Kup teraz - 14 ofert w cenie od 8.70 zł do 49.90 zł

Nocna zamieć

Johan Theorin Wydawnictwo: Czarne Cykl: Kwartet olandzki (tom 2) Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
Nattfåk
2015-10-28
Bogumiła Ratajczak
Ze Strachem
Bogumiła Ratajczak literatura szwedzka

Wielowarstwowa i nieoczywista. Nie powiedziałabym, że bardzo mroczna, ale na pewno odświeżająca w obliczu nieustannie powielanych motywów i historii kryminalnych.

Spokojna akcja, wole tempo, a czyta się z wypiekami na twarzy. Jak dla mnie jeden z mistrzów gatunku

bardzo klimatyczna, posępna, trzymająca w napięciu.

Klimat grozy bez groteski.

Ciut słabsza od pierwszej książki z cyklu olandzkiego. Moją ocenę obniża zbyt poważnie potraktowany wątek "duchowy".

inna,
olandzka,
płynie swoim spokojnym nurtem

surowa, zimna, wietrzna, dzika, przestrzenna

kolejna która bardzo mi się spodobała
chce więcej

Klimatyczny kryminał. Przy okazji dowiedziałam się co to jest fak i raczej nie zazdroszczę mieszkańcom dalekiej północy tego zjawiska.
Różni się o tyle od "Zmierzchu" (tom I), że pojawiają się tu zjawiska nadprzyrodzone, ale na tyle w rozsądnej dawce, że można je sobie w miarę racjonalnie wyjaśnić. I nie wyjdzie "kwiatek", że to duchy czy upiory zabijają, bo to jednak...

Są powieści, które idealnie nadają się do czytania przy kominku w mroźne zimowe wieczory. Wydana po raz pierwszy u nas w 2010 roku „Nocna zamieć” (nie mylić z „Pierwszym śniegiem” Jo Nesbø) bez cienia wątpliwości do nich należy. Nie tylko z powodu samego tytułu, ale przede wszystkim dlatego, iż jest solidnym, wciągającym skandynawskim kryminałem, a także mroczną opowieścią...

Kryminały najczęściej kojarzą mi się się ze zbrodnią i śledztwem prowadzonym przez większą część książki. W „Nocnej zamieci” tego nie ma. Owszem, na początku jest śmierć. Ale nie wiadomo czy to zabójstwo, samobójstwo lub nieszczęśliwy wypadek. Potem do akcji wkracza policja, ale tu też są tylko rutynowe działania, mające na celu odłożenie na pozór normalnej sprawy do akt… ...

• Kryminał
  • Kryminały
  • Skandynawia
  • 2012
  • 2014
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Nocna zamieć