Jezioro

Okładka książki Jezioro Arnaldur Indriðason
Okładka książki Jezioro
Arnaldur Indriðason Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Erlendur Sveinsson (tom 6) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Erlendur Sveinsson (tom 6)
Mroczna Seria
Kleifarvatn
W.A.B.
2016-08-17
2012-01-01
Jacek Godek
literatura islandzka Erlendur Sveinsson Jacek Godek

Najlepsza część jak dotąd. Wątek z inslandzkimi studentami interesujący. Gwiazdka odjęta za chyba nie do końca dobrze zrobioną redakcję. W książce występują po sobie akapity, które są od siebie oderwane i to czasem zaburza rytm czytania. W kolejnych akapitach przeskok potrafi być o tygodnie. Lub leci jeden temat, akapit na zupełnie inny i w następnym powrót do poprzedniego. Po co tak?

Ciekawy temat histryczno-społeczny, spokojna , a zarazem wciągająca narracja i ten specyficzny islandzki klimat, Bardzo lubię tę serię, wiem, że nie każdemu będzie odpowiadać, ale jak dla mnie bardzo dobra pozycja.

Bardzo lubie książki autora, niestety ta mnie wymęczyła...zanudziłam sie i nadal nie dowiedziałam się co sie stało z Ilona. Czuje bardzo duży niedosyt, nie tego się spodziewalam.

Coraz bardziej podoba mi się twórczość tego islandzkiego pisarza o trudnym dla mnie do wymówienia imieniu i nazwisku. Jego główny bohater komisarz Erlendur Sveinsson, to bardzo ciekawa postać, którą zdążyłam już polubić. Podoba mi się jego melancholijny smutek, stanowczość i upór w dążeniu do celu. Nawet jeśli przesłanki ku temu są mało zachęcające.

Twardy facet, a jednocześnie pomimo swojej osobistej dość nieciekawej sytuacji, potrafi współczuć tak bardzo, kobiecie, której narzeczony tak po prostu zniknął, jak i wszelki ślad po nim...

Tym razem dostała mu się dziwna sprawa do rozwiązania. Znikająca z jeziora Kleifarvatn woda, odsłoniła spoczywający tam od dziesięcioleci ludzki szkielet, z przyczepionym doń dziwnym urządzeniem.

Śledztwo jest trudne i żmudne i zabiera nas czytelników, aż do lat 50, do czasów zimnej wojny, Lipska i STASI, czyli wschodnio niemieckiego Staatssicherheitsdienst. Swoją drogą Arnaldur, pokusił się o swoistą wyliczankę dotyczącą STASI i powiem, że zrobiło to na mnie spore wrażenie, już nawet poza cała książką, wrażenie dodatkowe. Ilość ludzi pracującej dla tej formacji, ilość mieszkań, jakimi dysponowali agenci itd. itp.... wprost zatrważające.

Oczywiście, zagadka zwłok w "suchym" jeziorze została w końcu wyjaśniona, natomiast nie wyjaśniono (czyżbym przegapiła?) mi, dlaczego ubywało tej wody w jeziorze przez jakiś czas, a potem znowu napłynęła??

Chyba że przyjmę wyjaśnienie, które pada w książce, że jezioro właśnie po to pozbyło się wody, by w końcu prawda o szkielecie, który skrywało w swych trzewiach, ujrzała światło dzienne...?? Kto to wie??

Co jeszcze znalazłam w tej książce?? Wspomnienie krwawo stłumionego powstania węgierskiego z 56', wzmiankę o tak zwanej "poprawności politycznej" która, jak wyraża się jeden z bohaterów książki "zaprasowała język na kancik, grzecznymi określeniami". Dyskusje nad tym, że prawo w Islandii jest zbyt liberalne i bardzo mocno i długotrwale trzeba się "zasługiwać" by w końcu wylądować w więzieniu. Policjanci łapią złoczyńców, (często wielokrotnie tych samych) a sądy ich wypuszczają i tak w kółko...

Już bez dalszego ględzenie, podsumowując, to świetna książka i jako taka, dostaje ode mnie aż osiem gwiazdek.

Twardy facet, a...

Kolejna powieść z komisarzem Erlendurem Sveinssonem w roli głównej, który tym razem porusza się w kręgu komunistycznej Islandii i Europy po II wojnie światowej - to wątek z przeszłości. A w tytułowym jeziorze znajdują się kości człowieka...

Kolejna część kryminalnej serii z Erlendurem Sveinssonem.
Tym razem w wysychającym jeziorze odnaleziono szkielet z dziurą w czaszce, z przywiazaną do niego tajemniczą aparaturą. Nie wiadomo kim jest ofiara, ani jak się tam znalazła. Prawdopodobnie trzeba szukać w przeszłości. Większość poddałaby się szybko, zrażona brakiem dowodów, ale nie Erlendur, on nigdy nie odpuszcza.

Kryminał z wątkiem szpiegowskim, opowiedziany w typowy dla autora sposób. Nie ma tu pędzącej akcji, za to jest drobiazgowe sprawdzanie najmniejszego tropu, świetnie oddana atmosfera danej chwili czy miejsca, psychologia postaci itp.
Ja lubię książki autora. Nie wiem co, ale coś przywodzi mi na myśl książki z serii z Grossem (Roberta Małeckiego),być może to postać komisarza, rodzinne zawirowania, albo ogólny klimat.
W każdym razie polecam.

Kolejna część kryminalnej serii z Erlendurem Sveinssonem.

Ucieszyłam się, że Empik Go udostępnił kolejne audiobooki z tej serii. Autor ma swój styl, który można lubić lub nie. Można też uwielbiać lub nienawidzić ogólnie skandynawskie kryminały. Mają podobną strukturę, nie są to książki pełne akcji i pościgów policyjnych i za to właśnie je lubię. Za nieśpieszność, wątki obyczajowe... "Jezioro" jakoś mnie bardzo nie zachwyciło, ale podobało się, o tak.

Moim zdaniem chyba najsłabszy z kryminałów z Erlendurem. Choć może to tylko wrażenie, pierwszy raz nie czytam a słucham.
Zimna wojna, Stasi, agenci, nuudy, a wszystko jak to w skandynawskim wydaniu spokojne, niespieszne, co z kolei uwielbiam.. Tym razem nieco mniej odniesień do prywatnego życia Erlendura i jego kumpla z policji. Szkoda.

Kryminał, można by rzec... szpiegowski(?). Taki opis nie wzbudziłby mojego entuzjazmu. Ale w wydaniu Indriðason'a, w powolny klimatyczny (Islandia) sposób, dwuwątkowo rozwijana jest historia młodych ludzi a jednocześnie historia zimnowojennej Europy. Świetna.

Bardzo dobry kryminał z wątkami obyczajowymi i powiązaniami z Stasi, NRD.
Nie trzeba krwi i głupich bieganin, żeby pisać trzymające w napięciu kryminały szpiegowskie.

Bardzo dobry kryminał z wątkami obyczajowymi i powiązaniami z Stasi, NRD.

• Kryminał
  • Kryminały