Wilk stepowy

Okładka książki Wilk stepowy
Hermann Hesse Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Seria Kieszonkowa PIW klasyka
251 str. 4 godz. 11 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Seria Kieszonkowa PIW
Tytuł oryginału:
Steppenwolf
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
251
Czas czytania
4 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
8306025105
Tłumacz:
Józef Wittlin
Tagi:
literatura niemiecka samotny artysta kryzys lat 30. samotnośc indywidualizm

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
3174 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
745
699

Na półkach: ,

Coś wtargnęło do mojego wypielęgnowanego życia i skomplikowało cały ład w nim panujący. Naruszyło fundamenty istnienia i przypomniało, że czasami świat własnej duszy przypomina więzienie. Cierpienie będące kratami nie wypuszcza mnie ze swoich rąk a trudna osobowość staje na drodze do wolności. Sieć czasu w którą się zaplątałem jest bez wyjścia i tylko na chwilę odsłania prawdziwą sztukę życia. A jednak zdarza się tak, że czytając dowiadujemy się więcej o sobie, niż podczas całej naszej egzystencji. Książka jest jak bal, na którym przewijające się postacie stanowią elementy tego, co nas wcześniej spotkało. Książka wywołuje pragnienie ucieczki do innego świata, może lepszego, ciekawszego. Gdyby jednak nam się to udało, to czy nasze życie by było lepsze? Któż może to wiedzieć lepiej niż Hermann Hesse, którego zdecydowane spojrzenie śmiało ogarnia problematykę ludzkiego bytu. To on nam spróbuje uchylić bramę do rozwiązania zagadki istnienia.

Bohaterowie "Wilka stepowego" równie dobrze mogliby żyć w jakimś bezczasowym i pozbawionym przestrzeni miejscu. Bo gdy na początku miałem wrażenie, że umiejscowienie akcji jest łatwo wyczuwalne, to im bliżej końca, tym odważniej wkraczałem w krainę muzyki, absurdu i kruchości bytu. Hesse opuścił mnie w największą głębię swojego niepokoju. Doprowadził do tego, że studiując jego fascynację rozdwojeniem jaźni, sam uwierzyłem w swoją dualistyczną tożsamość. Stawiając pytania o to, kim jest człowiek i jak beznadziejne jest jego życie, postawił mnie w sytuacji osoby, która szuka podstaw do wiary w ideały i dobro. Oczywiście pozostawił po sobie przekonanie, że dodatkowy wymiar istnienia w moim życiu nie jest czymś niemożliwym. Hesse zainteresował mnie ludzką samotnością i wyalienowaniem. Przekonał do tego, że samotnicy żyją w cichej ale jednocześnie bardzo zimnej rzeczywistości, której beznadziejność można mierzyć natężeniem depresji.

Kiedy się patrzy w oczy wykreowanego przez Hessego wilka, to widać coś więcej niż tylko bestialstwo i krwawe chęci. To synonim stania na skraju przepaści ludzi, którzy żyją jedynie dla siebie. Ich dusze są zamarznięte w smutku i pesymizmie a skok w nicość ze skraju życia może być bardzo prosty. Ta powieść odzwierciedla potrzebę poznania wszystkich wielkich tęsknot świata wartości, którego zagrożenie się zbliża. Rzadko kiedy można przeczytać tak wiele o dręczących konfliktach własnej osobowości.

Niemiecki noblista uświadomił mi jak mało który pisarz, złożoność stosunków i związków w moim życiu. Odczułem istnienie każdego mrocznego zakątka, każdego zadławienia się wewnętrzną desperacją i gry o śmierć i życie z samym sobą. A czy wasza brama do rozwiązania zagadki kruchości i płytkości życia została otwarta? A może wręcz z impetem wyważona przez jakąkolwiek inną mądrość tego, kto tak bardzo pochyla się nad dolą ludzkości. Każdemu kto przeczyta "Wilka stepowego" radzę jednak szybko opuścić rzeczywistość przedstawioną przez Hessego. Cudowna melodia którą ten powieściopisarz wlewa w uszy czytelników, może grozić pomieszaniem szczęścia z nieszczęściem a nawet rozszczepieniem jaźni co niektórych bardziej wrażliwszych umysłów. Tym bardziej pozostawanie w polu rażenia tak wytrawnego twórcy, pozostawiam tylko wytrwałym zwolennikom umierania z rozkoszy.

Coś wtargnęło do mojego wypielęgnowanego życia i skomplikowało cały ład w nim panujący. Naruszyło fundamenty istnienia i przypomniało, że czasami świat własnej duszy przypomina więzienie. Cierpienie będące kratami nie wypuszcza mnie ze swoich rąk a trudna osobowość staje na drodze do wolności. Sieć czasu w którą się zaplątałem jest bez wyjścia i tylko na chwilę odsłania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9 240
  • Chcę przeczytać
    6 982
  • Posiadam
    1 610
  • Ulubione
    788
  • Teraz czytam
    328
  • Chcę w prezencie
    133
  • Klasyka
    83
  • Literatura niemiecka
    83
  • 2021
    60
  • Nobliści
    57

Cytaty

Więcej
Hermann Hesse Wilk stepowy Zobacz więcej
Hermann Hesse Wilk stepowy Zobacz więcej
Hermann Hesse Wilk stepowy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także