Kubuś Fatalista i jego pan

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
6,84 (2032 ocen i 131 opinii) Zobacz oceny
Jacques le fataliste et son maître
9788377792001
klasyka
Ag2S

Ułożona w formie zabawnych dialogów powiastka filozoficzna. Sprytny, zaradny Kubuś zwany fatalistą (ponieważ głosi przekonanie, że zdarza się nam tylko to, co jest z góry przypisane) mimo wszystko nie godzi się na zło tego świata i szczerze wierzy, że dobro wreszcie zatriumfuje. Można by rzec, że Kubuś fatalista i jego pan to opowieść drogi. Tytułowi bohaterowie wiodą nas przez świat, gdzie...

Ułożona w formie zabawnych dialogów powiastka filozoficzna.

Można by rzec, że Kubuś fatalista i jego pan to opowieść drogi. Tytułowi bohaterowie wiodą nas przez świat, gdzie granica między panem i sługą została prawie całkowicie zatarta. Wędrując nieustannie rozmawiają i nieustannie nas bawią. Bowiem Kubuś jest prawdziwą skarbnicą zabawnych historyjek, anegdot i przewrotnych opowieści.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

„Kubuś fatalista i jego Pan” to tzw. powiastka filozoficzna. Wydana po raz pierwszy w 1796 roku od razu przykuła uwagę Goethego, Stendhala i Schillera. Do dzisiaj ma swoje wierne grono fanów, jest wystawiana na deskach teatrów, garściami czerpią z niej pisarze i reżyserzy filmowi. Znalazła się ona także na liście 100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki.
Bohaterami książki są, jak wskazuje tytuł, Kubuś i jego Pan. Wiemy o nich tylko tyle, że kiedyś się spotkali i dokądś dążą, choć sami niekoniecznie wiedzą dokąd i po co.
Fabuła książki schodzi na dalszy plan, dając pierwszeństwo licznym opowieściom, snutym w podróży czy odpoczynku. Powiastka ma charakter otwarty, czyli daje szerokie pole do interpretacji. Diderot napisał swoją książkę w sposób niezwykle przewrotny. Częste dialogi bohaterów przerywane są licznymi wtrąceniami, z których dowiadujemy się nieco więcej na temat przeszłości Kubusia i Pana, obserwujemy ich dorastanie, miłostki, inicjację seksualną, poznajemy ich...

Wojciech Gołębiewski | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Jednym z podstawowych pytań dręczących ludzi myślących jest : PRZYPADEK czy KONIECZNOŚĆ ? Tytułowy fatalista wyznaje pogląd, że przyszłość i wydarzenia, które jeszcze się mogą wydarzyć, są już z góry ustalone i nie mogą być zmienione przez żadne działania pojedynczego człowieka lub nawet całej ludzkości. A więc konieczność /jej uosopobieniem dla Greków była ANANKE/, owo nieodwołalne FATUM, które wykpiwywali przeciwnicy uważając je za „argument lenia”. Stąd powstało też retoryczne pytanie: „dlaczego Hiob nie poszedł do dermatologa ?”. Diderot przedstawia ten problem juz na pierwszej stronie:

„Kubuś: ... wszystko, co nas spotyka na świecie dobrego i złego zapisane jest w górze.
PAN: Oto mi wielkie słowo.
KUBUŚ: Mówił jeszcze, iż każda kula, która wylatuje na świat z rusznicy ma swój adres.
PAN: I miał...

Izabela Pycio | 2018-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

"...wszystko, co nas spotyka na świecie, dobrego i złego, zapisane jest w górze."

Tyle już odniesień słyszałam do tej książki, że postanowiłam w końcu po nią sięgnąć. I bardzo dobrze, że umówiłam się z nią na spotkanie, bo była to wyśmienita uczta czytelnicza. Zgrabnie napisana powiastka filozoficzna, delikatnie ujęta w ramy podróżniczej fabuły, dostarcza nie tylko ogromnej przyjemności podążania za sympatyczną atmosferą, ciekawego materiału do mniej lub bardziej głębokich przemyśleń, ale również porcji doskonałego humoru, od którego ciężko jest się oderwać, wciąż niestarzejącej się satyry pierwszorzędnie przenikającej i do współczesności. Wielka w tym zasługa tłumaczenia Tadeusza Boya-Żelińskiego, dokonanego z błyskotliwością, polotem, wyważeniem i dowcipem.

Zanim zorientowałam się, daleko wkroczyłam we frapujący świat rozmów, dysput i polemik. Z zainteresowaniem wyczekiwałam przerywających je wtrąceń, dygresji i wstawek. Podążałam tropem nieciągłej narracji, przeplatanych...

Voudini | 2013-11-21

"Kubuś Fatalista i jego Pan" to powiastka pocieszna, choć Kubuś nie do końca jest fatalistą, pan zaś niezupełnie jest jego panem. Jawnie nawiązuje Diderot do Rabelais'go i Sterne'a, lecz chyba im tym dziełem nie dorównuje; pierwszemu ustępuje fantazją i witalnością, w konfrontacji z drugim ukazuje się jako nieco sztywny i wymuszony.
Ale i tak warto.

Shimik | 2015-08-31

Ponoć dobra książka ale nieszczególnie do mnie trafiła. Filozofia jaką wyznaje Kubuś jest ciekawa ale jest również znana z wielu innych przekazów, więc niczym mnie nie zaskoczyła. Przygody Kubusia są dość ciekawe ale nic nadzwyczajnego. Także nie oceniam jej zbyt dobrze ani źle. Daję średnią ocenę bo według mnie na więcej nie zasługuje.

geena | 2014-12-06
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Ponoć: wszystko, co nas spotyka na świecie, dobrego i złego, zapisane jest w górze [s. 7], a przynajmniej tak mawiał pan Kubusia i tak twierdził on sam. Bo tak właściwie - kto, może z całą pewnością stwierdzić, że jest i było inaczej? ;)

Spotkali się przypadkiem, przybywali z bliska, a dokąd dążyli - któż to wie...

Tytułowy Kubuś Fatalista wraz ze swym panem wędruje niespiesznie - właściwie nie wiadomo dokąd: Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży? [s. 7]. Podczas owej podróży, obaj panowie prowadzą niekończące się filozoficzne dyskusje na temat życia oraz własnych doświadczeń.

Po lekturze tej książki śmiem sądzić, że nie było wcześniej i nie ma do tej pory w literaturze drugiego takiego gawędziarza - jak służący nakreślony piórem Denisa Diderota. Owszem proza Diderota momentami męczy pewną wymuszonością formy i czasami potrzeba dużo samozaparcia, aby przebrnąć przez tę lekturę - której struktura wydaje się być zawiła niczym labirynt - ale summa summarum, jest to książka...

fulmir | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Krótka, lekka i zabawna francuska powiastka filozoficzna z XVIII wieku. Zaskoczeniem dla mnie była na pewno przejrzystość stylu i klarowność myśli autora. Diderot snuje opowieści co jakiś czas wplatając w nie prawdy o życiu. Centralną postacią tej powiastki jest Kubuś, jego pan prowokuje go tylko do dyskusji i stanowi bardziej tło. Kubuś jest z natury fatalistą- wierzy, że wszystko co nam się przydarza na tym świecie jest zapisane u góry i żadne nasze wysiłki nie są w stanie zmienić przeznaczenia. Jego pan jest raczej sceptycznie nastawiony do tej myśli, choć też nie zajmuje jednoznacznego stanowiska. Ich dyskusje są dowcipne a przy tym pouczające. Możemy w nich znaleźć rozważania na temat natury człowieka i głównie na tym skupia się ta książka. Ze swej strony polecam. Nie ma co obawiać się języka, ponieważ jest bardzo świeży i nie tak archaiczny jak można by się spodziewać. Ocena dobra.

Witold Lisek | 2014-01-18

Za to, jak Diderot bawi się z czytelnikiem i jak puszcza do niego oko - mistrzowskie wstawki do tekstu, gdzie zwraca się bezpośrednio do swojego wymagającego odbiorcy - jestem gotowa chylić czoła przed geniuszem tego francuskiego autora. Podobnie wygląda sprawa z kreacją tytułowego Kubusia. Reszta, niestety, nie trafiła do mnie.
Dla mnie 'Kubuś Fatalista i jego pan' to jedna z pierwszych nowoczesnych w formie książek. A cod o filozofii i tego, co ośmieszał Diderot, nie jestem w stanie się wypowiedzieć. Po prostu chyba jestem za tępa do filozofii.

Tania | 2014-05-21

Powiastka filozoficzna, która na długo zapada w pamięć, a sam Kubuś to ... Kubuś. Jego widzenie świata, z reguły bardzo pesymistyczne, daje mimo wszystko nadzieję, że nie wszystko musi się źle skończyć, a przede wszystkim, że mądrość zwycięża głupotę. Choćby nawet ta mądrość była "tylko" ludowa, a głupota salonowa.
Dobrze się czyta.