Hipnotyzer

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Hypnotisören
literatura szwedzka
Ag2S

W szwedzkim miasteczku Tumba dochodzi do brutalnej zbrodni – na oczach nastolatka zostają zamordowane matka i młodsza siostra. On sam doznaje poważnych obrażeń. Jest w szoku, co uniemożliwia złożenie wiarygodnych zeznań. Chłopiec to jedyny świadek zbrodni, dlatego komisarz Joona Linna postanawia poddać go hipnozie. Dziesięć lat temu psychiatra Erik Maria Bark zrezygnował ze stosowania hipnozy...

W szwedzkim miasteczku Tumba dochodzi do brutalnej zbrodni – na
oczach nastolatka zostają zamordowane matka i młodsza siostra.
On sam doznaje poważnych obrażeń. Jest w szoku, co uniemożliwia złożenie wiarygodnych zeznań. Chłopiec to jedyny świadek zbrodni, dlatego komisarz Joona Linna postanawia poddać go hipnozie. Dziesięć lat temu psychiatra Erik Maria Bark zrezygnował ze stosowania hipnozy i poprzysiągł nigdy do niej nie wracać. Za namową Linny łamie własne postanowienie, co wywołuje lawinę dramatycznych zdarzeń…

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...(?)

źródło okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...»

hanterkaa | 2018-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Bardzo dobra wielowątkowa powieść psychologiczna.Im dłużej się ją czyta,im głębiej wchodzi się w świat przedstawiony,tym więcej motywów się w niej pojawia.Dzieło napisane tak dynamicznym i mocnym językiem,że naprawdę trudno się od niego oderwać.Już od pierwszego zdania osacza nas nastrój pełen niepokoju.Książka niezwykle brutalna,z której typowy miłośnik thrillerów powinien być zadowolony.

Beata | 2019-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2019

Dobry, mroczny, brutalny kryminał. Pierwsza książka autora, którą przeczytałam.
Wątek kryminalny niezły, pogmatwany, pozostałe wątki także wciągające. Opisany proces hipnozy niezwykle interesujący, bo sama hipnoza jest według mnie czymś lekko "magicznym". Zapoznałam się z tym z zaciekawieniem.
Jednak wątek grupy terapeutycznej, tzw. "wątek 10 lat wcześniej" przydługi, nużący i mógłby być przynajmniej połowę krócej przedstawiony. Rozumiem, że był potrzebny, ale wynudziłam się przy nim:)
Wniosek nasuwający się po lekturze: wariatami i psycholami Szwecja stoi... Ponadto autorzy chyba przecenili możliwości fizyczne ciężko poranionego Josefa... Chyba nie można być zdolnym to robienia tego co robił, w jego stanie fizycznym?
Zakończenie ekscytujące, dynamiczne. Ogólnie dobra powieść i sięgnę po inne książki autora, liczę, że kolejne będą jeszcze lepsze.

Eli1605 | 2018-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 29 grudnia 2018

To dobry kryminał. Byłby lepszy gdyby akcja była bardziej wartka. Tymczasem do 380 strony wlecze się niemiłosiernie. Ale za to zakończenie było jak petarda. Polubiłam Joona Linna a także Erika Marię Barka. Zemsta ma długie macki i bywa bardzo cierpliwa o czy przekonał się tytułowy hipnotyzer, psychiatra Bark. I muszę przyznać, że praca psychiatrów mnie trochę przeraża. Nie chciałabym aby ktoś taki " grzebał" mi w głowie i we wspomnieniach. Szukam kolejnego tomu cyklu o komisarzu Linnie.

macias | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Świetny, wielowątkowy thriller psychologiczny. Są wprawdzie drobne momenty przestojów i cofania się w przeszłość, ale generalnie książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Zdecydowanie jeden z lepszych audiobooków jakie przesłuchałem. Bardzo mocno polecam.

gwiazdka | 2019-06-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2019
Przeczytana: 24 czerwca 2019

„Hipnotyzera” oceniam niejako podwójnie. Pierwsza ocena na początku książki to coś pomiędzy dobrą a przeciętną. Potem było już tylko lepiej, nie wiem, czy za sprawą mojej zwiększonej tolerancji czy też poprawy sytuacji. Początkowo nie przypadł mi do gustu sposób narracji, męczył nadmiar słów, irytował czas teraźniejszy. Potem, kiedy akcja ostro ruszyła do przodu, kiedy wydarzenia wymieszały się ze sobą, a to co było oczywiste i przewidywalne okazało się zupełnie błędne, książki nie dałam rady odłożyć. Oczywiście powieść jest spora pod względem objętości, do tego drobny druk, ale w ostatecznym rozliczeniu czytało mi się szybko. Książka ciekawa, akcja niebanalnie skonstruowana, przewidywalność też na granicy rozsądku, niezbyt wydumana, ale też niełatwa do odgadnięcia (przynajmniej dla mnie), zakończenie zaś raczej oczywiste. Nie mam pojęcia, czy chcę czytać kolejne tomy serii, na pewno nie żałuję czasu spędzonego przy „Hipnotyzerze”.

moch | 2013-08-30

Po lekturze ma się wrażenie, że Szwecja ma najwyższy współczynnik występowania psychoz i dewiacji na 1 km2 powierzchni. Czyli kryminał skandynawski pełną gębą. Jest mroczno, chłodno i depresyjnie, suspensu też nie brakuje. W tle całej historii pojawiają się dwa ciekawe pytania: o znaczenie, a przede wszystkim możliwości współczesnej psychologii oraz o bezsilność dorosłych wobec dzieci, które tworzą własne zamknięte społeczności oparte na przemocy i regułach gry, których zasad dorośli nie są już w stanie ogarnąć.
Warto sięgnąć po "Hipnotyzera",chociaż rzeczywiście momentami ma się wrażenie,że autorzy pisali jakby im płacili za wierszówkę.

emindflow | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo mocny thriller trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Na pozór wszystko OK, a jednak mam uczucie niedosytu. Mam wrażenie, że autorzy zgubili właściwe proporcje. Z jednej strony aż do przesady epatują makabrą - trup ściele się gęsto, a krew leje się strumieniami. A z drugiej zbyt pobieżnie (zwłaszcza jak na powieść o takiej objętości) potraktowali sylwetkę i motywy działania głównego mordercy. Po stronie minusów wątek z chłopcem ledwo wyprowadzonym ze stanu śmierci klinicznej i natychmiast biegającym i mordującym pół miasta - słabe to. Natomiast do plusów zaliczam ciekawie pokazaną postać komisarza o cudacznym nazwisku Joona Linna, z którym chętnie spotkam się przy okazji kolejnej książki tych autorów.
W sumie - jest zupełnie przyzwoicie, chociaż moje oczekiwania były większe.

jatymyoni | 2018-02-16
Przeczytana: luty 2018

Zaciekawił mnie tytuł i główny bohater, terapeuta stosujący do leczenia hipnozę. Nareszcie dobry trzymający w napięciu kryminał. Ciekawe postacie, wartka akcja, zaskakujące zakończenie. Czy można coś więcej oczekiwać od kryminału. Pożyczyłam go mojej przyjaciółce i myślę, że jej też się spodoba.
Wszystkim miłośnikom kryminału polecam.

spectator_zm | 2019-05-28
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 28 maja 2019

"Hipnotyzer" okazał się bardzo dobrym kryminalnym thrillerem o silnym podłożu psychologicznym. Były tu dwa główne wątki - konsekwencje hipnotycznego seansu doktora Erika Barka na niezrównoważonym psychicznie nastolatku Josefie, oraz porwanie nastoletniego syna Erika, Benjamina.
Powieść okazała się bardzo ciekawa, nieźle trzymała w napięciu i było wiele zaskakujących zwrotów akcji. Uważam jednak, że niektóre momenty zostały niepotrzebnie wydłużone, zbyt przegadane. A wątek "10 lat wcześniej" był zdecydowanie za długi. Można też było się przyczepić do zbyt dużej bezradności szwedzkiej policji, która nie była w stanie złapać ledwie żywego, ciężko rannego Josefa, który bezkarnie "latał" po mieście i mordował... Jednak komisarz Joona Linna (Fin z pochodzenia) to bystry i uparty gość. No i zawsze ma rację...
Jednak zakończenie zrekompensowało wszelkie mankamenty. Było dramatyczne, niezwykle emocjonujące i nie można było już nawet na chwilę odłożyć tej powieści.
Polecam gorąco,...

Kotkad | 2018-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2018, Lars Kepler
Przeczytana: 25 marca 2018

Po piątym tomie serii z Joona Linna postanowiłam zacząć od początku. Nie wiem czy gdybym w pierwszej kolejności wpadła na "hipnotyzera" to czytałabym dalej.
Na pewno pierwsza część to przerażająca i pokręcona historia.
Dzieci jako mordercy, dzieci jako potwory, dzieci jako oprawcy. Dodatkowo kilka osób z poważnymi problemami psychicznymi.
Historia zaczyna się jakby spójną historią która nagle zaczyna nam się rozwarstwiać na różne wątki by na koniec znów złączyć się w całość. Naprawdę świetnie napisana przerażająca historia.

O czym?
W mieście ginie rodzina, ojciec na treningu zostaje bestialsko zadźganym w domu żona i córka. Syn jest w ciężkim stanie. Zaczyna się próba znalezienia najstarszej siostry która być może jest w niebezpieczeństwa. Pacjenta hipnotyzuje lekarz którego poznajemy z jednej strony jako niby tego najlepszego specjalistę, z drugiej on sam jest niechętny podjęcia diagnozy. Ponadto nasz hipnotyzer mocno nadużywa leków nasennych. o co chodzi i co wykryje hipnoza...