Sól ziemi

Okładka książki Sól ziemi Józef Wittlin
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Sól ziemi
Józef Wittlin Wydawnictwo: Wysoki Zamek powieść historyczna
290 str. 4 godz. 50 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wysoki Zamek
Data wydania:
2014-10-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
290
Czas czytania
4 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393958610
Tagi:
historia wojna piotr niewiadomski franciszek józef huculi wittlin
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Listy 1947-1976 Jerzy Giedroyć, Józef Wittlin
Ocena 0,0
Listy 1947-1976 Jerzy Giedroyć, Józ...
Okładka książki Listy 1944-1976 Tymon Terlecki, Józef Wittlin
Ocena 9,5
Listy 1944-1976 Tymon Terlecki, Józ...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Preludium do zagłady



3124 113 66

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
461 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
540
272

Na półkach:

"Sól ziemi" to książka która w 1939 roku nominowana była do Literackiej Nagrody Nobla, przełożona została na wiele języków - w Polsce jest niestety dziełem zapomnianym.

Tym co urzekło mnie w niej najbardziej to nie fabuła, czy bohaterowie, ale piękny - po prostu piękny literacko język.
Sól ziemi była pisana miedzy 1925 a 1935 (i w tymże roku wydana), opowiada o wojnie widzianej oczami prostego Hucuła, analfabety, pracownika stacji Topory - Czernielica, którego los rzuca do austro-węgierskiej armii. Ale zacznę od początku... W prologu jesteśmy świadkami Rady Koronnej, podczas której Austro - Węgry podjęły decyzję o wypowiedzeniu wojny Serbii. Właściwa akcja utworu rozpoczyna się dokładnie w miesiąc po zamachu w Sarajewie, na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę. Cesarz Franciszek Józef ma wtedy 84 lata, jest przeciwny wojnie, niestety ministrowie na niego naciskają. Główny bohater - Piotr Niewiadomski - z matki Hucuł, z ojca Polak ma tylko jedno marzenie - pragnie zostać dróżnikiem. Od 11 lat pracuje na stacji jako tragarz. Czasami coś posprząta, czasami przywiesi plakat czy zawiadomienie. Tak dzieje się tym razem - Piotr wiesza odezwę Cesarza Franciszka Józefa obwieszczającą wojnę. Wiesza... do góry nogami - ponieważ jest analfabetą, nie zna liter, nie potrafi pisać ani czytać. Te braki w edukacji nie są istotne, bo los przygotował dla niego zadanie nie wymagające erudycji i oczytania - otrzymuje wezwanie do Powiatowej Komendy Uzupełnień w Śniatynie. Austro - Węgry były wówczas tworem w którym przeplatały się wszelkie języki, kultury, religie i narodowości. Tę różnorodność widzimy oczami Piotra, a więc czujemy się podwójnie zagubieni i zdziwieni nowym otoczeniem, do którego trafia bohater (z rodzinnej miejscowości Piotra kadra zostaje ewakuowana w głąb części węgierskiej - do miasta Andrasfalva). Wittlin przedstawia to zagubienie nieraz w bardzo zabawny sposób, ale również w sposób przejmujący, wprawiający w refleksję nad współczesnym obrazem świata.

"Sól ziemi" miała być pierwszą częścią trylogii pod tytułem: Powieść o cierpliwym piechurze. Część druga, to "Zdrowa śmierć" - której Wittlin napisał niestety jedynie krótki, kilkunastostronicowy fragment. Część trzecia, mająca nosić tytuł "Dziury w niebie" nie powstała. Myślę, że to wielka strata dla polskiej literatury, taka trylogia (oczywiście według mnie) śmiało mogłaby powalczyć z tą Sienkiewiczowską. :)

"Sól ziemi" to książka która w 1939 roku nominowana była do Literackiej Nagrody Nobla, przełożona została na wiele języków - w Polsce jest niestety dziełem zapomnianym.

Tym co urzekło mnie w niej najbardziej to nie fabuła, czy bohaterowie, ale piękny - po prostu piękny literacko język.
Sól ziemi była pisana miedzy 1925 a 1935 (i w tymże roku wydana), opowiada o wojnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    686
  • Chcę przeczytać
    544
  • Posiadam
    104
  • Ulubione
    22
  • Literatura polska
    19
  • Lektury
    13
  • Teraz czytam
    11
  • Studia
    9
  • Literatura polska
    7
  • 2019
    6

Cytaty

Więcej
Józef Wittlin Sól ziemi Zobacz więcej
Józef Wittlin Sól ziemi Zobacz więcej
Józef Wittlin Sól ziemi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także