Wilk stepowy

Seria: Dzieła XX Wieku
Wydawnictwo: Rój
Der Steppenwolf
literatura piękna

powieść egzystencjalna Hermanna Hessego z 1927, łącząca autobiografię z elementami fantastycznymi. Prawdziwy rozgłos Wilk stepowy zyskał w latach 60, kiedy to wybuchła rewolucja hippisowska, współcześnie zyskując miano najsłynniejszego dzieła Noblisty i jednej z najbardziej znaczących powieści XX wieku. Treścią utworu są rozterki duchowe samotnika i outsidera, Harry'ego Hallera (nazywanego metaforycznie "wilkiem stepowym"), prawdopodobnie alter ego samego autora.

Pierwsze wydanie polskie. Książka w oryginalnej wersji językowej wydana w roku 1927.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilk_stepowy

Alicja Markowska | 2019-07-17

jeśli masz w sobie wilka stepowego choć trochę z to nie sposób, by ta książka do ciebie nie trafiła

bm110 | 2019-07-11
Przeczytana: 03 września 2012

Czytałem już jakiś temu, uczucia były co najmniej mieszane.

Na wstępie zaznaczam, że jest to z całą pewnością lepsza literatura, niż innych teutońskich noblistów. Kilka scen z tej powieści musiało zrobić na mnie wrażenie, gdyż pamiętałem je dość dokładnie po latach.

Jest to książka, która może przemówić do ludzi z depresją i ze skłonnościami samobójczymi. Hesse z całą pewnością był człowiekiem depresyjnym, gdyż opis "myślotoku" Henryka/Wilka Stepowego w chwilach rozpaczy (było ich kilka o ile dobrze pamiętam) jest nader dobrze oddany. Generalnie, wiwisekcja rozterek wewnętrznych osób patologicznie melancholijnych zasługuje tu na uznanie.

Pamiętam też dobrze wizję, którą główny bohater miał w jednym z "magicznych" pokoi. Pojawił się tam bowiem Mozart, który był Bogiem. Następnie kroczył Brahms jako podsądny Mozarta (Boga) a za nim kilkadziesiąt tysięcy jegomości całych ubranych na czarno. Ci czarni jegomoście symbolizowali grzechy Brahmsa, a więc każdą zbędną (zdaniem Mozarta)...

Knivens | 2019-07-09

Moja druga książka H Hesse. Jakiś czas po skończeniu Siddharthy postanowiłem sięgnąć po te sztandarowe dzieło autora, mając nadzieję na coś równie dobrego, a może i lepszego. Niestety książka mimo że mądra i pod koniec ciekawa, nie miała już formy takiej jak poprzednia, która dla wielu ludzi jest bardziej przystępna, w formie powieści, jakiejś historii naszpikowanej momentami które wyjaśniają dlaczego dana postać myśli tak a nie inaczej. Tutaj wszystko jest bardziej statyczne, owszem książka ma sporo refleksji tylko... nie jest wciągająca, zwłaszcza pierwsze 10-15% utworu. Ocena dobra należy się tu jak najbardziej, przede wszystkim za wspomnianą końcówkę i może jeszcze za oddanie charakteru tamtej epoki.

Mateusz | 2019-07-09
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Dlaczego sięgnąłem po tą książkę? Z powodu świetnego audiobooka. Przesłuchałem jedynie mały fragment - darmową próbkę nagrania. Wystarczył mi on do tego by sięgnąć po wersję papierową. Dlaczego? Bo od pierwszych minut poczułem, że główny bohater książki jest mi bliski. Bo ta domniemana bliskość domagała się większej uwagi. Większa uwaga zaś jest właściwa dla odczytania dzieła a nie jego odsłuchania.
Wilk stepowy jest dziełem interesującego człowieka - Noblisty, uznanego za jednego z najlepszych niemieckich pisarzy. Noblista jak noblista - kusząca metka która często skrywa pisarzy których mało kto czyta, bo i ich dzieła bywają ciężko strawne. I w tym przypadku trudno napisać, że książka należy do lekkich. Tak treść jak i bogactwo odniesień do kultury, filozofii, psychologii wymaga skupienia. Wymaga to od czytelnika pewnego wysiłku ale nie tytanicznej pracy. To bardziej wymagająca krzyżówka niż droga krzyżowa.
O czym jest Wilk stepowy. O człowieku, który sam określa się powyższym...

Takezaki | 2019-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Książka nastawiona na przemyślenia na temat egzystencji ludzi.

Rafał Splisteser | 2019-05-19
Przeczytana: 19 maja 2019

powieść, którą trzeba czytać w ciszy i skupieniu. O czym jest? o każdym z nas, o tym co siedzi w nas, o życiu. czytając znajdziemy coś o nas w tej powieści. Trzeba jednak przebrnąć przez początek książki, który nie zachęca do czytania. jak dla mnie był nudny i mało wciągający. Do momentu gdy pojawiła się Hermina....

Gerard Waldowski | 2019-05-13
Przeczytana: 11 maja 2019

190511 audio G8.
Myślę, że łatwiej czyta się tą pozycję, gdy czuje się, iż ma się coś z cech z tytułowego wilka stepowego. Mnie akurat wydaje się, że mam sporo. Dość długi wstęp, teoretyczny, ale w pełni uzasadniony. Bałem się, iż jeśli cała książka będzie taka, nie dam rady. Jednak po jakimś czasie jest akcja, dzięki której można wszystko łatwiej zrozumieć z tego wstępu. Autor generalnie pisze o sobie i oprócz dywagacji na temat swoich różnic w stosunku m.in. do "mieszczaństwa", przemyca treści globalne, można powiedzieć wartości uniwersalne (choć oczywiście znowu nie dla wszystkich). Powieść ponadczasowa.

Dellas | 2019-05-08
Przeczytana: 1998 rok

- przeczytana drugi raz (2008)

Mihal | 2019-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Wilk stepowy do mnie nie trafił, nie odnalazłem go w sobie (na szczęście).

Satomi | 2019-04-15

Olśniewający traktat filozoficzny i jedna z najmądrzejszych książek jakie miałam okazję czytać. Polecam tym, którzy cenią wymagającą literaturę.