rozwińzwiń

Najpiękniejsze opowiadania

Okładka książki Najpiękniejsze opowiadania Hermann Hesse
Okładka książki Najpiękniejsze opowiadania
Hermann Hesse Wydawnictwo: Media Rodzina literatura piękna
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2023-08-23
Data 1. wyd. pol.:
2023-08-23
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382655377
Tagi:
opowiadania
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
145
142

Na półkach:

Poczytywałem sobie te opowiadania powoli, jako przyprawę do innych lektur. Zawsze z przyjemnością. Ileż tu mamy smakowitości :
- o lękach dorastania, o konflikcie z patriarchalnym ojcem ( "Pawica...", " Dziecięca Dusza"
- o pierwszych miłościach
- ironiczną antycypację New Age ( prekognicja jakaś?) - " Koniec doktora..."
-moralitet nienachalny ( "Ojciec Matthias")
- gorzko-dowcipną zapowiedź pewnej ponurej antyutopii napisanej przez kogoś innego wiele dekad później ( "Gdyby wojna....", znów prekognicja :) ?)
- pochwałę dziecięcej niewinności ( "Kominiarczyk")
- satyrę na mieszczaństwo ( "Wieczór autorski", " Obce miasto....")
A wszystko tchnące ciepłym optymizmem jednak.

Poczytywałem sobie te opowiadania powoli, jako przyprawę do innych lektur. Zawsze z przyjemnością. Ileż tu mamy smakowitości :
- o lękach dorastania, o konflikcie z patriarchalnym ojcem ( "Pawica...", " Dziecięca Dusza"
- o pierwszych miłościach
- ironiczną antycypację New Age ( prekognicja jakaś?) - " Koniec doktora..."
-moralitet nienachalny ( "Ojciec Matthias")
-...

więcej Pokaż mimo to

avatar
483
112

Na półkach: , ,

„ … przenikliwość spojrzenia, która przychodzi z upływem lat, jest największym zadośćuczynieniem, jakie możemy zyskać w trakcie poznawania ludzi i spraw tego świata.” / Sándor Márai, „Księga ziół”

Opowiadania wybitnego niemieckiego prozaika, poety i eseisty / Nagroda Nobla w dziedzinie literatury 1946 / czyli czystość stylu, językowa energia, moralne zaangażowanie, życie w ciągłej przemianie i zdumiewająca przenikliwość spojrzenia.

Polecam również powieść “Peter Camenzind” / 1904 / “człowiek uczy się patrzeć na swe życie jak na krótki odcinek drogi, a na siebie samego jako na wędrowca, którego ścieżki i wreszcie zniknięcie bynajmniej nie poruszą ani nie zainteresują świata.”

„ … przenikliwość spojrzenia, która przychodzi z upływem lat, jest największym zadośćuczynieniem, jakie możemy zyskać w trakcie poznawania ludzi i spraw tego świata.” / Sándor Márai, „Księga ziół”

Opowiadania wybitnego niemieckiego prozaika, poety i eseisty / Nagroda Nobla w dziedzinie literatury 1946 / czyli czystość stylu, językowa energia, moralne zaangażowanie, życie w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
179
11

Na półkach:

To już moja druga przygoda z Hesse. Pierwszą był Wilk stepowy. Zarówno pierwszą jak i drugą pozycją się nie zawiodłem. Bardzo dobre opowiadania, jedne lepsze, drugie ciut gorsze ale słabych tam na pewno nie było. Szczególnie podobało mi się jak budował napięcie i opisywał dorastanie często wypełnione goryczą porażek które są nieodzowną częścią życia. To na pewno nie jest moja ostatnia przygoda z Hesse!

To już moja druga przygoda z Hesse. Pierwszą był Wilk stepowy. Zarówno pierwszą jak i drugą pozycją się nie zawiodłem. Bardzo dobre opowiadania, jedne lepsze, drugie ciut gorsze ale słabych tam na pewno nie było. Szczególnie podobało mi się jak budował napięcie i opisywał dorastanie często wypełnione goryczą porażek które są nieodzowną częścią życia. To na pewno nie jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2315
2315

Na półkach:

Piękno krótkiej formy.

Kolejne wznowienie dzieł Hermanna Hessego to pozycja nader interesująca, a to z tego względu na to, iż łączy ona w sobie tak naprawdę mnóstwo drobnych części składowych - "Najpiękniejsze opowiadania" to zbiór tekstów bazujących na pięknie krótkiej formy literackiej, jaką jest opowiadanie. Utwory te z pozoru są od siebie diametralnie odmienne, mają jednak ze sobą dużo więcej wspólnego niż widać na pierwszy rzut oka.

Drugi wybór opowiadań Hermanna Hessego zawiera najciekawsze wątki znane nam z twórczości Noblisty. Trudne dorastanie, uroki i ból pierwszej miłości, blaski i cienie postępu, utopijne marzenia o naprawianiu świata, pacyfizm w obliczu wojny, konflikt między czcią a buntem przeciwko ojcu – to tylko niektóre z nich.

Po raz kolejny możemy się zafascynować tym wspaniałym pisarstwem, w którym sprawy zarówno ważne, jak i drobne potraktowane zostały z niezwykłą głębią. Zbiór zawiera następujące opowiadania: Gimnazjalista, Lipiec, Terminowanie Hansa Dierlamma, Taedium vitae, Zaręczyny, Miasto, Koniec doktora Knölgego, Ojciec Matthias, Pawica gruszówka, Cyklon, Wieczór autorski – fragment, Gdyby wojna trwała jeszcze dwa lata, Dziecięca dusza, Obce miasto na Południu, Żebrak, Kominiarczyk.

Jak to zwykle u Hessego bywa osobiste doświadczenie staje się na łamach książki przyczynkiem do dużo głębszych rozważań. Tym razem są to refleksje na temat słuszności życiowych dążeń oraz sensu życia. Hesse stawia ponadczasowe pytania o to, gdzie należy owego szczęścia szukać, co jest istotą życia ludzkiego i co tak naprawdę stanowi o jego wartości. Hermann Hesse stara się w tym wszystkim odnaleźć esencję człowieczeństwa, a w trakcie jej poszukiwań pyta o to, jak ważna jest jednostka i czy warto poświęcać własne ideały w imię czyjejś kategorycznie wyrażonej woli.

Każda w zasadzie książka Hessego ma do siebie to, że jest w stanie wciągnąć (o ile rzecz jasna poświęci się lekturze należytą uwagę). Nie inaczej jest i z tą. Cieszy mnie ogromnie, że twórczość tego niemieckiego pisarza doczekała się wznowień. Hesse to już klasyka, jednak klasyka ma to do siebie, że zawiera w sobie zwykle pewną mądrość - a do mądrości zawsze warto jest wracać.

Reasumując: świetny autor w kolejnej świetnej książce. Wszystkim na wstępie uprzedzonym do twórczości tego pana powiedzieć można jedno: nie wiecie co tracicie. Mam wielką nadzieję, że po Hessego sięgnie wielu z Was. Naprawdę warto.

Dziękuję Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

#najpiękniejszeopowiadania #hermannhesse #mediarodzina #wydawnictwomediarodzina #literaturapiękna #cosnaplce #czytamksiazki #dobraksiazka #bookreview #bookstagrampolska #bookstagram #instabooks #instabookspoland

Piękno krótkiej formy.

Kolejne wznowienie dzieł Hermanna Hessego to pozycja nader interesująca, a to z tego względu na to, iż łączy ona w sobie tak naprawdę mnóstwo drobnych części składowych - "Najpiękniejsze opowiadania" to zbiór tekstów bazujących na pięknie krótkiej formy literackiej, jaką jest opowiadanie. Utwory te z pozoru są od siebie diametralnie odmienne, mają...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    11
  • 2024
    2
  • Literatura i dramat
    1
  • 2023
    1
  • Mam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Najpiękniejsze opowiadania


Podobne książki

Przeczytaj także