tłumaczenie
raj, utracony, poemat, epicki
poezja
vladdraq

Inne wydania

Poemat epicki, którego przedmiotem jest powstanie świata, walka dobra ze złem oraz dzieje stworzenia i upadku człowieka. Jest to dzieło życia Johna Miltona.

• Sen sów
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Obce dziecko
  • Owieczki dobre, owieczki złe
Sen sów
Jerzy Sosnowski

5 (2 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Owieczki dobre, owieczki złe
Joanna Cannon

9 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Konrad | 2010-12-21

Doskonały poemat, co więcej zrozumiały dla normalnego zwykłego czytelnika przyzwyczajonego do lekkiej w czytaniu prozy. Ma w sobie moc, przy niektórych fragmentach przechodzą aż dreszcze. Przeczytałem raz dwa. Jednak trzeba się skupić całkowicie podczas czytania - inaczej można stracić wątek. Mądre, pouczające i zarazem smutne.

Wojciech N | 2011-01-31
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Początkowo byłem nią bardzo zawiedziony, zastanawiałem się nad słabą oceną. Jednakże po chwili zdałem sobie sprawę jakie wrażenie ta książka wywarła na mnie.
To nie jest łatwa lektura. Jeżeli ktoś liczy na jakieś walory rozrywkowe, to ich tutaj nie znajdzie. Siłą "Raju utraconego" jest przede wszystkim filozofia. Humaniści pewnie będą również rozwodzić się nad kompozycją , itd. ale mnie to nie interesuje.
W pewnym momencie lektury zastanawiałem się nawet nad powrotem do chrześcijaństwa, a to niemały komplement w stronę książki.
Raczej do niej nie wrócę, ale przeczytać jak najbardziej warto. Polecam.

charu | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

"[...]
Wówczas odejdziesz stąd i bez niechęci
Raj ten porzucisz, gdyż Raj będzie w tobie."

Po "Raj utracony" sięgnęłam zachęcona opiniami na LC. Formą swą książka przypominała mi nie tylko Biblię, ale także teksty łacińskie i hebrajskie z którymi miałam sposobność się zetknąć. Dzieło Miltona wymaga sporego skupienia i czasu. Znajdziemy w nim całe mnóstwo postaci: genialnie przedstawione wszelkie przejawy Zła a w tym wszystkim Szatana, upadłego anioła, który z jednej strony, niczym człowiek tęskni i cierpi a z drugiej podsyca w sobie gniew i zemstę na Tego, który go potępił i na Jego dzieło. "Raj utracony" zawiera całe mnóstwo szczegółowych opisów, pytań na temat dobra i zła, o wolną wolę człowieka.
Przyznaję, że Miltonowska wizja samego grzechu popełnionego przez Ewę i decyzji Adama przypadła mi o wiele bardziej do gustu niż ta biblijna.

I taka ciekawostka: na początku książki czytamy w nocie od Drukarza do Czytelnika, że porzucenie rymu nie może być wzięte za wadę, choć wadą...

RafałN | 2013-09-10
Przeczytana: kwiecień 2013

Arcydzieło. Myślę, że takie już nie powstają. NIe będę rozpisywał się na temat fabuły. Tu chodzi bardziej o kwestie moralne, o etykę istoty człowieczeństwa. Jak z czystych zmieniliśmy się w złych. Bardzo dobra pozycja. Polecam

Pazaak | 2016-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą recenzję:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 8
F: 7

meridian | 2011-07-23
Przeczytana: wrzesień 2010

"lepiej być władcą w piekle niż sługą na niebiosach"
genialne!!!

ravenstag | 2010-07-19

Poemat, który czyta się lepiej niż niejedną prozę.

Emsi | 2015-11-04
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2015

Tak bardzo bałam się "Raju utraconego"! Tak bardzo bałam się, że będzie przypominał "Boską Komedię", do której miałam jak do tej pory cztery podejścia (wszystkie nieudane)! Obawy zrodziły się przez to, że tematyka obu dzieł jest zgoła podobna (religijna, biblijna - jak zwał, tak zwał), a także forma jest jednaka - wszak obydwa to poematy. "Raj utracony" okazał się dla mnie jednak zdecydowanie bardziej przystępny i zrozumiały.

Podczas lektury zwróciłam uwagę głównie na jedną scenę. Była to wstrząsająca scena rozpaczy Adama. Był to wybuch - niezwykle emocjonalny, ekspresyjny, o mocnej sile przekazu. Adam nie poprzestał jednak na analizowaniu własnych cierpień; musiał swój ból podkreślić poprzez obwinianie i tak już zrozpaczonej Ewy.
Określa ją chyba najgorszym epitetem, na jaki mógł wpaść - nazywa ją WĘŻEM. Mówi jej, że jest słaba, wręcz bezmyślna, winna wszystkiemu, co się w Raju wydarzyło.
Mało tego, wykrzykuje, że skoro Bóg do stworzenia jej potrzebował jego żebra, to...

Scylla | 2013-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2013

Kto nie przeczytał, nie wie, co to naprawdę dobra książka. "Raj utracony" właśnie do takich należy. To arcydzieło. I z pewnością w przyszłości do niej wrócę.

The_Who | 2014-09-28

Milton wielkim poetą był. Stylistycznie super i właściwie to wszystko. Cała siódemka za uświadomienie mi sensu istnienia białego wiersza. Mówiąc krótko; świetna forma. A treść... Na początku którejś księgi Milton sam pisze, że nie umie opisywać bitew. Widać. Ponadto oczywiście cały ten seksizm i fanatyczny wydźwięk. Bóg dał nam wolną wolę, abyśmy mogli wybierać. Nie chce byśmy mu służyli wbrew własnej woli, mamy wybór. Co prawda, alternatywą jest wieczne cierpienie w piekle, ale wybór teoretycznie jest. Wprawdzie ten bezsens wynika akurat z założeń religii chrześcijańskiej, ale Milton właściwie niechcący to podkreśla w "Raju utraconym", jednocześnie tej idei broniąc. W ogóle chyba dużo rzeczy wyszło mu tutaj niechcący, bo z tego, co wiem, to przeważnie większość sympatyzuje z szatanem, a chyba nie taki był plan. No i panie Słomczyński - kryminałów może pan pisać nie umiał, ale w tłumaczeniach... Chylę czoła.