Książka roku 2015

Najgorszy człowiek na świecie

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura polska
Ag2S

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kat. Literatura piękna. Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed...

Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Przecież wszyscy tak robią.

Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać. Na dobre. Wyleczyć ciało, ale przede wszystkim umysł.

Brawurowy debiut Małgorzaty Halber to szczera i bezkompromisowa relacja z krainy nałogu. To opowieść o szukaniu nowej drogi i o znajdowaniu odwagi, by wreszcie być sobą.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

deana | 2015-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trudno jest do tej książki podejść obiektywnie i potraktować ją jako 100% fikcję literacką. W końca sama Małgorzata Halber przyznała się do alkoholizmu ale z drugiej strony w pewien sposób odcina się od swojej bohaterki. Nie da się jednak nie zauważyć punktów stycznych w historiach i autorki i bohaterki.

Krystyna to trzydziestokilkuletnia współczesna kobieta. Ma ciekawą pracę w telewizji, chłopaka, tytuł magistra filozofii, mnóstwo znajomych i jest ... alkoholiczką i narkomanką. Cała książka to przede wszystkim jej droga do życia bez alkoholu i narkotyków. Sama narratorka nie wierzy w całkowite uzdrowienie, doskonale zdaje sobie sprawę, że przed nią jest wyboisty szlak - ma chwile zwątpienia, rezygnacji, momenty gdy wydaje się że popada z jednego nałogu w inny a także nawroty uzależnienia. Terapia oraz jej przeżycia, myśli, odczucia są brutalnie i bezpośrednio przedstawione. Nie ma tu miejsca na zabawę w ładne epitety i metafory.

W tej książce boli przede wszystkim fakt, że...

Prosto_z_Mostu | 2015-01-25
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Książka "Najgorszy człowiek na świecie" Małgorzaty Halber jest sednem. Sednem człowieka, sednem życia, sednem prawdy. Dla wszystkich, bo alkohol to tylko pretekst.
Najlepszy debiut, jaki czytałam. Ryje głowę, moczy oczy, zaciska gardło i robi ból w brzuchu.

Łokieć_Pana_D | 2016-02-12

Niewielu obojętnych. Zachwyty lub krytyka. Tak osobista relacja trafia tylko wybiórczo.
Opis pola bitwy. Walki śmiertelnej, jaką uzależniona dziewczyna toczy ze sobą. Analiza zachowań kołowatych. Euforia, przepaść, wychodzę. Od nowa. Euforia, przepaść, wychodzę. Analiza bodźców społecznych. Strach przed reakcją ludzi, lęk przed otwarciem. Bo się nie uda. Bo mnie wyśmieją, lub - co gorsze - pominą. Bo mnie zjedzą. Analiza uszkodzeń osobowości. Jestem gorsza i się nie sprawdzę. Mogę tylko swoją "gorszość" maskować.
Narzekać na wulgaryzmy to tak, jakby w książce o wojnie skarżyć, że strzelają. Przekaz nerwowy i nieukładany. Rozumiem zażenowanie. Autorka/bohaterka jest naga. To krępuje. Ktoś pisał: wstrząśnie tymi, co mają z "tym" problem. Mną wstrząsnęła. Mam problem?

Koronczarka | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Nie było intencją autorki napisanie książki, przy której ktoś mógłby miło spędzić czas np. podczas długiego weekendu. I to się udało. Zastanawiam się, skąd u nas taka ciekawość cierpienia (innych oczywiście), skąd popularność różnych "Dzieci z dworca Zoo", bo książka Małgorzaty Halber w ten nurt się wpisuje. I daje dosyć trafny portret wielu, portret, którego głównym rysem jest rozdźwięk między oczekiwaniami a rzeczywistością, między poczuciem, że powinniśmy być wspaniali, a tym, że nie jesteśmy, między oczekiwaniami a brakiem spełnienia. I co z tym zrobić? Iść do terapeuty, który wśród wielu udręk wyprowadzi nas z tego bolesnego stanu duszy, a w związku z tym przestaniemy pić, ćpać, kompulsywnie jeść, robić zakupy, zatracać się w hazardzie? Książka pokazuje, że nawet dla jednostki to jest trudne i sukces też bywa problematyczny. A co zrobić, jeśli na takie dolegliwości cierpi pokaźna część społeczeństwa (a popularność tego typu literatury świadczy, że coś tu narzeczy jest)?...

Alicja | 2016-10-14
Przeczytana: 14 października 2016

"Nałóg bierze się z niestającej potrzeby odczucia ulgi. Bo sam już...nie możesz ze sobą wytrzymać". (str 213)
Spowiedź alkoholiczki i narkomanki, dla której świat w upojeniu alkoholowym był piękny, kolorowy i wspaniały, bez alkoholu nudny i bezbarwny.Strach przed ludźmi, samotnością, obniżona samoocena, niezbyt udane dzieciństwo to tylko niektóre z powodów ucieczki w alkohol i inne używki.Swój nałóg ukrywa się przed innymi. Lecz kiedy się sięga dna i to w młodym wieku czasem przychodzi opamiętanie i podejmuje się próby odbicia się od niego i wyjścia na powierzchnię. Wtedy też rozpoczyna się prawdziwa walka. Terapia odwykowa, w której obowiązują same zakazy, nie ma się żadnych praw. Postawa niektórych terapeutów, gdzie zamiast podbudowy moralnej i wsparcia uzależnionych się dołuje i dobija.Stany emocjonalne i depresyjne.Zupełnie inne postrzeganie otaczającej go rzeczywistości, gdzie widzi rzeczy, których do tej pory nie zauważał. Zderzenie z nowym trzeźwym światem jest ogromnym...

szaramysz | 2015-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2015

Nigdy się chyba nie nauczę, że książek z najwyższych półek się nie kupuje. Swoją magię zawdzięczają bowiem tylko marketingowym chwytom. Pozycję mogę określić jednym, bardzo grzecznym słowem...beznadziejna.
Język prościutki, 278 stron o jednym...nuda, nuda i jeszcze raz nuda...Dla mnie debiut zupełnie nieudany.Nie wzbudził emocji i gdzieś zagubiła się moja empatia.
NIE POLECAM

Degamisz | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

Jako dziennikarkę cenię sobie Małgorzatę Halber bardzo wysoko. Jest to naprawdę inteligentna kobieta, ma naprawdę bardzo wiele do powiedzenia i to wiele rozsądnego i mądrego. Ponadto, odkąd pamiętam, zawsze mi imponowała wiedzą na tematy muzyczne i filmowe. Wszystkie te komplementy nie są na wyrost, wystarczy obejrzeć rewelacyjny wywiad Tomasza Raczka z Halber dostępny pod tym linkiem https://www.youtube.com/watch?v=Xh3h6hc5AYg bądź obejrzeć na YT odcinek jej programu muzycznego „Na ripicie”. Ta dziewczyna ma łeb i to widać i słychać.

Wpadły mi swego czasu w oko opinie o książce „Najgorszy człowiek na świecie” typu – tani melodramatyzm, psychodrama dla ubogich, historia trzeźwiejącej celebrytki bądź jej książkę uznawano jako desperacką próbę zbudowania kariery na swoim alkoholizmie i depresji. Bardzo płytkie myślenie moim zdaniem. Ta książka to niezwykle gorzka, chwilami brutalna, odważna, szczera i dosadna opowieść o trwaniu w nałogu i próbie wyjścia z niego. Jest to głos...

joaśka | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Odnoszę wrażenie, że książka M. Halber to było albo zadanie terapeutyczne albo autoterapeutyczne. Dla osoby stojącej z boku, czyli mnie - średnio zjadliwe.
Po pierwsze, język. Czytając pierwsze strony miałam wrażenie nieustannego 'potykania się'. Poszczególne zdania były tak napisane, że szło się po nich jak po kamykach goła stopą. Dochodzi do tego protekcjonalność i efekciarstwo narracji.
Po drugie, przeżycia bohaterki. Takie to było....hm.. plastikowe. Zaryzykuję tezę, że jakby M. Halber porzuciła starania o wrażenie, jakie zrobi na czytelnikach na rzecz szczerości to by wygrała.

Radosław Gabinek | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Znakomity debiut! Emocjonalna, autentyczna, skłaniająca do przemyśleń, zmuszająca do zatrzymania się i zastanowienia nad sobą. Dowiedziałem się o tej książce z wywiadu udzielanego przez Jakuba Żulczyka, którego zresztą książkę mam następną na kolejce. Nie spodziewałem się, że "Najgorszy człowiek na świecie" będzie pozycją tak dobrą. Jej największy plus tkwi w tym ,że jest bardzo osobista, a przez to trudno przejść obojętnie obok tej historii. Cieszę się, że ta książka powstała, gdyż mówi o rzeczach ważnych. Była bardzo potrzebna nie tylko dlatego, że porusza kwestię uzależnienia, ale przede wszystkim dlatego że autorka mówi współczesnym , dostępnym językiem o kwestiach postrzegania świata przez współczesnego człowieka. w odróżnieniu od ludzi, którzy krytykują tą książkę, ja doskonale zrozumiałem i poczułem co autorka miała na myśli i nie mam trudności, żeby się z nią utożsamić. Naprawdę polecam!

| 2015-09-03
Czytamy w weekend

Już tradycyjnie, jak co tydzień, zdradzamy Wam, co będziemy czytać w ciągu najbliższych dni i zachęcamy Was do podzielenia się z nami, czym Wy będziecie się zajmować, oczywiście jako czytelnicy, w ten weekend. Jesteście ciekawi? My tak! To zaczynamy!