Nieściśle tajne

2004-01-01
87-7391-410-2
Marek Jeżowski

1965

Polubiłam Darię od pierwszego spotkania i z każdą chwilą lubię ją coraz bardziej. Świetna komedia kryminalna.

"Nieściśle tajne" to pierwszy tom kolejnej świetnej serii autorstwa Darii Doncowej. Po poprzednich kryminałach z uśmiechem postanowiłam sprawdzić, czy pani Doncowa nie napisała czegoś równie ciekawego i nie zawiodłam się. Ta seria składa się z sześciu tomów, ale opowiada o zupełnie innych bohaterach i prezentuje inne historie. Klimat jednak pozostał - jak dla mnie rosyjska wersja naszej Joanny Chmielewskiej.

Główną i dość pechową bohaterką jest Daria Wasiljewna, która dokładnie tak, jak Eulampia z poprzedniej serii, uwielbia się mieszać w kryminalne zagadki. Oczywiście na własną rękę. Nie muszę pisać, jakie kwiatki z tego jej mieszania się i prób znalezienia winnych zbrodni na własną rękę wychodzą. Wszystko zaczyna się, kiedy Daria znajduje w bagażniku swojego samochodu... trupa. Jak on się tam znalazł? Nie wiadomo. Zaraz później znika wieloletni przyjaciel kobiety, mieszkający od lat we Francji, a bawiący akurat w Moskwie. Tego było już dla amatorki śledztw za wiele. Rusza do dzieła, nie zważając na czyhające na nią niebezpieczeństwa, ani na niechęć organów śledczych do jej wtrącania się.
Styl powieści sprawia, że czyta się ją niezwykle szybko. Akcja jest wartka, bo kolejne wydarzenia pojawiają się z szybkością światła. I wcale nie jest łatwo przewidzieć, kto jest tym złym, a kto dobrym. Przyznaję, że wielokrotnie ubawiłam się z dialogów i niespodziewanych zwrotów akcji.
Warto sięgnąć po książki tej autorki, kiedy chce się poprawić sobie humor albo zwyczajnie odpocząć po ciężkim dniu.

Bogata Dasza zatrzymała się przy moskiewskim targowisku, żeby zjeść czebureka. Czeburek teoretycznie jest przysmakiem z baraniego mięsa. W książce Dasza nazywa go przysmakiem z psiego mięsa, smażonym na niezdrowym oleju. Nie zdążyła skosztować tej niezdrowej potrawy, bo na targowisku wywiązała się strzelanina.
Akcja kryminału toczy się kilkanaście lat temu, pod sam koniec lat 90-tych. Kryminał jest wciągający, masochistycznie dotrwałam do zakończenia. Zmniejszona ilość gwiazdek jest za zapowiedź zabawnych, humorystycznych wątków. Moje poczucie humoru nie stanęło na wysokości zadania.

Akcja kryminału toczy się kilkanaście lat temu, pod sam koniec...

Ciekawa propozycja. Pani Doncowa wprowadza nas w ciekawe środowisko handlu ..., nie powiem :),nie popsuję lektury zaciekawionym. Lekka w obejściu książeczka, ale jaki ma być komedia kryminalna? Polecam

Tutaj mamy do czynienia z humorystyczno-satyrycznym kryminałem, pisanym w pierwszej osobie. Główną bohaterką (narratorką) jest Daria (jakieś alter ego pisarki?)- trzykrotna mężatka z dorobkiem dzieci, zwierząt, za sprawą przypadku bogata. Ma sporo wolnego czasu, stąd wykorzystuje swój talent do wplątywania się w rozmaite historie kryminalne. W tej książce ot, zapragnęła zjeść czebureka (rosyjski smakołyk, taki pieróg) i trafiła w sam środek bandyckich porachunków. Po powrocie do domu zamiast pyszności do jedzenia w bagażniku znajduje zwłoki nieznanego mężczyzny. Na dodatek zrozpaczona przyjaciółka prosi ją o odnalezienie jej zaginiętego męża. Darii nie pozostaje nic innego, jako fance kryminałów, tylko własne śledztwo. Obmyśla „znakomite plany, kilkakrotnie zmienia image, by móc dostać się do cudzych domów i zebrać cenne informacje. Jednak detektyw z niej jakiś średni, długo trwa zanim rozwiązuje sprawę, ale można rzec, że nadrabia pasją i talentem do przygód. Oprócz w detektywa bohaterka bawi się też w swatkę, próbując zetknąć ze sobą grubą Galę i żyjącego w swoim świecie profesora.

Czytelnik spotka się tutaj z humorem zarówno językowym, jak i sytuacyjnym, chociaż, zdanie z okładki „nie czytaj w miejscu publicznym, twój śmiech może być zaraźliwy” jak dla mnie jest na wyrost, aż tak się nie ubawiłam, choć pod nosem uśmiechnęłam i kilka razy zachichotałam. Chwilami niestety przygody detektyw są jakieś nieudolne, przydługie, do tego spora ilość osób, z rosyjskimi nazwiskami ( i zdrobnieniami) nie nastraja entuzjastycznie do lektury.

Tak w tle pisarka serwuje nam jeszcze pewien obraz społeczeństwa rosyjskiego: obecna korupcja, łapówkarstwo (z czego korzysta sama Daria dająca szeleszczące papierki za informacje),szemrane interesy, przemoc, bieda.

No cóż, jest to bardziej kryminałek, niż kryminał przez duże K, w stylu Chmielewskiej- lekka lektura na wolny czas, która niestety nie pozostanie dłużej w głowie, najwyżej nas rozbawi, ale większych emocji nie wzbudzi. Czy macie ochotę, musicie zdecydować sami. Ja jak spotkam inne książki o przygodach kryminalnych Darii to nie odmówię.

"Nie czytaj w miejscu publicznym, bo twój smiech moze byc zarazliwy"
Wspaniala lektura, ubawilam sie co nie miara czytajc te powiesc.

"Nie czytaj w miejscu publicznym, bo twój smiech moze byc zarazliwy"
Wspaniala lektura, ubawilam sie co nie miara czytajc te powiesc.

To jedna z tych książek,które szkoda kończyć...wartka akcja, wiele interesujących postaci i wydarzenia, których nikt by się nie spodziewał...

Przeczytana jakiś czas temu. Jednak pamiętam, że miło i lekko się czytało.

Przeczytana jakiś czas temu. Jednak pamiętam, że miło i lekko się czytało.

Uwielbiam ją!

Uwielbiam ją!

• Kryminały
  • 2010
  • Kryminał, sensacja, thriller
  • Literatura rosyjska

Dodaj cytat z książki Nieściśle tajne