Wilk stepowy

Steppenwolf
klasyka
typ
papier
7,83 (2943 ocen i 166 opinii)

Opis książki

Najsławniejsza powieść Hermanna Hessego wyrasta z atmosfery lat dwudziestych, z kryzysu wartości, jaki dotknął Europę między dwiema wojnami, a także z ówczesnej fascynacji psychoanalizą i jazzem. Do dziś jednak "Wilk stepowy" nie stracił na aktualności. Czytelniczy renesans tej książki rozpoczął się w latach sześćdziesiątych, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zafascynowała pokolenie późniejszych hippisów i stała się wielkim bestsellerem. Zapis przeżyć osamotnionego artysty, Harry ego Hallera, frapuje obrazem natury ludzkiej, wizją obecnych w każdym z nas skrajności i sprzeczności a także narracją, która balansuje na granicy rzeczywistości i narkotycznej wizji. I właśnie wielość persektyw i wieloznaczna konstrukcja stanowi o jakości literackiej "Wilka stepowego", którego Tomasz Mann porównywał z "Fałszerzami" Gide'a i "Ulissesem" Joyce'a.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Jakub | 2011-05-19
Przeczytana: 18 maja 2011

Ta książka to lustro. Czytając ją szczęką opadała mi coraz bardziej. Po prostu patrzyłem na kartki, i nie widziałem tam słów, widziałem tam swoje własne oblicze, swoje własne odbicie. Nie potrafię wiele napisać, ale wiem jedno - jest to jedno z największych dzieł jakie czytałem. Niesamowite spojrzenie na życie każdego z nas. Jest to pierwsza z książek, przy której modliłem się o szczęśliwe zakończenie, bo to tak, jakbym modlił się o swoje własne - szczęśliwe zakończenie.

Daria | 2010-10-01
Przeczytana: wrzesień 2010

Opowieść o wilku stepowym dla... wilków stepowych.

Zachwycić się tą książką mogą osoby, które mają w sobie cząstkę wilczej duszy, cząstkę schizofrenicznego umysłu Harry'ego Hallera.

Powiem szczerze, że przez pierwsze kilkadziesiąt stron miałam wielką ochotę ukrócić męki egzystencjalne Hallera. Wyrwać brzytwę z jego rąk i poderżnąć mu gardło.
Ale byłby to błąd, bo wtedy wilk stepowy nie poznałby Herminy - kobiety, która zapoczątkowała ekscytujący dialog i nadała opowieści tempa, wyrazu, akcji i tej palącej niecierpliwości by dowiedzieć się, co będzie dalej.

Niezwykle mądra, głęboka, metaforyczna i boleśnie aktualna, a przy tym o terapeutycznej mocy. Uspokoi skołatane serce i wygładzi ostre kanty myśli romantyka-idealisty - człowieka, którego nadwrażliwość utrudnia mu funkcjonowanie w prozaicznej rzeczywistości.
Gorąco polecam wszystkim, którzy upodobali sobie myślenie - którzy widzą w tym pasję.

Marago | 2014-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2014

"Wilk stepowy" Hermanna Hessego to powieść-dziecko, której nie można rozpatrywać w oderwaniu od tła kulturowego czasów, w których powstała i przeżyć osobistych autora. Podobnie jak w książce "Siddhartha. Poemat indyjski" tegoż autora, mamy tu do czynienia z zagubieniem w życiu głównego bohatera, z poszukiwaniem właściwej drogi. Harry Haller jest bombardowany różnymi bodźcami, zarówno wewnętrznymi (psychika) jak i pochodzącymi z zewnątrz. W wieku pięćdziesięciu lat czuje się osobnikiem przegranym - nieudane życie osobiste, społeczne, kulturowe i zawodowe. To on jest tytułowym "wilkiem stepowym". Rozdartym między libido a superego w ujęciu freudowskim. Zdaje sobie sprawę, że kultura jest - i tu znowu za Freudem - "źródłem cierpień". I że powstaje poprzez sublimację popędu seksualnego. Harry jednak podąża za swoim libido, tracąc wartości, w których się obracał. Mamy również w "Wilku stepowym" do czynienia z Filozofią Wschodu, chrześcijaństwem, wolną miłością, echami minionej wojny,...

Ola | 2014-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2014

O czym jest "Wilk stepowy"? O człowieku, o każdym z nas, bo myślę, że każdy zobaczy w niej coś innego. Każdy zobaczy chociaż cząstkę siebie. Autor genialnie pokazuje nas samych prowadząc czytelnika przez człowieczeństwo Harrego Hallera. Już dawno nie byłam tak zafascynowana książką. Czy to książka dla obłąkanych? Zdecydowanie! ;) Hesse mnie zachwycił.

PMat | 2013-06-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Niemiecka
Przeczytana: 1997 rok

Chyba najbardziej wyrafinowana ze wszystkich tzw. kultowych powieści. Przewrotnie pogodna, ponadczasowa (choroba głównego bohatera wydaje się zaskakująco współczesna), życiowo mądra, choć nie dla miłośników Paulo Coelho. I trochę niebezpieczna - postać wyobcowanego, cierpiącego Harry'ego Hallera ma sporo kuszącego, arystokratycznego wdzięku.
Koniecznie.

| 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Radość i gorycz, nostalgia i śmiech. Filozofia pełni. Prawdziwe i życiowe do szpiku kości. Do tego piękny styl i urokliwy klimat.

Na moim bibliotecznym egzemplarzu któryś z poprzednich czytelników pozakreślał ołówkiem fragmenty i porobił uwagi, które bez kontekstu nie były jasne.
Jak się potem okazało, zakreślone miejsca były dokładnie tymi, które sama później „zaznaczałam” w myślach na drugim egzemplarzu książki, bo ten pokreślony i z dopiskami adresowanymi do Harry'ego – wilka stepowego, zachowałam do porównania.
Niewątpliwie komentatorem był ktoś z „rodzeństwa”. Budujący wniosek.
Na samym końcu można tylko powiedzieć: niech żyje bal…

Bed | 2011-02-07
Na półkach: Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2011

Harry marzy o całkowitej wolności. Po latach budzi się przede wszystkim jako człowiek samotny. Może wolny, ale nieszczęśliwy ze swoją wolnością; nieumiejący żyć z ludźmi, utrzymać związku z kobietami. Wszyscy w mniejszym albo większym stopniu zdają mu się hipokrytami, nawet Goethe ze swoją poezją i w ogóle inni artyści. On sam nie pasuje do zastanej rzeczywistości jest jak wilk stepowy skazany na wyginięcie.
Trudno powiedzieć na czym polega sukces tej książki, bo początków nie czyta się łatwo. Bohater nie umie spojrzeć na siebie z jakimś poczuciem humoru i dystansem. Rozważania czy dla jednej epoki byłby może obłąkanym a dla drugiej geniuszem wynagradza Hermina i jej teatr.

bart | 2011-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Kiedy po lekturze tej książki wróciłem do swojego mieszczańskiego, jednowymiarowego życia, nic już nie wyglądało tak jak wcześniej.

Ługi | 2010-12-15

Książka o samotności. Książka o tym, co dzieje się z człowiekiem kiedy jego najlepszy czas już bezpowrotnie minął. Jak miota się i próbuje wyrwać, szukając nowych wrażeń i doznań. I jak ociera się o innych ludzi próbując dostrzec w nich swoje własne odbicie. Wszystko w rytmie jazzu, zadymionych knajp i dusznych pokojów.

No i jeszcze fascynujący wątek rozważań i wizji głównego bohatera na temat dwóch rodzajów sztuki: tej "wysokiej", której bohater stara się nieco na siłę hołdować, i tej "ulicznej": spoconej, zadymionej, opartej na instynktach.

A gdzieś za tym wszystkim kuszące wejście do Magicznego Teatru, który jest "nie dla każdego".

Piękna książka.

Klakier | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Manifest nonkonformizmu, pragnienia wolności, książka w pierwszej części przepojona pesymizmem i czasem wpadająca w ton mizantropijny. Jak na powieść egzystencjalną, to mogłoby być lepiej. Niczego odkrywczego Hesse nie pisze, a na domiar złego zdarza mu się brodzić w płyciźnie.
Harry Haller, alter ego autora, wiedzie samotnicze życie na walizkach. Jest niejako więźniem mieszczaństwa, do którego odczuwa (tak jak do burżuazji) nietajoną niechęć, a jednocześnie ze wszystkich sił stara się żyć na własnych zasadach, być tym tytułowym wilkiem stepowym wśród stada bezrefleksyjnie żyjącego bydła. To wszystko, łącznie z autodestrukcyjnym myśleniem, zmienia się z momentem poznania przez niego pewnej tajemniczej kobiety.
Mamy elementy fantastyki, fragmenty pisane jak traktat filozoficzny, a całość gęsto jest usiana oniryczno- narkotycznymi wizjami. Popularność wśród hipisów łatwo wytłumaczyć: Hesse stworzył bohatera nie stroniącego od używek, pacyfistę, fascynata religią hinduską, opisał jego...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gianrico Carofiglio
    54. rocznica
    urodzin
    Nie ma człowieka, który naprawdę przestałby palić. Palenie można rzucić co najwyżej na chwilę. Na całe dni. Albo miesiące, albo lata. Ale nikt tak naprawdę nie przestaje. Papieros zawsze będzie cię kusić. Niekiedy pojawia się ni stąd, ni zowąd we śnie, nawet pięć lub dziesięć lat po tym, jak "przest... pokaż więcej
  • Ilona Felicjańska
    42. rocznica
    urodzin
    Zło nie czeka na zaproszenie. Zło wypatruje okazji.
  • Jan Strelau
    84. rocznica
  • Billie Letts
    77. rocznica
    urodzin
    - Och, może jeszcze tego nie wiesz. Może nigdy nie miałaś na sumieniu takiego kłamstwa, które by zjadło kawałek ciebie. Ale gdybyś kiedyś miała... to przy odrobinie szczęścia... może się trafić szansa, żeby je naprawić. Jedna jedyna szansa, by to zmienić. Tylko że ta szansa przemija. I już nigdy n... pokaż więcej
  • Ronald Chetwynd-Hayes
    96. rocznica
  • Voltaire
    237. rocznica
    śmierci
    Nie ma bardziej chimerycznego projektu jak projekt doprowadzenia poglądów ludzkich do jednolitości. Jednakże, mówicie, interes polityczny wymaga ustanowienia owej jednolitości, skrzętnego usunięcia wszystkich poglądów przeciwnych poglądom przyjętym przez państwo, to znaczy, wymaga ograniczenia człow... pokaż więcej
  • Tomasz Pacyński
    10. rocznica
    śmierci
    Pijak przy trzepaku czknął, równo z wybiciem północy. Zogniskował z trudem wzrok na przyglądającym mu się uważnie piwnicznym kocurze.
    - Kisssi... kisssi - zabełkotał. - Ciiicha noooc... Powiesz coś, koteczku, luzkim goosem?
    - Spierdalaj. - odparł beznamiętnie kocur i oddalił się z godnością.
  • Borys Pasternak
    55. rocznica
    śmierci
    To dobrze, kiedy człowiek zawodzi nasze oczekiwania, kiedy nie odpowiada z góry powziętym wyobrażeniom. Typowość to koniec człowieka, to wyrok na niego. Jeżeli nie da się go podciągnąć pod żaden wzorzec, jeżeli nie jest typowy, to znaczy, że spełnia co najmniej połowę wymagań, jakie się stawia człow... pokaż więcej
  • Christopher Marlowe
    422. rocznica
    śmierci
    I cannot read, and therefore wish all books burned.
  • Tadeusz Kostecki
    49. rocznica