Niewidzialny Wróg

Okładka książki Niewidzialny Wróg Mariusz Wollny
Okładka książki Niewidzialny Wróg
Mariusz Wollny Wydawnictwo: Wydawnictwo JaMa Cykl: Sprawy komisarza Mohra (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Sprawy komisarza Mohra (tom 2)
Wydawnictwo JaMa
2023-06-11
2023-06-11
kryminał retrokrymiał mariuszwollny powieść historyczna kacper ryx kraków

Okładka książki Był sobie król. Poczet królów wybieranych cz.2 Mariusz Wollny, Zuza Wollny
Był sobie król... Mariusz Wollny, Zuz...
Okładka książki Był sobie król... Poczet królów wybieranych. Część 1 Mariusz Wollny, Zuza Wollny
Był sobie król... Mariusz Wollny, Zuz...

Niby dobra, ale jedna za dużo wątków. Trudno śledzić akcję, bo ona się nie dzieje. Ale dla miłośników Krakowa, można potraktować książkę za przewodnik.

W zasadzie powtórka przedniego tomu. Od strony warsztatowej, konstrukcyjnej, literackiej i meta-literackiej, to wypełnianie tej samej formy. Fabuła w tym wszystkim jest raczej pretekstowa, makiaweliczny pseudo-Moriarty ma plan zniszczenia ludzkości, a tropiący go zespół detektywistyczny ociera się o śmierć, jednak radzi sobie, jednak pseudo-Moriarty ucieka gotów do diabelskiego planu w przyszłym odcinku. Dodatkowo, w sumie nie wiem po co, mamy dorzucony zupełnie osobny wątek - Jack London, gorączka złota, Klondike, Indianie.

O ile pierwszy tom przyswajałem ze sporą ciekawością, to tym razem przyjęta form dość szybko zaczęła mnie nudzić oczywistym schematyzmem, same przygody nie są jakość szczególnie wybitne i nie unoszą ciężaru oczekiwań. Do zalet wciąż można zaliczyć ogromną ilość informacji z jakich autor zbudował tło opowieści. Ogrom pracy godzien jest szacunku i niesie ze sobą znacznie więcej czynnika zaczepnego niż sama fabuła.

Wysłuchałem w interpretacji Tomasza Sobczaka. Nie jest źle, ale jednak odrobinę słabiej niż w pierwszym tomie.

6,5/10

Rozumiem, że pan Mariusz chciał napisć westertn, ale mnie wyszło, że nie chcę tego czytać. Reszta bardzo, bardzo w porządku,. Niestety, ale gdybym nie znała twórczości to pierwszy rozdział by mnie zecydowanie zniechęcił.

Drugi tom cyklu przenoszący czytelnika do Krakowa, do początku XX wieku, będącego w rozkwicie i szybko rozbudowującego się. Główną bohaterką tego tomu jest Zuzanna, która po wydarzeniach z tomu pierwszego debiutuje jako detektyw, pomagając kolegom z policji.
Mamy tu zbrodnie, "fabrykantkę aniołków, "duchy w tetrze", złowrogiego geniusza zbrodni oraz tajemniczą organizację "Mściciele Ludu". Jest także opisane życie ludzi w tamtych czasach, tych bogatych, sławnych, złodziejaszków ale i biednych, żyjących w skrajnym ubóstwie. Wielką niespodzianką są przygody Olgierda przyszywanego brata Zuzanny, podróżującego przez Północną Amerykę i przeżywającego przygody na Alasce podczas "gorączki złota".
Jak zwykle autor pokazuje nam Kraków jego ulice, sławne lokale, zwyczaje, jak wyglądała komunikacja, czekam na następny tom.

Powieść obyczajowo-historyczna z intrygą kryminalną w tle. Znakomita kontynuacja "Białego towaru". Ciekawie i szeroko zarysowany obraz Krakowa z początku XX wieku. Swoista uczta dla krakowian i wielbicieli tego miasta. Pikantnego smaku dodaje historii zręcznie wpleciony wątek westernowy. Nie mniej ciekawe niż fabuła jest obszerne i wyczerpujące posłowie. Na prawdziwy podziw zasługuje wiedza autora o miejscach, czasie, ludziach, których umieścił w swej powieści, co niestety nie jest oczywistością.

Rewelacja. Niesamowita kontynuacja Białego towaru. Wiernie przedstawiony Kraków z początków XX wieku. Niesamowita podróż po ówczesnym Krakowie ze znanymi wszystkim postaciami. Świetni bohaterowie, niebanalna intryga, mnóstwo wiadomości historycznych i nie tylko. Uczta!

Bardzo ciekawa książka, która ukazuje nam kawał historii przełomu XIX i XX wieku. Może trochę zbyt wiele anegdot ,ciekawostek i postaci, ale to też dodaje smaczku. Sama część kryminalna również na dobrym poziomie. Najmniej wciągnęła mnie ,,gorączka złota", ale była potrzebna dla zwieńczenia całości. Końcówka książki wskazuje nam, że możemy spodziewać się dalszego ciągu.

Bardzo wyczekiwałam kolejnego tomu przygód komisarza Mohra i niestety ten prawie 24-godzinny audiobook (chociaż mam też książkę z autografem 😊, ale w audio idzie mi sprawniej) skończył się zbyt szybko.
Za dzieciaka z pasją czytałam K. Maya, J.Londona czy przygody Sherlocka Holmesa i tak książka Wollnego jest uhonorowaniem moich najlepszych wspomnień. Jest tu wątek westernowy, jest powieść kryminalno-sensacyjna, wszystko w realiach historycznych z prawdziwymi postaciami i z bogatym tłem społecznym. Oj dzieje się dużo, ale też przygoda świetnie komponuje się z ciekawostkami naukowymi i historycznymi. Uwielbiam.

• Historyczne
  • Audiobook 2023