7,96 (389 ocen i 33 opinie)
tłumaczenie
Maciej Słomczyński
Paradise Lost
raj, utracony, poemat, epicki
poezja
vladdraq

Inne wydania

Poemat epicki, którego przedmiotem jest powstanie świata, walka dobra ze złem oraz dzieje stworzenia i upadku człowieka. Jest to dzieło życia Johna Miltona.

Sklep

Bieg po życie
Lopez Lomong

8,71 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (1906)
Konrad | 2010-12-21

Doskonały poemat, co więcej zrozumiały dla normalnego zwykłego czytelnika przyzwyczajonego do lekkiej w czytaniu prozy. Ma w sobie moc, przy niektórych fragmentach przechodzą aż dreszcze. Przeczytałem raz dwa. Jednak trzeba się skupić całkowicie podczas czytania - inaczej można stracić wątek. Mądre, pouczające i zarazem smutne.

charu | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

"[...]
Wówczas odejdziesz stąd i bez niechęci
Raj ten porzucisz, gdyż Raj będzie w tobie."

Po "Raj utracony" sięgnęłam zachęcona opiniami na LC. Formą swą książka przypominała mi nie tylko Biblię, ale także teksty łacińskie i hebrajskie z którymi miałam sposobność się zetknąć. Dzieło Miltona wymaga sporego skupienia i czasu. Znajdziemy w nim całe mnóstwo postaci: genialnie przedstawione wszelkie przejawy Zła a w tym wszystkim Szatana, upadłego anioła, który z jednej strony, niczym człowiek tęskni i cierpi a z drugiej podsyca w sobie gniew i zemstę na Tego, który go potępił i na Jego dzieło. "Raj utracony" zawiera całe mnóstwo szczegółowych opisów, pytań na temat dobra i zła, o wolną wolę człowieka.
Przyznaję, że Miltonowska wizja samego grzechu popełnionego przez Ewę i decyzji Adama przypadła mi o wiele bardziej do gustu niż ta biblijna.

I taka ciekawostka: na początku książki czytamy w nocie od Drukarza do Czytelnika, że porzucenie rymu nie może być wzięte za wadę, choć wadą...

Wojciech | 2011-01-31
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Początkowo byłem nią bardzo zawiedziony, zastanawiałem się nad słabą oceną. Jednakże po chwili zdałem sobie sprawę jakie wrażenie ta książka wywarła na mnie.
To nie jest łatwa lektura. Jeżeli ktoś liczy na jakieś walory rozrywkowe, to ich tutaj nie znajdzie. Siłą "Raju utraconego" jest przede wszystkim filozofia. Humaniści pewnie będą również rozwodzić się nad kompozycją , itd. ale mnie to nie interesuje.
W pewnym momencie lektury zastanawiałem się nawet nad powrotem do chrześcijaństwa, a to niemały komplement w stronę książki.
Raczej do niej nie wrócę, ale przeczytać jak najbardziej warto. Polecam.

RafałN | 2013-09-10
Przeczytana: kwiecień 2013

Arcydzieło. Myślę, że takie już nie powstają. NIe będę rozpisywał się na temat fabuły. Tu chodzi bardziej o kwestie moralne, o etykę istoty człowieczeństwa. Jak z czystych zmieniliśmy się w złych. Bardzo dobra pozycja. Polecam

ravenstag | 2010-07-19

Poemat, który czyta się lepiej niż niejedną prozę.

meridian | 2011-07-23
Przeczytana: wrzesień 2010

"lepiej być władcą w piekle niż sługą na niebiosach"
genialne!!!

Scylla | 2013-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2013

Kto nie przeczytał, nie wie, co to naprawdę dobra książka. "Raj utracony" właśnie do takich należy. To arcydzieło. I z pewnością w przyszłości do niej wrócę.

Fantasmagoria | 2013-07-12

"Raj Utracony" ze względu na prezentację maturalną, nie spodziewając się po lekturze niczego specjalnego. Jak się myliłam... Już od pierwszych słów poemat wciągnął mnie doszczętnie, ukazanie Szatana jako bohatera romantycznego żałującego swoich win, niezwykle obrazowy opis Piekła i historia stworzenia... Coś niesamowitego. Czytając miałam wrażenie, że Biblia jest streszczenie "Raju Utraconego". Na pewno wrócę do tej książki nie raz. Mimo, iż czytałam ją parę miesięcy temu, dalej mam w wyobraźni 'brazy', które z niej wyczytałam.
Nie rozumiem, jak dla kogoś ten poemat może być trudną lekturą. Milton pisał bardzo prostym językiem, książka ta z założenia miała być przeznaczona do lektury dla ludzi prostych.

Soshi | 2014-09-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś innego. Czytając krótkie streszczeni miała być to historia o szatanie, jego upadłym legionie i planie zemsty. Prze kilka pierwszy ksiąg rzeczywiście tak było. Jest tam niesamowita postać upadłego anioła, Szatana, który boryka się z moralnymi problemami, podążać za uznanym dobrem czy walczyć o to co wierzę? Interesujące są też niesamowite opisy gehenny jak i innych pobocznych bohaterów. A później, w dalszych księgach, dostajemy tak wyidealizowany obraz Boga, Jezusa, aniołów jak i pierwszych rodziców,że sprawił że byli mdli i nierzeczywiści. Osobiście książka ta sprawiła że była zła na nich. Wszystkie ich wypowiedzi o ideałach i posłuszeństwu byłe nudne w przeciwieństwie do rozmyślań szatana. Upadły anioł często popada w wątpliwości czy to co robi jest słuszne. Byłam ogromnie zdziwiona że autor w dalszych księgach odsuwa ta postać w kat ukazując nam wiele postaci bez wyrazu. Dopiero posłowie przybliżyło mi dlaczego tak było. Bo głównym...

The_Who | 2014-09-28

Milton wielkim poetą był. Stylistycznie super i właściwie to wszystko. Cała siódemka za uświadomienie mi sensu istnienia białego wiersza. Mówiąc krótko; świetna forma. A treść... Na początku którejś księgi Milton sam pisze, że nie umie opisywać bitew. Widać. Ponadto oczywiście cały ten seksizm i fanatyczny wydźwięk. Bóg dał nam wolną wolę, abyśmy mogli wybierać. Nie chce byśmy mu służyli wbrew własnej woli, mamy wybór. Co prawda, alternatywą jest wieczne cierpienie w piekle, ale wybór teoretycznie jest. Wprawdzie ten bezsens wynika akurat z założeń religii chrześcijańskiej, ale Milton właściwie niechcący to podkreśla w "Raju utraconym", jednocześnie tej idei broniąc. W ogóle chyba dużo rzeczy wyszło mu tutaj niechcący, bo z tego, co wiem, to przeważnie większość sympatyzuje z szatanem, a chyba nie taki był plan. No i panie Słomczyński - kryminałów może pan pisać nie umiał, ale w tłumaczeniach... Chylę czoła.