Zgon

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Croak
fantasy, dla młodzieży
joly_fh

Pełne sarkastycznego humoru igraszki ze śmiercią w rytmie punkrocka. Ze śmiercią jej do twarzy! Lex ma 16 lat i sporo ostatnio nabroiła. Bezsilni rodzice wysyłają ją na wakacje do wujka na wieś. Lex nie jest zachwycona wizją spędzenia lata na farmie. Okazuje się jednak, że wujek nie jest tylko zwykłym farmerem, lecz mrocznym żniwiarzem i przeprowadza dusze zmarłych na drugą stronę. Śmieszne...

Pełne sarkastycznego humoru igraszki ze śmiercią w rytmie punkrocka.

Ze śmiercią jej do twarzy!

Śmieszne i straszne!

źródło opisu: Fabryka Słów, 2013

źródło okładki: Fabryka Słów

wiejskifilozof | 2015-09-29

Lex lubi się bić.To taka chuliganka z Nowego Jorku,gdzie za karę zostaje wysłana do wujka na wieś.
I tu się zaczyna najbardziej zakręcona książka,jako ostatnio czytałem.
To było coś tak odjechanego i fantastycznego.Że karki same fruwały w powietrzu.
Książki porusza temat śmierci,w dość zabawny sposób.
Bohaterowie byli według mojej oceny,czasem zbyt poważni.Jak na młodzieżówkę.
Ale ten grzeszek wybaczam,bo się super bawiłem przy czytaniu.

myślnik | 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Takie debiuty to ja lubię i proszę o jeszcze.
Lex stała się moją ulubienicą i pokrewną duszą od pierwszych stron.
Zbuntowana,narwana,pyskata,tnie słowem jak brzytwą,rozdaje ciosy pięścią na prawo i lewo.
Niezależna młoda osóbka,która uważa,że musiało dojść do jakiegoś opętania bo niczym innym nie da się uzasadnić jej niepohamowanej agresji.

Lexington Bartleby i jej kariera w Zgonie.

Kiedy rodzicie nie mają autorytetu i uciekają się do przemowy poprzedzonej wiązaniem skakanką.
Kiedy siostra bliźniaczka nie potrafi przemówić do rozumu,a nauczyciele to banda półgłówków w oczach zbuntowanego młodocianego przestępcy,zostaje niewiele opcji do wykorzystania.
Rodzina Bartleby ma jednak dość kuszącą możliwość ucieczki,jak zarazem dość niepewnie radykalną nawet jak na nich.
Wujaszek Mort.
Gość,którego nigdy nie ma,nigdy się nie pokazuje,w ogóle wychodzi na to,że nie ma pewności czy istnieje.
Mort ma sprawować pieczę nad Lex,zagonić ją do dojenia krów,wyrzucania obornika,karmienia kóz i do...

Natalia-Lena | 2013-09-11
Przeczytana: 10 września 2013

Mwahahaha.

Takim oto onomatopeicznym czymś podsumuję na wstępie lekturę powieści. Tajemnicze tytułowe ,,Croak” to miejsce. Miejsce niezwykłe, dodajmy, bo trzeba mieć wiele (nie)szczęścia, by do niego trafić i jeszcze więcej by w ogóle pamiętać wizytę. Właśnie tam mieszka wujek Mort, do którego na wakacje zostaje wysłana Lex. Dziewczyna myśli, że przez całe lato przyjdzie jej doić krowy i zbierać jajka. Jest święcie przekonana, że jej wuj jest farmerem mieszkającym na końcu świata.

Nie może się bardziej mylić.

Gdy w nowym domu natyka się na chłopaka o dwukolorowych oczach, wuj enigmatycznie obwieszcza jej, że wie, co stoi za jej agresywnym zachowaniem, a w czasie wypadku Lex jest świadkiem dziwacznego wydarzenia – już wie, że to ,,zesłanie” będzie wszystkim tym, czego się totalnie nie spodziewała.

Ja też totalnie nie spodziewałam się tego, co w efekcie ,,Croak” mi przyniosło. Nie spodziewałam się, że błyskawicznie wsiąknę w książkę i wprost połknę całość, nie chcąc przerywać...

Siaice | 2014-02-16
Przeczytana: 13 stycznia 2014

„Dusze żyją nadal bez ciała, ale ciało bez duszy nadaje się tylko na kompost.”

Kiedy tylko usłyszałam o tej książce i zobaczyłam okładkę zapragnęłam ją mieć. Jednak, gdy już ją zdobyłam długo wahałam się nad tym czy zacząć ją czytać. A jak zaczęłam to nie mogłam się oderwać. Sprostała moim oczekiwaniom już od pierwszej strony. Kocham taki klimat i humor!

„W życiu każdej młodej dziewczyny nadchodzi moment, kiedy całkowicie obcy człowiek każde jej wspiąć się po wysokiej drabinie na obiad na dachu. Niemal w każdym przypadku najlepiej w takiej sytuacji odmówić i biec do domu,żeby zadzwonić do psychiatryka, z którego ten człowiek uciekł.”

Pierwsze spotkanie Lex i Driggsa było przezabawne. Dawno się tak nie uśmiałam. Uwielbiam ich sprzeczki i przekomarzania. Obydwoje mają twardy charakterek i są strasznie uparci, więc żadne nie odpuści. Chłopaka trudno nie kochać.

Co do zakończenia... od razu zgadłam kto jest mordercą.
Z niecierpliwością oczekuję na kolejną część.

"Świeci...

agatrzes | 2013-11-20

W literaturze ostaniach lat nie da się nie zauważyć „najazdu”: wampirów, wilkołaków, aniołów, czarownic i innych nadnaturalnych stworzeń. Choć autorzy prześcigają się w pomysłach, trudno nie odczuć zmęczenia tematem. Sięgając po „Zgon” miałam nadzieję na nowe doświadczenia literackie, ale nie byłam pewna, czy igraszki ze śmiercią będą na tyle fascynujące, żeby oderwać mnie mnie od rzeczywiści.

Gina Damico - amerykańska wielbicielka tajemniczych morderstw i zbrodni. Zdobyła wykształcenie teatralne i socjologiczne. Podejmowała różne zawody w poszukiwaniu pracy idealnej i znalazła. W swojej debiutanckiej powieści „Zgon” połączyła zdobytą wiedzę i zainteresowania.

Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia Lexington Bartleby, która w przeciągu ostatnich dwóch lat z idealnej panny przemieniła się w chuligana. Wchodzi w konflikt z rówieśnikami, przeklina, nie stroni od bójek i grozi jej wydalenie ze szkoły. Ostatnią szansą okazują się wakacje na farmie wujka Morta. Lex nie jest...

kulturalna_szafa | 2013-12-15

Nie ma to jak napalać się, od kiedy się dowiedziało o tym, że zostanie ta książka wydana, na Croak(ang tytuł). I potem w końcu spojrzeć, że oto polska okładka, a potem wejśc do ksiegarni i ją kupić a potem… rozczarować się.

“-… powiedział, że dorośli chcieliby wszystko robić po swojemu, podczas gdy dziecko…
-Pozna wszystkie tajemnice i zachowa je dla siebie.”

Ze śmiercią jej do twarzy! Lex ma 16 lat i sporo ostatnio nabroiła. Bezsilni rodzice wysyłają ją na wakacje do wujka na wieś. Lex nie jest zachwycona wizją spędzenia lata na farmie. Okazuje się jednak, że wujek nie jest tylko zwykłym farmerem, lecz mrocznym żniwiarzem i przeprowadza dusze zmarłych na drugą stronę. Śmieszne i straszne!/empik.com

“Może to była jedna z tych rzeczy, które ludzie powinni zachowywać dla siebie, jak nienawiść do małych pan albo upodobanie do niemieckich piosenek biesiadnych.”

Lexington jest bohaterką która powinna się podobać. Powinna być wredna, bic wszystkich na około i po prostu być zła. Ale...

Recenzentka | 2013-11-09

„Zgon” nie zachwyca okładką, nie zachęca opisem i każe długo zastanawiać się nad wyborem. Za to wnętrze tej książki kryje w sobie ogromne pokłady talentu, który być może nie do końca został jeszcze wykorzystany. Jedno można powiedzieć na pewno – niezależnie od charakteru, płci i wyznań, tę książkę trzeba wybrać, bo warto. Najlepszą zachętą jest rozpoczęcie właśnie od tego – przeczytajcie.
Zapraszam: http://recenzentki-ksiazkowe.blogspot.com/2013/11/zgon.html

WampirkaJustynka | 2013-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2013

Bardzo wciągająca książka. Przeczytałam ją wciągu jednego dnia. Polecam :)

TheTrack | 2014-04-21
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Według moich obserwacji amerykański rynek literacki pod względem pisarzy można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią głównie mężczyźni (choć kobiety też się trafiają), których książki są kierowane do starszego i bardziej wymagającego czytelnika. Drugą grupę zdominowały kobiety, które tworzą książki dla nastolatek lub dla kur domowych. Do tej grupy śmiało mogę zaliczyć właśnie „Zgon” Giny Damico.

Dlaczego tak zaklasyfikowałam tę powieść? Po pierwsze dla tego, że autorka pochodzi z USA. Po drugie główne postacie to nastolatki. Po trzecie historia nie jest zbyt skomplikowana. I po czwarte w książce dominuje „nastoletni” sarkazm. Idealna powieść dla dziewczyn w przedziale wiekowym od 12-16 lat…

Nie oznacza to jednak, że „Zgon” to zła książka. Czytało się ją całkiem przyjemnie, ale chyba już wyrosłam z takiego typu powieści. Za dużo też oczekuję od książek, po które sięgam.

Po tytule i po wydawnictwie spodziewałam się czegoś bardziej… Hmm… „Mocnego”. Nie myślałam, że „Zgon”...

Dzika_Róża | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Cóż nie powiem być może z początku wydawała się fajna świetne teksty i tak dalej, ale im dalej w nią brnęłam tym bardziej mnie nudziła, a przecież pamiętam Avery, ale to chyba już nie moje klimaty :(