Przebaczenie

Okładka książki Przebaczenie
Lawrence Osborne Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Forgiven
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2015-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-06-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324025480
Tłumacz:
Anna Gralak
Tagi:
literatura brytyjska Anna Gralak Maroko Europa literatura angielska
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Odmienne stany moralności



1097 48 165

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
199 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
932
113

Na półkach: , ,

„Na styku kultur i tożsamości”

Lawrence Osborne rozważa w „Przebaczeniu” moment zderzenia konsumpcyjnego Zachodu z prymitywnym, dość gniewnym światem muzułmanów. Desygnatem europejskiej rozpasanej cywilizacji jest w powieści kosmopolityczna, trwająca kilka dni impreza odbywająca się w zaadaptowanej na marokańskie warunki rezydencji pary homoseksualistów, na którą raz w roku zjeżdżają spragnieni alkoholu, narkotyków i łatwej miłości megalomani. Niczym u Houellebecqa, tak u Osborne’a obserwujemy upadek człowieka odurzonego przygodnym seksem, bezmyślną rozrywką i materialistycznym podejściem do życia. W ten krajobraz przepychu i ekskluzywnej błogości wkrada się niepostrzeżenie tragedia, która staje się katalizatorem tożsamościowych rozliczeń, uwalniania własnych demonów i krępowanych, zazwyczaj nudną i rozczarowującą, codziennością zahamowań. Oto niestroniący od alkoholu David i jego rozchwiana emocjonalnie żona potrącają na pustkowiu ze skutkiem śmiertelnym marokańskiego złodziejaszka i łowcę skamielin, wraz z którym do doskonałej narracji Osborne’a wkracza aspekt zetknięcia się europejskości z kulturą egzotyczną, obcą. Dosadnie autor sportretował wyzwolonych hedonistów z Europy, równie wyraziście odmalował codzienność rdzennych Marokańczyków – ich zwyczaje, trudy egzystencjalne, siłę ich osobowości. W „Przebaczeniu” odsłania się przed nami dramat małżeństwa sfrustrowanego wspólnym, jałowym życiem bez miłości i porozumienia z jednej strony, z drugiej bardziej zatrważa ich bezrefleksyjność w sytuacji śmierci, do której się przyczynili oraz winy i odpowiedzialności. Osborne wskazuje na przepaść dzielącą sportretowane w „Przebaczeniu” kultury – przekonanego o swej wyższości Zachodu z mściwym światem muzułmańskim (symboliczna podróż Drissa do Paryża, gdzie młodzieniec upatrywał szansy na lepszy los i jego gorzkie rozczarowanie), ale także na krańcowe doświadczenia bohaterów, niejednoznaczność ocen ich motywacji i ostateczność wyborów. To bodaj największy atut powieści – do samego końca Osborne tak naprawdę manipuluje czytelnikiem, nie dając jednoznacznych tropów, co do właściwej oceny zachowań bohaterów, a co tylko dobitniej podkreśla nakreślony w powieści kulturowy dystans. „Przebaczenie” to narracja gęsta, zagadkowa i niepokojąca, ufundowana na pewnych bolesnych, cywilizacyjnych doświadczeniach oraz gorzkiej refleksji co do kondycji współczesnego społeczeństwa.

„Na styku kultur i tożsamości”

Lawrence Osborne rozważa w „Przebaczeniu” moment zderzenia konsumpcyjnego Zachodu z prymitywnym, dość gniewnym światem muzułmanów. Desygnatem europejskiej rozpasanej cywilizacji jest w powieści kosmopolityczna, trwająca kilka dni impreza odbywająca się w zaadaptowanej na marokańskie warunki rezydencji pary homoseksualistów, na którą raz w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    430
  • Przeczytane
    244
  • Posiadam
    90
  • Chcę w prezencie
    10
  • Teraz czytam
    5
  • 2015
    5
  • Ulubione
    4
  • E-booki
    4
  • 2016
    4
  • Ebooki
    4

Cytaty

Więcej
Lawrence Osborne Przebaczenie Zobacz więcej
Lawrence Osborne Przebaczenie Zobacz więcej
Lawrence Osborne Przebaczenie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także