Najgorszy człowiek na świecie

Okładka książki Najgorszy człowiek na świecie Małgorzata Halber
Okładka książki Najgorszy człowiek na świecie
Małgorzata Halber Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
Znak Literanova
2018-11-12
2015-01-30
literatura polska
Inne

Okładka książki Książka o miłości Olga Drenda, Małgorzata Halber
Książka o miłości Olga Drenda, Małgor...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (28) / kwiecień 2020 Patrick Barkham, Juliusz Ćwieluch, Krystyna Dąbrowska, Tadeusz Dąbrowski, Magdalena Działoszyńska - Kossow, Rukhl Fishman, Karol Grygoruk, Małgorzata Halber, Magda Hueckel, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Aoko Matsuda, Jan Mazurek, Agata Romaniuk, Marta Rybicka, Marianna Sztyma, Marek Szymaniak, Mike Urbaniak, Aleksandra Warecka, Jarosław Westmark, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Patrick Barkham, Ju...

Jedna z książek, którą uważam, że trzeba przeczytać !
Ważny temat, poruszająca historia, sporo refleksji po przeczytaniu.

Jedna z książek, którą uważam, że trzeba przeczytać !
Ważny temat, poruszająca historia, sporo refleksji po przeczytaniu.

Bardzo dobra książka, pozostawiła we mnie sporo refleksji.

Bardzo dobra książka, pozostawiła we mnie sporo refleksji.

Dziwnie się z tym czuję, ale uważam, że to jest niezła książka i nawet poleciłbym ją niejednej osobie.

brutalnie szczera, bardzo dobra

brutalnie szczera, bardzo dobra

No cóż -"syty głodnego nie zrozumie" -owszem dużo za dużo się kiedyś piło (to o mnie) ,ale takich jazd nigdy nie miałem ,. Chyba jestem z tych którzy powiedzieli by autorce -dziewczyno weź się w garść i nie .....marudź. No ale co ja tam wiem. :)

Tę książkę mógłby przeczytać każdy, kto nie wie, że życie musi boleć. Myślę, że coś zazgrzyta , to tylko nasz zysk. Prawda wszak wyzwala.
1. Uzależnienie pojawia się, gdy nie zgadzasz się na to, jak się czujesz.
2. Nie muszę wymyślać rozwiązań ani brać się w garść.
3. Nie udawać, nie zakładać pancerza śmiechu
4. Tam, gdzie jest miejsce na wzruszenie, głęboką prawdę - nie ma śmiechu.
(przepisałam swoją notatkę)

1. Uzależnienie pojawia się, gdy nie zgadzasz się na to, jak się czujesz.
2. Nie muszę wymyślać rozwiązań ani brać się w garść.
3. Nie udawać, nie zakładać pancerza śmiechu
4. Tam, gdzie jest miejsce na wzruszenie, głęboką prawdę - nie...

Długo zastanawiałam się nad tą pozycja, tak wiele dobrych opinii pojawiało się o niej. Niestety mimo, że temat uzależnienia jest ciekawy, spodziewałam się trochę głębszego wejścia w problem. Od połowy książka przez kilkanaście stron była nawet ciekawa, niestety często chaotyczna i ciężka do przebrnięcia.

Bałam się tej książki z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że ją wiele osób polecało, a jakoś tak się składa, że jak poleca większość, to ja potem jestem rozczarowana i mam pretensje do świata, że mi zawracał głowę czymś, co mogło być na przykład jakąś XIX-wieczną powieścią.

Bałam się, że będzie za lekko i że będę miała żal, że można było inaczej.

Bałam się, że będzie za ciężko i że mnie bezradność i osobiste traumy wielopokoleniowe zeżrą i wysrają (żeby nie było za kolorowo).

Bałam się niepotrzebnie i książkę polecam, bo nie ma w Polce tematu, który jest bardziej wyśmiany, zlekceważony, zamieciony pod dywan niż alkoholizm. Konkuruje z nim co prawda depresja, ale mimo wszystko więcej działa się na rzecz uświadamiania w tym temacie, niż na rzecz mówienia o tym, że alkoholizm to choroba, a nie świadomy wybór. Bo nikt świadomie nie wybiera choroby i nie takie to wszystko czarno-białe, jak się wielu mądrym ludziom wydaje.

Bałam się, że będzie za lekko i że będę miała żal, że można było inaczej.

Bałam się, że...

Pozycja wybitna, z którą mam przekonanie, że każdy na jakimś etapie swojego życia powinien się zapoznać. Najlepiej na jak najwcześniejszym.
Dlaczego? Bo żyjemy w społeczeństwie wychowanym w kulturze picia. Któremu przy każdej okazji, wydarzeniu, pretekście czy ich zupełnym braku - towarzyszy alkohol. Jest on w naszych warstwach tak znormalizowany, że jego nie picie uważa się za coś nienormalnego. Nie na odwrót.
I choć pierwsze 100 stron było ciężkie - napisane trudną narracją, do której trzeba się przyzwyczaić, kluczące wydawało by się wokół jednego tylko wątku - to dalsza część jest warta tego przebrnięcia. Spojrzenie osoby chorej na świat, z której choroby często ona sama, a już na pewno nie jej otoczenie, nie zdaje sobie sprawy.
Ja na pewno jeszcze wrócę i będę polecać.

Na pewno szczera, na pewno ważna dla autorki, pewnie w jakimś sensie terapetyczna, jednak dość chaotyczna, momentami ciężko przebrnąć. Warto dla kilku bardzo świeżych i ciekawych spostrzeżeń.

• 2015
  • 2015