Druga Fundacja

Cykl: Fundacja (tom 8)
Wydawnictwo: Rebis
Second Foundation
Memphis

Piąty tom bestsellerowej serii SF pióra jednego z najbardziej znanych pisarzy tego gatunku Isaaca Asimova Po latach umacniania władzy Muł postanawia odkryć wreszcie położenie Drugiej Fundacji i rozprawić się ze swoim największym wrogiem. Generał Pritcher wpada jednak w pułapkę i wciąga w nią również mutanta. Druga Fundacja triumfuje, lecz nie na długo. O jej istnieniu dowiadują się...

Po latach umacniania władzy Muł postanawia odkryć wreszcie położenie Drugiej Fundacji i rozprawić się ze swoim największym wrogiem. Generał Pritcher wpada jednak w pułapkę i wciąga w nią również mutanta. Druga Fundacja triumfuje, lecz nie na długo. O jej istnieniu dowiadują się konspiratorzy z Pierwszej Fundacji i decydują się walczyć o suwerenność. Na przeszkodzie stają im jednak nie tylko mentaliści, lecz także następca Muła - Stettin. Rozpoczyna się krwawa wojna...

Isaac Asimov (1920-1992) - to bodaj najwybitniejszy i najpoczytniejszy autor science fiction wszech czasów. Zasłynął przede wszystkim epokowym cyklem "Fundacja", sagą o Imperium Galaktycznym, które - mimo że wydaje się wieczne - chyli się ku upadkowi. Ludzką cywilizację i wiedzę może uratować jedynie psychohistoria, nauka sformułowana przez genialnego matematyka Hariego Seldona.

Dom Wydawniczy REBIS wydał siedmiotomowy cykl "Fundacja" Isaaca Asimova oraz trzy uzupełniające go tomy autorstwa bestsellerowych twórców SF: Gregory'ego Benforda, Grega Beara i Davida Brina.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

ketchup | 2019-09-11

przypadku oceny tej pozycji zrezygnowałam z jakichkolwiek prób obiektywizmu. Mówiąc całkiem szczerze, rozkochało mnie w tej książce to, co jest ponoć najsłabsze-> sieć intryg zagęszczona do granic absurdu. Tylko że jak mam narzekać na coś, co było smaczne jak najlepszego rodzaju sushi i intelektualnie satysfakcjonujące? Przecież one były *tak* doskonale zrobione, że moim skromnym zdaniem pan Asimov zasłużył sobie na owacje na stojąco. Jeśli jednak szukasz czegokolwiek innego niż rozkminiania zawiłych sieci intryg, czeka Cie rozczarowanie.

Balsam dla paranoidalnego umysłu.

Marek Adamkiewicz | 2019-08-26

Dobra powieść, choć pierwsze dwa tomy (bo zaproponowana na tym portalu numeracja jest absurdalna) podobały mi się bardziej.

Wydaje mi się, że trochę wyczerpuje się już schemat Fundacji jako "oblężonej twierdzy", która w ostatniej chwili wychodzi obronną ręką z wszelakich opresji. Choć trzeba przyznać, ze Asimov wciąż ma dobrą rękę do prowadzenia opowieści - ta jest angażująca i zazwyczaj także dość emocjonująca. W kilku momentach w oczy rażą uproszczenia, ale nie jest to wada znacząco psująca lekturę.

Patrząc całościowo - jest zatem trochę gorzej niż w "Fundacji" i Fundacji i Imperium", ale nadal dobrze.

Villiana | 2019-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2019

„Skąd człowiek może wiedzieć, czy nie jest marionetką, którą sterują inni? Jak może się przekonać, czy nie jest marionetką?”

Szybko powróciłam do serii, bo nie mogłam się doczekać odpowiedzi na pytania, które mnie nurtowały. Gdzie jest Druga Fundacja? I czy plan Seldona istotnie legł w gruzach? Według mnie najlepsza część serii, jaką do tej pory przeczytałam.

Trzysta lat minęło od czasu, kiedy Hari Seldon założył Fundację, a pięć lat od akcji poprzedniego tomu. Muł nie ustaje w poszukiwaniach Drugiej Fundacji, aby przejąć nad nią kontrolę. Czy jego wysiłki dojdą do skutku?

Miałam uczucie, że autor wodzi mnie za nos. Kiedy już myślę, że coś wiem, okazuje się, że nie wiem nic. Nie wiadomo, kto ma jakie zamiary, kto jest tak naprawdę marionetką Muła, a kto być może działa na rzecz Drugiej Fundacji. Nie wiadomo nawet, czy Druga Fundacja naprawdę istnieje, czy nie jest wymysłem Seldona, bo pomimo wielu starań nikt nie może jej odnaleźć. Nic nie jest w tej historii do końca...

michal2907 | 2019-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Trzeci tom wybitnej serii s-f. Trzeci. Ewentualnie czwarty, jeśli liczyć 'Preludium Fundacji' jako nr. 1, a nie jako prequel. Ale na pewno nie piąty.

Zalety zachowane, ale wady chwilami trochę bardziej kłują w oczy. Powtarza się podział z 'Fundacji i Imperium'. Dwie części. Pierwsza krótsza i mniej ważna. Zdaniem autora opisu na LC tak mało ważna, że można było ją ospojlerować. Druga dłuższa i ważniejsza. Ja bym chyba wolał żeby ta pierwsza część zmieściła się do poprzedniego tomu.

Dowiadujemy się więcej o Drugiej Fundacji Seldona. Pierwsza Fundacja koncentrowała się na rozwoju technologiczno- polityczno- społecznym. Druga skupia się na umyśle, a jej rola w tej książce jest cholernie niejednoznaczna! Wcześniej Asimov budował świat, teraz owiewa go wachlarzem etycznych dylematów (ale mi się to ładnie nazwało:)). W sporej mierze Druga Fundacja robi tu za czarny charakter. Czy odgórne sterowanie ludźmi w imię wyższych celów może być dobre? Niby chodzi o ratowanie cywilizacji... ale...

Steallay | 2019-01-19

Zaskoczył mnie

czytowege | 2018-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 15 grudnia 2018

To zdecydowanie moja ulubiona część cyklu o Fundacji, przynajmniej póki co. Mam wrażenie że z każdym kolejnym tomem autor coraz bardziej rozkręca fabułę i w dodatku jest to zupełnie celowy zabieg. Kolejny raz przeskakujemy znacznie w czasie, mając poprzedni tom daleko w kartach historii. Dostajemy jednak całkiem sporo informacji i uzupełnienie luk w związku z Mułem i jego spalonym koniec końców planem, którego realizacji był tak blisko (a przynajmniej czytelnik odnosił takie wrażenie). Nikt jednak nie przewidział wmieszania się w sytuację drugiej Fundacji, owianej tajemnicą i powoli budzącej coraz większą grozę.

Okazuje się bowiem że to nie pierwsza, znana nam Fundacja jest tą która rządzi, kontroluje losy galaktyki jak również nadaje bieg wydarzeniom w historii. To właśnie ta druga, nikomu nieznana Fundacja z domniemanego drugiego końca galaktyki - a to może zaskakiwać i przerażać. Tak jak siłą pierwszej fundacji jest nauka i technologia, tak drugiej coś znacznie potężniejszego,...

utracjusz | 2018-10-04

Wielkie Imperium Galaktyczne, które miało nigdy się nie rozpaść, oczywiście z hukiem się rozpadło. Obecnie trwa tysiącletni okres przejściowy. Jedynie tysiącletni, o ile obu utworzonym przez Hariego Seldona Fundacjom uda się dopilnować realizacji jego planu. Co się jednak stanie, gdy Pierwsza i Druga Fundacja zaczną ze sobą rywalizować?
Asimov jest z pewnością większym wizjonerem niż pisarzem. Literackie błyskotki są u niego ograniczone do minimum, stąd kolejne tomy cyklu są skromne objętościowo. Tak naprawdę interesują go idee, nie pojedynczy bohaterowie, dlatego tak mało tu tego mięsa, które stanowi istotę współczesnej powieści – myśli, emocji. Jest szkielet fabularny i zabójcze tempo.
To zogniskowanie się na idei można uznać zarówno za słabą, jak i mocną stronę twórczości pisarza. Wbrew zaleceniom psychologów – oraz tendencjom w nowoczesnej literaturze, w tym poezji - Asimov nie skupia się na tu i teraz, tylko wybiega myślą bardzo daleko. Albo inaczej – zgodnie z tradycją SF...

Krystian Ozon | 2018-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2018

Jednostka ludzka jest nieobliczalna, natomiast reakcje zbiorowisk są już przewidywalne. Można je ująć statystycznie, sprowadzić do równań matematycznych. Asimov kontynuuje swoje rozważania o Wszechświecie, którego los zależy od “kwintesencji socjologii” czyli psychohistorii. Nauka fikcyjna, jednak wiele z obserwacji poczynionych przez Asimova nie straciło swej aktualności, choćby manipulacja społeczeństwem, wpływanie na losy całych społeczności, czy wręcz narodów przez tajemnicze korporacje.

Zuldur | 2018-04-12
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Wspaniałe zakończenie cyklu obejmującego Fundację i Fundację i Imperium. W tej części w końcu dowiadujemy się, jak kończą się perypetie walki Fundacji z Mułem oraz jesteśmy świadkami nowych nieprzewidywalnych zagrożeń Planu Seldona oraz poznajemy w końcu tą tajemniczą Drugą Fundację. Dla każdego fana uniwersum Fundacji pozycja obowiązkowa. Uwielbiam Asimova.

dogdogdog | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

ale wyrolowała ich ta druga fundacja