Wystarczy przejść przez rzekę

Okładka książki Wystarczy przejść przez rzekę Ludwika Włodek
Okładka książki Wystarczy przejść przez rzekę
Ludwika Włodek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
Wydawnictwo Literackie
2014-11-20
2014-11-20
Kazachstan Kirgistan Tadżykistan Turkmenistan Uzbekistan Azja Środkowa reportaż

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 (44) / sierpień 2021 Agnieszka Bryc, Sylwia Chutnik, Jarosław Dudycz, Karol Grygoruk, Ishion Hutchinson, Lauren Michele Jackson, Katarzyna Kazimierowska, Dyba Lach, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Weronika Murek, Piotr Nowacki, Mateusz Roesler, Katarzyna Słocińska-Czarnecka, Sara Szamot, Monika Szewczyk-Wittek, Marcin Wicha, Przemysław Wielgosz, Ludwika Włodek, Łukasz Zawada
Pismo. Magazyn... Agnieszka Bryc, Syl...
Okładka książki Wierzymy w wolność Martyna Bunda, Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Ludwika Włodek
Wierzymy w w... Martyna Bunda, Sylw...

Książka to w zasadzie połączenie relacji z podróży z reportażem oraz opisem historii regionu. Całość dobrze się czyta, dużo relacji z miejsca i ze spotkań z ludźmi. Problem jest tylko w nazbyt częstych wrzutkach osobistych, które bardziej pasowałyby do bloga podróżniczego niż takiej książki. Niemniej jednak zasłużone 7/10. Polecam szczególnie dla każdego zainteresowanego tym regionem.

Kraje Azji Środkowej (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan)łączy wiele rzeczy. Wszystkie one wchodziły w skład Związku Radzieckiego, zaś religią panującą w nich jest islam. Poza tym są to dyktatury rządzone przez klany rodzinne lub przedstawicieli jednej partii sprawującej władzę od początku uzyskania przez nie niepodległości. Prawa człowieka są w nich stale łamane, zaś w mediach panuje cenzura. Partie opozycyjne albo nie istnieją albo ich działalność jest mocno ograniczona, zaś obywatele żyją na skraju egzystencji. Poza tym kraje te pozostają w napiętych stosunkach z sąsiadami.

Ludmiła Włodek odwiedziła osobiście kraje Azji Środkowej, gdzie przeprowadziła rozmowy z tamtejszymi mieszkańcami. Opowiedzieli jej oni o swoim życiu, marzeniach, trudnej sytuacji politycznej w ich krajach oraz walce o pokój. Z rozmów tych wyłania się obraz tego regionu świata jako miejsca, które z jednej strony próbuje podnieść się po rozpadzie ZSRR i mozolnie buduje swoją państwowość, zaś z drugiej ulega wpływom radykalnych grup islamistycznych oraz targane jest ciągłymi konfliktami etnicznymi.

Reportaż ten został napisany w 2014 r. i z tego powodu niestety stracił trochę na aktualności z racji tego, iż od tego czasu w niektórych krajach (Kirgistan, Uzbekistan, Kazachstan) zmieniły się władze oraz doszło tam do kolejnych rozruchów i niepokojów wewnętrznych. Mimo to książkę tę oceniam jako dobrą i przykuwającą uwagę.

Gdyby wyciąć te subiektywne opinie i osobiste wtrącenia („osły pierdzace mi prosto w nos”xd) byłaby to dobra książka o polityce i historii regionu, co akurat bardzo by mi odpowiadało.

Tytułowa rzeka to prawdopodobnie Amu-daria dzieląca Pamir, a właściwie Górny Badachszan, od Afganistanu. Mosty łączące te dwa kraje są, o dziwo, zasługą głównie Amerykanów, którzy są fundatorami tychże. Pamir będący częścią Tadżykistanu to obecnie najbiedniejsza prowincja tego kraju. Za czasów komunizmu była przynajmniej zelektryfikowana, a procent analfabetów był znikomy. Teraz zbliżyła się poziomem do południowych sąsiadów, co więcej nie tylko intelektualnie, ale również pod względem religijnym.
Reportaż składa się głównie z impresji wokół jakiejś postaci. Czasami jest to fotoreporterka, czasem reżyser, a czasami przeciętny mieszkaniec danego regionu. Zawsze jego historii towarzyszy informacja na temat dziejów całego państwa. Ciekawa, pouczająca książka. Jednakże zabrakło mi fotografii osób opisywanych, zwłaszcza gdy mowa była o dysydentach prześladowanych przez dyktaturę albo o fotografce. Chciałabym mieć możliwość zobaczyć chociaż kilka jej prac.
Za to refleksje autorki na temat podróżowania po spotkaniu z backpackersami są wyjątkowo trafne. Można całe życie poświęcić podróżowaniu, lecz czy wtedy jest ono tak bogate jak nam się wydaje? Czy ta podróż nas rozwija, uczy?
Warto spędzić kilka chwil z tą książką. Polecam.

Kiedy docenia się autora za artykuły w prasie, a Ludwikę Włodek się docenia, to się o tym w domu mówi, po czym się dostaje jej książkę w prezencie, i bardzo dobrze! Książka jest całkiem niezła, napisana dobrze (autorka kulturę literacką odziedziczyła w genach),świat przedstawiony oglądany jest przez autorkę uważnie, nie tylko tam na miejscu, ale i tu, w miejscu pracy, sumienności też autorce odmówić nie sposób, a mimo to jestem mocno rozczarowany tym tytułem.
Wielu tzw. reporterów pisze swoje książki jak artykuły na portalu internetowym, koncentrując się na jakimś jednym wydarzeniu politycznym czy społecznym problemie, a potem udaje, że to książka opisująca kraj i jego kulturę. Po pani Włodek spodziewałem się spojrzenia na mieszkańców tej części świat z bliska, czekałem na więcej szczegółów z ich kultury i zdecydowanie mniej szczegółów na temat ich polityków, którzy mnie nie obchodzą wcale, tak zresztą, jak i nasi. Niestety, autorka książki, pozwoliwszy sobie od czasu do czasu na zbliżenie się do prawdziwych Kirgizów czy Uzbeków, jakby zdjęta obawą czy zawstydzeniem natychmiast się cofa do punktu, skąd może patrzeć szerzej i bezpieczniej, tzn. opisywać postaci ogólnie znane z polityki oraz wydarzenia społeczne. Zupełnie inaczej niż autorka świetnej książki o Indonezji, Elisabeth Pisani. Rozczarowany tym faktem przemyślałem sprawę i doszedłem do wniosku, że - paradoksalnie - Pisani pisze ciekawiej i bliżej o ludziach, bo sama nie ma swojego życia osobistego i szuka go u obcych, choćby i w Indonezji, natomiast Włodek nie musi tego robić, jest szczęśliwsza i dlatego pisze nie tak zajmująco.
Osobiście wolałbym lepsze życie niż lepsze książki - i tego mnie, nieoczekiwanie, ta lektura nauczyła.

Pożyteczna i interesująca lektura, którą "połyka się" bardzo szybko. Autorka ma lekki pióro, potrafi zainteresować czytelnika, a co najważniejsze jej historie są różnorodne i nieszablonowe. Książka opiera się na schemacie prezentowania historii różnych osób zamieszkujących region Azji Centralnej - są one jednak dobrane w przemyślany sposób. Polecam tę pozycję.

Nie wiem za bardzo, co to ma być - reportaże? eseje politologiczne? podróż sentymentalna? Wiem tylko, że nie sprawdza się wybrana przez autorkę formuła wzmianek natury osobistej (stary znajomy, biegunka syna, narzekania mamy, zawoalowana krytyka swojej alma mater) przeplatanych z raczej nieciekawą polityczną historią regionu (komunizm, pseudodemokracja, tu i ówdzie rewolucja, jeszcze większy zamordyzm, nepotyzm, korupcja, bieda i bezprawie).

Do tego jeszcze przenosimy się z republiki do republiki, kolejne eseje nie nawiązują do siebie w żaden sposób, a całość jest bardziej polityczna (uch, nuda do szpiku kości) niż reporterska, dziennikarska, kulturoznawcza czy etnograficzna.

Jeśli komuś się wydaje, że postsowieckie republiki w Azji centralnej są nudne, mają nieciekawą kulturę i raczej przewidywalną historię, a obecnie w sumie nie ma po co tam jechać, to niestety książka Włodek tego nie zmieni.

Niesamowita podróż :)

Niesamowita podróż :)

Zgodzimy się, że Ludwika Włodek ma większa wiedzę o byłych Republikach Radzieckich niż przeciętny czytelnik, w tym ja. Dostałam ciekawą opowieść o ludziach stamtąd, ale średnio ciekawą książkę. Wiele dat, historii regionu, niezrozumiałej dla mnie genezy konfliktów, miejsc, których nie potrafię zapamiętać ani odszukać na mapie. Mam wrażenie, że książka zawisła pomiędzy rozprawą naukową a książką dla czytelnika ciekawego świata.

Azja Środkowa .Niewiele o niej wiem.Książka L.Włodek przybliża mi Uzbekistan , Kirgizję, Tadżykistan ,Kazachstan.Pierwsze reportaże są z końca XXw. reszta XXIw.Odmienny świat, odmienne życie kobiet, bo o kobietach przeważnie autorka pisze.Świat kobiet kolorowo ubranych, które żyją w trudnych warunkach postsowieckiej rzeczywistości.Czyta się!

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Azja Centralna
  • Reportaże

Dodaj cytat z książki Wystarczy przejść przez rzekę

Video

Video