Straceńcy

Okładka książki Straceńcy Mariusz Wollny
Okładka książki Straceńcy
Mariusz Wollny Wydawnictwo: Znak Cykl: Zjadacze ludzi (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Zjadacze ludzi (tom 2)
Znak
2014-04-14
2014-04-14

Ta część opisuje historie drugiej dymitriady, która zaczął też opisywać Komuda w Moskiewskiej Ladacznicy. Z tym, że Wolny opisał tu zdecydowanie więcej. Najciekawsze są przygody samego Ryxa, bo reszta historii jest bardzo często po prostu opowiedziana. Także mamy ciekawe przygody naszych głównych bohaterów wykieszane z przyspieszonym opowiadaniem historii. Ciekawe co jest w trzeciej części...

Pierwszy tom był świetny! Drugi jest zaledwie OK. Dobry do połowy, potem już robi się nudno - przydługie opisy manewrów wojskowych i oblężenia, oraz (jak dla mnie) za dużo gwałtów i kanibalizmu. Oby trzeci tom był lepszy

Dawno nie kibicowałem postacią kobiecym.

Dawno nie kibicowałem postacią kobiecym.

Rewelacyjna książka. Polecam!

Rewelacyjna książka. Polecam!

Bardzo dobra kontynuacja, trzymająca poziom serii.
Wielkie brawa za oddane realia historyczne i całe tło. Dzięki autorowi możemy przeżyć wielkie wydarzenia związane z drugą Dymitriadą, takie jak łupieżcze eskapady straceńców Lisowskiego, bitwę pod Kłuszynem, czy oblężenie polskiej załogi na Kremlu w latach 1611-1612.
A wszystko do zabarwione wyrazistym językiem, stylizowanym na epokę, w której rozgrywa się akcja powieści.

Bardzo dobra kontynuacja, trzymająca poziom serii.
A wszystko do zabarwione wyrazistym językiem,...

Kolejna część jest równie dobra jak poprzednia. Nie pamiętam kiedy tak wiele emocji odczuwałam przeżywając losy bohaterów.

Gwiazdka niżej od poprzedniczki, ale i tak było więcej niż świetnie. "Straceńcy" stanowią spójną całość z tomem poprzednim - po dramatycznych wydarzeniach z "Krwawej jutrzni"- poturbowany fizycznie i psychicznie Kacper Junior znów wpląta się w nielichą kabałę, gdy omamiony wdziękami "carowej" Maryny Mniszchówny, nie zważając na nic ponownie pojawi się na Rusi czasu Wielkiej Smuty.
Zamordowany car Dymitr powstaje z grobu, wszelakie stronnictwa i rody skaczą sobie do gardeł, by wydrzeć carski tron. Polacy zdobywają Kreml. Zaczyna się wielodniowe oblężenie Kremla i okres wielkiego głodu, gdy do głosu dojdą najgorsze ludzkie instynkty.
W te i inne wydarzenia historyczne Pan Wollny zgrabnie jak zawsze wplata losy Kacpra Juniora i jego przyjaciół: Bartka - syna Nizioła, Zuzanny - byłej dwórki Maryny Mniszchówny i wielu, wielu innych. Nie zabraknie potyczek, ucieczek, zaskakujących zwrotów akcji, wspaniałych opisów północnej, surowej przyrody, miłości i nienawiści, w wojennej zawierusze Kacper na jakiś czas przyłączy się nawet do słynnych oddziałów lisowczyków. Brutalna, okrutna, krwawa, realistyczna i pełna naturalistycznych szczegółów. Momentami aż do przesady. Wciągająca i uzależniająca. Nie sposób się nudzić.
Od razu sięgnęłam po kontynuację. Polecam miłośnikom historii i Kacpra. To godna następczyni serii o Kacprze Seniorze :)

Nic nie traci poziomu z tomu numer jeden.
Wybitne,doskonałe dzieło.Szkoda,że dla większości Polków historia to tylko ich młodość w PRL.
Bo to było arcydzieło.

Nic nie traci poziomu z tomu numer jeden.
Bo to było arcydzieło.

Ksiżąka o ludzkim okrucieństwie przeplatającym się z miłością i bohaterstwem

Ksiżąka o ludzkim okrucieństwie przeplatającym się z miłością i bohaterstwem

Świetnie osadzona powieść z bardzo ciekawą postacią Kacpra Ryxa syna. Aż chce się sięgnąć po następną.

• Powieść historyczna
  • 2015