Frelseren
Harry Hole
Patrycja

W zasypanym śniegiem Oslo inspektor Harry Hole ściga nieuchwytnego płatnego zabójcę z byłej Jugosławii. Przeczesuje środowiska narkomanów, dewiantów, członków Armii Zbawienia wyczekujących nowego zbawiciela, który ma ich wyzwolić od beznadziei życia - choćby przez śmierć. Inspektor Harry Hole to policyjny anarchista stosujący metody dalekie od procedur, nieprzystosowany do życia nałogowy...

Inspektor Harry Hole to policyjny anarchista stosujący metody dalekie od procedur, nieprzystosowany do życia nałogowy palacz i alkoholik. Przed wyrzuceniem na bruk chroni go jednak to, że jest niezwykle inteligentnym i efektywnym policjantem. Ma także parasol ochronny, który rozpina nad nim Bjarne Moller, jego przyjaciel i bezpośredni przełożony.

źródło opisu: publicat.eu

źródło okładki: empik.com

Paco | 2015-05-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Jo NESBO
Przeczytana: 15 maja 2015

Mam kłamać w prawdziwy sposób? :)
To najlepsza ( licząc chronologicznie) powieść Nesbo.
I sądzę, że to tetralogia, bynajmniej nie trylogia.
Książka wybitna kojarzy mi się z jakimś uniesieniem, lecz pozostając w kategorii kryminału, z zamkniętymi oczami zaznaczyłem tyle gwiazdek.
Po prostu się należy :)
I co z tego ,że Harry jest generalnie niesympatyczny? :)
I co z tego, że brak mu społecznego instynktu przetrwania? :)
Napisałem kiedyś, że Nesbo rozkołysał umysł i chcąc być konsekwentnym, teraz muszę napisać, że doszło do burzy z wyładowaniami.:)
Akcja mknie i jest wypełniona treścią, lecz mimo wszystko zachowuje pietyzm.
Tło , jak w dobrym filmie, oglądamy z różnych perspektyw.
To odróżnia tę część od poprzednich, oczywiście na korzyść.
Autor obnaża-rozbiera (jak kto woli), duszę Harrego.....
A poza tym? Proza życia...
Na pewno robi dwie te same rzeczy :
nieprzepisowo parkuje i pije :)
Życzyłbym sobie i Wam, więcej takich powieści,...

"Ten plan był niczym logicznie zamknięty krąg, iluzja węża, który zjada własny ogon, samoniszcząca się konstrukcja, której elementy znikną, nie pozostawiając żadnych luźnych nitek".

Nie chciałabym być człowiekiem, który zalezie za skórę komuś takiemu jak Nesbø. Umysł, który potrafił wpaść na pomysł zbrodni (prawie)doskonałej, stanowi zagrożenie dla otoczenia. I radość dla maniaków kryminałów takich jak ja, bo nie pozwala się nudzić podczas czytania :)

Przyznaję, że po pierwszych częściach byłam sceptycznie nastawiona do "geniuszu Nesbø", o którym od jakiegoś czasu słyszałam. Przepraszam, mea culpa, błagam o wybaczenie. "Wybawiciel" to nie tylko opowieść o jakimś tam mordercy, to precyzyjna układanka z planem zbrodni idealnej, której rozwiązanie oczywiście mógł odkryć tylko nasz ulubiony, "inteligentny i efektywny" pijaczyna i niepokorny śledczy, Harry Hole.

Poza tym nadchodzą zmiany w policyjnej ekipie z Bjarne Møllerem na czele, a zmiany te zaskoczą niejednego z Was....

Modliszeg | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 08 lutego 2017

"Wątpliwości to cień wiary. Jeśli nie masz zdolności, by wątpić, nie możesz wierzyć. To tak jak z odwagą, komisarzu. Jeśli nie odczuwa się strachu, nie można być odważnym."

Podczas przedświątecznego koncertu w zasypanym śniegiem Oslo ginie jeden z członków Armii Zbawienia. Komisarz Harry Hole rozpoczyna skomplikowany pościg za człowiekiem "bez twarzy".

Twórczość Jo Nesbø miałam przyjemność poznać już wcześniej, co zrodziło we mnie spore oczekiwania wobec owej pozycji. Nie zawiodłam się zdecydowanie. Świetnie dopracowany, wielowątkowy kryminał z elementami detektywistycznymi. Główny bohater Harry Hole wzbudza we mnie niezwykle pozytywne odczucia. Mimo swojej surowości oraz apodyktyczności, w głębi serca jest bardzo wrażliwym mężczyzną. Kieruje się roztropnością, rozsądkiem oraz szóstym zmysłem do spraw kryminalnych. Rozwój sytuacji jest dla mnie godnym pochwały zaskoczeniem. Treść z każdą stroną zachęca czytelnika do kontynuowania mentalnej podróży z bohaterami. Autor bezbłędnie...

Roman Dłużniewski | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Moim zdaniem to powieść wybitna. Rewelacyjna (na 8 gwiazdek) to byłoby za mało. Wybitna. Przez lata pokutowało dziwaczne przeświadczenie, że "kryminały" to literatura gorszego sortu, dla takich mało wybrednych. Byli Chandler, Christie czy Simenon, ale przypięta łatka nie chciała dać się oderwać. Dziś tacy twórcy jak Stieg Larsson czy właśnie Nesbo wprowadzili powieść kryminalną na zupełnie nieprawdopodobne wyżyny. To nie tylko czysta zagadka kryminalna, ale i wspaniale rysowane tło obyczajowe, psychologia postaci, panorama społeczeństwa. "Wybawiciel" powodował u mnie i przyspieszone bicie serca i próbę rozwikłania zagadki i zadumę nad ludzkimi losami. A samo zakończenie - rewelacja!!! Czytajcie Nesbo!!!

ChicaDeAyer | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Jak bardzo się cieszę, że intuicja mnie nie zawiodła i po dwóch pierwszych niezbyt porywających pozycjach z cyklu o Harrym Hole'u, nie porzuciłam swej przygody z Nesbo. Wynagradza mi tę lojalność z nawiązką, bo każda kolejna książka jest jeszcze lepsza od poprzedniczki.

Nie wierzę, że ja - stara wyjadaczka tego gatunku - tak dałam się autorowi zrobić na szaro. Aż wydarł się z mego gardła okrzyk podczas zgłębiana zakończenia - wtedy do mej świadomości dotarło, jak koronkową intrygę Nesbo skonstruował, jak mocno trzeba się podczas czytania pilnować i jak bardzo istotny jest każdy najmniejszy niuans. Świetna, spójna historia - oprócz wątku głównego rzuca też światło na wydarzenia znane czytelnikowi z poprzednich części cyklu, a także znalazło się miejsce na małą rewolucję, której echo będzie słyszalne w kolejnych pozycjach.

Aż chce się czytać!

Jo Nesbø zaczyna mnie powoli przyzwyczajać do dobrych powieści. Styl układania zdań jest tak świetny, że niesie nieprzemijającą świeżość. Ma w sobie magnetyzm, ciężko więc było mi się oderwać od książki.
W "Wybawicielu" mamy nie tylko zagadkę, więcej niż wiele zagadek kryminalnych. Pisarz portretuje współczesną Norwegię, w sposób oryginalny, ale trafny. Przedstawia w powieści przekrój społeczeństwa. Pokazane jest szczególnie życie narkomanów. Parasol ochronny jaki daje im i innym biednym ludziom, państwo i organizacja a zarówno wyznanie Chrześcijańskie, "Armia Zbawienia"

Bardzo podobały mi się wątki, w których napięcie zaczynało rosnąć, nim jeszcze coś zaczęło się dziać. To co mi mniej odpowiadało to wplatanie mnóstwa wątków pobocznych, które bardzo spowalniały wątek główny, jakim jest śledztwo. Wątki poboczne miały jednak swój integralny związek z fabułą.

To jak napisana jest powieść, ile faktów i spostrzeżeń zawiera, wskazuje na wybitną inteligencję autora. Myślę że jeszcze...

Kiwi_Agnik | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Wspaniały kryminał.
Świetna część.

Książka pełna zagadek, wartka i wciągająca akcja, kryminalna zagadka na najwyższym poziomie, ciekawa i trzymająca w napięciu fabuła - zawierająca wszystko to, co cenię w książkowym kryminale : konstrukcję, która wywołuje tak silne zaciekawienie, że czytając - zarywam noc.

Zadziwił mnie "Wybawiciel"
Jak dla mnie, najlepsza część do tej pory.
Jestem usatysfakcjonowana i nabrałam ochotę na więcej.

Polecam!

Jak nie wiadomo o co chodzi, to z pewnością chodzi o pieniądze. To w jej imię człowiek jest zdolny niemalże do wszystkiego. Próżnym wydaje się wymienienie wszystkiego.
Skąd w człowieku tak wielka potrzeba ich gromadzenia. Przecież nie zabierze ich ze sobą do grobu. Zgadzam się z tym, że w pewnym stopniu mogą dać szczęście, zapewnić wygodne, dostatnie życie, ale żeby popadać w taką skrajność. To chciwość jakich mało. Nigdy nie chciałbym stać się tak biednym człowiekiem. Człowiek, który widzi przed sobą tylko pieniądze ma bardzo ubogie wnętrze.

Dawno już nie odwiedzałem Harrego..., minął już szmat czasu odkąd ostanim razem prowadziłem z nim śledztwo i zamykałem sprawę śmierci jego partnerki.
Musiałem go odwiedzić ponownie i sprawdzić, co tam ciekawego u niego słychać.

Ostatnimi czasy nie miałem wielkiego szczęścia do pochłaniających kryminałów, które potrafiłyby wgnieść w fotel i rozstroić wszelkie emocje. Poza paroma wyjątkami.
Wybierając jako pierwszy kryminał w tym roku,...

Karol | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zdecydowanie jedna z lepszych historii o norweskim policjancie w roli głównej. Nesbo nie robi niczego czego nie uświadczylibyśmy w jego poprzednich książkach, ale tutaj robi to po prostu lepiej. Mamy kolejną wielopoziomową zagadkę która zostawia masę fałszywych tropów i milion różnych teorii, a na sam koniec wciąż pozostajemy zaskoczeni rozwiązaniem. Diabeł tkwi w szczegółach, a na te autor kładzie wielki nacisk, nawet jeśli jesteśmy czegoś pewni to potem okazuje się że odczytaliśmy daną sytuację kompletnie na opak. Bardzo dużo rozrywki, akcja pędzi od pierwszych kartek i nie spowalnia aż do samego końca. Świetne zakończenie praktycznie zmusza nas do sięgnięcia po kolejny tom.

michall_1985 | 2017-10-06
Przeczytana: październik 2017

W Oslo zostaje zastrzelony oficer Armii Zbawienia - organizacji chrześcijańskiej pomagającej uchodźcom,bezdomnym i narkomanom.Na dzień przed oraz w dniu zdarzenia w okolicy,gdzie dokonano morderstwa widziany był człowiek w czerwonym szaliku.
Policja wpada na trop sprawcy,okazuje się nim płatny zabójca z Chorwacji.Ale nie wiadomo,kto zlecił robotę i jaki miał motyw.Harry jako komisarz miejscowej policji rusza tropem mordercy,którego twarz jest trudna do zapamiętania.Nawet Beate - specjalistka od twarzy ma z tym problem.Okazuje się,że problem z twarzą ofiary ma także sprawca.

Tom 6 bardzo przypadł mi do gustu.Styl jest charakterystyczny dla Nesbo,intryga wciąga,trzyma w napięciu i do końca nie wiadomo,jaki będzie finał.
Harry,jak to Harry.Trzeźwy alkoholik,rozstał się z Rakel i ciężko to przeżywa,rzucając się w wir pracy.Na dodatek miał okazję poznac w szpitalu obecnego faceta Rakel - doktora Mathiasa Lund - Helgesena.

Polecam powiesc wszystkim fanom serii oraz mroźnych...