Nocna zamieć

Okładka książki Nocna zamieć
Johan Theorin Wydawnictwo: Czarne Cykl: Kwartet olandzki (tom 2) Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2015-10-28
2010-01-01
Bogumiła Ratajczak
Bogumiła Ratajczak literatura szwedzka

Na prawdę świetna książka. Ma swój klimat: mroczny aż stawia włoski na karku....i zakończenie, którego się nie spodziewałam.

Olandzkiego kwartetu ciąg dalszy...

Theorin chyba nisko latał, jak pisał "Nocną zamieć" ,bo ewidentnie zalatuje mi tu obniżeniem pułapu w tej części cyklu. Nie wiem, czyja to wina...Może zmiany tłumacza....? Nie wnikam ale to wielce prawdopodobne - różnica w moim subiektywnym odbiorze treści obydwu książek jest dość znacząca i odczuwalna.

Niby wszystko jest : tajemnica z przeszłości, nawiedzony dom, trup (a nawet kilka), natomiast to co najbardziej mnie "raziło" to brak konkretnego, policyjnego śledztwa, które nawet jeśli jakieś tam jest, toczy się zupełnie okazjonalnie. Theorin potrafi pisać bardzo klimatycznie, co już udowodnił w "Zmierzchu" szczególnie jeśli patrzeć na to pod kątem samej wyspy, Olandii która w obydwu częściach tej serii jawi się jako mroczna i surowa kraina, ziejąca chłodem i ponurym klimatem - autentycznie zmarzłam, czytając opisy "faka", bardzo surowej burzy śnieżnej nawiedzajacej wyspę w porze zimowej. Jednak ta część nie porwała mnie tak jak poprzednia. Brakło mi tu takiego w pełni prawdziwego i "nasyconego" wątku kryminalnego, zakończenie też jakoś specjalnie mnie nie powaliło ani nie zaskoczyło więc w sumie dla mnie była to bardziej taka opowieść z dreszczykiem niż rasowy kryminał.

Nie spoczywam jednak na laurach, ciągnę tę opowieść do końca serii. A nuż dalej będzie lepiej.....?

Olandzkiego kwartetu ciąg dalszy...

Niby wszystko jest : tajemnica...

Wielowarstwowa i nieoczywista. Nie powiedziałabym, że bardzo mroczna, ale na pewno odświeżająca w obliczu nieustannie powielanych motywów i historii kryminalnych.

Spokojna akcja, wole tempo, a czyta się z wypiekami na twarzy. Jak dla mnie jeden z mistrzów gatunku

bardzo klimatyczna, posępna, trzymająca w napięciu.

bardzo klimatyczna, posępna, trzymająca w napięciu.

Klimat grozy bez groteski.

Klimat grozy bez groteski.

Ciut słabsza od pierwszej książki z cyklu olandzkiego. Moją ocenę obniża zbyt poważnie potraktowany wątek "duchowy".

inna,

płynie swoim spokojnym nurtem

surowa, zimna, wietrzna, dzika, przestrzenna

kolejna która bardzo mi się spodobała
chce więcej

Klimatyczny kryminał. Przy okazji dowiedziałam się co to jest fak i raczej nie zazdroszczę mieszkańcom dalekiej północy tego zjawiska.
Różni się o tyle od "Zmierzchu" (tom I), że pojawiają się tu zjawiska nadprzyrodzone, ale na tyle w rozsądnej dawce, że można je sobie w miarę racjonalnie wyjaśnić. I nie wyjdzie "kwiatek", że to duchy czy upiory zabijają, bo to jednak kryminał, a nie horror.
Jest zagadka, bardzo dramatyczna Wigilia, smutek, ziąb i rozwiązanie - również niespodziewane, acz logiczne.

Klimatyczne, fajne cały Theorin

Klimatyczne, fajne cały Theorin

Dodaj cytat z książki Nocna zamieć