Okładka książki Wilk stepowy

Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa
klasyka
typ
papier
7,79 (2603 ocen i 138 opinii)

Opis książki

Najsławniejsza powieść Hermanna Hessego wyrasta z atmosfery lat dwudziestych, z kryzysu wartości, jaki dotknął Europę między dwiema wojnami, a także z ówczesnej fascynacji psychoanalizą i jazzem. Do dziś jednak "Wilk stepowy" nie stracił na aktualności. Czytelniczy renesans tej książki rozpoczął się w latach sześćdziesiątych, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zafascynowała pokolenie późniejszych hippisów i stała się wielkim bestsellerem. Zapis przeżyć osamotnionego artysty, Harry ego Hallera, frapuje obrazem natury ludzkiej, wizją obecnych w każdym z nas skrajności i sprzeczności a także narracją, która balansuje na granicy rzeczywistości i narkotycznej wizji. I właśnie wielość persektyw i wieloznaczna konstrukcja stanowi o jakości literackiej "Wilka stepowego", którego Tomasz Mann porównywał z "Fałszerzami" Gide'a i "Ulissesem" Joyce'a.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Daria | 2010-10-01
Przeczytana: wrzesień 2010

Opowieść o wilku stepowym dla... wilków stepowych.

Zachwycić się tą książką mogą osoby, które mają w sobie cząstkę wilczej duszy, cząstkę schizofrenicznego umysłu Harry'ego Hallera.

Powiem szczerze, że przez pierwsze kilkadziesiąt stron miałam wielką ochotę ukrócić męki egzystencjalne Hallera. Wyrwać brzytwę z jego rąk i poderżnąć mu gardło.
Ale byłby to błąd, bo wtedy wilk stepowy nie poznałby Herminy - kobiety, która zapoczątkowała ekscytujący dialog i nadała opowieści tempa, wyrazu, akcji i tej palącej niecierpliwości by dowiedzieć się, co będzie dalej.

Niezwykle mądra, głęboka, metaforyczna i boleśnie aktualna, a przy tym o terapeutycznej mocy. Uspokoi skołatane serce i wygładzi ostre kanty myśli romantyka-idealisty - człowieka, którego nadwrażliwość utrudnia mu funkcjonowanie w prozaicznej rzeczywistości.
Gorąco polecam wszystkim, którzy upodobali sobie myślenie - którzy widzą w tym pasję.

Jakub | 2011-05-19
Przeczytana: 18 maja 2011

Ta książka to lustro. Czytając ją szczęką opadała mi coraz bardziej. Po prostu patrzyłem na kartki, i nie widziałem tam słów, widziałem tam swoje własne oblicze, swoje własne odbicie. Nie potrafię wiele napisać, ale wiem jedno - jest to jedno z największych dzieł jakie czytałem. Niesamowite spojrzenie na życie każdego z nas. Jest to pierwsza z książek, przy której modliłem się o szczęśliwe zakończenie, bo to tak, jakbym modlił się o swoje własne - szczęśliwe zakończenie.

PMat | 2013-06-13
Na półkach: Niemiecka, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 1997 rok

Chyba najbardziej wyrafinowana ze wszystkich tzw. kultowych powieści. Przewrotnie pogodna, ponadczasowa (choroba głównego bohatera wydaje się zaskakująco współczesna), życiowo mądra, choć nie dla miłośników Paulo Coelho. I trochę niebezpieczna - postać wyobcowanego, cierpiącego Harry'ego Hallera ma sporo kuszącego, arystokratycznego wdzięku.
Koniecznie.

Bed | 2011-02-07
Na półkach: Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2011

Harry marzy o całkowitej wolności. Po latach budzi się przede wszystkim jako człowiek samotny. Może wolny, ale nieszczęśliwy ze swoją wolnością; nieumiejący żyć z ludźmi, utrzymać związku z kobietami. Wszyscy w mniejszym albo większym stopniu zdają mu się hipokrytami, nawet Goethe ze swoją poezją i w ogóle inni artyści. On sam nie pasuje do zastanej rzeczywistości jest jak wilk stepowy skazany na wyginięcie.
Trudno powiedzieć na czym polega sukces tej książki, bo początków nie czyta się łatwo. Bohater nie umie spojrzeć na siebie z jakimś poczuciem humoru i dystansem. Rozważania czy dla jednej epoki byłby może obłąkanym a dla drugiej geniuszem wynagradza Hermina i jej teatr.

Ługi | 2010-12-15

Książka o samotności. Książka o tym, co dzieje się z człowiekiem kiedy jego najlepszy czas już bezpowrotnie minął. Jak miota się i próbuje wyrwać, szukając nowych wrażeń i doznań. I jak ociera się o innych ludzi próbując dostrzec w nich swoje własne odbicie. Wszystko w rytmie jazzu, zadymionych knajp i dusznych pokojów.

No i jeszcze fascynujący wątek rozważań i wizji głównego bohatera na temat dwóch rodzajów sztuki: tej "wysokiej", której bohater stara się nieco na siłę hołdować, i tej "ulicznej": spoconej, zadymionej, opartej na instynktach.

A gdzieś za tym wszystkim kuszące wejście do Magicznego Teatru, który jest "nie dla każdego".

Piękna książka.

bart | 2011-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Kiedy po lekturze tej książki wróciłem do swojego mieszczańskiego, jednowymiarowego życia, nic już nie wyglądało tak jak wcześniej.

| 2011-03-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 stycznia 2003

Są książki, które już od pierwszych zdań przekonują, że ma się do czynienia z arcydziełem, książką odmieniającą życie. Wilk stepowy jest jedną z takich książek.

Tylko dla obłąkanych.

FromNorwayWithLove | 2011-02-02
Przeczytana: 2005 rok

Jak można zostać tak dobrym pisarzem?

Kasia | 2010-06-17

Tylko dla obłąkanych.

carac | 2012-11-08
Na półkach: Kindle, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 listopada 2012

Nie potrafię jednoznacznie odnieść się do tej lektury. Harry, tytułowy wilk stepowy, jawi mi się jako osobnik zagubiony nie tyle w otaczającym go (mieszczańskim) życiu , co bardziej w "bólu", rodzącym się w nim z powodu braku akceptacji dla własnej osoby. No i tak jakoś dziwnie mi, gdy czytam o facecie, który nie podejmuje ryzyka zmiany swego bądź co bądź pysznego stosunku do otoczenia. Brakuje mi tu energii, jest tylko alienacja i rezygnacja...
Niemniej, uważam że warto poświęcić tej powieści (podobno najsławniejszej tego noblisty) parę chwil z własnego życia, by nabrać dystansu do siebie i np. w sytuacji depresyjnej spróbować się uśmiechnąć; na pewne sprawy trzeba - dla zachowania wewnętrznej równowagi - patrzeć bez "spinania się", i taką myśl przewodnią z tej powieści przyswoiłem sobie.
"(..) trzeba skończyć z patosem i zabójstwami. Niech pan wreszcie zmądrzeje! Ma pan żyć i nauczyć się śmiechu. Musi pan nauczyć się słuchać tej przeklętej radiowej muzyki życia, wielbić ją, śmiać si...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto