Okładka książki Raj utracony

poezja
typ
papier
vladdraq
7,99 (338 ocen i 25 opinii)

Opis książki

Poemat epicki, którego przedmiotem jest powstanie świata, walka dobra ze złem oraz dzieje stworzenia i upadku człowieka. Jest to dzieło życia Johna Miltona.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Konrad | 2010-12-21

Doskonały poemat, co więcej zrozumiały dla normalnego zwykłego czytelnika przyzwyczajonego do lekkiej w czytaniu prozy. Ma w sobie moc, przy niektórych fragmentach przechodzą aż dreszcze. Przeczytałem raz dwa. Jednak trzeba się skupić całkowicie podczas czytania - inaczej można stracić wątek. Mądre, pouczające i zarazem smutne.

Wojciech | 2011-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Początkowo byłem nią bardzo zawiedziony, zastanawiałem się nad słabą oceną. Jednakże po chwili zdałem sobie sprawę jakie wrażenie ta książka wywarła na mnie.
To nie jest łatwa lektura. Jeżeli ktoś liczy na jakieś walory rozrywkowe, to ich tutaj nie znajdzie. Siłą "Raju utraconego" jest przede wszystkim filozofia. Humaniści pewnie będą również rozwodzić się nad kompozycją , itd. ale mnie to nie interesuje.
W pewnym momencie lektury zastanawiałem się nawet nad powrotem do chrześcijaństwa, a to niemały komplement w stronę książki.
Raczej do niej nie wrócę, ale przeczytać jak najbardziej warto. Polecam.

RafałN | 2013-09-10
Przeczytana: kwiecień 2013

Arcydzieło. Myślę, że takie już nie powstają. NIe będę rozpisywał się na temat fabuły. Tu chodzi bardziej o kwestie moralne, o etykę istoty człowieczeństwa. Jak z czystych zmieniliśmy się w złych. Bardzo dobra pozycja. Polecam

meridian | 2011-07-23
Przeczytana: wrzesień 2010

"lepiej być władcą w piekle niż sługą na niebiosach"
genialne!!!

ravenstag | 2010-07-19
Na półkach: W Kolekcji, Przeczytane

Poemat, który czyta się lepiej niż niejedną prozę.

Fantasmagoria | 2013-07-12

"Raj Utracony" ze względu na prezentację maturalną, nie spodziewając się po lekturze niczego specjalnego. Jak się myliłam... Już od pierwszych słów poemat wciągnął mnie doszczętnie, ukazanie Szatana jako bohatera romantycznego żałującego swoich win, niezwykle obrazowy opis Piekła i historia stworzenia... Coś niesamowitego. Czytając miałam wrażenie, że Biblia jest streszczenie "Raju Utraconego". Na pewno wrócę do tej książki nie raz. Mimo, iż czytałam ją parę miesięcy temu, dalej mam w wyobraźni 'brazy', które z niej wyczytałam.
Nie rozumiem, jak dla kogoś ten poemat może być trudną lekturą. Milton pisał bardzo prostym językiem, książka ta z założenia miała być przeznaczona do lektury dla ludzi prostych.

Scylla | 2013-11-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2013

Kto nie przeczytał, nie wie, co to naprawdę dobra książka. Raj utracony właśnie do takich należy. To arcydzieło. I z pewnością w przyszłości do niej wrócę.

Soshi | 2014-09-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś innego. Czytając krótkie streszczeni miała być to historia o szatanie, jego upadłym legionie i planie zemsty. Prze kilka pierwszy ksiąg rzeczywiście tak było. Jest tam niesamowita postać upadłego anioła, Szatana, który boryka się z moralnymi problemami, podążać za uznanym dobrem czy walczyć o to co wierzę? Interesujące są też niesamowite opisy gehenny jak i innych pobocznych bohaterów. A później, w dalszych księgach, dostajemy tak wyidealizowany obraz Boga, Jezusa, aniołów jak i pierwszych rodziców,że sprawił że byli mdli i nierzeczywiści. Osobiście książka ta sprawiła że była zła na nich. Wszystkie ich wypowiedzi o ideałach i posłuszeństwu byłe nudne w przeciwieństwie do rozmyślań szatana. Upadły anioł często popada w wątpliwości czy to co robi jest słuszne. Byłam ogromnie zdziwiona że autor w dalszych księgach odsuwa ta postać w kat ukazując nam wiele postaci bez wyrazu. Dopiero posłowie przybliżyło mi dlaczego tak było. Bo głównym założeniem b...

The_Who | 2014-09-28

Milton wielkim poetą był. Stylistycznie super i właściwie to wszystko. Cała siódemka za uświadomienie mi sensu istnienia białego wiersza. Mówiąc krótko; świetna forma. A treść... Na początku którejś księgi Milton sam pisze, że nie umie opisywać bitew. Widać. Ponadto oczywiście cały ten seksizm i fanatyczny wydźwięk. Bóg dał nam wolną wolę, abyśmy mogli wybierać. Nie chce byśmy mu służyli wbrew własnej woli, mamy wybór. Co prawda, alternatywą jest wieczne cierpienie w piekle, ale wybór teoretycznie jest. Wprawdzie ten bezsens wynika akurat z założeń religii chrześcijańskiej, ale Milton właściwie niechcący to podkreśla w "Raju utraconym", jednocześnie tej idei broniąc. W ogóle chyba dużo rzeczy wyszło mu tutaj niechcący, bo z tego, co wiem, to przeważnie większość sympatyzuje z szatanem, a chyba nie taki był plan. No i panie Słomczyński - kryminałów może pan pisać nie umiał, ale w tłumaczeniach... Chylę czoła.

Aga | 2014-08-28

Tyś bliższy memu sercu mój aniele upadły; więcej w Tobie mnie niż w Twych świetlistych braciach, taką oto myślą mój biedny diabelski umysł był niepokojony podczas owej boskiej lektury.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku