Raj utracony

papier
vladdraq
8 (376 ocen i 32 opinie)

Opis książki

Poemat epicki, którego przedmiotem jest powstanie świata, walka dobra ze złem oraz dzieje stworzenia i upadku człowieka. Jest to dzieło życia Johna Miltona.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Konrad | 2010-12-21

Doskonały poemat, co więcej zrozumiały dla normalnego zwykłego czytelnika przyzwyczajonego do lekkiej w czytaniu prozy. Ma w sobie moc, przy niektórych fragmentach przechodzą aż dreszcze. Przeczytałem raz dwa. Jednak trzeba się skupić całkowicie podczas czytania - inaczej można stracić wątek. Mądre, pouczające i zarazem smutne.

charu | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

"[...]
Wówczas odejdziesz stąd i bez niechęci
Raj ten porzucisz, gdyż Raj będzie w tobie."

Po "Raj utracony" sięgnęłam zachęcona opiniami na LC. Formą swą książka przypominała mi nie tylko Biblię, ale także teksty łacińskie i hebrajskie z którymi miałam sposobność się zetknąć. Dzieło Miltona wymaga sporego skupienia i czasu. Znajdziemy w nim całe mnóstwo postaci: genialnie przedstawione wszelkie przejawy Zła a w tym wszystkim Szatana, upadłego anioła, który z jednej strony, niczym człowiek tęskni i cierpi a z drugiej podsyca w sobie gniew i zemstę na Tego, który go potępił i na Jego dzieło. "Raj utracony" zawiera całe mnóstwo szczegółowych opisów, pytań na temat dobra i zła, o wolną wolę człowieka.
Przyznaję, że Miltonowska wizja samego grzechu popełnionego przez Ewę i decyzji Adama przypadła mi o wiele bardziej do gustu niż ta biblijna.

I taka ciekawostka: na początku książki czytamy w nocie od Drukarza do Czytelnika, że porzucenie rymu nie może być wzięte za wadę, choć wadą...

Wojciech | 2011-01-31
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Początkowo byłem nią bardzo zawiedziony, zastanawiałem się nad słabą oceną. Jednakże po chwili zdałem sobie sprawę jakie wrażenie ta książka wywarła na mnie.
To nie jest łatwa lektura. Jeżeli ktoś liczy na jakieś walory rozrywkowe, to ich tutaj nie znajdzie. Siłą "Raju utraconego" jest przede wszystkim filozofia. Humaniści pewnie będą również rozwodzić się nad kompozycją , itd. ale mnie to nie interesuje.
W pewnym momencie lektury zastanawiałem się nawet nad powrotem do chrześcijaństwa, a to niemały komplement w stronę książki.
Raczej do niej nie wrócę, ale przeczytać jak najbardziej warto. Polecam.

RafałN | 2013-09-10
Przeczytana: kwiecień 2013

Arcydzieło. Myślę, że takie już nie powstają. NIe będę rozpisywał się na temat fabuły. Tu chodzi bardziej o kwestie moralne, o etykę istoty człowieczeństwa. Jak z czystych zmieniliśmy się w złych. Bardzo dobra pozycja. Polecam

ravenstag | 2010-07-19
Na półkach: W Kolekcji, Przeczytane

Poemat, który czyta się lepiej niż niejedną prozę.

meridian | 2011-07-23
Przeczytana: wrzesień 2010

"lepiej być władcą w piekle niż sługą na niebiosach"
genialne!!!

Scylla | 2013-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2013

Kto nie przeczytał, nie wie, co to naprawdę dobra książka. Raj utracony właśnie do takich należy. To arcydzieło. I z pewnością w przyszłości do niej wrócę.

Fantasmagoria | 2013-07-12

"Raj Utracony" ze względu na prezentację maturalną, nie spodziewając się po lekturze niczego specjalnego. Jak się myliłam... Już od pierwszych słów poemat wciągnął mnie doszczętnie, ukazanie Szatana jako bohatera romantycznego żałującego swoich win, niezwykle obrazowy opis Piekła i historia stworzenia... Coś niesamowitego. Czytając miałam wrażenie, że Biblia jest streszczenie "Raju Utraconego". Na pewno wrócę do tej książki nie raz. Mimo, iż czytałam ją parę miesięcy temu, dalej mam w wyobraźni 'brazy', które z niej wyczytałam.
Nie rozumiem, jak dla kogoś ten poemat może być trudną lekturą. Milton pisał bardzo prostym językiem, książka ta z założenia miała być przeznaczona do lektury dla ludzi prostych.

Soshi | 2014-09-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś innego. Czytając krótkie streszczeni miała być to historia o szatanie, jego upadłym legionie i planie zemsty. Prze kilka pierwszy ksiąg rzeczywiście tak było. Jest tam niesamowita postać upadłego anioła, Szatana, który boryka się z moralnymi problemami, podążać za uznanym dobrem czy walczyć o to co wierzę? Interesujące są też niesamowite opisy gehenny jak i innych pobocznych bohaterów. A później, w dalszych księgach, dostajemy tak wyidealizowany obraz Boga, Jezusa, aniołów jak i pierwszych rodziców,że sprawił że byli mdli i nierzeczywiści. Osobiście książka ta sprawiła że była zła na nich. Wszystkie ich wypowiedzi o ideałach i posłuszeństwu byłe nudne w przeciwieństwie do rozmyślań szatana. Upadły anioł często popada w wątpliwości czy to co robi jest słuszne. Byłam ogromnie zdziwiona że autor w dalszych księgach odsuwa ta postać w kat ukazując nam wiele postaci bez wyrazu. Dopiero posłowie przybliżyło mi dlaczego tak było. Bo głównym...

The_Who | 2014-09-28

Milton wielkim poetą był. Stylistycznie super i właściwie to wszystko. Cała siódemka za uświadomienie mi sensu istnienia białego wiersza. Mówiąc krótko; świetna forma. A treść... Na początku którejś księgi Milton sam pisze, że nie umie opisywać bitew. Widać. Ponadto oczywiście cały ten seksizm i fanatyczny wydźwięk. Bóg dał nam wolną wolę, abyśmy mogli wybierać. Nie chce byśmy mu służyli wbrew własnej woli, mamy wybór. Co prawda, alternatywą jest wieczne cierpienie w piekle, ale wybór teoretycznie jest. Wprawdzie ten bezsens wynika akurat z założeń religii chrześcijańskiej, ale Milton właściwie niechcący to podkreśla w "Raju utraconym", jednocześnie tej idei broniąc. W ogóle chyba dużo rzeczy wyszło mu tutaj niechcący, bo z tego, co wiem, to przeważnie większość sympatyzuje z szatanem, a chyba nie taki był plan. No i panie Słomczyński - kryminałów może pan pisać nie umiał, ale w tłumaczeniach... Chylę czoła.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Władysław Stanisław Reymont
    148. rocznica
    urodzin
    Dla mądrych jest zawsze dobry czas.
    A kiedyż będzie dla uczciwych?
    Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy.
  • Gene Wolfe
    84. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwy jest człowiek, który odnajduje się w pracy - ale oczywiście szczęśliwy jest też narkoman, który znalazł litrowy słój heroiny.
  • Angela Carter
    75. rocznica
    urodzin
    I lay in our wide bed accompanied by, a sleepless companion, my dark newborn curiosity.
  • Stanisław Przybyszewski
    147. rocznica
    urodzin
    Widzisz, ja bym chciała latać, latać wysoko jak ptak, a tak biję skrzydłami o ziemię i tak tęsknię, i tak pragnę się wzbić, a skrzydła jak ołów.
  • Gustaw Le Bon
    174. rocznica
    urodzin
    Socjaliści dobrze wiedzą, że nie mogą urzeczywistnić równości w bogactwie, ale mają przynajmniej nadzieję zaprowadzić równość w biedzie
  • Rabindranath Tagore
    154. rocznica
    urodzin
    Kobieta dobrze zna słabości mężczyzny, ale zupełnie nie umie zgłębić jego siły. W istocie rzeczy mężczyzna jest taką samą zagadką dla kobiety, jak kobieta dla mężczyzny. Gdyby tak nie było, rozdział płci byłby tylko niepotrzebną stratą energii natury.
  • Adam Bahdaj
    30. rocznica
    śmierci
    Czas? Kto by przejmował się czasem. Niech sobie płynie, bo i tak nikt go nie zatrzyma.
  • Stanisław Jerzy Lec
    49. rocznica
    śmierci
    Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka, dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy, że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie, jaki uczynił, powołując nas na ten świat.
  • George James Frazer
    74. rocznica