Księga Portali

Okładka książki Księga Portali Laura Gallego Garcia
Okładka książki Księga Portali
Laura Gallego Garcia Wydawnictwo: Dreams fantasy, science fiction
El libro de los portales
Dreams
2014-10-01
2014-10-01
Karolina Jaszecka
akademia portali fantasy daruzja

Wyobraźnia nie zna granic

ogólnie książka mi się spodobała. Mnóstwo akcji, wątków pobocznych, które niesamowicie dopełniały.Cała zagadka i jej rozwiązanie było szokujące i czytało się z zapartym tchem. Połączenie bohaterów z różnych światów było bardzo trafne i zaprezentowało jedna z możliwości zetknięcia się różnych grup społecznych. Pisanie z różnych perspektyw, od strony poszczególnych bohaterów było moim zdaniem świetne, chociaż przy nieuwadze można się pogubić. Ogromnym minusem był wątek miłosny. Od początku wydawał mi się „nie na miejscu”, a w ostatnich rozdziałach wydawało mi się że autorka poszła z nim na łatwiznę, co według mnie nie było dobrym pomysłem.

Oh jakie cudowne zaskoczenie! Nie spodziewałam się wiele sięgając po nią, a dostałam ciekawą historię, którą czytało się szybko, lekko i przyjemnie :)
Każdy z głównych bohaterów jest inny niż reszta, a przy tym "jakiś" - z własnym charakterem, historią (choćby było jej niewiele) i motywacją. Świat przedstawiony jest interesujący i całkiem dobrze objaśniony.
Książka opowiada zamkniętą, kompletną historię i jest całkowicie satysfakcjonująca, ale też chętnie przeczytałabym więcej - np o badaniu fioletowych portali za kilkanaście (kilkadziesiąt? kilkaset?) lat. Ale z drugiej strony, ich pewne "niedopowiedzenie" nie jest wadą, czy niewyjaśnionym wątkiem w nadziei na drugi tom w serii. To po prostu wątek który mógłby mieć potencjał, gdyby autorka chciała go rozwinąć, ale tak jak jest też jest super :)
Jedno co mi trochę zgrzytało to miejscami dialogi były jakby drętwe - nie wiem czy to "wina" autorki, czy pewna niezręczność tłumaczenia, ale to nie był jakiś duży problem, i tak czytało się świetnie.

Książka...

Ciekawie poprowadzona akcja, zawiła historia, dobrze się czytało.

Ciekawie poprowadzona akcja, zawiła historia, dobrze się czytało.

Prze super książka, fajny pomysł, akcja cały czas z uwzględnieniem wątku miłosnego ;)

Bardzo zaskoczyła mnie ta książka! Po przeczytaniu opisu fabuły czułam się nieco zmieszana, jednakże już po kilku rozdziałach przekonałam się, że było warto zabrać się za tę powieść. Autorce udało się zawrzeć w niej niemal wszystkie moje ulubione motywy- teleportacja, podróże w czasie oraz poznawanie innych światów. Ponad to, wszystkie wątki zostały sprawnie doprowadzone do końca, a bohaterowie byli różnorodni i w jednym z nich odnalazłam samą siebie. Gorąco polecam!

Czyta się dobrze, choć dość wolno. Na początku akcja zniechęca, miałam ochotę odłożyć książkę po pięćdziesięciu stronach. Na szczęście fabuła nabrała tempa i dalsza lektura stała się przyjemnością. Bohaterowie są dobrze wykreowani, posiadają zupełnie różne charaktery, dzięki czemu podejmują się odmiennych działań i mają różne opinie, przez co nie ma miejsca na monotonię. Zakończenie dobre, acz zaskakujące.

Świat, gdzie przemieszczenie się z miejsca na miejsce jest możliwe w ciągu ułamku sekundy, a wszystko dzięki niezwykłym portalom, których malowanie jest sztuką tak potężną, że aby móc to robić, należy ukończyć odpowiednią Akademię. Mistrzowie Portali to ludzie wysoko cenieni w społeczeństwie, a kunszt malowania to nie żadna magia, lecz czysta nauka. Brzmi cudownie, prawda? I tak właśnie jest!

Laura Gallego przenosi Nas w swojej powieści do niezwykłego świata, a konkretnie do państwa Daruzji. To tam poznajemy bohaterów Księgi Portali: skupionego na książkach Tabita, bystrą i kreatywną Cali, biednego marzycielskiego Yunka i Tasha, chłopca, który skrywa sekret. To, co początkowo wydaje się niewinną biurokracją, przeradza się w niebezpieczną intrygę! Ale nie będę spoilerować.

Księga Portali to książka z gatunku fantastyki wybijającej się z wszelakich schematów. Wszystko było w niej dla mnie zrozumiałe i naturalne. Akcja trzymała w napięciu i zaskakiwała. Książka jest pięknie oprawiona i gruba, co dla mnie stanowi ogromny plus! Czytałam ją z najwyższą przyjemnością, chociaż uczciwie powiem, że polskie tłumaczenie zawiera błędy stylistyczne, co rzutuje cieniem na całą książkę. No, ale mówi się trudno!

Gorąco polecam tę książkę wszystkim osobom poszukującym niezwykłej, nieszablonowej powieści!

„Nie istnieją granice dla tych, którzy nie boją się ich przekraczać.”
W państwie Daruzji największą rolę odgrywają Mistrzowie Akademii Portali. Są szanowani wśród społeczeństwa, poważani, dostojni i mało kto odważy się im sprzeciwić. Portale stanowią sieć komunikacyjną łączącą ze sobą wszystkie miejsca w Daruzji, ale korzystanie z ich oraz malowanie nowych podlega ścisłym regułom i kontroli. Umiejętność tworzenia portali przysługuje nielicznym, podobnie jak możliwość ich posiadania. Publiczne portale to jedno, ale osobiste to drugie. Akademia ściśle przestrzega ustalonych zasad, ale… ostatnio źle się tam dzieje. Na światło dzienne zaczyna wychodzić intryga, która zagraża istnieniu Akademii.
Laura Gallego jest już doświadczoną pisarką, a jej historie pochłaniają nie jednego czytelnika. W czym tkwi ich magia i wyjątkowość? Być może zdołam się przekonać, gdy sięgnę po kolejne jej powieści, a zrobię to na pewno, bowiem „Księga portali” wypada naprawdę dobrze i dosyć oryginalnie. Być może kojarzycie tę autorkę przez jej powieść „Tam, gdzie śpiewają drzewa”, ja akurat nie miałam jeszcze okazji się z nią zapoznać. „Księga portali” była moim pierwszym spotkaniem z tą autorką i przyznaję, że bardzo udanym. Fabuła mnie wciągnęła, łatwo przyszło mi się zżyć z bohaterami, a co najważniejsze – czytało mi się ją wybitnie lekko i przyjemnie, mimo że liczy sobie grubo ponad 500 stron, a spiski i intrygi do najłatwiejszych nie należą.
Początkowo nie wiedziałam, czego się spodziewać i byłam przekonana, że akcja będzie toczyć się dwutorowo. Jednak już po jakimś czasie moje przekonania odeszły w niepamięć, bowiem autorka wprowadziła trochę zawirowań, a losy wszystkich bohaterów splotły się ze sobą. Każdy z nich miał tutaj do odegrania swoją rolę, a gdyby kogoś zabrakło, mielibyśmy do czynienia z brakującym ogniwem. Zdecydowanym plusem tej historii są właśnie wykreowane przez autorkę postacie – realistyczne, pełne werwy, jak żywe. Tabit, student ostatniego roku akademii jest mi chyba najbardziej bliski, a to dzięki swojemu zdrowemu rozsądkowi. Chłopak ten nie ma za sobą łatwego życia, a jednak dąży do celu, jest uparty, mądry i inteligentny. Jego przeciwieństwem jest studentka Caliandra – dziewczyna sympatyczna, ale kierująca się bardziej intuicją, żyjąca chwilą. Jednak nie wyobrażacie sobie nawet, jak idealnie ta dwójka się uzupełnia.
Intrygującym bohaterem okazuje się być mistrz Belban – to trochę taki typ szalonego naukowca, który nie zgadza się z utartym systemem, pragnie odkryć coś nowego, całkowicie pochłania go jego wizja, jest odważny i nie boi się eksperymentować. Pojawia się tutaj jeszcze wielu innych bohaterów i zaufajcie mi – każdy z nich jest inny i posiada unikalne cechy charakteru. Nie tylko oni są znakomicie wykreowani – również świat, w którym umieściła ich pani Gallego jest świetnie opisany. Porusza wyobraźnię i każdy czytelnik z pewnością automatycznie będzie w swojej głowie wizualizował sobie tę krainę.
„-Dam sobie radę sam. Jak zawsze.
-Są różne sposoby dawania sobie rady – mruknął Tabit, oddalając się uliczką. – Pamiętaj, że w końcu i tak życie potraktuje cię tak, jak sobie na to zasłużyłeś.”
Rozwój wydarzeń jest logiczny, a fabuła wciąga. Autorka naprawdę w bardzo umiejętny sposób wprowadziła tutaj spisek i intrygę. Zaskakujące zwroty akcji dodają książce charakteru, podobnie jak nieprzewidywalność w wielu sytuacjach. Teoretycznie można się spodziewać happy-endu (zwłaszcza, że to powieść jednotomowa),ale z drugiej strony w naszej głowie pojawia się wiele wątpliwości, czy aby na pewno. Świetnym wątkiem są same portale i sposoby ich działania – opisane dokładnie i szczegółowo – a podróżowanie z miejsca do miejsca jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, jeżeli chodzi o ich możliwości. I właśnie z tym problemem przychodzi się zmierzyć bohaterom – odkrywają coś, co ich całkowicie zaskakuje, ale okazuje się, że niebezpieczni ludzie depczą im po piętach. I nie mają dobrych zamiarów.
„Księga portali” jest książką dobrą i godną uwagi, którą czyta się szybko, lecz z zaangażowaniem. Być może wprowadziłabym tutaj nieco więcej dynamiki, ale i tak podobała mi się atmosfera stworzona przez autorkę. Jej styl jest bardzo przyjazny czytelnikowi, a historia intryguje. To nie jest tylko i wyłącznie historia o wymyślonej krainie, to jest coś znacznie więcej – opowieść o dążeniu do celu, o przekraczaniu granic, o poszukiwaniu samego siebie i swojego miejsca na ziemi, walczeniu o swoje, przyjaźni, honorze i oddaniu. Ukazuje te wartości jako bardzo istotne w życiu człowieka i jako coś, o co naprawdę warto walczyć, bowiem zawsze wychodzi nam to na dobre. Polecam.

„Nie istnieją granice dla tych, którzy nie boją się ich przekraczać.”

Laura Gallego Garcia w Polsce zyskała sławę, dzięki "Tam gdzie śpiewają drzewa". O tym tytule było bardzo głośno w okolicach jego premiery. Spotykałam się z wieloma pozytywnymi recenzjami tej książki, jednak nigdy nie miałam okazji jej przeczytać. Zabierając się za "Księgę Portali" liczyłam na niesamowitą historię i kolejną dawkę talentu tej autorki.

Akademia Portali, jak sama nazwa wskazuje, to szkoła w której ścisłe umysły uczą się sztuki tworzenia portali. Nie ma to żadnego związku z magią, tutaj chodzi o fizykę. Mistrzowie wyliczają, projektują, a dopiero następnie malują portale. Żeby zadziałał potrzebny jest specjalny składnik o nazwie bodaryt. Jest to kamień, który przekształca się na farbę, oraz proszek. Dopiero po jego użyciu portale zaczną przenosić ludzi w inne miejsce. Niestety złoża się wyczerpują, a górnicy znajdują bodaryt całkowicie innego koloru. Co to oznacza?
Tabit jest najlepszym uczniem całej Akademii, gdy dostaje zlecenie na swój pierwszy portal, nie zdaje sobie sprawy, że zostanie uwikłany w tak poważne intrygi - mogą one zagrozić istnieniu całej Akademii.

"Księga Portali" to książka, która ma ponad 500 stron. Pozostaje pytanie, czy są one dobre, czy to kolejny średni tytuł? Laura Gallego Garcia zaserwowała nam oryginalną historię, pełną tajemnic, które musi rozwiązać Tabit i jego przyjaciele. Mamy tu do czynienia z wielowątkowością, która jest ogromnym plusem. Co stronę dowiadujemy się nowych rzeczy i wraz z głównym bohaterem pragniemy dociec prawdy.
Świat, który wykreowała autorka jest magiczny, mimo że z magią ma mało wspólnego. Poznajemy życie osób ze wszystkich klas, tych najbiedniejszych jak i najbogatszych. To miłe urozmaicenie.

Niestety ta książka jest przeznaczona dla młodszych czytelników czego się nie spodziewałam. Dla mnie te 500 stron było bardzo męczące i dłużyło się w nieskończoność. Przy "Księdze Portali" spędziłam bardzo dużo czasu, ponieważ nie mogłam się w nią wciągnąć. Nudziła mnie. Bohaterowie do mnie nie przemawiali, przez co nie mogłam się z nimi zżyć. Dla mnie jest to bardzo ważne w powieściach. Bez takiej więzi nie da się przeżywać przygód tak jakbym tam była. Według mnie "Księga Portali" nie była niczym specjalnym.

Laura Gallego Garcia potrafi pisać w interesujący sposób. Jednak to "Księga Portali" nie jest tytułem dla mnie. Poleciłabym ją młodszym czytelnikom, którzy są wytrwali w lekturze. Według moich odczuć był to kolejny średni tytuł, który można pominąć.

[recenzje-bezimiennej.blogspot.com]

Akademia Portali, jak...