Comfort Food

Burlesque Press
2010-03-21
2010-03-21
0981943667

Zawsze jest mi trudno ocenić takie książki. Nie zamierzam tutaj oceniać czy moralnie ta książka jest dobra czy zła. Mamy tutaj do czynienia z syndromem Sztokholmskim. Mamy tutaj do czynienia z niewolnictwem seksualnym (nie książki BDSM, gdzie za przyzwoleniem obojga jest relacja Master-Slave). Mimo tego, że jakieś 90% książki to tylko narracja w głowie głównej bohaterki książki, nie jest ona nudna. Nie dałam rady przeczytać książki na raz. Miałam mieszane uczucia patrząc na własną moralność, aczkolwiek co najbardziej wciągnęło mnie czytając tą książkę to chyba ten cały proces i myśli głównej bohaterki, które zmieniały się powoli w trakcie czytania. Ogólnie polecam.

Emily Vargas, słynna mówczyni motywacyjna i autorka wielu poradników zostaje porwana. Jej świat teraz ogranicza się do małej celi bez okien, dzienej dawki rosołu i widoku jej porywacza, który tezę, że potwory nie są piękne odwraca do góry nogami.
Jej oprawca jest przystojny, dobrze zbudowany, a jego delikatne podejście do Emily, brak przemocy z jego strony i brak kontaktu słownego, którego Emily tak bardzo potrzebuje, doprowadza ją do szaleństwa. Buntuje się, by uzyskać u niego jakąkolwiek reakcje, lecz jej wybuchy nie wywołują u porywacza gniewu, lecz zawód. Skutkują w tym, że porywacz przestaje ją odwiedzać w jej celi, ograniczając ich kontakty do minimum. A kontakt to coś, czego dziewczyna potrzebuje, by kompletnie nie zwariować. W końcu Emily będzie gotowa pozwolić mu na wszystko, by tylko móc widzieć swojego oprawcę codziennie, by tylko czuć cokolwiek: przyjemność, czy ból. Powoli zatapia się w tym świecie, który składa się jedynie z jej i jej porywacza, uzależnia się od niego, zmienia się jako kobieta.
Czy da radę uciec i powrócić do normalnego życia? Czy będzie tego chciała? Czy to co czuje do porywacza to tylko objawy syndromu sztokholmskiego czy może coś więcej?
Bardzo dobrze napisana, mroczna i wciągająca historia o chorym uzależnieniu, o obsesji na punkcie jednej osoby. Książka pełna zaskakujących momentów. Autorka dała nam możliwość zajrzenia do umysłu ofiary syndromu sztokholmskiego. Polecam!

• Po angielsku
  • Pojedyncze-następne