Idź, postaw wartownika

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Cykl: Zabić drozda (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Go Set a Watchman
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura piękna. "Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego wartownikiem jest sumienie.” Maycomb, Alabama. Dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem, powraca z Nowego Jorku w rodzinne strony, do starzejącego się ojca. Na południu Stanów Zjednoczonych panuje zamęt polityczny; trwają spory wokół...

"Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego wartownikiem jest sumienie.”

Maycomb, Alabama. Dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem, powraca z Nowego Jorku w rodzinne strony, do starzejącego się ojca. Na południu Stanów Zjednoczonych panuje zamęt polityczny; trwają spory wokół kwestii nadania Murzynom pełni praw obywatelskich. Powrót Jean Louise do domu staje się gorzko-słodkim doświadczeniem, gdy na jaw wychodzi bolesna prawda o jej krewnych, o mieszkańcach miasta, w którym dorastała, o ludziach najbliższych jej sercu. Wspomnienia z dzieciństwa wracają wysoką falą, lecz teraźniejszość Maycomb wystawia na ciężką próbę wszystkie prawdy i wartości, w które Skaut niezłomnie wierzyła. Szkicując zupełnie nowy portret bohaterów "Zabić drozda", powieść "Idź, postaw wartownika" jest zarazem znakomitym studium młodej kobiety wkraczającej w dorosłe życie w trudnych czasach - czasach bolesnych, ale i niezbędnych przemian, czasach rozliczenia z iluzjami przeszłości. To dziennik podróży, w której jedynym przewodnikiem jest sumienie człowieka.

Powieść "Idź, postaw wartownika" powstała w połowie lat pięćdziesiątych. Wydana dopiero dziś, pozwala nam lepiej zrozumieć i docenić talent Harper Lee. Jest niezapomnianym świadectwem mądrości, człowieczeństwa, pasji, humoru i precyzji pisarki; głęboko poruszającym dziełem sztuki, z jednej strony barwnie opisującym czasy wielkich przemian, a z drugiej uświadamiającym czytelnikowi to, jak przemożny wpływ wywarły one na świat współczesny. "Idź, postaw wartownika" nie tylko potwierdza ponadczasową wartość klasycznej powieści "Zabić drozda", ale też staje się jej nieodłącznym towarzyszem, nadając klasykowi amerykańskiej literatury nowe znaczenie, nowy kontekst i nową głębię.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Oficjalna recenzja
Monika książek: 948

Drozd na warcie

Sumienie jest prawdopodobnie jedną z pierwszych zalet, które dzieci rozwijają. Od małego uczy się ich systemu moralnego, co jest dobre a co złe. Świat z tej perspektywy wygląda czarno-biało. To proste zasady, gdzie nie ma niczego pośrodku. Lecz sumienie nigdy nie przestaje się rozwijać. Ewoluuje wraz wiedzą, doświadczeniem i stanowi nieodłączny element dorastania. Nagle, jak główna bohaterka nowej powieści Harper Lee, orientujemy się, że stajemy się kimś zupełnie innym, niż niegdyś byliśmy.

Jean Louise Finch przyjeżdża do rodzinnego Maycomb z Nowego Jorku, po miesiącach rozłąki. Czule wita się ze swym narzeczonym na stacji, pragnie spędzić chwile z rodziną. Dookoła bliscy nie zastanawiają się nad jakąkolwiek zmianą, lecz w Jean Louise narastają wątpliwości. Czy jest nadal tą samą nieokiełznaną Skaut, którą także i my znaliśmy?

„Idź, postaw wartownika” to druga powieść Harper Lee, autorki jednej z najsławniejszych amerykańskich powieści, „Zabić drozda”. Jednak w rzeczywistości nie jest to nowa powieść, a już na pewno „Idź, postaw wartownika” nie jest powieścią pisaną przez prawie dziewięćdziesięcioletnią kobietę. To książka napisana jeszcze w latach 50., co widać po stylu i duchu czasu. Fabuła stanowi kontynuację do „Zabić drozda”, przywołując dorosłą postać Skaut (Jean Louise), starzejącego się Attitusa Fincha (ojca dziewczynki), a także echa brata (Jema) czy kompana zabaw (Dilla).

Dawną Skaut i Jean Louise dzielą lata dorastania, doświadczenia i przede wszystkim spojrzenie z zewnątrz małomiasteczkowej społeczności. Styl jest dojrzały, analiza sytuacji i echa dziecięcych wspomnień dogłębne i świadome. Na pierwszy rzut oka nasuwa na myśl aura opowiadań Alice Munro, powrotów i zderzeń z małomiasteczkową hipokryzją, niezauważalną dla oczu żyjącego wewnątrz tych zasad dziecka. Jean Louise, po światowych doświadczeniach z metropolii, ma świeże spojrzenie. Tym bardziej narasta w niej zdziwienie i szok. Uderza w nią konserwatyzm społeczności, wszelkie bariery, przed którymi jako dziecko uciekała. Od niej, jako od dorosłej, wymagane jest zaakceptowanie wszystkich zasad obowiązujących w Maycomb oraz poukładanie życia u boku od dawna przypisanego dla niej męża.

Podobnie jak w „Zabić drozda”, i tu Harper Lee, porusza problem rasowy. Trwa spór w kwestii nadania praw obywatelskich Murzynom. Lecz coś, co dla Skaut wydaje się oczywiste, dla małomiasteczkowej tolerancji jest nie do pomyślenia. Rasizm, z którym styka się Jean Louise pozostawia w niej niesmak nie tylko po tradycyjnym spotkaniu gospodyń domowych przy kawce. Najtrudniejszym do przełknięcia jest stanowisko i działania jej niedoszłego męża, Hanka Clintona. Lecz to właśnie w związku ze swoim ojcem przeżywa najdotkliwszy szok. Odkrycie prawdy o poglądach Atticusa, to upadek Boga, zrzucenie autorytetu z piedestału. To więcej niż rozczarowanie. Jean Louise odcina się od przeświadczenia Skaut o nieomylności i niepodważalnej prawości swojego ojca. Uczucia mieszają się z nienawiścią, oszukaniem i wielkim pragnieniem porzucenia samej siebie. Ojciec Skaut, niegdysiejszy bohater, okazuje się być rasistą i człowiekiem sprzeciwiającym się nadania prawom Murzynom. To nie tylko upadek ideałów, ale także gorzkie doświadczenie, gdy nasi bohaterowie okazują się być ludźmi z krwi i kości, słabymi i, o dziwo, pełnymi wad.

„Idź, postaw wartownika” to słowa, które padają z ust księdza podczas czytania kazania w kościele. Choć Słowo Boże nie pozostawia wiernych zasłuchanymi, sam cytat mocno oddziałuje na dwoje bohaterów (Jean Louise i jej wujka). …ty zaś, moja panno, urodzona z własnym sumieniem, gdzieś po drodze przywarłaś jak pąkla do sumienia swego ojca. (…) Byłaś emocjonalną kaleką, wspierałaś się na nim, szukałaś u niego odpowiedzi na wszelkie pytania, mylnie przyjmując, że twoje i jego odpowiedzi zawsze będą tożsame – tłumaczy siostrzenicy doktor Finch. Zderzenie własnego sumienia z sumieniem innych jest najboleśniejszą nauką. Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego „wartownikiem” jest sumienie. Każdy ma własne. Każdy stawia swojego strażnika na własnej wieży.

Harper Lee powraca po 55 latach z nową powieścią, powieścią, której wersją dysponowała nawet przez wydaniem swojego debiutu. Można zachodzić w głowę, co sprawiło, że na dalsze losy Skaut musieliśmy tak długo czekać. Można. Ale cóż skoro właśnie się doczekaliśmy. Dotąd w historii literatury Harper Lee istniała jako autorka jednej powieści. „Idź, postaw wartownika” udowadnia i umacnia pozycję klasycznego bestsellera, podkreśla talent i wartość przekazu. To niebywałe być świadkiem (i być w dodatku stuprocentowo tego pewnym) premiery klasyki literatury.

Monika Samitowska-Adamczyk

denudatio_pulpae | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No i zabili tego drozda.

Trochę żałuję, że w ogóle zabrałam się za "Idź, postaw wartownika", a do tego zaraz po zakupieniu. Może gdybym poczekała trochę, poczytała więcej opinii, to wyniuchałabym pismo nosem. A tak czuję się trochę jak Jean Louise po przedostatniej rozmowie z ojcem. Głównie zaskoczona, ale nie do końca w pozytywny sposób.

Nie twierdzę, że ta książka jest zła. "Zabić drozda" czytało mi się lepiej, to prawda, ale i tym razem dałam się wciągnąć w świat miasteczka Maycomb. Rozprawia się ona jednak z idealistycznymi iluzjami przeszłości, których doświadczyłam również ja czytając "Zabić drozda". Teraz mam problem z oceną, bo tak naprawdę w mojej głowie kołacze się tylko fakt, że muszę wybrać między dwoma tymi tytułami, między dwoma obrazami tego samego miasteczka, tych samych ludzi. A to nie jest łatwa decyzja.

Pod względem wzbudzanych emocji to jest bardzo dobra książka. Stanowi jednak rysę na idealnym wizerunku Atticusa, która może i była potrzebna, ale nie mnie....

Alicja | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

"Lecz gdy zawiedzie was człowiek, który żył prawdą, i wierzyliście bezgranicznie, że tak właśnie było, to zostawi w was nie tylko nieufność, ale zostawi pustkę" (str 234)
Ten cytat najtrafniej odzwierciedla stan ducha i umysłu głównej bohaterki powracającej do rodzinnej miejscowości. Szalona i zabawna Skaut z "Zabić drozda" teraz dorosła kobieta z przerażeniem obserwuje zmiany w zachowaniu, zwyczajach i mentalności mieszkańców.Zmagania białej społeczności o zachowanie systemu segregacji rasowej.Narastanie nienawiści i wrogości wobec Murzynów. Traktowanie ich jako podludzi. Życie w hipokryzji i balansowanie na pograniczu uczciwości i oszustwa. Niezapisane prawa rządzące w małych społecznościach oczywistych dla miejscowych, a niezrozumiałych dla ludzi z zewnątrz.Obłudę i kłamstwo obecne w codziennym życiu.Jej zachowany w pamięci wizerunek miasteczka rozsypuje się w drobny mak , a prawda jest tym bardziej bolesna, gdyż dotyczy jej najbliższych. Powracają wspomnienia z dzieciństwa,...

Wioleta Sadowska | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

"Wyspą każdego człowieka, (…), jego "wartownikiem" jest sumienie. Nie ma czegoś takiego, jak zbiorowa świadomość".

Premierze tej książki, kontynuacji kultowej już powieści "Zabić drozda", za jaką jej autorka otrzymała Nagrodę Pulitzera, towarzyszyły wielkie emocje i kontrowersje. Emocje dotyczące dość niejasnej drogi wydania tej powieści, ale przede wszystkim dotykające samej fabuły, która stawia znanych nam bohaterów w zupełnie nowym świetle. Nie była to przyjemna wędrówka.

Harper Lee to urodzona w 1926 r. amerykańska pisarka i publicystka, która zapisała się w historii literatury książką "Zabić drozda", opublikowaną w 1960 r., a sfilmowaną w 1962 r. Autorka nigdy nie skończyła uniwersytetu, od dzieciństwa przyjaźniła się z Trumanem Capote. "Idź, postaw wartownika" to prequel tej powieści, któremu wydaniu towarzyszą wielkie kontrowersje.

Mija dwadzieścia lat od wydarzeń opisanych w "Zabić drozda". Jean Louise Finch, zwana przez najbliższych Skautem, przyjeżdża z Nowego Jorku...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Idź, postaw wartownika, iżby doniósł, co zobaczy."

Panna Jean Louise wraca do Maycomb w stanie Alabama z Nowego Yorku. Nic już nie jest takie jak kiedyś. Dzieciństwo przeminęło na dobre, przyjaciele tej beztroskiej sielanki także. Jem umarł, Dill wyjechał, pozostał tylko Atticus, a wraz z nim Henry, który przy każdej okazji próbuje przekonać Skauta do wyjścia za niego.

Wspomnienia z dzieciństwa połączone z rzeczywistością, która wcale nie jest taka kolorowa. Powrót do głównej linii przewodniej poprzedniej książki – do segregacji rasowej. Tym razem z perspektywy młodej kobiety, którą teraz jest główna bohaterka.

"Jednakże rasizm i uprzedzenia, nie pozwalają ludziom trzeźwo myśleć, a kolorowi zawsze dla nich pozostaną gorsi..." - tak napisałam w recenzji w 2015 roku i nadal się z tym zgadzam. Nie ma potrzeby wymyślać nowego podsumowania, skoro to jest ciągle prawdziwe.
Miło jest wrócić do historii, która zawładnęła całym światem. Choć zdecydowanie nie dorównuje pierwszej...

allison | 2015-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2015

Naczekałam się na polskie wydanie tej książki, licząc, że podczas lektury emocje będą podobne do tych, jakie towarzyszyły mi przy czytaniu "Zabić drozda". Niestety, rozczarowałam się.

Pierwsze sto stron jest właściwie o niczym i przewracając kartki, zaczęłam nawet zastanawiać się, czy to faktycznie powieść napisana przez Harper Lee... Potem zrobiło się lepiej i ciekawiej, ale prawdziwe emocje przyniosło mi tak naprawdę dopiero zakończenie.

Dlaczego - mimo wad - warto sięgnąć po tę książkę? Bo kontynuuje ona problematykę podjętą w "Zabić drozda". Temat segregacji rasowej przewija się przez cały utwór, ale najważniejsze kwestie zawierają rozmowy głównej bohaterki z ojcem i stryjem.
Odnajdujemy w nich rozważania na temat wierności ideałom oraz sumienia człowieka, potrzeby jego uczciwości, niezależności i nonkonformizmu.

Dopiero podczas burzliwej dyskusji Skaut z ojcem odkrywamy prawdę o jego stosunku do zmian, które nadały Murzynom pełne prawa obywatelskie. W skostniałej...

Anna | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

Po pierwsze, to nie jest prequel jak piszą tu i ówdzie. To dalszy ciąg losów rodziny Finchów.

Tak samo piękna, tak samo mądra, tak samo wwiercająca się w umysł.

Nie wiem, co spowodowało, że Harper Lee ponad pół wieku trzymała ją w szufladzie. Nie wiem, co spowodowało, że zdecydowała się ją wydać właśnie teraz, kiedy prezydentem USA jest czarnoskóry mężczyzna. Mogłoby się wydawać, że jest już z lekka nieaktualna. Ale jednak ją wydawała i znowu chwyciła mnie za serce.

Kocham książki, które pokazują, że warto trzymać się swoich zasad, że warto być przyzwoitym człowiekiem i że są w życiu wartości ważniejsze niż wszystko inne. Dzisiaj świat wydaje mi się piękniejszy niż był wczoraj.

Zuba | 2016-01-10
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Skończyłam czytać "Idź, postaw wartownika" parę dni temu i jakoś nie mogłam się zebrać do napisania opinii. Nie da się jej napisać bez porównywania z "Zabić drozda", które niezmiernie mi się podobało. Teraz widzę, że było jak bajka o dobrych i sprawiedliwych, z happy endem i niezapomnianą postacią Atticusa, dla mnie ideałem ojca. I zepsuła wszystko autorka drugą powieścią. Mimo to czuję, że powinnam dać jej wyższą ocenę niż "Drozdowi" a nie daję jej tylko ze względu na słabszą narrację, często wręcz nudną (np. wywód o hymnach śpiewanych podczas nabożeństw prawie mnie uśpił). Dlatego siedem gwiazdek; natomiast fabułę oceniam wyżej - nie ma, że boli, trudno, nie ma ludzi idealnych, nawet w książkach, i dobrze. Tak bardzo jak zazdrościłam Smykowi (Skautowi jak kto woli) cudownego ojca, tak teraz cieszę się, że sama takiego rozczarowania nie musiałam nigdy przechodzić. Nie musiałam sobie też budować sumienia po trzęsieniu ziemi, na szczęście.
Nie ma też (prawie) sytuacji zupełnie...

BagatElka | 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

"Ideał sięgnął bruku"

Słowa Norwida doskonale oddają moje uczucia po przeczytaniu "Idź,postaw wartownika".Boli mnie wszystko,serce,dusza,włosy,skóra i cała reszta i mam chęć płakać i krzyczeć. I zapytać autorkę :dlaczego?
Nie dlaczego książkę wydano ale dlaczego została napisana.
Ktoś,w opinii,zaznaczył,że książki nie powinni czytać idealiści i w pełni się z tym zgadzam.Ta książka sieje spustoszenie w sercu i boli.I smakuje jak piołun.
Początek jest senny,powolny,jest jak cisza przed burzą.Daje złudzenie,że nic nie uległo zmianie ale gdy przychodzi cios,brutalnie wyrywa czytelnika z marazmu.
Wolałabym tej książki nie przeczytać.Wolałabym żyć złudzenie,że istnieje świat,w którym Atticus jest taki jak w "Zabić drozda".

Ciężko mi przełknąć piołun...

FannyBrawne | 2017-01-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

,,Idź, postaw wartownika” to kontynuacja losów rodziny Finchów, bohaterów ,,Zabić drozda”. Podeszłam do niej z niepokojem, gdyż recenzje twierdziły, że ta książka łamie serce i niszczy przesłanie pierwszej części. Jednak, może dlatego że ,,Zabić drozda” nie jest moją ukochaną lekturą, mi nowe idee przedstawione przez świętej pamięci Harper Lee w jej drugiej powieści wcale nie przeszkadzały. Co więcej, druga część podobała mi się bardziej niż pierwsza!

Jean Luis, zwana w dzieciństwie Skautem, ma już dwadzieścia sześć lat i mieszka w Nowym Yorku. Jej ojciec Atticus Finch jest już człowiekiem w podeszłym wieku, a brat Jem nie żyje od kilku lat. Historia rozpoczyna się, gdy Jean Luis przyjeżdża do ojca z wizytą. Powrót do rodzinnego Maycomb jest dla niej szokiem. Nie tak zapamiętała to miasteczko. Dla tolerancyjnej, żyjącej ideami demokracji młodej kobiety społeczeństwo z wyraźnym podziałem na czarnych i białych jest nie do zaakceptowania. Kolejnym szokiem okazuje się fakt, że sam...

Roland | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Każdy posiada własnego wartownika

Po ponad pięćdziesięciu latach czytelnicy mają możliwość przeczytać następną książkę Harper Lee i poznać dalsze losy Jean Louis. Literackie powroty bywają trudne, a po tak wręcz długim okresie są wręcz ewenementem na skalę światową. „Idź, postaw wartownika” to powieść niebywale trudna i smutna, którą trzeba przetrawić i w swoim tempie oswoić się z wydarzeniami w niej przedstawionymi. Należy jednak pamiętać, że jest to powieść zgoła odmienna od swojej nagrodzonej Pulitzerem poprzedniczki. Mimo, że „Idź postaw wartownika” zmienia dotychczasowe wyobrażenie czytelnika, to i tak świetnie uzupełnia „Zabić drozda” mówiąc o uniwersalnych prawdach dotyczących każdego z nas.

Znana z „Zabić drozda” Skaut jest już dorosłą kobietą, nazywaną przez wszystkich Jean Louise, choć dziecko nadal tkwi w jej wnętrzu, rozpychając się i pokazując swoją niezależność. Taką bohaterkę spotykamy w drodze do Maycomb, jej rodzinnego miasta, do którego udaje się, by...

Jak zabić drozda?

Chyba nie ma na świecie czytelnika, która nie kojarzyłby „Zabić drozda”. Czy to z bestsellerowej powieści Harper Lee, która przyniosła autorce niebywałą sławę i nagrodę Pulitzera, czy z filmowej adaptacji z 1962 roku, która otrzymała trzy Oscary, w tym dla Gregory'ego Pecka za rolę Atticusa Fincha. Książka jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł współczesnej amerykańskiej prozy. I wciąż budzi kontrowersje.

Harper Lee nie żyje

18 lutego 2016 roku zmarła amerykańska pisarka, Harper Lee. Jej najbardziej znaną powieścią jest „Zabić drozda”. Na polskim rynku niedawno ukazała się również jej książka „Idź, postaw wartownika”. Pisarka miała 89 lat.