Wyspa dnia poprzedniego

65/100%

65/100%

Czytane lata temu...

Czytane lata temu...

Nie ma co udawać: ta książka jest zła. Bardzo zła. Nie wiem, co autor miał na myśli, gdy ją pisał, tak jak i nie wiem, jak można pisać o niej pozytywne rzeczy.
Nie neguję tego, że Eco był intrygującą postacią o ciekawych przemyśleniach. To jednak nie zmienia faktu, że tak książka zupełnie mu nie wyszła. Jest napisana w sposób tak zdezorganizowany, rwany, że nawet trudno to opisać.
Nie polecam.

Cenię twórczość Umberta Eco. Chociaż nie jest lekka i prosta w odbiorze. Wszyscy oczywiście dobrze znamy "Imię Róży". Dlatego z ciekawością sięgnęłam po tę książkę.
Jest to historia Roberta, który uratowawszy się z morskiej katastrofy trafia na opuszczony okręt.
Całość składa się tak jakby z czterech części. Jedna opowiada perypetie Roberta jako rozbitka. Druga omawia wydarzenia, które doprowadziły do tego, że bohater znalazł się w godnej pożałowania sytuacji. Kolejna to opowieść o wymyślonym bracie Roberta. No i mamy część z filozoficznymi rozważaniami . W sumie nawet ciekawe to było.

Wolę Eco otwarcie filozofującego, albo piszącego eseje, felietony. Ponieważ fabuła jest tylko pretekstem do teoretycznych rozważań, to całość jest trochę kanciasta a historia podróży Roberta kanciasta.

Gdyby zredukować znaczenie książki Umberto Eco wyłącznie do powieści przygodowej, to sensu w tym niewiele by było. Cała akcja i wątpliwa przygoda w powieści sprowadza się do tego, że niejaki Robert de la Grive cudem ratuje się z morskiej katastrofy i trafia na opuszczony okręt cumujący w pobliżu egzotycznej wyspy. Młody szlachcic podziwia wyspę każdego dnia podczas długiego pobytu na „Dafne” i marzy, by się na nią dostać. Problem w tym, że nie potrafi pływać. Ot i tyle właściwej akcji na ponad czterystu pięćdziesięciu stronach. Jest to oczywiście duże uproszczenie nie graniczące jednak z przesadą. Są w powieści jeszcze inne historie, ale dzieją się one we wspomnieniach, urojeniach i w podświadomości głównego bohatera. To one są jednak właściwą istotą książki. Kto oczekuje od „Wyspy dnia poprzedniego” wciągającej powieści awanturniczo – przygodowej może się srogo rozczarować.

To, co w powieści najważniejsze, dzieje się wokół historii rozbitka na Dafne i rozgrywa we wspomnieniach i w wyobraźni Roberta. Są tam polityczne intrygi, prześladowania przez wyobrażonego brata bliźniaka, niespełnione miłości, pojedynki i wielomiesięczne oblężenia miast. Robert wspomina spotkania i rozmowy z duchownymi, książętami, generałami i prostymi ludźmi. Prowadził z nimi dyskusje o teologii, fizyce, chemii, medycynie, astronomii, geografii, sztuce wojennej i filozofii. To właśnie wówczas kształtowała się osobowość młodego szlachcica i jego poglądy na świat, które w obliczu samotności na opuszczonym okręcie zdeformowały się w dziwaczne rojenia chorego człowieka. Robert zaczyna żyć w świecie wyobraźni. Bardzo chorej wyobraźni.

„Wyspa dnia poprzedniego” jest powieścią filozoficzną. Mimo wątków przygodowych jest trudna w czytaniu. Eco bawi się słowami. Sporo w tekście archaizmów, terminów naukowych i całych fraz w języku włoskim, francuskim i niemieckim. Przez książkę można jednak spokojnie przebrnąć, ale poza paroma trafnymi cytatami niewiele
w pamięci pozostaje.

Nie zmienię zdania po przeczytanych innych książkach Ecco. Według mnie on nie potrafi pisać powieści. Tworzy stos nudnych i chaotycznych wątków przetykanych filozoficznym bla, bla i popisami znajomości literatury różnej. Jak ktoś lubi takie danie to to polubi. Krótka forma to według mnie maksimum możliwości tego autora. Ja lubię jak powieść ma początek, środek i koniec. Parafrazując Jean-Luc Godarda w dokładnie takiej kolejności. Taka to oto fanaberia.

Po letnim relaksie i czytaniu literatury typowo rozrywkowej sięgnąłem książkę wymagającą większego wysiłku umysłowego. Eco jak zwykle mnie zaintrygował.
Nie jest to literatura łatwa, ale warta poświęconego czasu.
Plusy:
- bardzo dobre połączenie literatury przygodowej, podróżniczej z rozważaniami filozoficznymi;
- oryginalne przeplatanie rozdziałów z akcją i głębokimi przemyśleniami filozoficznymi;
- bogaty, barwny, wręcz kunsztowny język;
- postać głównego bohatera Roberta de la Grive i historia jego życia;
- ciekawe przedstawienie problemu obliczania długości geograficznej oraz pomiaru czasu podczas żeglugi w XVII wieku;
- teoria o wyspie leżącej na 180 południku, na której jest dzień wcześniej;
- rozważania nad istotą czasu i przestrzeni;
- niesamowite pomysły bohaterów, aby przedostać się na wyspę;
- pokazanie głębi ludzkiego umysłu i skomplikowanej konstrukcji człowieka jako istoty rozumnej;
- trochę humoru i dowcipu uatrakcyjnia akcję.
Minus:
- zabrakło trochę dobrej intrygi, jak np. w „Imię Róży”;
- pod koniec jednak jak dla mnie za dużo rozważań filozoficznych.
Ogółem książka bardzo dobra.

Nie jest to literatura łatwa, ale warta poświęconego czasu.
Plusy:
- oryginalne przeplatanie rozdziałów z akcją i głębokimi...

Jak wszystko tegoż autora. Radość czytania.

Jak wszystko tegoż autora. Radość czytania.

Moim skromnym zdaniem chaotyczna opowieść Umberto Eco o człowieku tracącym kontakt z rzeczywistościa. Który wszystkie swe błędy zrzuca na barki zmyślomego brata blizniaka. Autor towrzy postać by móc przekazać nam swe poglady filozoficzne i zmusić nas do zastanowienia nad samym sobą. Czy sami wiemy czego chcemy i czy nie boimy sie po to sięgać bez wzgledu na swe lenki i napotykane przeszkody. Oraz czy podejmejmujemy odpowiedzialność za swe czyny, czy też nie próbujemy przy kazdej możliwej sposobności wszystlie swe grzeszki i przewinienia zmyć ze swych barków. Jedna rzecz mnie zastanawia i nie do konca potrafie zrozumiec dlaczego Ferrante umiera tu dwukrotnie....

• Literatura włoska
  • Literatura piękna