Dziewczyna, która igrała z ogniem

Tłumaczenie: Paulina Rosińska
Cykl: Millennium (tom 2)
Wydawnictwo: Czarna Owca
4 034
5 595
6 826
4 805
1 395
Flickan som lekte med elden

Inne wydania

W kolejnej, po "Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet", części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić. Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji...

Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Wiele zamieszanych w to osób piastuje odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2009

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Paco | 2015-11-09
Na półkach: MILLENNIUM, Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2015

Najpierw ją dotykałem. Delikatnie. Opuszkami palców.
Potem ją rozebrałem z folii zabezpieczającej i powąchałem.
Szałowy bukiet. Wyuzdane :)
Następnie zacząłem czytać.
Nie ukrywam. Był problem logistyczny.
Tomiszcze w twardej oprawie waży 0,8 kg. Nie każdą pozycję czytelniczą można przybrać :). Przyjmując optymalną, doszedłem do wniosku, że Larsson wziął sobie do serca libretto klasyka. Akcja zaczyna się od niebieskich upustów, potem zaś, napięcie nieprzerwanie rośnie. Nie mam żadnego powodu, by lubić autora, oprócz tego, że nieprzytomnie podoba mi się jego retoryka. Klucz do popularności Stiega tkwi w sposobie scedowania akcentów, z którymi inni ojcowie literatury, mają nieraz problem. Cokolwiek by to miało znaczyć :)
Czy da się wykreować postać na bazie nienawiści ? Jak najbardziej.
Czy z tą postacią, mającą awersję do mężczyzn, mających awersję do kobiet, można się utożsamić ? Naturalnie. I o wiele więcej. Godzi się ją kochać, lubić, szanować :) Dopingować i zagrzewać do...

Dia | 2013-04-01
Przeczytana: 25 lutego 2013

Drugi tom, nie ustepuje prawie pierwszemu, może tylko tym, ze czlowiek spodziewa się, że książka będzie genialna. Gdy ma się wysokie wymagania po pierwszym tomie to w drugim musi się być zaskoczonym dwa razy bardziej, żeby wywołać takie samo wrażenie i emocje. Dla mnie jak na razie Stieg to mistrz tworzenia niesamowicie zagadkowej atmosfery, bawi sie z czytelnikiem wciagajac go w coraz to inne płaszczyzny rozpatrywanej sprawy. Znow moja ulubiona bohaterka, bezwzgledna egzekutorka ale zawsze w słusznej sprawie to taki nasz robin hood w XXI wieku. Uwielbiam tę postac! Ciekawe, ze autor Millenium , zmarł przed opublikowaniem pierwszej książki. No czeka mnie trzeci tom i jego biografia , zeby sie dowiedziec się kim jest człowiek, w którego głowie rodzą sie te krwawe, niewyobrażalne, wciagajace i zaskakujace akcje.

Karol | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Larsson dokonał czegoś niezwykłego - po pierwszej bardzo dobrej książce, stworzył sequel który jest jeszcze ciekawszy, jeszcze bardziej wciągający, zwyczajnie jeszcze lepszy. Świetnie opowiedziana historia, dużo lepsze poboczne wątki, więcej Salander która jest najciekawiej wykreowaną postacią. Do tego naprawdę genialne zakończenie które wręcz zmusza do sięgnięcia po ostatni tom.

Alicja | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

"Nie ma niewinnych. Chociaż można być w różnym stopniu odpowiedzialnym" (str 449).
Czytanie II części Millennium można porównać do jazdy pociągiem.Wsiadamy do niego, lokujemy się, zagłębiamy w lekturze. Obserwujemy leniwie przesuwający się krajobraz za oknem. Z czasem pociąg przyśpiesza, widoków jest coraz więcej, są coraz ciekawsze,często się zmieniają. Na końcowym odcinku pociąg mknie z niesamowitą szybkością, przypominającą jazdę bez trzymanki, by w końcu się zatrzymać na stacji końcowej......
Ta część powieści jest o wiele ciekawsza od poprzedniej, emocje sięgają zenitu,odnajdujemy mnogość różnorodnych wątków i ciekawych postaci. Poznajemy smutne dzieciństwo Lisbeth z jej koszmarami, pobyt w klinice psychiatrycznej, jako nastolatki. Sadystów pojawiających się na jej drodze. Zaczynamy rozumieć motywy jej późniejszego postępowania i zachowania i podziwiamy ją za to.Zadajemy sobie pytanie dlaczego nikt nie wierzył dziecku, któremu wyrządzono tyle zła i krzywdy?. Mimo to nie...

Dziewczyna która igrała z ogniem to powieść o Lisbeth Salander o niezwykłej nie dającej się do nikogo porównać osobowości i przeżyciach. Z początku wraz z Sally napawamy się sielanką na wyspach Grenady. I patrzymy jak łatwo i przyjemnie wydaje się tysiące i miliony z trzech miliardów Wernerströma. Przeżywamy też tornado. Bardzo podobały mi się opisy tego zjawiska atmosferycznego. Do dziś moknę i gnę się na wspomnienie tej wichury.
Potem akcja przyśpiesza dochodzi do pasudnych zabójstw i to trzech, a podejrzaną staje się nikt inny jak Lisbeth Salander. Mnóstwo kłamstw na jej temat piszą dziennikarze, a materiału dostarczają im śledczy. I tu autor trafia w sedno, brukowce ale nie tylko onebbardzo często kłamią lub przesadzają. Bokser Paolo dobrze nazwał to gównem. Po tych wydarzeniach, mamy trochę słabszych momentów gdzie niewiele się dzieje, a dialogi są trochę sztuczne. Następnie akcja tak przyśpiesza i to w nieprzewidywalnym kierunku że dupę urywa, takie jest napięcie jakby się...

keys | 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

Powtórzę się i napiszę to co przy części pierwszej : ŚWIETNA. Doskonały kryminał z niesamowicie wyrazistymi portretami psychologicznymi wszystkich bohaterów. W czasie czytanie czułam się jakbym znała ich osobiście. Książka pochłania całkowicie i dlatego trzecią część zostawiam na dłuższe wieczory (pomimo ogromnej chęci czytania już teraz : ).

Kiwi_Agnik | 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieści kryminalno - sensacyjne to "porywacze czasu".

Druga część trylogii jest pełna zaskakującyh zwrotów akcji, napięć i kryminalnych zagadek.
Fabuła książki wciąga już od pierwszych stron, przez co czyta się ją w błyskawicznym tempie, a końcówka powieści "sugeruje" żeby od razu sięgnąć po trzeci tom.

Trochę irytowały mnie opisy marek i produktów jakie zakupywała Salander, dlategóż obniżyłam ocenę ogólną.

Jednakże Stieg Larsson "odwalił" kawał dobrej roboty!

POLECAM!

macias | 2013-09-09
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 09 września 2013

Mimo bardzo wysokiej oceny, odjąłem jedna gwiazdkę za bardzo słabe i zupełnie nierealistyczne opisy walk bokserskich. Jeśli osoba jest "wielką kupą mięśni" to mimo że posiada ogromną siłę fizyczną (statyczną) nie ma najmniejszych szans z zawodowym bokserem!
O sile ciosu nie decyduje siła fizyczna, ale szybkość, koordynacja, dynamika i technika wyprowadzania ciosu. (przykład - Pudzianowski na początku "kariery" w MMA - mimo że silny jak tur to jego ciosy były wolne, sygnalizowane i nawet jak udało mu się trafić to słabe). W zasadzie tylko te bokserskie motywy mnie drażniły, poza tym książka rewelacyjna. Polecam AUDIOBOOKA!!!!

magda | 2012-11-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Stieg Larsson to autor znanej chyba wszystkim (przynajmniej ze słyszenia) trylogii Millenium. Pierwsza część - Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet zrobiła na mnie duże wrażenie, dlatego z ogromną ciekawością zabrałam się za czytanie drugiego tomu i na szczęście ani trochę się nie zawiodłam.

Upływa rok od wydarzeń przedstawionych w części pierwszej i rok od kiedy Lisbeth Salender zerwała kontakt ze wszystkimi i po prostu zniknęła nie dając znaku życia. Wykorzystała ten czas na podróże i odpoczynek, po czym po roku najzwyczajniej w świecie postanowiła wrócić do Szwecji.

Tymczasem do redakcji Millenium trafia Dag Svenson i Mia Bergman, którzy są w posiadaniu ciekawych materiałów dotyczących między innymi handlu kobietami. Redakcja gazety postanawia wykorzystać te informacje i szykuje się do opracowania serii artykułów, które mają się pojawić w jednym z numerów tematycznych Millenium. Planowana jest też publikacja książki, która zdemaskuje wiele znanych i szanowanych osób mających...

"Dziewczyna, która igrała z ognień" jest drugim tomem całego cyklu i przedstawia swoim czytelnikom wydarzenia, które mają miejsce rok po ujawnieniu przez Millennium ostatecznych informacji dotyczących działalności Wennestroma. Przez cały ten czas Lisbeth podróżuje po krajach, które stanowią dla niej miłą odskocznie od dotychczasowego życia. Podczas kilkumiesięcznej podróży, bohaterka nie nawiązuje zbyt wielu kontaktów z ludźmi, a w każdym z miejsc przebywa od kilku do kilkunastu dni. Kobieta w dalszym ciągu unika spotkania z Mikaelem Blomkvistem, który niemalże w całości poświęcił się pracy w gazecie. Publikacja tematycznego wydania Millennium, zbliża się wielkimi krokami. Niestety na kilka dni przed jego premierą, dochodzi do straszliwej zbrodni, która odbija piętno na dalszym życiu wielu osób.
Kilka dni zajęło mi ubranie w słowa emocji, które towarzyszyły mi podczas zagłębiania się w powieści Stiega Larssona. Trudno jest mi ocenić, czy przypadła mi ona do gustu w większym, czy...

​Poznaj Sztokholm Stiega Larssona

Jesteś fanem trylogii Stiega Larssona opowiadającej o losach dziennikarza Mikaela Blomkvista i hakerce Lisbeth Salander? Zobacz Sztokholm i miejsca opisane w książkach ich oczami - wybierz się w podróż literacką śladami Millennium!

Bestsellerowe "Millennium" Stiega Larssona: już milion egzemplarzy sprzedanych w Polsce

Kryminały Stiega Larssona o Lisbeth Salander i Mikaelu Blomkviście sprzedały się w Polsce już w liczbie miliona egzemplarzy!