rozwiń zwiń
Agnieszka

Profil użytkownika: Agnieszka

Gdańsk Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 lata temu
3
Przeczytanych
książek
3
Książek
w biblioteczce
2
Opinii
10
Polubień
opinii
Gdańsk Kobieta
Dodane| 1 cytat
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Wydane „Oko dnia” Jonathana Carrolla to fragment jego bloga. Znajdziemy tam wspomnienia i zdarzenia widziane oczami pisarza oraz historyjki przesyłane przez jego przyjaciół. Zdarzenia zwykłe z narracją autora stają się niezwykłe. Zatrzymane w kadrze chwile i towarzyszące im emocje to mieszanka zdumienia, humoru oraz refleksji.
Autor dość często odwiedza nasz kraj by spotkać się ze swoimi fanami. Dlatego też w książce nie mogło zabraknąć kilku anegdot z pobytu autora w Polsce. Chociażby o tym jak nieczytelne dla obcokrajowca są oznaczenia toalet w naszym kraju. Kółko i trójkąt?
Miłym zaskoczeniem jest też krótka nota biograficzna na końcu książki.
Ten zbiór wpisów, jest swoistym kompendium wiedzy o wrażliwości Jonathan Carrolla. O tym co czyta i co go porusza. Przytaczane są fragmenty powieści, zdania, adresy stron internetowych oraz wiersze. W tym również polskich poetów jak Haliny Poświatowskiej czy Tadeusza Różewicza.
Jeżeli zastanawiałeś/ -aś się skąd autor czerpie inspiracje – koniecznie przeczytaj tę książkę. Jonathan Carroll okazuje się niezwykłym kolekcjonerem chwil, emocji oraz słów. A najważniejsza w tym wszystkim jest uważność. Na ludzi, na życie po prostu. Dlatego tez książki tej nie da się przeczytać jednym tchem. Bo prawie każdy wpis skłania do zatrzymania się na chwilę.
Ta książka uzmysłowiła mi, jak wiele zapominamy. Jak wiele nam umyka. A tak niewiele potrzeba by uchronić to co ważne od zapomnienia. Wystarczy to zapisać.
Dla tych, którzy po przeczytaniu tej książki, będą mieć niedosyt, zachęcam do śledzenia na bieżąco bloga Jonathana Carrolla na stronie www.jonathancarroll.com

Wydane „Oko dnia” Jonathana Carrolla to fragment jego bloga. Znajdziemy tam wspomnienia i zdarzenia widziane oczami pisarza oraz historyjki przesyłane przez jego przyjaciół. Zdarzenia zwykłe z narracją autora stają się niezwykłe. Zatrzymane w kadrze chwile i towarzyszące im emocje to mieszanka zdumienia, humoru oraz refleksji.
Autor dość często odwiedza nasz kraj by...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

„Himalaistki. (…)” Mariusza Siepioło to fragmenty wywiadów, wspomnienia bliskich i opowieści samych bohaterek z okresów przed, po i między kolejnymi wyprawami w góry wysokie. Znajdują się tu historie takich himalaistek jak: Halina Kruger - Syrokomska, Anna Okopińska, Dobrosława Miodowicz – Wolf, Alicja Bednarz, Wanda Rutkiewicz, Ewa Panejko – Pankiewicz, Joanna Piotrowicz, Kinga Baranowska, Agnieszka Bielecka, Izabela Czaplicka, Aleksandra Dzik, Katarzyna Skłodowska, Małgorzata Jurewicz i Sylwia Bukowicka.
Autor opisuje z czym te wspaniałe kobiety musiały się skonfrontować, by spełnić swoje marzenia. A były to między innymi: niesprzyjająca sytuacja polityczna, brak pieniędzy, brak zrozumienia ze strony najbliższych, dylematy związane z zakładaniem rodziny. Ciągnie je jednak w góry tak ogromna pasja, że nie ma przeszkody, której nie udaje im się pokonać.
Legenda polskiego himalaizmu - Wanda Rutkiewicz, w przytoczonym w książce wywiadzie z Barbarą Rusowicz, tak mówi o wspinaniu: „Najbardziej drażni mnie to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może jest to potrzebne tym, którzy to robią? Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć, żeby istnieć?”*
Poznałam historie życia tych kobiet. To, jak walczyły ze stereotypami, jak rozpoczynały i rozpadały się ich związki z mężczyznami, jak przeżywały rozłąki z dziećmi, jak radziły sobie gdy ginęli w górach ich przyjaciele. Historie niezwykłego hartu ducha, doskonale odzwierciedlające obraz czasów w jakich żyły.
Za mało tu jednak wspomnień z samych wypraw. Z przygotowań, sposobu zdobywania szczytów, tras jakie wybrały i dlaczego, różnicy w sprzęcie na przestrzeni lat, trudności na jakie napotykały podczas wspinaczki. Mam w tym zakresie bardzo duży niedosyt i tych historii najbardziej mi w tej książce brakuje.

*Barbara Rusowicz :Wszystko o Wandzie Rutkiewicz: str. 43

„Himalaistki. (…)” Mariusza Siepioło to fragmenty wywiadów, wspomnienia bliskich i opowieści samych bohaterek z okresów przed, po i między kolejnymi wyprawami w góry wysokie. Znajdują się tu historie takich himalaistek jak: Halina Kruger - Syrokomska, Anna Okopińska, Dobrosława Miodowicz – Wolf, Alicja Bednarz, Wanda Rutkiewicz, Ewa Panejko – Pankiewicz, Joanna...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Agnieszka Owsicka

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


Antoine de Saint-Exupéry Twierdza Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Nocny lot; Ziemia, planeta ludzi; Pilot wojenny Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Nocny lot; Ziemia, planeta ludzi; Pilot wojenny Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
3
książki
Średnio w roku
przeczytane
0
książek
Opinie były
pomocne
10
razy
W sumie
wystawione
0
ocen ze średnią 0,0

Spędzone
na czytaniu
12
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
0
minut
W sumie
dodane
1
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]