Oko dnia

Tłumaczenie: Jacek Wietecki
Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Carrollblog

Oko dnia to blog Jonathana Carrolla. Nie jest jednak ani zwykłym dziennikiem pisarza, ani kroniką prozy życia...

MountainTobacco | 2014-01-27

Przyznam szczerze, że już jakiś czas temu opuściłam światy Jonathana Carroll'a. Jednakże po przeczytaniu "Oka Dnia" znów zapragnęłam do nich powrócić. Nie jest to autobiografia, lecz swoisty dziennik z życia jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy. Wraz z Jonathanem Carroll'em uczestniczymy w jego wędrówce po codziennym życiu i przemyśleniach. Oko Dnia pozwala nam nieco wejrzeć w jego duszę, na tyle ile możemy oczywiście. To co zobaczymy obserwując życie autora Krainy Chichów mocno nas zaskoczy, nie rozczarowując. Mile tę książkę wspominam, mam ochotę do niej powrócić, podobnie z resztą jak do innych opowieści tego autora...

Roland | 2014-08-26
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Bardzo niezwykła książka, można powiedzieć, że w pewnym stopniu nawet kolekcjonerska. Również sama jej struktura jest dosyć intrygująca. Otóż „Oko dnia” jest fragmentem blogu Jonathana Carrolla. Książka-blog obejmuje okres od 14 lipca 2004 roku do 31 grudnia 2005. Rzeczą znamienitą jest to, że nie jest to zwykły dziennik pisarza, ani kronika jego życia. Dodatkowo w załączeniu znajduje się kilkustronicowa biografia. Przy czym nie podaje ona tylko suchych faktów, ale poniekąd przedstawia nam portret pisarza.

Wydanie tzw. książki-bloga może współcześnie nie jest czymś niezwykłym, ale kilka lat temu kiedy zaczynały „kiełkować” blogi było rzeczą nadzwyczajną. W pewien sposób „Oko dnia” obejmuje fragment życia autora. Poprzez formę blogu, czyli wpisów książkę czyta się błyskawicznie. Wpisy są zróżnicowane, czasami obejmują kilka stron, czasami jest to jedno zdanie. Dodatkowo autor nie opisuje skrupulatnie każdego dnia, gdzieniegdzie pomiędzy kolejnymi wpisami mija kilka dni. Jednakże...

Sirannon | 2013-07-20

,,Gdzieś w centrum miasta, które tkwi w każdym z nas, leży cmentarz naszych starych miłości".

Czy opisanie codziennego życia może być interesujące? Tak! Jednak nie dla wszystkich. ,,Oko dnia" jest dla osób drobiazgowych, dla marzycieli, dla dostrzegających cuda każdego dnia w każdej istocie, w każdej rzeczy nawet. Książka ta jest zbiorem myśli, spostrzeżeń, osobistych fascynacji, ale również zapisem zwykłych - niezwykłych chwil, które choć trwają sekundę - zatrzymują się na wieki. Banalne? Nie! Urocze. Do tego miłość pisarza do Europy, akcenty polskie (pokrzepiające) i przyjemny, lekki styl. Polecam.

Ala | 2017-03-29
Przeczytana: 27 marca 2017

Jonathan Carroll jak zwykle uwodzi słowem. Tańczy. Bawi. Flirtuje. Zastanawia. Zmusza do zatrzymania kroku i rozejrzenia się wkoło. Uwielbiam Go po stokroć za to, że tak pięknymi, a jednocześnie prostymi, słowami opisuje otaczający nas świat i przypomina, dając nam pstryczka w nos, że życie naprawdę jest piękne i złożone i cudowne :) Książka, którą można przerwać i wrócić w dowolnej chwili. Zapiski blogowe, krótkie notatki, żółte karteczki z mottem na dziś. POLECAM!

Justyna | 2011-04-02
Przeczytana: marzec 2011

Jedno mi się tylko w Carrollu nie podoba. To że, jak sam twierdzi, nałogowo ogląda telewizję gdy jest w Stanach. Ja całkowicie z niej zrezygnowałam i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. Obecnie jestem na etapie przekonywania swojej Miłości do całkowitej eliminacji, tego moim zdaniem, dziwnego i zupełnie zbędnego urządzenia :) Poza tym jednym szczegółem Carroll to fascynujący mężczyzna. Bystry, inteligentny i błyskotliwy. Ze zdrowym podejściem do życia i co najważniejsze z poczuciem humoru. Najbardziej podobała mi się jego sugestia zakupu lornetki, by mógł obserwować ludzi na ulicy. Bardzo ciekawy pomysł ;-) Ogólnie książka lekka, zabawna i mająca w sobie odrobinę magii, taka „carrollowska”. W sam raz do autobusu czy tramwaju. Faktycznie, trochę już nużąca przy końcu. Mimo wszystko warto przeczytać, chociażby na dużo wątków polskich. A to cieszy chyba najbardziej, gdy czyta się o swojej Ojczyźnie, szczególnie gdy „chwilowo” się tam nie przebywa..

Aleksandra | 2012-01-11

Lubiłam żartować sobie, że gdyby jeden z moich ulubionych pisarzy zaczął opisywać swoje życie razem ze wszystkimi codziennymi czynnościami jak mycie zębów czy spacery, to i tak zaciekawiłoby mnie to sto razy bardziej niż słaba książka z wymyślną fabułą. Okazuje się, że miałam rację.

Pełna smutnych, wesołych, a przede wszystkim ciekawych anegdot i przemyśleń autora. Carroll opowiada nam o swoich znajomych, o ludziach zauważonych na ulicy, cytuje swoje ulubione powieści, poleca strony internetowe, wspomina spotkania z czytelnikami (w większość z Polski, co na pewno w pewien sposób wpłynęło na moją ocenę...). Można powiedzieć: "Książka jedynie dla fanów" - to prawda, bo niektórych może znudzić jeden z wielu tysięcy blogów internetowych, tyle że przelany na papier. Kogoś nuży, kogoś wciąga. Osobiście jestem usatysfakcjonowana, miło spędziłam te trzy wieczory z "Okiem dnia"

Na koniec dodam od siebie:
Ten Jonathan Carroll naprawdę musi być fajnym facetem.

Szapirta | 2014-02-09

Dla mnie rewelacja. Czytałam ją akurat będąc za granicą i bardzo przypadła mi forma bardziej jako dziennik, blog.
Każdego dnia wraz z przeżywaniem mojej podróży obcowałam z jego przemyśleniami. Taka forma pisania książki bardzo mi odpowiada, fajnie się ją czyta i skłania to odbiorcę do kupna małego notesu, w którym można zawsze zapisać złotą myśl lub spostrzeżenie. :)

Ola | 2014-05-15

Miło było zanurzyć się na chwilę w świecie genialnego pisarza. Carroll jest bardzo inteligentnym człowiekiem, mam wrażenie, że jego życie jest doskonale harmoniczne, i że na prawdę potrafi on wyiskać z codzienności tę cudowną magię, którą przelewa na swoje powieści. Lekka lektura, idealna na spokojne wieczory.

Magota | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Zbiór ulubionych cytatów, tudzież luźnych przemyśleń autora, które w zamyśle miały być głębokie, a okazały się chaotycznym zbiorkiem wyrwanych z kontekstu tekstów, które nic nie wnoszą do życia czytelnika. Tak jak lubię tego autora, tak tym razem mówię stanowcze nie.

bookcase | 2013-07-17
Na półkach: Przeczytane, Z BIBLIOTEKI
Przeczytana: 16 lipca 2013

Dwa cytaty:
"Jeśli strasznie czegoś chcesz, szukasz sposobów. Jeśli strasznie czegoś nie chcesz, szukasz wymówek" Henif Kureishi

"Mężczyzna zakochuje się oczami, kobieta uszami"

Literacki Horoskop LC – Książkowy Rak

Czerwiec już się kończy, dni są teraz najdłuższe w roku, a to wszystko oznacza, że swoje urodziny obchodzą teraz zodiakalne Raki. Ich planetą jest Księżyc, pozytywnym kolorem – fiolet, a szczęśliwym dniem – poniedziałek. Jakimi są pisarzami, a jakimi czytelnikami? Odpowiedzi poszukamy w księgach. Sprawdźcie!

Literacki Horoskop LC – Książkowe Bliźnięta

Maj w pełnej krasie, nadszedł czas dla Bliźniąt. Planetą Bliźniąt jest Merkury, pozytywnym kolorem – żółty, a szczęśliwym dniem – środa. Jakimi Bliźnięta są pisarzami, a jakimi czytelnikami? Odpowiedzi poszukamy w księgach. Czy odkryjemy prawdę, czy tylko jej cień? Sprawdźcie!