7,33 (113 ocen i 17 opinii) Zobacz oceny
10
10
9
9
8
28
7
35
6
25
5
5
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788394950507
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodał
LubimyCzytać

Ta książka to wielogłos na temat Wschodu. Czym jest Wschód, gdzie się Wschód zaczyna, na ile Wschód to geografia, na ile mentalność, „inność”? Piotr Brysacz pytał pisarzy, reporterów, dziennikarzy i podróżników, którzy znają jak własną kieszeń tamtą część świata, o to, co ich tam ciągnie i nieustannie każe wracać. Wśród rozmówców znaleźli się: Andrzej Stasiuk, Mariusz Wilk, Jacek Hugo-Bader,...

Ta książka to wielogłos na temat Wschodu. Czym jest Wschód, gdzie się Wschód zaczyna, na ile Wschód to geografia, na ile mentalność, „inność”? Piotr Brysacz pytał pisarzy, reporterów, dziennikarzy i podróżników, którzy znają jak własną kieszeń tamtą część świata, o to, co ich tam ciągnie i nieustannie każe wracać. Wśród rozmówców znaleźli się: Andrzej Stasiuk, Mariusz Wilk, Jacek Hugo-Bader, Magdalena Skopek, Jędrzej Morawiecki, Michał Książek, Wojciech Górecki, Maciej Jastrzębski, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Śmieja i Włodzimierz Pawluczuk. To opowieść rozpięta pomiędzy Jamałem, Jakucją, Moskwą, Krajem Krasnojarskim, Kaukazem, Karelią i Grzybowszczyzną na Podlasiu. Opowieść o wielu twarzach Wschodu.

Dopełnieniem książki są świetne i zaskakujące fotografie autorstwa m.in. Jacka Hugo-Badera, Mariusza Wilka, Magdaleny Skopek, Michała Książka, Wojciecha Śmiei, Wojciecha Góreckiego, Marka Doleckiego oraz Piotra Jaxy.

 

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: wydawnictwo

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (17)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 17
kapuella | 2018-11-18
Na półkach: Przeczytane

Świetny zbiór opowieści o Rosji i jej najdalszych zakamarków. W mojej głowie do tej pory, myśląc o tym państwie, istniała Moskwa i Petersburg, w tym roku mieliśmy też okazję te dwa miasta odwiedzić. Ta książka pozwoliła mi na nie inaczej, mam nadzieję, że trochę głębiej, patrzeć: jak na bramy do tej bezkresnej, wielonarodowej, tajemniczej, wciągającej. Te uczucia towarzyszyły mi w pewnym sensie już i w Moskwie, więc bardzo przydatne jest przeczytanie takiego zbioru doświadczeń nawet przed wyjazdem do metropolii.

książek: 1891
Moni | 2018-02-05
Przeczytana: 02 lutego 2018

Spędziłam nad tą książką prawie 2 tygodnie. Nie była łatwa. Jedenastu rozmówców, jedenaście życiorysów i spojrzeń na Wschód.
Kilkanaście impresji twórczych ludzi, z których trudno ułożyć jedną układankę. Nie wszystkie puzzle do siebie pasowały; różna wrażliwość interlokutorów, ich czasem spójne, czasem rozbieżne doświadczenia, pozostawiały wciąż nowy i przepoczwarzający się na oczach czytelnika obraz Wschodu. Powtarzające się pytania o to, gdzie ów się zaczyna, o wschodnią/rosyjską duszę, o reportersko- podróżnicze obrazowanie, o powody ekskursji w te odległe miejsca na mapie świata i kontemplacji tychże, nie mogą ująć w jedną ramę tego geograficzno/mentalno/kulturowego zjawiska jakim jest Wschód.
Najbardziej przemówiła do mnie opowieść Michała Książka. Jego Wschód to bezkresna kraina bieli, przestrzeń, która ogarnia człowieka i zasklepia w sobie jak łono matki. To kontemplacja widoku, rozpuszczenie się człowieka w bezmiarze. To opowieść przy ogniu i mroźna, bezlistna cisza...

książek: 173
theLeftpocket | 2017-07-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 lipca 2017

Bardzo ciekawy pomysł.

Spojrzeć na wschód z perspektywy reportażystów lub, jak kto woli, ludzi po prostu zafascynowanych tą nieogarniętą rozumem przestrzenią za Bugiem.
Książka składa się z wywiadów z popularnymi autorami rozpraw reporterskich o Rosji i byłych krajach ZSRR.

Autor, który przeprowadza wywiady, za punkt wyjścia stawia sobie poszukiwanie tajemniczej, odmiennej i niepojętej wschodniej duszy.
Bardzo przyjemnie się czyta, jedni starają się przeanalizować złożoność wschodniej mentalności na czynniki pierwsze przypisując jej transcendentne cechy, a inni twardo stąpając po ziemi analizują wschód z perspektywy uwarunkowań społeczno-historycznych.

Przyjemnie się czyta zestawienie tych różnych opinii. Wiele stereotypów, mitów i legend zostaje obalonych. Widać wspólne cechy i różne dla społeczeństw wschodu i zachodu. No i przede wszystkim, możemy zobaczyć jak bardzo odmiennie Ci znani autorzy postrzegają wschód.

Swoisty almanach poglądów reportażystów.

książek: 13
DWVigilante | 2016-04-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Jedna z niewielu książek, w której nie udało mi się znaleźć innych minusów niż paru literówek. Ubóstwiam wszystko, zaczynając od maszynowej czcionki, po okładkę, ilustrację, tematy, po każdą wypowiedź z osobna, jak i ogół.
Jedyne do czego można było się przyczepić, to brak sensownego zakończenia, które i tak pewnie było zamierzonym efektem - zostawiając niedosyt i wiele pytań, na które nie sposób znaleźć odpowiedzi w literaturze. Wszystko czego nie znalazłem w książce, udało mi się dopowiedzieć po przeczytaniu tytułów wymienionych w środku. Co mnie trochę boli to faworyzowanie niektórych autorów (mam żal o rozdział z Jastrzębskim, miałem cichą nadzieję, że będzie szerszy tematycznie, wygląda bardziej jak streszczenie niż wywiad, nie pojawiło się tam nic, czego nie byłoby w Matrioszce...). Wiele ciekawych wypowiedzi, książka, do której można wracać przy każdej lepszej okazji. Polecam.

książek: 268

Kilka inspirujących rozmów na temat Wschodu. Różne punkty widzenia, różna wrażliwość, w końcu różne podejście do tematu.
Są to głównie rozmowy o Rosji - rozległych, niezwykle różnorodnych, trudnych do ogarnięcia przestrzeniach. Ponadto niezwykle interesujące refleksje o Kaukazie Wojciecha Góreckiego. Tereny niby bliskie, a jednak niezbyt dobrze znane.
Czytając, dobrze jest jeszcze otworzyć atlas, spojrzeć na mapę, spróbować sobie wyobrazić te rozległe terytoria, gdzie w promieniu wielu kilometrów nie ma nic, do widoku czego przeciętny Europejczyk dawno przywykł.
Coś w tym Wschodzie jest, coś do niego ciągnie, coś jest w nim innego. Już przekraczając Bug, czuje się to "coś". Co to jest? Pytał o to Piotr Brysacz i próbował odnaleźć odpowiedzi w rozmowach z tymi, którzy w jakimś stopniu tego Wschodu dotknęli, i którzy uparcie na ten Wschód wracają. Może czasem wbrew logice? Bo przecież "tam nic nie ma". A może jednak jest coś, czego nie ma tutaj?

książek: 1011
lotosu_kwiat | 2015-09-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2015

Każdy kto lubi czasem spojrzeć w stronę wschodu powinien zajrzeć do tej książki. Niespiesznie prowadzone wywiady sprawiają, że w nasze spojrzenie poszerza znacznie horyzont o nowe spostrzeżenia, a uwagę przyciągają inne niż dotychczas szczegóły. Choć każda z rozmów porusza podobne tematy, a pytania zdarzają się powtarzać to poszczególni rozmówcy podążają zróżnicowanymi drogami zarówno fizycznie jak i innymi torami myślowymi - wszak wschód niejedno ma imię, a i jego granicę nie wszyscy wyznaczają w tym samym miejscu. Lektura podejmuje szereg wątków: jest sporo o przestrzeni, lecz nie mniej o człowieku - jego mentalności, psychiki, duszy. Niejeden cytat zapada w pamięć, skłania do zastanowienia, a także inspiruje -do sięgnięcia po dalsze lektury - każdy z rozmówców jest autorem książek o tematyce wschodu - moja lista wzbogaciła się o kilka książek po które koniecznie muszę sięgnąć. Trudno wybrać osobę która wypowiadała się najciekawiej jednak moją wrażliwość poruszył Mariusz Wilk -...

książek: 535
skiatos | 2015-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Piotr Brysacz podąża tropem wyznaczonym książkami przepytywanych reporterów. Z tych rozmów próbuje ułożyć mozaikę odpowiedzi na pytania: czym jest Wschód?; gdzie się zaczyna?; czym jest ów słynny wschodni mistycyzm?; i wlele innych. Ilu rozmówców tyle odpowiedzi. Co więcej - odpowiedzi wspaniałych, mądrych, zaskakujących i różnorodnych... jak sam Wschód. Bardzo dobra książka.

książek: 270
Herbi | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Należę do tych, których bardziej pociąga Wschód, niż Zachód. Wolę jeździć na Wschód, tam się czuję bardziej u siebie. Nie wiem skąd ta fascynacja i skąd takie odczucie. Może to dlatego, że urodziłem się po prawej stronie Wisły, w dawnej Kongresówce, gdzie dla niektórych kończyła się już Europa, a zaczynała Azja.

Nie wiem, dlaczego tak podoba mi się brzmienie języków ukraińskiego, rosyjskiego, białoruskiego - nie wiem. Nie wiem, ale po polonistyce, poszedłem na ukrainistykę i skończyłem ją przede wszystkim dzięki głębokiej, choć nie do końca uświadomionej, fascynacji językiem i tym, że studia stwarzały mi możliwość częstego wyjeżdżania na Ukrainę (tam zresztą tylko byłem spośród krajów Wschodu, najdłużej przez cztery miesiące - ale na tym mój Wschód się, mam nadzieję, nie skończy).

Dlatego z dużym zainteresowaniem przeczytałem książkę z wywiadami przeprowadzonymi przez Piotra Brysacza. Spodobał mi się dobór rozmówców, pewna pokora dziennikarza, który nie zagadywał swoich...

książek: 179
ann | 2014-09-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2014

Ciekawie opowiedziana. Wschód, nie tylko jako miejsce na mapie, rozpatrywany z różnych perspektyw, w różnych kategoriach i aspektach. Światopoglądowa i inspirująca. Pomimo formy wywiadu z różnymi autorami, bardzo spójna i konsekwentna. Nieszablonowa, to na pewno.

książek: 330
Mateusz Karniewicz | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Bardzo ciekawa książka. Można dowiedzieć się z niej wiele o wschodzie. Każdy rozdział to inne nań spojrzenie, lecz dobrze połączone ze sobą.

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Co ujrzymy, patrząc na Wschód?

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza organizowana w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, na granicy Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu. W miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski.


więcej
Już za tydzień rusza Festiwal literacki Patrząc na Wschód

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza organizowana od czterech lat w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, na granicy Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu. W miejscu, gdzie krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd