literatura faktu

Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego to kolejna znakomita książka autorów Krasnojarska zero, za który otrzymali prestiżową Nagrodę im. Beaty Pawlak. Tym razem Jastrzębski i Morawiecki wybrali się do Buriacji i Mongolii tropem szamanów, ale nie tych z tajgi, lecz miejskich. Cztery zachodnie staruchy to reportaż o zderzeniu...

Cztery zachodnie staruchy to reportaż o zderzeniu sacrum z profanum, świata dawnych wierzeń z przaśną, postsowiecką współczesnością, o Buriacji dziś, o Wschodzie, religijności i poszukiwaniu duchowości w azjatyckim mieście. A także o wędrówce w głąb własnego umysłu, o zdzieraniu masek nowoczesności i tradycji. O próbie zrozumienia prawdziwości doznania religijnego, o odmiennych stanach świadomości, magii, zaczarowaniu i pułapkach kolejnych iluzji. Pułapki te zastawiane są w codzienności: w Kolei Transsyberyjskiej, w stepie, na fabrycznych placach i poradzieckich osiedlach.
Reportażyści, ciekawi świata, uważni obserwatorzy, znakomicie opowiadają o rzeczywistości, której nie znamy. Wyraziście nakreślone sylwetki bohaterów, szamanek i szamanów, świetnie podpatrzone realia życia, sprawiają, że Cztery zachodnie staruchy czyta się jak dobrą powieść przygodową – jednym tchem.
Buriacka opowieść o duchach i szamanach to z całą pewnością jedna z ciekawszych i oryginalnych książek reporterskich ostatnich kilku lat.

źródło opisu: www.fundacja-sasiedzi.org.pl

źródło okładki: www.fundacja-sasiedzi.org.pl

deana | 2015-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 09 lipca 2015

Europejczyk wierzy w wiele rzeczy. Wierzy w pieniądze, władzę, prognozę pogody, wierzy w to co mówią w telewizji, piszą w Internecie, czasem wierzy w Boga lub jakąś siłę wyższą kierującą światem. Normalne jest dla niego komunikowanie się z oddalonymi o tysiące kilometrów bliskimi. Jednak istnieje strefa życia i świadomości, którą bez wahania wkłada między bajki a każdego kto twierdzi inaczej skłonny jest z marszu skierować na badania psychiatryczne. To sfera duchów, szamanów i bezpośredniej ich ingerencji we współczesny świat. Dla nas, Europejczyków, szamanizm brzmi jak powrót do czasów prehistorycznych. Istnieją jednak miejsca gdzie zjawisko to stanowi normalności, a wręcz przeżywa swój renesans.

Reportaż Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego koncentruje się na obszarze współczesnej Buriacji i Mongolii. Opowiada fascynującą historię o podróży w świat duchów i szamanizmu. I nie jest to jakiś Ciemnogród. Szamanami zostają ludzie wykształceni, z tytułami naukowymi....

Morgana | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Ciekawy temat reportażu, po który sięgnęłam z premedytacją. Bardzo męczące były opisy autorów. Za dużo natchnienia, poezji. Może nie jestem znawcą ale brakuje konkretnych myśli, oddzielenia liryki od epiki. Choć tyle marudzenia z mojej strony, nie żałuję czasu spędzonego na lekturze.

amrita | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Podobno wiek XXI będzie stuleciem religii... a religia to literalnie "więź" - realny kontakt ze światem nadprzyrodzonym, światem duchów. Ludzie Zachodu w to nie wierzą? Mogą nie wierzyć - co nie zmienia faktów. Jak przebiega odrodzenie tradycyjnej religii szamańskiej w Buriacji? Co dzieje się obecnie w pozornie zateizowanym kraju? Co można zobaczyć, jakich historii wysłuchać? Po przeczytaniu tej książki pozostaje niepokój. Chwała autorom za dystans i zimną krew - starali się być uczciwi wobec materii nie do końca materialnej, nie oceniać, nie komentować z europejskiej perspektywy. Są rzeczy na niebie i ziemi...

RoBaal | 2014-11-19
Przeczytana: 14 listopada 2014

Najbardziej doceniam w tej książce profesjonalizm i zaangażowanie autorów, którzy w żadnym momencie nie wysuwają się na pierwszy plan, a jedynie dyskretnie towarzyszą czytelnikowi w zgłębianiu fascynującego świata syberyjskich szamanów. I pozostawiają go z własnymi przemyśleniami.

Paweł | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

„Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach.” Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawiecki. Fundacja Sąsiedzi
Reportaż z wyprawy za naszą wschodnią granicę, w którą udali się Bartosz Jastrzębski, doktor filozofii oraz Jędrzej Morawiecki, doktor filologii słowiańskiej i socjologii. Z reportażem duetu Jastrzębski i Morawiecki spotykam się po raz pierwszy. W swojej książce opisują podróż jaką odbyli poszukując współczesnych szamanów. Aby ich odnaleźć udają się do Buriacji i Mongolii, opuszczają „Miasto-Bez Końca” i jadą do miejsca, gdzie styka się szamanizm, kultura chińska i turecka, gdzie współczesna technologia, internet, sieci komórkowe nie zakłócają komunikacji z duchami, gospodarzami żywiołów. Szamanizm – jak czytamy w książce to potężna duchowość, która nie zna granic rasowych, administracyjnych, kulturowych. Według wyznawców swoją siłę czerpie z kosmosu i tylko szamanizm ocali ludzkość przed światową katastrofą. Po przeczytaniu relacji z drogi do jednej z większych...

hydriola | 2014-12-01

reportaż literacki, w warstwie słownej bardziej literacki niż reportażowy, urzekająco starannie dobrane słownictwo, nie z pierwszej półki, ale też z tych niedostępnych na co dzień, dlatego ta książka jest wyjątkowa

Lidia F | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Trudno było to przeczytać głównie z powodu języka ( pierwsza część książki). Język na siłę próbuje być literacki i to mnie strasznie męczyło. Szamanizm syberyjski i mongolskie tradycje bardzo ciekawe.

iwona.bortniczuk | 2015-08-24
Przeczytana: 2015 rok

Otoczka magii, kultury, tajniki szamanizmu, opowieści o duchach, które przemawiają i chcą być słuchane - podane niestety w dość chaotycznej formie. Dobre fragmenty reporterskie, świetnie wychwycone sceny mieszają się z naukowymi dywagacjami, defincjami, długimi cytatami z rozpraw czy książek historycznych.

Pinova | 2016-02-19
Przeczytana: 16 lutego 2016