Okładka książki Raj utracony

poezja
typ
papier
vladdraq
7,98 (362 ocen i 31 opinii)

Opis książki

Poemat epicki, którego przedmiotem jest powstanie świata, walka dobra ze złem oraz dzieje stworzenia i upadku człowieka. Jest to dzieło życia Johna Miltona.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Konrad | 2010-12-21

Doskonały poemat, co więcej zrozumiały dla normalnego zwykłego czytelnika przyzwyczajonego do lekkiej w czytaniu prozy. Ma w sobie moc, przy niektórych fragmentach przechodzą aż dreszcze. Przeczytałem raz dwa. Jednak trzeba się skupić całkowicie podczas czytania - inaczej można stracić wątek. Mądre, pouczające i zarazem smutne.

charu | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

"[...]
Wówczas odejdziesz stąd i bez niechęci
Raj ten porzucisz, gdyż Raj będzie w tobie."

Po "Raj utracony" sięgnęłam zachęcona opiniami na LC. Formą swą książka przypominała mi nie tylko Biblię, ale także teksty łacińskie i hebrajskie z którymi miałam sposobność się zetknąć. Dzieło Miltona wymaga sporego skupienia i czasu. Znajdziemy w nim całe mnóstwo postaci: genialnie przedstawione wszelkie przejawy Zła a w tym wszystkim Szatana, upadłego anioła, który z jednej strony, niczym człowiek tęskni i cierpi a z drugiej podsyca w sobie gniew i zemstę na Tego, który go potępił i na Jego dzieło. "Raj utracony" zawiera całe mnóstwo szczegółowych opisów, pytań na temat dobra i zła, o wolną wolę człowieka.
Przyznaję, że Miltonowska wizja samego grzechu popełnionego przez Ewę i decyzji Adama przypadła mi o wiele bardziej do gustu niż ta biblijna.

I taka ciekawostka: na początku książki czytamy w nocie od Drukarza do Czytelnika, że porzucenie rymu nie może być wzięte za wadę, choć wadą...

Wojciech | 2011-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Początkowo byłem nią bardzo zawiedziony, zastanawiałem się nad słabą oceną. Jednakże po chwili zdałem sobie sprawę jakie wrażenie ta książka wywarła na mnie.
To nie jest łatwa lektura. Jeżeli ktoś liczy na jakieś walory rozrywkowe, to ich tutaj nie znajdzie. Siłą "Raju utraconego" jest przede wszystkim filozofia. Humaniści pewnie będą również rozwodzić się nad kompozycją , itd. ale mnie to nie interesuje.
W pewnym momencie lektury zastanawiałem się nawet nad powrotem do chrześcijaństwa, a to niemały komplement w stronę książki.
Raczej do niej nie wrócę, ale przeczytać jak najbardziej warto. Polecam.

RafałN | 2013-09-10
Przeczytana: kwiecień 2013

Arcydzieło. Myślę, że takie już nie powstają. NIe będę rozpisywał się na temat fabuły. Tu chodzi bardziej o kwestie moralne, o etykę istoty człowieczeństwa. Jak z czystych zmieniliśmy się w złych. Bardzo dobra pozycja. Polecam

ravenstag | 2010-07-19
Na półkach: W Kolekcji, Przeczytane

Poemat, który czyta się lepiej niż niejedną prozę.

meridian | 2011-07-23
Przeczytana: wrzesień 2010

"lepiej być władcą w piekle niż sługą na niebiosach"
genialne!!!

Fantasmagoria | 2013-07-12

"Raj Utracony" ze względu na prezentację maturalną, nie spodziewając się po lekturze niczego specjalnego. Jak się myliłam... Już od pierwszych słów poemat wciągnął mnie doszczętnie, ukazanie Szatana jako bohatera romantycznego żałującego swoich win, niezwykle obrazowy opis Piekła i historia stworzenia... Coś niesamowitego. Czytając miałam wrażenie, że Biblia jest streszczenie "Raju Utraconego". Na pewno wrócę do tej książki nie raz. Mimo, iż czytałam ją parę miesięcy temu, dalej mam w wyobraźni 'brazy', które z niej wyczytałam.
Nie rozumiem, jak dla kogoś ten poemat może być trudną lekturą. Milton pisał bardzo prostym językiem, książka ta z założenia miała być przeznaczona do lektury dla ludzi prostych.

Scylla | 2013-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2013

Kto nie przeczytał, nie wie, co to naprawdę dobra książka. Raj utracony właśnie do takich należy. To arcydzieło. I z pewnością w przyszłości do niej wrócę.

Soshi | 2014-09-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś innego. Czytając krótkie streszczeni miała być to historia o szatanie, jego upadłym legionie i planie zemsty. Prze kilka pierwszy ksiąg rzeczywiście tak było. Jest tam niesamowita postać upadłego anioła, Szatana, który boryka się z moralnymi problemami, podążać za uznanym dobrem czy walczyć o to co wierzę? Interesujące są też niesamowite opisy gehenny jak i innych pobocznych bohaterów. A później, w dalszych księgach, dostajemy tak wyidealizowany obraz Boga, Jezusa, aniołów jak i pierwszych rodziców,że sprawił że byli mdli i nierzeczywiści. Osobiście książka ta sprawiła że była zła na nich. Wszystkie ich wypowiedzi o ideałach i posłuszeństwu byłe nudne w przeciwieństwie do rozmyślań szatana. Upadły anioł często popada w wątpliwości czy to co robi jest słuszne. Byłam ogromnie zdziwiona że autor w dalszych księgach odsuwa ta postać w kat ukazując nam wiele postaci bez wyrazu. Dopiero posłowie przybliżyło mi dlaczego tak było. Bo głównym...

The_Who | 2014-09-28

Milton wielkim poetą był. Stylistycznie super i właściwie to wszystko. Cała siódemka za uświadomienie mi sensu istnienia białego wiersza. Mówiąc krótko; świetna forma. A treść... Na początku którejś księgi Milton sam pisze, że nie umie opisywać bitew. Widać. Ponadto oczywiście cały ten seksizm i fanatyczny wydźwięk. Bóg dał nam wolną wolę, abyśmy mogli wybierać. Nie chce byśmy mu służyli wbrew własnej woli, mamy wybór. Co prawda, alternatywą jest wieczne cierpienie w piekle, ale wybór teoretycznie jest. Wprawdzie ten bezsens wynika akurat z założeń religii chrześcijańskiej, ale Milton właściwie niechcący to podkreśla w "Raju utraconym", jednocześnie tej idei broniąc. W ogóle chyba dużo rzeczy wyszło mu tutaj niechcący, bo z tego, co wiem, to przeważnie większość sympatyzuje z szatanem, a chyba nie taki był plan. No i panie Słomczyński - kryminałów może pan pisać nie umiał, ale w tłumaczeniach... Chylę czoła.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ryūnosuke Akutagawa
    122. rocznica
    urodzin
    Jakże godni współczucia są dobrzy ludzie. Nie popełniwszy ani jednego złego uczynku, jakże mogą znać radość z czynienia rzeczy dobrych...
  • Ernest Bryll
    80. rocznica
  • Jacques Chessex
    81. rocznica
    urodzin
    Seksualne ubóstwo, jak nazwiemy je później, towarzyszy wędrówkom strachu i wyobrażeniom Złego. Nocą samotnie podglądamy miłosne igraszki kilku zamożnych panów z ich jęczącą wspólniczką; lekki dotyk szatana, poczucie winy wtłoczone w cztery stulecia obowiązującego kalwinizmu. Bez wytchnienia tropić n... pokaż więcej
  • Delphine De Vigan
    49. rocznica
    urodzin
    Ja wiem, że czasem lepiej zostać tak wewnątrz siebie, zamkniętym. Bo wystarczy jedno spojrzenie, żeby się rozkleić, wystarczy, że ktoś wyciągnie dłoń, by człowiek nagle poczuł, jaki jest kruchy, bezbronny, by wszystko się zawaliło jak piramida z zapałek
  • Josephine Hart
    73. rocznica
    urodzin
    Nasze zdrowie psychiczne zależy od sterowania postrzeganiem - umiejętności selekcjonowania elementów niezbędnych do przetrwania, a jednocześnie ignorowania niewygodnych prawd oczywistych.
  • Martin H. Greenberg
    74. rocznica
  • Tomasz Szlendak
    41. rocznica
  • Clara Sanchez
    60. rocznica
    urodzin
    Wszystko ma związek z miłością. Miłość jest naszym przekleństwem. Uszczęśliwia nas, zniewala, demoralizuje, uczy nas nienawidzić. Wszystko się robi albo nic się nie robi z miłości. Wydaje się czymś dobrym, ale naprawdę, mówię Ci, że gdyby miłość nie istniała, nie byłoby wojen.
  • Hedda H. Robertsen
    28. rocznica
    urodzin
    I tak postanowiłam zrobić coś z moimi uczuciami. Dolać jeszcze więcej do powodzi uczuć, by była niczym lawa spływająca po zboczu góry. Czajnik, w którym bulgocze wrzątek.

Znajdź nas na Facebooku