Okładka książki Wilk stepowy

Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa
klasyka
typ
papier
7,81 (2755 ocen i 152 opinie)

Opis książki

Najsławniejsza powieść Hermanna Hessego wyrasta z atmosfery lat dwudziestych, z kryzysu wartości, jaki dotknął Europę między dwiema wojnami, a także z ówczesnej fascynacji psychoanalizą i jazzem. Do dziś jednak "Wilk stepowy" nie stracił na aktualności. Czytelniczy renesans tej książki rozpoczął się w latach sześćdziesiątych, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zafascynowała pokolenie późniejszych hippisów i stała się wielkim bestsellerem. Zapis przeżyć osamotnionego artysty, Harry ego Hallera, frapuje obrazem natury ludzkiej, wizją obecnych w każdym z nas skrajności i sprzeczności a także narracją, która balansuje na granicy rzeczywistości i narkotycznej wizji. I właśnie wielość persektyw i wieloznaczna konstrukcja stanowi o jakości literackiej "Wilka stepowego", którego Tomasz Mann porównywał z "Fałszerzami" Gide'a i "Ulissesem" Joyce'a.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Jakub | 2011-05-19
Przeczytana: 18 maja 2011

Ta książka to lustro. Czytając ją szczęką opadała mi coraz bardziej. Po prostu patrzyłem na kartki, i nie widziałem tam słów, widziałem tam swoje własne oblicze, swoje własne odbicie. Nie potrafię wiele napisać, ale wiem jedno - jest to jedno z największych dzieł jakie czytałem. Niesamowite spojrzenie na życie każdego z nas. Jest to pierwsza z książek, przy której modliłem się o szczęśliwe zakończenie, bo to tak, jakbym modlił się o swoje własne - szczęśliwe zakończenie.

Daria | 2010-10-01
Przeczytana: wrzesień 2010

Opowieść o wilku stepowym dla... wilków stepowych.

Zachwycić się tą książką mogą osoby, które mają w sobie cząstkę wilczej duszy, cząstkę schizofrenicznego umysłu Harry'ego Hallera.

Powiem szczerze, że przez pierwsze kilkadziesiąt stron miałam wielką ochotę ukrócić męki egzystencjalne Hallera. Wyrwać brzytwę z jego rąk i poderżnąć mu gardło.
Ale byłby to błąd, bo wtedy wilk stepowy nie poznałby Herminy - kobiety, która zapoczątkowała ekscytujący dialog i nadała opowieści tempa, wyrazu, akcji i tej palącej niecierpliwości by dowiedzieć się, co będzie dalej.

Niezwykle mądra, głęboka, metaforyczna i boleśnie aktualna, a przy tym o terapeutycznej mocy. Uspokoi skołatane serce i wygładzi ostre kanty myśli romantyka-idealisty - człowieka, którego nadwrażliwość utrudnia mu funkcjonowanie w prozaicznej rzeczywistości.
Gorąco polecam wszystkim, którzy upodobali sobie myślenie - którzy widzą w tym pasję.

Marago | 2014-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2014

"Wilk stepowy" Hermanna Hessego to powieść-dziecko, której nie można rozpatrywać w oderwaniu od tła kulturowego czasów, w których powstała i przeżyć osobistych autora. Podobnie jak w książce "Siddhartha. Poemat indyjski" tegoż autora, mamy tu do czynienia z zagubieniem w życiu głównego bohatera, z poszukiwaniem właściwej drogi. Harry Haller jest bombardowany różnymi bodźcami, zarówno wewnętrznymi (psychika) jak i pochodzącymi z zewnątrz. W wieku pięćdziesięciu lat czuje się osobnikiem przegranym - nieudane życie osobiste, społeczne, kulturowe i zawodowe. To on jest tytułowym "wilkiem stepowym". Rozdartym między libido a superego w ujęciu freudowskim. Zdaje sobie sprawę, że kultura jest - i tu znowu za Freudem - "źródłem cierpień". I że powstaje poprzez sublimację popędu seksualnego. Harry jednak podąża za swoim libido, tracąc wartości, w których się obracał. Mamy również w "Wilku stepowym" do czynienia z Filozofią Wschodu, chrześcijaństwem, wolną miłością, echami minionej wojny,...

PMat | 2013-06-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Niemiecka
Przeczytana: 1997 rok

Chyba najbardziej wyrafinowana ze wszystkich tzw. kultowych powieści. Przewrotnie pogodna, ponadczasowa (choroba głównego bohatera wydaje się zaskakująco współczesna), życiowo mądra, choć nie dla miłośników Paulo Coelho. I trochę niebezpieczna - postać wyobcowanego, cierpiącego Harry'ego Hallera ma sporo kuszącego, arystokratycznego wdzięku.
Koniecznie.

Iwa | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Radość i gorycz, nostalgia i śmiech. Filozofia pełni. Prawdziwe i życiowe do szpiku kości. Do tego piękny styl i urokliwy klimat.

Na moim bibliotecznym egzemplarzu któryś z poprzednich czytelników pozakreślał ołówkiem fragmenty i porobił uwagi, które bez kontekstu nie były jasne.
Jak się potem okazało, zakreślone miejsca były dokładnie tymi, które sama później „zaznaczałam” w myślach na drugim egzemplarzu książki, bo ten pokreślony i z dopiskami adresowanymi do Harry'ego – wilka stepowego, zachowałam do porównania.
Niewątpliwie komentatorem był ktoś z „rodzeństwa”. Budujący wniosek.
Na samym końcu można tylko powiedzieć: niech żyje bal…

Drugiej z „rodzeństwa” (moje życzenia równowagi pomiędzy radością i refleksją…) dziękuję za zmobilizowanie do lektury.

Ola | 2014-12-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 19 grudnia 2014

O czym jest "Wilk stepowy"? O człowieku, o każdym z nas, bo myślę, że każdy zobaczy w niej coś innego. Każdy zobaczy chociaż cząstkę siebie. Autor genialnie pokazuje nas samych prowadząc czytelnika przez człowieczeństwo Harrego Hallera. Już dawno nie byłam tak zafascynowana książką. Czy to książka dla obłąkanych? Zdecydowanie! ;) Hesse mnie zachwycił.

Bed | 2011-02-07
Na półkach: Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2011

Harry marzy o całkowitej wolności. Po latach budzi się przede wszystkim jako człowiek samotny. Może wolny, ale nieszczęśliwy ze swoją wolnością; nieumiejący żyć z ludźmi, utrzymać związku z kobietami. Wszyscy w mniejszym albo większym stopniu zdają mu się hipokrytami, nawet Goethe ze swoją poezją i w ogóle inni artyści. On sam nie pasuje do zastanej rzeczywistości jest jak wilk stepowy skazany na wyginięcie.
Trudno powiedzieć na czym polega sukces tej książki, bo początków nie czyta się łatwo. Bohater nie umie spojrzeć na siebie z jakimś poczuciem humoru i dystansem. Rozważania czy dla jednej epoki byłby może obłąkanym a dla drugiej geniuszem wynagradza Hermina i jej teatr.

Ługi | 2010-12-15

Książka o samotności. Książka o tym, co dzieje się z człowiekiem kiedy jego najlepszy czas już bezpowrotnie minął. Jak miota się i próbuje wyrwać, szukając nowych wrażeń i doznań. I jak ociera się o innych ludzi próbując dostrzec w nich swoje własne odbicie. Wszystko w rytmie jazzu, zadymionych knajp i dusznych pokojów.

No i jeszcze fascynujący wątek rozważań i wizji głównego bohatera na temat dwóch rodzajów sztuki: tej "wysokiej", której bohater stara się nieco na siłę hołdować, i tej "ulicznej": spoconej, zadymionej, opartej na instynktach.

A gdzieś za tym wszystkim kuszące wejście do Magicznego Teatru, który jest "nie dla każdego".

Piękna książka.

bart | 2011-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Kiedy po lekturze tej książki wróciłem do swojego mieszczańskiego, jednowymiarowego życia, nic już nie wyglądało tak jak wcześniej.

| 2011-03-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 stycznia 2003

Są książki, które już od pierwszych zdań przekonują, że ma się do czynienia z arcydziełem, książką odmieniającą życie. Wilk stepowy jest jedną z takich książek.

Tylko dla obłąkanych.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Aleksander Kamiński
    112. rocznica
    urodzin
    A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.
  • Anna Onichimowska
    63. rocznica
    urodzin
    Boli mnie głowa, ręce i nogi. Mięśnie, kości, paznokcie, włosy, zęby i serce. A najbardziej dusza.
  • Andriej Diakow
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę.
  • Sidonie-Gabrielle Colette
    142. rocznica
    urodzin
    Trudno zadowolić jednocześnie wszystkich i samą siebie. Wolę zacząć od siebie...
  • Arnaldur Indriðason
    54. rocznica
    urodzin
    Znam to uczucie. Znudzenie samym sobą. Tym potworem, jakim się jest i którego człowiek nie jest w stanie się pozbyć. Na jakiś czas to się udaje, ale ten potwór zawsze wraca i zaczyna się ta sama stara pieśń.
  • David Lodge
    80. rocznica
    urodzin
    Wystarczy, żebyś wyznaczył sobie granicę wytrzymałości, a już po tobie.
  • Peter Pezzelli
    56. rocznica
    urodzin
    Dzięki uczeniu się nowych rzeczy człowiek ma ochotę wstać rano z łóżka.
  • Ismail Kadare
    79. rocznica
    urodzin
    Bóg nie daje całego szczęścia naraz.
  • Sakyō Komatsu
    84. rocznica
  • Grzegorz W. Kołodko
    66. rocznica
    urodzin
    Oczywiste jest, że najlepszym antidotum na głupotę i arogancję jest mądrość i wiedza. Dlatego też wypada walczyć. Słowem. Czyli bardzo dużo czytać i słuchać innych, trochę pisać i mówić do tych, którzy chcą słuchać. Trzeba rozmawiać. Najwięcej zaś- myśleć.
  • Fiodor Dostojewski
    134. rocznica
    śmierci
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Astrid Lindgren
    13. rocznica
    śmierci
    ... nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść.
  • Josif Brodski
    19. rocznica
    śmierci
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Dino Buzzati
    43. rocznica
    śmierci
    Marnotrawić noce, nie kładąc się spać, nie bać się, że za późno, czekać na wschód słońca, smakować nieskończoność czasu, jaki się ma przed sobą, i nie martwić się

Znajdź nas na Facebooku