Lubimyczytać.pl to:

poezja
typ
papier
vladdraq
7.97 (297 ocen i 21 opinii)

Opis książki

Poemat epicki, którego przedmiotem jest powstanie świata, walka dobra ze złem oraz dzieje stworzenia i upadku człowieka. Jest to dzieło życia Johna Miltona.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Konrad | 2010-12-21

Doskonały poemat, co więcej zrozumiały dla normalnego zwykłego czytelnika przyzwyczajonego do lekkiej w czytaniu prozy. Ma w sobie moc, przy niektórych fragmentach przechodzą aż dreszcze. Przeczytałem raz dwa. Jednak trzeba się skupić całkowicie podczas czytania - inaczej można stracić wątek. Mądre, pouczające i zarazem smutne.

Wojciech | 2011-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Początkowo byłem nią bardzo zawiedziony, zastanawiałem się nad słabą oceną. Jednakże po chwili zdałem sobie sprawę jakie wrażenie ta książka wywarła na mnie.
To nie jest łatwa lektura. Jeżeli ktoś liczy na jakieś walory rozrywkowe, to ich tutaj nie znajdzie. Siłą "Raju utraconego" jest przede wszystkim filozofia. Humaniści pewnie będą również rozwodzić się nad kompozycją , itd. ale mnie to nie interesuje.
W pewnym momencie lektury zastanawiałem się nawet nad powrotem do chrześcijaństwa, a to niemały komplement w stronę książki.
Raczej do niej nie wrócę, ale przeczytać jak najbardziej warto. Polecam.

RafałN | 2013-09-10
Przeczytana: kwiecień 2013

Arcydzieło. Myślę, że takie już nie powstają. NIe będę rozpisywał się na temat fabuły. Tu chodzi bardziej o kwestie moralne, o etykę istoty człowieczeństwa. Jak z czystych zmieniliśmy się w złych. Bardzo dobra pozycja. Polecam

ombre | 2010-07-19
Na półkach: W Kolekcji, Przeczytane

Poemat, który czyta się lepiej niż niejedną prozę.

meridian | 2011-07-23
Przeczytana: wrzesień 2010

"lepiej być władcą w piekle niż sługą na niebiosach"
genialne!!!

Fantasmagoria | 2013-07-12

"Raj Utracony" ze względu na prezentację maturalną, nie spodziewając się po lekturze niczego specjalnego. Jak się myliłam... Już od pierwszych słów poemat wciągnął mnie doszczętnie, ukazanie Szatana jako bohatera romantycznego żałującego swoich win, niezwykle obrazowy opis Piekła i historia stworzenia... Coś niesamowitego. Czytając miałam wrażenie, że Biblia jest streszczenie "Raju Utraconego". Na pewno wrócę do tej książki nie raz. Mimo, iż czytałam ją parę miesięcy temu, dalej mam w wyobraźni 'brazy', które z niej wyczytałam.
Nie rozumiem, jak dla kogoś ten poemat może być trudną lekturą. Milton pisał bardzo prostym językiem, książka ta z założenia miała być przeznaczona do lektury dla ludzi prostych.

Scylla | 2013-11-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2013

Kto nie przeczytał, nie wie, co to naprawdę dobra książka. Raj utracony właśnie do takich należy. To arcydzieło. I z pewnością w przyszłości do niej wrócę.

Silny_Belwas | 2013-08-14

Książkę szczerze polecam. Jeśli ktoś ma alergię nawet na malutkie spojlery niech pominie dalszą część tekstu :).

Tytułowy raj nie został utracony jedynie przez pierwszych ludzi. Niebo było bowiem rajem aniołów, którzy dowodzeni przez Szatana zbuntowali się przeciwko Stwórcy chcąc mieć status Bogów. Pragnienie, które zgubiło Szatana posłużyło mu jako pokusa, którą skutecznie przywiódł do zguby również Ewę.

Szatan nie pragnie jednak przebaczenia za wystąpienie przeciwko Bogu. Mimo, iż zdaje sobie sprawę z nędzy swojego położenia postanawia uciec do umysłu, który „jest dla siebie Siedzibą, może sam w sobie przemienić Piekło w Niebiosa, a Niebiosa w Piekło”. Milton wskazuje w ten sposób jak zgubna może być ucieczka w racjonalizację, stanowiącą w tym przypadku odejście od Prawdy. Szatan zdaje sobie sprawę z tego jak paskudnym miejscem jest piekło jednak dzięki swojemu pokrętnemu umysłowi potrafi dojść do przekonania, że „warto władać w piekle, bowiem lepiej Być władcą w piekle niż sługą...

Lenkaite | 2013-02-01
Przeczytana: wrzesień 2011

"Rewelacyjna" nie do końca pasuje na określenie tego dzieła:] ale moim zdaniem sięga po prostu tej rangi. Postać szatana - pierwowzór romantycznego buntownika, jest szczególnie interesująca.

książek: 2092
Czarnoskrzydła | 2012-03-04
Przeczytana: 04 marca 2012

o takiej sławie jak ma to dzieło wielu pisarzy może tylko pomarzyć. niesamowita książka poruszający znany nam wszystkim temat upadku aniołów i stworzenia raju.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica