Azazel

Tłumaczenie: Jerzy Czech
Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
6,97 (2039 ocen i 211 opinii) Zobacz oceny
Азазель
joly_fh

Czym zajmuje się międzynarodowa organizacja Azazel? Czy naprawdę istnieje międzynarodowy spisek? Czy Erastowi Pietrowiczowi Fandorinowi uda się rozwikłać zagadkę? Kolejna kryminał retro Boirsa Akunina, którego książki przetłumaczono na 35 języków i wydano w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy. Rok 1876. Młody policjant moskiewski Erast Fandorin pracuje nad tajemniczą sprawą: bogaty...

Rok 1876. Młody policjant moskiewski Erast Fandorin pracuje nad tajemniczą sprawą: bogaty student publicznie popełnia samobójstwo, pozostawiając majątek Angielce, lady Astair. Próbując rozwiązać zagadkę, Fandorin co chwila naraża się na niebezpieczeństwo. Ktoś czyha na jego życie. Śledztwo prowadzi go do Londynu. Gdyby przypuszczał, jak wysoką cenę przyjdzie mu zapłacić za ujawnienie tajemnicy...

źródło opisu: Świat Książki, 2014

źródło okładki: www.wydawnictwoswiatksiazki.pl

Książkowa-Fantazja | 2014-04-18
Przeczytana: 18 listopada 2013

"W ludziach cenię tylko odwagę, całą resztę można udawać".

Z twórczością Akunina planowałam zapoznać się dawno, jednak zawsze jakaś inna lektura wpadała w moje ręce. W końcu się udało, ale przeczytałam zaledwie pół książki. Niby kryminał retro, gatunek, który lubię, ale tak się różnił od autorów z którymi miałam do czynienia, iż nie mogłam się odnaleźć. Przyszła pora na podejście numer dwa i tym razem się udało.

Boris Akunin, a właściwie Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili, to urodzony w 1956 roku, w Zestaponii, rosyjski pisarz (pochodzenia gruzińskiego), eseista, tłumacz z języka japońskiego, a także autor kryminałów rozgrywających się w realiach carskiej Rosji. W Polsce do tej pory ukazało się 13 tomów z udziałem detektywa Fandorina.

Na początek chciałam napisać kilka słów o tytułowym Azazelu, co w ogóle to oznacza? "Azazel" to upadły anioł, który występował w mitologii hebrajskiej i muzułmańskiej . Imię to oznacza "Bóg umacnia", a z hebrajskiego "ten, który...

PABLOPAN | 2015-04-13
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Chociaż postać Erasta Fandorina (lub rosyjskiego Sherlocka Holemes'a ) była mi już doskonale znana, dopiero teraz sięgnąłem po chronologicznie pierwszą część jego przygód. Dzięki temu poznałem tragiczną historię Fandorina. Jako młody pracownik policji ufa wszystkim starszym stopniem oficerom, jak się okazuje - niesłusznie. Przez całą książkę bohater wierzy komuś, komu nie powinien. "Azazel" pełen jest zwrotów akcji i mrożących krew w żyłach wydarzeń. Czyta się lekko, chociaż opowieść jest w gruncie rzeczy bardzo smutna. Po raz kolejny okazało się, że u Borisa Akunina nie ma szczęśliwych zakończeń. Również ta książka nie kończy się happy endem. Zdecydowanie polecam!

Magnis | 2018-02-11
Przeczytana: 09 lutego 2018

O pisarzu Boris Akuninie słyszałem niejednokrotnie i nieraz jego książki rzucały mi się w oczy podczas wizyty w bibliotece. Postanowiłem kiedyś zabrać się przynajmniej za pierwszą część przygód Fandorina i zobaczyć czy spodoba mi się. Dlatego będąc w bibliotece wypożyczyłem, a po pewnym czasie przyszło kolej na Azazela będącego pierwszym tomem cyklu o Fandorinie.
Tajemnicze samobójstwo studenta przyciąga uwagę Erasta, który zaciekawiony zaczyna dociekać przyczyn takiej śmierci. Okazuje się, ze w testamencie zostało zapisane całe dotychczasowe mienie samobójcy pewnej Angielce. Nasz bohater prowadząc sprawę odkrywa tajna organizacje o nazwie Azazel. Tym sposobem wikła się w pełne niebezpieczeństwa śledztwo i jego dociekliwość może okazać się dla niego śmiertelna.
Akcję książki osadzono w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, gdzie nasz bohater dopiero zaczyna swoją karierę detektywa. Tło historyczne przedstawione przez autora wydało mi się bardzo ciekawe i widać tutaj chęć ukazania...

"Azazel" zapowiadał się świetnie, intryga wydawała się być dobrze zakrojona (podejrzane samobójstwo, intrygujący testament), a główny bohater Erast Pietrowicz Fandorin miał zadatki na zabawnego i inteligentnego "detektywa" (także niecodziennego, pomysł z gorsetem genialny), jednak z kolejnymi stronicami moje początkowe wrażenie w części się rozmyło. Jaka szkoda. Dla mnie było trochę za dużo tego szczęścia i zaskakujących zwrotów akcji. Wiem, że autor bawi się konwencjami, co jest dużym plusem, ale całość nie przekonała mnie w stu procentach, stąd pewien zawód. Ubolewam nad tym zwłaszcza dlatego, że wydarzenia mają miejsce w XIX wieku. Może w kolejnych tomach będzie lepiej.

czytamcałyczas | 2018-11-28

Okładka
ale banalna
skąd
biblioteka
moja opinia
To jest Rosja,za cara.Mamy piękny język,inrtygę.
Brawo.

deana | 2018-05-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2018

Nie będzie chyba dużym zaskoczeniem, jak powiem, że lubię kryminały retro. Po opowieściach kryminalnych rozgrywających się w realiach angielskich, amerykańskich czy polskich postanowiłam trochę zmienić klimat i ruszyć bardziej na Wschód.

,,Azazel" to pierwszy tom serii o przygodach carskiego radcy kryminalnego, Erasta Fandorina. Bohatera poznajemy jako dwudziestolatka, świeżo upieczonego pracownika wydziały śledczego, który bada swoją pierwszą sprawę. Coś co zaczęło się od samobójstwa młodzieńca w parku okaże się być dużo bardziej skomplikowaną intrygą, w którą zamieszane będzie wiele osób. Erast, pełen zapału, młodzieńczej nieustępliwości i energii uparcie oraz na przekór okolicznościom brnie do przodu by poznać rozwiązanie zagadki, nie zważając na to, że nie raz anie nie dwa przyjdzie mu stanąć twarzą w twarz ze śmiercią.

Powieść Borisa Akunina to mocne i bardzo intrygujące wejście w cykl kryminałów retro, rozgrywających się w czasach carskiej Rosji. Ich główny bohater idealnie...

Nozomi | 2014-09-10

Świetna, tak jak cały cykl. Uroczy główny bohater!

Strega | 2013-09-23
Przeczytana: 23 września 2013

Przeczytałam "Azazela" bez szczególnych uniesień. Ot, lekki, przyjemny kryminał-retro, dosyć przewidywalny, z naiwnym, ale bardzo sympatycznym głównym bohaterem. Biorąc pod uwagę mnóstwo świetnych książek, które mam w planach przeczytać, raczej w najbliższym czasie nie sięgnę po kolejne książki tego autora.

Shimik | 2015-11-04

Dziwne!
Samobójstwo w parku, lecz najpierw kilka prób i cała akcja tocząca się wokół tego wydarzenia. Nie wiem co tu więcej powiedzieć poza tym, że jak dla mnie książka jest DZIWNA.

Jeśli ktoś lubi kryminał i historię, cała seria przygód Erasta Fandorina będzie dla niego nie lada gratką. Sensacyjne wątki z czasów białej Rosji, wartka akcja szpiegowsko-detektywistyczna z okresu wojny rosyjsko-tureckiej, który naszych historyków jakoś nigdy dość nie zajmował, a poprzez którą możemy śledzić, w dodatku niejako rosyjskimi oczyma, zarówno wielką politykę, jak i codzienność tamtego czasu. Autor bowiem z lubością opisuje okolice, przedmioty i stroje swoich bohaterów, a widać, że musiał poświęcić naprawdę wiele pracy na studium epoki. Główny bohater, Erast Fandorin - inteligent ze zubożałej rodziny szlacheckiej, mimo że patriota, ma bardzo europejskie rysy charakteru, lubi też nowoczesność i wszelkie nowinki technologiczne, które można zastosować w pracy detektywa. Jest prawy, honorowy, oczytany, zna języki i ma wiele atencji dla pań, aczkolwiek w tej kwestii jest dość wstydliwy.

Ponieważ czytanie kryminałów zawsze wydawało mi się stratą czasu, czytam Akunina - dla...