Wybawiciel

7,63 (2020 ocen i 174 opinie) Zobacz oceny
Frelseren
literatura norweska, kryminał
urszula

W zasypanym śniegiem Oslo inspektor Harry Hole ściga nieuchwytnego płatnego zabójcę z byłej Jugosławii. Przeczesuje środowiska narkomanów, dewiantów, członków Armii Zbawienia wyczekujących nowego zbawiciela, który ma ich wyzwolić od beznadziei życia - choćby przez śmierć. Inspektor Harry Hole to policyjny anarchista stosujący metody dalekie od procedur, nieprzystosowany do życia nałogowy palacz i alkoholik. Przed wyrzuceniem na bruk chroni go jednak to, że jest niezwykle inteligentnym i efektywnym policjantem. Ma także parasol ochronny, który rozpina nad nim Bjarne Moller, jego przyjaciel i bezpośredni przełożony.Harry Hole znany jest z wcześniejszych książek Nesbo (Trylogia z Oslo: "Czerwone Gardło", "Trzeci klucz" i "Pentagram").

Paco | 2015-05-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Jo NESBO
Przeczytana: 15 maja 2015

Mam kłamać w prawdziwy sposób? :)
To najlepsza ( licząc chronologicznie) powieść Nesbo.
I sądzę, że to tetralogia, bynajmniej nie trylogia.
Książka wybitna kojarzy mi się z jakimś uniesieniem, lecz pozostając w kategorii kryminału, z zamkniętymi oczami zaznaczyłem tyle gwiazdek.
Po prostu się należy :)
I co z tego ,że Harry jest generalnie niesympatyczny? :)
I co z tego, że brak mu społecznego instynktu przetrwania? :)
Napisałem kiedyś, że Nesbo rozkołysał umysł i chcąc być konsekwentnym, teraz muszę napisać, że doszło do burzy z wyładowaniami.:)
Akcja mknie i jest wypełniona treścią, lecz mimo wszystko zachowuje pietyzm.
Tło , jak w dobrym filmie, oglądamy z różnych perspektyw.
To odróżnia tę część od poprzednich, oczywiście na korzyść.
Autor obnaża-rozbiera (jak kto woli), duszę Harrego.....
A poza tym? Proza życia...
Na pewno robi dwie te same rzeczy :
nieprzepisowo parkuje i pije :)
Życzyłbym sobie i Wam, więcej takich powieści,...

"Ten plan był niczym logicznie zamknięty krąg, iluzja węża, który zjada własny ogon, samoniszcząca się konstrukcja, której elementy znikną, nie pozostawiając żadnych luźnych nitek".

Nie chciałabym być człowiekiem, który zalezie za skórę komuś takiemu jak Nesbø. Umysł, który potrafił wpaść na pomysł zbrodni (prawie)doskonałej, stanowi zagrożenie dla otoczenia. I radość dla maniaków kryminałów takich jak ja, bo nie pozwala się nudzić podczas czytania :)

Przyznaję, że po pierwszych częściach byłam sceptycznie nastawiona do "geniuszu Nesbø", o którym od jakiegoś czasu słyszałam. Przepraszam, mea culpa, błagam o wybaczenie. "Wybawiciel" to nie tylko opowieść o jakimś tam mordercy, to precyzyjna układanka z planem zbrodni idealnej, której rozwiązanie oczywiście mógł odkryć tylko nasz ulubiony, "inteligentny i efektywny" pijaczyna i niepokorny śledczy, Harry Hole.

Poza tym nadchodzą zmiany w policyjnej ekipie z Bjarne Møllerem na czele, a zmiany te zaskoczą niejednego z Was....

Roman Dłużniewski | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Moim zdaniem to powieść wybitna. Rewelacyjna (na 8 gwiazdek) to byłoby za mało. Wybitna. Przez lata pokutowało dziwaczne przeświadczenie, że "kryminały" to literatura gorszego sortu, dla takich mało wybrednych. Byli Chandler, Christie czy Simenon, ale przypięta łatka nie chciała dać się oderwać. Dziś tacy twórcy jak Stieg Larsson czy właśnie Nesbo wprowadzili powieść kryminalną na zupełnie nieprawdopodobne wyżyny. To nie tylko czysta zagadka kryminalna, ale i wspaniale rysowane tło obyczajowe, psychologia postaci, panorama społeczeństwa. "Wybawiciel" powodował u mnie i przyspieszone bicie serca i próbę rozwikłania zagadki i zadumę nad ludzkimi losami. A samo zakończenie - rewelacja!!! Czytajcie Nesbo!!!

Modliszeg | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 08 lutego 2017

"Wątpliwości to cień wiary. Jeśli nie masz zdolności, by wątpić, nie możesz wierzyć. To tak jak z odwagą, komisarzu. Jeśli nie odczuwa się strachu, nie można być odważnym."

Podczas przedświątecznego koncertu w zasypanym śniegiem Oslo ginie jeden z członków Armii Zbawienia. Komisarz Harry Hole rozpoczyna skomplikowany pościg za człowiekiem "bez twarzy".

Twórczość Jo Nesbø miałam przyjemność poznać już wcześniej, co zrodziło we mnie spore oczekiwania wobec owej pozycji. Nie zawiodłam się zdecydowanie. Świetnie dopracowany, wielowątkowy kryminał z elementami detektywistycznymi. Główny bohater Harry Hole wzbudza we mnie niezwykle pozytywne odczucia. Mimo swojej surowości oraz apodyktyczności, w głębi serca jest bardzo wrażliwym mężczyzną. Kieruje się roztropnością, rozsądkiem oraz szóstym zmysłem do spraw kryminalnych. Rozwój sytuacji jest dla mnie godnym pochwały zaskoczeniem. Treść z każdą stroną zachęca czytelnika do kontynuowania mentalnej podróży z bohaterami. Autor bezbłędnie...

marcin | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

" Wybawiciel" czyli sama esencja Jo Nesbo. Bardzo misterna i przemyślana intryga, chyba nie pomylę się, że to najbardziej wyrafinowana i przewrotna powieść w dorobku Norwega. Sama książka dopracowana wprost perfekcyjnie, wszystkie wątki splatają się idealnie zmierzając do finału, który zaskoczył mnie totalnie i wprawił w osłupienie. To chyba jedyna powieść z całego cyklu w której Nesbo tak bardzo wpuścił mnie w maliny.
Odrębną sprawę stanowi Harry Hole, który sam niezależnie od fabuły książki dostarcza niemało różnorakich wrażeń, dla mnie facet jest bezkonkurencyjny, nie da się go nie kochać.
Ocena adekwatna do emocji których dostarczyła mi niniejsza lektura. Wiem, że w przypadku Jo jestem niebywale stronniczy, ale dla mnie to wciąż number one w gatunku. Rewelacyjna książka. Polecam!!!!!

wiech | 2019-03-21
Przeczytana: 21 marca 2019

Samotny wilk, który zawsze idzie za własnym nosem.
Zawsze po linii największego oporu.
Harry – bohater, którego zdążyłam polubić.
Tym razem desperacko ściga płatnego zabójcę.
Jest napięcie, są emocje i nieoczekiwane zwroty akcji.
Nesbo miesza, mąci, wodzi za nos.
Wie jak zaskakiwać i szokować.
Jest mistrzem fabuły i wyjątkowej narracji.
Zachwycił mnie po raz kolejny.
Fantastyczna książka!
Równie dobra jak przeczytany wcześniej „Pentagram”.
Czy stanę się fanką tej serii? – Jeszcze nie wiem :)

ChicaDeAyer | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Jak bardzo się cieszę, że intuicja mnie nie zawiodła i po dwóch pierwszych niezbyt porywających pozycjach z cyklu o Harrym Hole'u, nie porzuciłam swej przygody z Nesbo. Wynagradza mi tę lojalność z nawiązką, bo każda kolejna książka jest jeszcze lepsza od poprzedniczki.

Nie wierzę, że ja - stara wyjadaczka tego gatunku - tak dałam się autorowi zrobić na szaro. Aż wydarł się z mego gardła okrzyk podczas zgłębiana zakończenia - wtedy do mej świadomości dotarło, jak koronkową intrygę Nesbo skonstruował, jak mocno trzeba się podczas czytania pilnować i jak bardzo istotny jest każdy najmniejszy niuans. Świetna, spójna historia - oprócz wątku głównego rzuca też światło na wydarzenia znane czytelnikowi z poprzednich części cyklu, a także znalazło się miejsce na małą rewolucję, której echo będzie słyszalne w kolejnych pozycjach.

Aż chce się czytać!

Jo Nesbø zaczyna mnie powoli przyzwyczajać do dobrych powieści. Styl układania zdań jest tak świetny, że niesie nieprzemijającą świeżość. Ma w sobie magnetyzm, ciężko więc było mi się oderwać od książki.
W "Wybawicielu" mamy nie tylko zagadkę, więcej niż wiele zagadek kryminalnych. Pisarz portretuje współczesną Norwegię, w sposób oryginalny, ale trafny. Przedstawia w powieści przekrój społeczeństwa. Pokazane jest szczególnie życie narkomanów. Parasol ochronny jaki daje im i innym biednym ludziom, państwo i organizacja a zarówno wyznanie Chrześcijańskie, "Armia Zbawienia"

Bardzo podobały mi się wątki, w których napięcie zaczynało rosnąć, nim jeszcze coś zaczęło się dziać. To co mi mniej odpowiadało to wplatanie mnóstwa wątków pobocznych, które bardzo spowalniały wątek główny, jakim jest śledztwo. Wątki poboczne miały jednak swój integralny związek z fabułą.

To jak napisana jest powieść, ile faktów i spostrzeżeń zawiera, wskazuje na wybitną inteligencję autora. Myślę że jeszcze...

Marzena | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

Już niedługo zacznie brakować mi słów, żeby móc opisać swoje odczucia względem Autora i jego cyklu; ilość synonimów słowa 'rewelacyjny' jest w końcu ograniczona, prawda?
Przy byciu monotematyczną w zachwycie nad twórczością Nesbo wolałabym nie być monosłowna, jednak Norweg naprawdę jest genialny, podobnie jak jego pomysły na fabułę kolejnych tomów (jest tak daleki od monotematycznosci, jak ja od obiektywizmu względem niego), a także Bohater.
Jaki jest "Wybawiciel"?
Hmmm...
N...niesamowity;
E...emocjonujący;
S...satysfakcjonujący;
B...bogaty, bo to nie tylko genialny
kryminał, lecz również niesamowicie
wciągająca powieść obyczajowa z
wątkami historycznymi;
O...okazuje się, że moje
przypuszczenia niedługo staną się
rzeczywistością i lada tom może
zabraknąć skali ocen dla Autora...

Kiwi_Agnik | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Wspaniały kryminał.
Świetna część.

Książka pełna zagadek, wartka i wciągająca akcja, kryminalna zagadka na najwyższym poziomie, ciekawa i trzymająca w napięciu fabuła - zawierająca wszystko to, co cenię w książkowym kryminale : konstrukcję, która wywołuje tak silne zaciekawienie, że czytając - zarywam noc.

Zadziwił mnie "Wybawiciel"
Jak dla mnie, najlepsza część do tej pory.
Jestem usatysfakcjonowana i nabrałam ochotę na więcej.

Polecam!