Havel. Zemsta bezsilnych

Seria: Biografie
Wydawnictwo: Czarne
Jaga

Biografia jednego z najważniejszych polityków europejskich ostatnich dziesięcioleci, słynnego dysydenta, pisarza i dramaturga, ostatniego prezydenta Czechosłowacji (1989–1992) i pierwszego prezydenta Republiki Czeskiej (1993–2003). Jego bogaty życiorys to także pretekst do opowiedzenia historii Europy Środkowo-Wschodniej, targających nią dziejowych burz i wielkich przemian, zwieńczonych obaleniem komunizmu i odrodzeniem demokracji podczas Jesieni Ludów 1989 roku.

Havel nie przybył na Wawel. Aleksander Kaczorowski pokazuje, że ze szkodą dla nas wszystkich. A mógłby być nam pomocny, bo nie wierzył w fatum i przekonywał, że jesteśmy kowalami własnego losu. W przeciwieństwie do Kundery, który uważał, że życie jest gdzie indziej, on uważał, że życie jest wszędzie. To biografia Vaclava Havla, ale zarazem opowieść o XX wieku w sercu Europy. Zazdroszczę Alkowi Kaczorowskiemu tej książki.
Mariusz Szczygieł

„Burżujski synalek”, który chciał, żeby niepodległa Czechosłowacja była z nazwy socjalistyczna. Autorytet polityczny, który w wielu ważnych sprawach nie miał własnego zdania. Autor „Siły bezsilnych”, który z prawami człowieka na ustach wspierał wojenne awantury Waszyngtonu, za co został przezwany „pożytecznym idiotą Busha”. Krytyk oszustw kapitalizmu, który potrafił opowiedzieć się za prywatnymi funduszami emerytalnymi — przekrętem niemal doskonałym. A między tymi pęknięciami, sprzecznościami – praski hippis, kumpel, artysta i człowiek o wielkich ambicjach. Havel w opowieści Aleksandra Kaczorowskiego jest żywy, splątany, wieloznaczny. Jak go nie obrócisz, pokazuje się coś innego, nieraz zaskakującego. Czegóż więcej możemy oczekiwać od dobrej książki biograficznej?
Artur Domosławski

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1673

Kim jest Havel?

Jest jednym z najbardziej znanych polityków XX wieku. Wybitny dramaturg i myśliciel politykiem stał się od niechcenia. W czasach komunizmu wystarczyło mówić prawdę, by stać się politykiem. Wystarczyło się nie bać i dostrzegać absurdy zniewolenia, by polityczna rzeczywistość sama zapukała do drzwi w postaci typów z Urzędu Bezpieczeństwa. Tak było z Havlem. Ale co o nim naprawdę wiemy? Kim był Vaclav Havel?

Żyliśmy mitem Havla. Niektórzy z nas. Żyliśmy mitem prezydenta-poety. Czytaliśmy wtedy Hłaskę i Bułhakowa. Ja czytałem. O Havlu nie wiedziałem zbyt wiele - widziałem tylko „Audiencję” w teatrze telewizji. Ale był symbolem. Nagle to, co w demoludach miało posmak zakazanego owocu, stało się oficjalne, legalne i pożądane. Szedłem zabytkowymi Hradczanami w tym tłumie długowłosych na stadion Strachov, gdzie na zaproszenie Havla wystąpili The Rolling Stones. I to było prawdziwe święto wolności.

Zazdrościliśmy Czechom i Słowakom prezydenta. U nas po trupach do władzy szedł elektryk-noblista. Popierany przez księdza Jankowskiego i przez braci Kaczyńskich pokonał Tadeusza Mazowieckiego, jego inteligencję i siłę spokoju. Nie wiedziałem, kim był Mazowiecki. Nie wiedziałem, kim był Havel, ale utożsamiałem się z tymi ludźmi ze strachu, że bezkrwawa rewolucja przełomu lat 80. i 90. zacznie pożerać swoje dzieci. I że pożre tym samym nasze marzenia o lepszym świecie wolnych ludzi. Tak naprawdę nie wiedzieliśmy, kim byli tacy, jak Havel, jak Kuroń, jak Michnik. Ja nie wiedziałem. Ci ludzie uosabiali nasze wielkie marzenie. Co nam pozostało z tych marzeń dziś?

Eseje Havla zacząłem czytać dopiero w XXI wieku, gdy na dobre zainteresowałem się czeską kulturą. Zobaczyłem, jak ludzkie i bliskie było to, co pisał, marzeniu o świecie bez przemocy, marzeniu o świecie wolnych ludzi. O świecie, który chce „żyć w prawdzie”. I zobaczyłem też, jak bardzo to marzenie jest odległe od rzeczywistości, jak utopijną i fantasmagoryjną wizję snuł prezydent-poeta. Ci, którzy w świecie ucisku byli idealistami, stawali się nagle pazernymi na władzę i pieniądze drapieżnikami, piraniami w akwarium polityki. Kim byli naprawdę? Jacy byli Havel, Kuroń, Michnik? Jakie były ich prawdziwe motywacje? O co walczyli?

Książka Aleksandra Kaczorowskiego „Havel. Zemsta bezsilnych” mówi dużo o Havlu. Pokazuje, co go ukształtowało, jak wyglądała jego droga ku literaturze, jaki wpływ wywarł na kształt Praskiej Wiosny, jak wyglądała droga Havla-dysydenta i Havla-prezydenta. Kaczorowski nie pisze na kolanach, dzięki czemu rys osobowy głównego bohatera pokazuje polskiemu czytelnikowi, jak bardzo nieidealny obraz mieli przed sobą Czesi. I chyba większości to zbytnio nie przeszkadzało. Mimo to nie poznałem Havla prywatnego, nie poczułem ludzkiej bliskości. Może škoda. A może nie chodzi tak naprawdę o samego Havla i o to, jaki był, ale co sobą uosabiał, jaki etos przywoływała jego biografia?

„Havel” Kaczorowskiego jest książką prawdziwą. Uważam, że czeski kontekst pozbawia ją politycznej wymowy i dlatego możemy sami lepiej przyjrzeć się naszym realiom, dlaczego marzenia o wolności i prawdzie zawsze ustępują marzeniom o wielkich rezydencjach i luksusowych samochodach. Havel jest dla „naszych” dobrym punktem odniesienia, bo był człowiekiem, któremu się nie poprzewracało. Wiedział, co uosabia i pozostał temu wierny. Ale jest w biografii Havla taki cichutki wątek o wpływie wybitnych jednostek na rzeczywistość. Jest on delikatny, niemal podskórny, jednak po lekturze nie mogłem uwolnić się od przekonania, że Polakom po roku 1990 brakło tak silnej indywidualności.

Havel „żył w prawdzie” i to stanowiło o jego autentyczności. Nie był typem politycznego gracza. Dlatego nie współpracował z bezpieką. Nie musiał potem bać się szantaży. Mógł pozostać do końca wolny. Mimo że nie był idealny - zdradzał żonę, popełniał błędy jako polityk, czasem bywał groteskowy – to on pozostał ikoną czasu przemian. Tyle dowiedziałem się o Havlu z książki Aleksandra Kaczorowskiego - a raczej o tym, kim pozostanie jej bohater w naszej świadomości. Dowiedziałem się, na czym polega fenomen Havla.

Sławomir Domański

Wojciech Gołębiewski | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Kaczorowski /ur.1969/ wydaje się być wyspecjalizowany w problematyce czeskiej. To mało powiedziane, bo stał się moim "kagankiem oświaty", bo ta biografia Havla stanowi dla mnie kompendium wiedzy o różnicach między naszymi narodami. I dlatego uświadomiłem sobie, że mam recenzować książkę, a nie curriculum vitae Havla. Oczywiście, z zainteresowaniem poznaję szczegóły jego życia, ale bardziej intryguje mnie społeczeństwo, w którym ten "burżuj" i intelektualista, a przy tym "liberał" w sprawie seksu i alkoholu, mógł zaistnieć.
Bo u nas by nie mógł; u nas mógł zaistnieć trybun ludowy z Matką Boską w klapie, ale nawet i jego, zgodnie z przesłaniem Norwida, daliśmy radę opluć.
Weżmy pod uwagę pierwszy przykład. U nas o tysiącletniej germanizacji przez katolicyzm, odważają się mówić nieliczni, jak np prof. Maria Janion w "Niesamowitej słowiańszczyznie", a ...

Marek | 2014-10-25
Przeczytana: 25 października 2014

Do świtu jeszcze może godzina pozostała. Bardzo lubię ten czas. Cisza i lektura. Dla mnie to kawał dobrego czytania gdy nikt nie przeszkadza. Nawet nie słyszę przejeżdżających aut z ulicy tuż obok. Miałem kilka wolnych dni i choróbsko się przyplątało, więc sięgnąłem. Tym bardziej że nowość. Lektura nad ranem i wieczorem no i bohater niezwykły. Trochę babiarz ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Prezydent - intelektualista coraz bardziej samotny w swoim zamku nad Pragą. Na początku podziwiany potem wyśmiewany uprawiał politykę niepolityczną. Idealista którego polubiłem już w latach 80 kiedy nie tylko marzyliśmy o innym świcie. Kaczorowski ma pióro dobre więc napisał ciekawą biografię. Jest tu trochę polityki, dużo kultury i od kuchni możemy przyglądnąć się naszym sąsiadom którym czasami zazdrościmy ale nie chcemy się do tego przyznać. Może ktoś pamięta hasło studentów z Krakowa na początku lat 90 "Havel na Wawel". My naprawdę tego Vaśka lubiliśmy...

kasiace | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Bardzo dobrze napisana, niezwykle wciągająca książka. Historia Czech oraz Europy Środkowej bez żonglowania datami, poglądy Havla z różnych okresów jego życia przedstawione w cytatach nie tylko nieutrudniających lektury, ale wręcz zachęcających do poznania całości esejów i innych wypowiedzi bohatera. Wielka historia, drobne anegdoty, kilkanaście fotografii uzupełniających tekst, a nie sztucznie powiększających objętość książki.
Najchętniej natychmiast podyskutowałabym o niej w gronie znajomych, tak jak mieli to w zwyczaju Havel i jego przyjaciele.
Jednym zdaniem: polecam tę książkę wielbicielom historii, miłośnikom biografii, ludziom szukającym inspiracji do rozwoju intelektualnego, czechofilom, zainteresowanych polityką, sztuką, filozofią...

Mateusz | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Trochę rozeszły się nasze (tj. moje i autora) drogi w przypadku tej książki. Brak mi w tej książce wątków typowo biograficznych, za to obfituje ona w dokonania Havla lub jego porażki, na niwie artystycznej. Mało polityki, mało życia Vaclava, za to dużo wątków związanych z teatrem, pisanymi sztukami i .... romansami, które Aleksander Kaczorowski zwykł skomentować.

Lektura warta uwagi, aczkolwiek głównie dla prawdziwych znawców twórczości Vaclava Havla.

PS. Na uwagę zasługuje naprawdę lekkie pióro A. Kaczorowskiego, dzięki któremu nawet najmniej ciekawe dla mnie wątki, czytało się przyjemnie.

mag | 2014-12-03

Aleksander Kaczorowski jest obok Mariusza Szczygła i Mariusza Surosza jednym z wybitnych znawców czeskiej kultury. Autor biografii Bohumila Hrabala, esejów o pisarzach czeskich („Praski elementarz"), powieści „Praskie łowy" oraz zbioru wywiadów „Europa z płastoskopiem" tym razem postanowił zajrzeć za kulisy kulisy jednego z najsłynniejszych polityków czeskich- Václava Havla.

Byłam kiedyś na spotkaniu, na którym Kaczorowski wypowiadał się o współczesnej sytuacji polityczno-ekonomicznej Czech. Temat wprawdzie mało literacki, jednak uderzyło mnie jedno- Kaczorowski jest zdeklarowanym czechofilem, ale o naszych sąsiadach wypowiadał się z krytycznym dystansem, bez wymądrzania, jego przemyślane tezy, sposób wypowiedzi zaskarbiły sobie moje zaufanie. Dlatego nie zdziwił mnie fakt, że biografia Václava Havla, którą niedawno wydał nie jest hagiografią pisaną na kolanach.

Václav Havel, pisarz, intelektualista, filozof, dysydent, polityk. Postać niewątpliwie wybitna. W mojej wyobraźni...

Karol | 2015-06-21
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Aleksander Kaczorowski obrał sobie za cel napisanie biografii V. Havla, stawiając na jej wieloaspektowy charakter. Udało mu się to w 100 procentach.

Towarzyszymy Vaclavovi i jego rodzinie przez cały XX wiek. Stulecie tak samo ważne dla Nas i Naszych Południowych Sąsiadów, które to wywarło piętno na charakterze i losie bohatera.
Havla - Dramaturga, filozofa, który przeistoczył się w uznanego na arenie międzynarodowej polityka, choć nie do końca rozumianego przez swoich rodaków. Lektura daje szansę na zrozumienie jak trudno zmienić role społeczne w szybko zmieniającym się dziś świecie.

Marta | 2016-11-15
Przeczytana: 2016 rok

Książka jest napisana ciekawie, poszczególne informacje podane są w odpowiedniej kolejności i z przytoczeniem kontekstu. Jako czytelnik mam wrażenie, iż narrator pozostał możliwie bezstronny w ocenie, przy jednocześnie solidnym i wszechstronnym reportażu, zarówno jeśli chodzi o sukcesy, jak i porażki, kompromitacje Havla (który przecież był "człowiekiem z ludu", artystą, a nie urodzonym politykiem). Biografia jest napisana w sposób przemyślany, miejscami pokazuje odniesienia do tego co w tym samym czasie działo się w Polsce (dla laika historycznego, takiego jak ja, takich odniesień mogłoby być nawet więcej). W możliwie delikatny sposób autor odnosi się do życia prywatnego Havla, w tym związanym ze skandalami towarzyskimi, próbując odpowiedzieć głównie na pytanie czy z perspektywy czasu można nazwać Havla skutecznym liderem zmian i przemian społecznych, gospodarczych w Czechach i Słowacji. Nie narzuca jednak swojej opinii. To, co było dla mnie najciekawsze w tej pozycji, to nie tyle...

Blondo | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

Bardzo dobrze ukazuje życie i poglądy prezydenta Czeskiej Republiki kładąc nacisk na czasy komunistyczne i kwestie twórczości. Dla czechofila pozycja obowiązkowa.

Maciek Ba | 2014-09-25
Przeczytana: 08 lipca 2015

Lektura warta uwagi, nie ze względu na sylwetkę ważnej w losach historii osoby, ale na styl w jakim została napisana. Mimo, że jej sednem jest życiorys chyba najważniejszego czeskiego polityka, to wertując kolejne strony nie mamy wrażenia, że zalewani jesteśmy setkami istotnych dla naszych południowych sąsiadów dat. Wręcz przeciwnie, możemy się poczuć jakbyśmy mieli do czynienia z dobrym obyczajowym serialem.
Vaclav Havel potrafi niespodziewanie błysnąć swoim intelektem, niczym dr House, sprytnie lawiruje w partyjnym labiryncie władzy starając się wymknąć z jej rąk niczym Hans Kloss, jego życie prywatne, choć zdecydowanie mniej bujne to przypominać może losy utalentowanego Hanka Moodiego z serialu Californication, a walka o fotel prezydenta, kojarzyć się z telewizyjną Grą o Tron.

Podsumowując, książka jak najbardziej warta poświęcenia czasu, nawet kosztem ulubionego serialu. P O L E C A M!

sapho | 2015-03-03
Na półkach: Przeczytane, Czarne
Przeczytana: 03 marca 2015

Biografia zdecydowanie literacko-polityczna, wątki osobiste - nie licząc bogato opisanej w pierwszych rozdziałach historii rodziny - pojawiają się raczej na marginesie (a w jednym przypadku wg mnie dość zbędnie)- a trochę tego szkoda! Dużo cytatów, dużo tła i kontekstu historycznego - lektura nadaje się więc i dla tych, którzy nie mają większego zaplecza historyczno-bohemistycznego. Autor komentuje zarówno twórczość Havla jak i jego działalność jako polityka - i nie zawsze są to opinie pochlebne.
Ponad 400 stron rzetelnej publicystyki.