Sól ziemi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Prozy Polskiej XX Wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
830602429X
klasyka
Ula

Pierwsza część zamierzonej przez autora trylogii pt. "Powieść o cierpliwym piechurze", porównywana do "Przygód dobrego wojaka Szwejka". Książka bardziej znana za granicą, niż w Polsce. Opublikowana po raz pierwszy w 1935 roku.

Irm | 2019-04-07
Przeczytana: luty 2017

Trudno mi ocenić tę książkę. Prolog bardzo mi się podobał, potem już znacznie mniej. Przez cały czas miałam poczucie, że to, o czym czytam, jest wstępem - irytującym w jakiś sposób - do tego, o czym chcę przeczytać, co by mnie naprawdę zainteresowało - opisu zderzenia wyobrażeń bohaterów o świecie, o panującym ładzie, z rzeczywistością wojny, zmian geopolitycznych etc. Chciałam przeczytać nie o początkowej fazie wojnie, ale o jej zaawansowanej fazie. Wszystko dla mnie jakoś za wolno się działo. Może Wittlin zamierzał napisać o tym w kolejnych tomach - "Sól ziemi" miała być pierwszą częścią trylogii "Powieść o cierpliwym piechurze".

Moje oczekiwania dotyczące "Soli ziemi" wzięły się chyba stąd, że jakiś czas temu czytałam "Święto wiosny" Eksteinsa (rewelacyjna książka, swoją drogą) i oczekiwałam opisu sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej, by móc ją skonfrontować z tym, czego się dowiedziałam o wojnie w Europie Zachodniej. Ale tego nie dostałam. Będę musiała więc sięgnąć po inną...

Wszyscy znamy opowieści o okropieństwach II wojny światowej – o gettach, obozach zagłady czy masowych rozstrzelaniach. Jednak czasem zapominamy, że drogę drugiej wojny wytyczyła pierwsza i że to ona była pierwszym tak wielkim koszmarem, który zmienił wyobrażenie ludzkości o wojnie i walce. O traumach tak zwanej Wielkiej Wojny opowiada ,,Sól ziemi” Józefa Wittlina.

Wojna o zasięgu światowym staje się faktem. Nawet znający sens wojny i jej najbrutalniejszą stronę cesarz Franciszek Józef musi zgodzić się na przystąpienie do konfliktu. Dla Piotra Niewiadomskiego, mieszkańca Galicji, syna Ukrainki i Polaka, oznacza to wcielenie do wojska i rozstanie z dotychczasowym życiem. Piotr nie rozumie powodów wojny, nie interesuje się polityką, ma bardzo proste wiejskie pojęcie o moralności, więc jego zachowań i tragedii nie dotyczą żadne ideologie, co znakomicie pozwala ukazać dramat tej wojny – wojny podczas której przedstawiciele różnych narodów zostali zmuszeni do walki za sprawę, która w...

Ola | 2019-01-25

Absolutnie mistrzostwo! Jaki styl, jaka narracja! Pięknie opisane nieskomplikowane, proste myśli i życie bohatera - a mam wrażenie jakbym czytała filozofów. Doskonałe ukazanie prawdy, że jesteśmy dla wielkich tego świata bezimiennym, wymiennym trybikiem w maszynie, którą oni sterują. Czemu młodzież w szkołach nie przerabia takich pacyfistycznych lektur? Dlaczego ciągle karmią nas bohaterską śmiercią ku chale ojczyzny?

Andrzej2020 | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Nie mnie oceniać sprawy bliskie Nobla. Po prostu nie w moim typie.

Szanowny_pan_Barsky | 2018-10-12

Świetna pozycja. Mimo swojego wieku nadal bardzo atrakcyjna czytelniczo. Najbardziej podobała mi się optyka opisu i narracji - bohaterem jest Piotr, zwykły bubek, który ma problem z odróżnieniem prawej i lewej strony, a co dopiero zrozumieniem pozornie dla nas oczywistych elementów rzeczywistości. Jego zetknięcie się z tą nową, wykraczającą poza okrąg wioski, jest źródłem wielu uśmiechów podczas lektury. Później atmosfera gęstnieje i szkoda, że następnych dwóch części nie było dane autorowi dokończyć.

Istnieje w naszym kraju pewien nazwiskowy, bezrozumny (żeby nie powiedzieć: debilny) kult paru pisarzy. I tak oto system naszej edukacji naucza, że Mickiewicz, Sienkiewicz czy Nałkowska to nasz top topów - nieważne, czy czytałeś ich dzieła, masz tylko pamiętać, że Słowacki zachwyca, bo wielkim poetą był, że Mickiewicz to coś tam mesjanizm, że Sienkiewicz to ten no... Wołodyjowski!

Tym samym, wielu-wieluuu naszych (dobrych) pisarzy wrzucamy do niszy, gdzie kurz ich pokrywa, a hall of fame zarezerwowane jest dla paru wybrańców, z których część wymieniłem powyżej.

Wróćmy jednak do kurzu - bo z tym kojarzy mi się Wittlin. Jakim cudem ta cudna powieść, pisana językiem finezyjnym i szlachetnym jak pałasz waloński, ta papierowa inkarnacja pacyfizmu o uniwersalnym i głębokim przekazie pozostaje nieznana w szerszych kręgach?

Gdyby nie mój zachwycony pacyfizmem profesor, to prawdopodobnie nigdy nie wpadłbym na tę cudną powieść, a straciłbym wtedy wiele!

Nie rozpisując się o fabule -...

Irm | 2017-11-23
Przeczytana: 21 listopada 2017

| 2017-06-14
Na półkach: Przeczytane, Literatura

Książka pesymistyczna w wymowie, ale w żadnym wypadku nie ponura. Trochę podobna do "Przygód wojaka Szwejka", ale pozbawiona rubasznego humoru, bardziej błyskotliwa, z ciekawszym bohaterem. Napisana znakomitym stylem, pełnym ironii - odnosimy wrażenie że autor od początku do końca panuje nad materiałem literackim w sposób absolutny, nie ma żadnych wahań formy, dokładnie wie co i jak chce powiedzieć. Do tego świetnie nakreślone postacie Piotra Niewiadomskiego i sztabsfeldfebela Bachmatiuka.
Mimo wszystko pozostaje niedosyt - powieść jest zaledwie pierwszą częścią nigdy nieukończonej trylogii. Moim zdaniem broni się bardziej jako preludium do przyszłego arcydzieła niż jako autonomiczna całość, zwłaszcza że w wydaniu z 1995 roku dostępny jest dłuższy fragment drugiej części pt. "Zdrowa śmierć", napisany równie dobrze jak część pierwsza.

Stepan_Astachow | 2017-05-13

To chyba najmniej "polska powieść" polskiego pisarza, jaką miałem okazję czytać. Tak, czy inaczej, żal że nie powstały kolejne tomy.

margoz | 2017-01-29

"Sól ziemi" to książka która w 1939 roku nominowana była do Literackiej Nagrody Nobla, przełożona została na wiele języków - w Polsce jest niestety dziełem zapomnianym.

Tym co urzekło mnie w niej najbardziej to nie fabuła, czy bohaterowie, ale piękny - po prostu piękny literacko język.
Sól ziemi była pisana miedzy 1925 a 1935 (i w tymże roku wydana), opowiada o wojnie widzianej oczami prostego Hucuła, analfabety, pracownika stacji Topory - Czernielica, którego los rzuca do austro-węgierskiej armii. Ale zacznę od początku... W prologu jesteśmy świadkami Rady Koronnej, podczas której Austro - Węgry podjęły decyzję o wypowiedzeniu wojny Serbii. Właściwa akcja utworu rozpoczyna się dokładnie w miesiąc po zamachu w Sarajewie, na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę. Cesarz Franciszek Józef ma wtedy 84 lata, jest przeciwny wojnie, niestety ministrowie na niego naciskają. Główny bohater - Piotr Niewiadomski - z matki Hucuł, z ojca Polak ma tylko jedno marzenie -...