rozwiń zwiń

„Gray Man”, „Gdzie śpiewają raki” i „Rozmowy z przyjaciółmi” wkrótce na ekranach

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.05.2022

W najnowszym artykule z cyklu „Najpierw książka, później film” piszemy o nadchodzących filmowych i serialowych wersjach głośnych powieści Delii Owens, Sally Rooney, Lawrence’a Osborne’a oraz Marka Greaneya.

„Gray Man”, „Gdzie śpiewają raki” i „Rozmowy z przyjaciółmi” wkrótce na ekranach Materiały prasowe Netflix

„Gdzie śpiewają raki”, Delia Owens

O nadchodzącej premierze adaptacji powieści „Gdzie śpiewają raki” pisaliśmy już w marcu, gdy ukazał się pierwszy zwiastun tej produkcji. W minionym tygodniu opublikowano jej kolejny trailer, a sam film ukaże się w polskich kinach 15 lipca. Reżyserką „Gdzie śpiewają raki” jest Olivia Newman, natomiast w roli Kyi występuje Daisy Edgar-Jones (znana m.in. z roli Marianne w serialu „Normalni ludzie”, nakręconym na podstawie powieści Sally Rooney). Autorką scenariusza jest z kolei nominowana do Oscara Lucy Alibar, a jego producentką – aktorka Reese Witherspoon, która niejednokrotnie polecała lekturę dzieła Owens w swoim klubie książki, jej rekomendację można też znaleźć na okładce polskiego wydania powieści.

Akcja „Gdzie śpiewają raki” rozgrywa się w latach 50. i 60. XX wieku w USA, a główną bohaterką utworu jest wspomniana wyżej Kya, dziewczyna porzucona przez rodzinę, samotnie dorastająca na bagnach, otoczona wyłącznie przez naturę i bardzo ją szanująca – bagna były jedynym domem, który znała i który pokochała. Jako że życie outsiderów zazwyczaj nie należy do łatwych, i o Kyi krążyły plotki w pobliskim miasteczku. Gdy w okolicy znalezione zostało ciało jednego z miejscowych ulubieńców, oskarżenia o jego zamordowanie padły właśnie na wykluczoną ze społeczności dziewczynę.

„Rozmowy z przyjaciółmi”, Sally Rooney

Sally Rooney zadebiutowała cztery lata temu, ale już dwie jej powieści doczekały się serialowych wersji. W 2020 roku na HBO premierę mieli „Normalni ludzie”, a 3 czerwca na HBO Max będzie można obejrzeć „Rozmowy z przyjaciółmi”, czyli adaptację debiutanckiej książki irlandzkiej pisarki (choć w Polsce najpierw ukazali się „Normalni ludzie”). Co ważne, tego dnia pojawią się na platformie już wszystkie odcinki (będzie ich 12).

„Rozmowy z przyjaciółmi” opowiadają o 21-letniej Francis (w tej roli Alison Oliver) – studentce, która razem ze swoją byłą dziewczyną, Bobbi (Sasha Lane), występuje jako poetka słowa mówionego w różnych miejscach w Dublinie. Bohaterki cały czas się więc przyjaźnią, a podczas jednego ze swoich występów poznają pisarkę Melissę (Jemima Kirke). Kobieta jest nimi zauroczona, zapoznaje Francis i Bobbi również ze swoim mężem, Nickiem (Joe Alwyn). Melissa i Bobbi zaczynają ze sobą flirtować, podobnie jak Francis z Nickiem, choć nie robią tego tak otwarcie. Wkrótce Francis będzie musiała na nowo pomyśleć o tym, co dalej będzie się działo z jej relacją z przyjaciółką.

„Przebaczenie”, Lawrence Osborne

Od 1 czerwca będzie można oglądać w kinach filmową wersję „Przebaczenia” Lawrence’a Osborne’a. Książka opowiada o Davidzie i Jo, małżeństwie zmierzającym samochodem na przyjęcie organizowane przez ich znajomych na środku pustyni. Po drodze małżonkowie zaczynają się kłócić, wcześniej też wypili kilka drinków, co kończy się tym, że siedzący za kierownicą David śmiertelnie potrąca młodego mężczyznę. Jego ciało zostaje ukryte, a majętni znajomi mają pomóc sprawcom wypadku w jego zatuszowaniu. Lokalna społeczność nie chce jednak na to pozwolić, ponieważ ma już dość europejskich turystów.

W rolach głównych wystąpili: Ralph Fiennes (David) i Jessica Chastain (Jo). Autorem scenariusza oraz reżyserem brytyjskiej produkcji jest John Michael McDonagh. W sieci kilka dni temu ukazał się zwiastun filmu:

„Gray Man”, Mark Greaney

Z kolei od 22 lipca w kinach i na Netflixie będzie można obejrzeć „Gray Mana”, czyli adaptację powieści Marka Greaneya. Greaney przez długi czas był współpracownikiem Toma Clancy’ego, uważany jest również za jego literackiego spadkobiercę. Głównym bohaterem swoich książek sensacyjnych Greaney uczynił Courta Gentry’ego, czyli tytułowego Szarego Człowieka. Wystarczy mu odpowiednio zapłacić, a Gentry poradzi sobie z likwidacją każdego celu, a potem zniknie w błyskawicznym tempie. Jego okrutna passa trwa jednak do czasu – w końcu to za jego głowę zostaje wyznaczona nagroda i to on musi zacząć walczyć o życie.

W filmie „Gray Man” zgromadzono gwiazdorską obsadę. Tytułową rolę zagra Ryan Gosling, a jego największego wroga, byłego towarzysza z CIA, Chris Evans. Poza tym w produkcji pojawią się m.in.: Ana de Armas, Billy Bob Thornton, Jessica Henwick.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Najpierw książka, poźniej film

[as]


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Paulinqa 27.05.2022 13:20
Czytelniczka

Czy tylko mi nie podoba się aktorka grająca główną bohaterkę "Gdzie śpiewają raki" ? a może nawet nie aktorka co jej stylizacja, jak na dziewczynę żyjącą na bagnach wygląda zbyt "czysto i schludnie" nie wie czy nie rozumiecie o co mi chodzi ale czytając książkę wyobrażałam sobie ją całkiem inaczej. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
melania35 25.05.2022 09:06
Czytelniczka

Dwie z ww. książek przeczytałam. 
Jestem ciekawa ekranizacji  „Gdzie śpiewają raki”, Delia Owens
Książka ogromnie mi się podobała... 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 24.05.2022 16:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post