Książka Roku 2018

Pozytronowy człowiek

Tłumaczenie: Piotr Hermanowski
Wydawnictwo: Rebis
7,79 (244 ocen i 19 opinii) Zobacz oceny
10
34
9
41
8
64
7
68
6
22
5
13
4
1
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Positronic Man
data wydania
ISBN
83-7120-381-0
liczba stron
248
słowa kluczowe
asimov, issac, pozytronowy, człowiek, sci-fi
język
polski

Nowa technologia pozytronowa stanowi skok jakościowy w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jej pierwszy produkt - robot imieniem Andrew, który potrafi tworzyć, uczyć się i przystosowywać do środowiska - jest zarazem ostatnim. Kiedy korporacja produkująca Andrew odkrywa rozliczne talenty robota, postanawia zaprzestać dalszej produkcji, obawiając się nieprzewidywalnych skutków. Lecz rodzina, u...

Nowa technologia pozytronowa stanowi skok jakościowy w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jej pierwszy produkt - robot imieniem Andrew, który potrafi tworzyć, uczyć się i przystosowywać do środowiska - jest zarazem ostatnim. Kiedy korporacja produkująca Andrew odkrywa rozliczne talenty robota, postanawia zaprzestać dalszej produkcji, obawiając się nieprzewidywalnych skutków. Lecz rodzina, u której mieszka Andrew, nie zgadza się go oddać, a i sam robot postanawia zdobyć to, na czym najbardziej mu zależy - człowieczeństwo.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (608)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1307
EwaWu | 2018-03-30
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 30 marca 2018

Nie trzeba być fizykiem, by w tytule "Pozytronowy człowiek" dostrzec kwestię sztucznej inteligencji. Człowiek, więc istota nie tylko myśląca, ale i organiczna… A tu pozytronowy?! Z organicznością ma to tyle wspólnego, ile zupka chińska z rosołem babci. Jak więc zawrzeć istotę człowieczeństwa w mózgu pozytronowym? Czy to w ogóle możliwe?

Z takimi pytaniami, czy raczej ograniczeniami, zmaga się Andrew, który został stworzony jako robot, szybko jednak okazuje się, że całą serię produkcyjną wyprzedza o lata świetlne, nie tylko pod względem wykazywanych zdolności, lecz również – a może przede wszystkim – pod względem aspiracji. Głównym celem Andrew staje się bowiem… bycie człowiekiem.

Nie jest to jednak buńczuczność… przyrodzona? No właśnie, problem z terminologią również jest nieodzowną cechą poczynań głównego bohatera. Nie zrodził się z łona kobiety, jak więc może być przyrodzona? Podobnie jednak nie zrodził się z niego szekspirowski Makduf (postać z Makbeta), który „przedwcześnie z...

książek: 6171
Kalissa | 2014-05-25
Przeczytana: maj 2014

..."Będę walczył do samego końca, bez względu na konsekwencje"...

To piękna powieść fantastyczna, zawierająca w sobie trochę filozofii i rozważań na temat istoty człowieczeństwa. Historia androida Andrew, jego droga i wszystkie wybory, aby zostać człowiekiem - została wspaniale opisana. Byłam świadkiem tej długiej podróży, trwającej dwieście lat! I czułam, na przemian, podziw i wzruszenie:).

Myślę, że sensem powieści było podkreślenie, że człowieczeństwo jest uwarunkowane przez świadomość przemijania i świadomość śmierci. Tak pewnie jest.

Dla mnie jednak - Andrew stał się człowiekiem - z chwilą, gdy po raz pierwszy owładnęło nim uczucie i pragnienie bycia człowiekiem! Jakie to było ludzkie - to przełamywanie wszelkich barier, przeszkód i wytrwałe dążenie do urzeczywistnienia marzenia!

książek: 774
Amadea | 2015-04-06
Przeczytana: 2007 rok

Na podstawie tej książki powstał pięknie zrobiony film, któremu nadawano różne tytuły ("Człowiek przyszłości").
Przeplotły się tutaj trzy prawa robotyki, jak i wiele więcej praw ludzkich.
W tym prawo do odczuwnia, do uczuć, do życia, a przede wszystkim do...śmierci.

Andrew, mimo iż jest tylko robotem służącym rodzinie, posiada indywidualne cechy właściwe dla ludzi. Zachwyca się muzyką, przejawia zainteresowania otaczającym go światem, rozwija się, ma swoje ambicje, honor, plany, aż w końcu chce być wolnym jako robot,a z czasem istnieć jako wolny... człowiek.
Wszyscy jego bliscy (czyli ludzie ) odchodzą, umierają i Andrew zdaje sobie sprawę, że za chwilę zostanie sam, a świat stanie się nie do zniesienia.
Podejmuje więc walkę o miłość ukochanej kobiety, o uznanie go człowiekiem, aż w końcu o prawo do...śmierci.
To tak w skrócie. Dla mnie rewelacja. :)
Polecam ekranizację z niedawno zmarłym Robinem Williamsem .

książek: 870
Trojka | 2012-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2012

Po książkę w końcu sięgnąłem obejrzawszy wcześniej jej ekranizację. Sporo zmieniono względem powieści, jednak sam zamysł robota chcącego zostać człowiekiem nie zmieniono. A sam film nie jest zły, jednak nie jest tak wybitny jak powieść. Najbardziej urzekła mnie w niej łatwość z jaką opisano wahania, problemy moralne i filozoficzne dysputy o człowieczeństwie którego tak pragnął Andrew, główny bohater powieści. Spodobał mi się też trochę sielankowy ówczesny świat, jednak ludzie jako gatunek niewiele się zmienili. Warto sięgnąć po "Pozytronowego człowieka", jest to powieść niezwykle głęboka i poruszająca tematy, które może za 100 lat mogą stać się aktualne.

Twórczość Asimova zajmuję honorowe miejsce w hierarchii czytanej przeze mnie literatury. I choć mam dopiero kilka zaliczonych jego pozycji, a sama "Fundacja" jeszcze oczekuję na swoją kolej, wiem że czeka mnie jeszcze sporo godzin wyśmienitej literatury od tego autora.

książek: 461
Marta | 2018-06-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Prawdziwa natura absurdu jest poza zasięgiem robota i czyni nas najbardziej człowieczą cechę ze wszystkich ludzkich cech! Ta powieść mimo, że pisana w kooperacji Asimova z innym pisarzem wydaje mi się najbliższą Fundacji. Jest tak pięknie i płynnienapisana, porusza tak ważny aspekt jakim jest robotyka i tak bardzo wyprzedza nasze czasy, że jest niemalże niemożliwe, że została już napisana. Jakie wniski może wynieść człowiek współczesny dzięki niej? Nie ma możliwości aby uczynić sposób myślenia robota tak dziwacznym i pokrętnym oraz niekonsekwentnym z logicznego punktu widzenia, jakim jest ludzki punkt myślenia. Jedno jest pewne jak rzeczy opisane w powieści zaczną się dziać to będą to ciekawe czasy! Nie umiem zrozumieć czemu Martin tak bardzo tego chciał, ja wolałabym być doskonała, ale cóż jestem tylko człowiekiem. Powieść polecam z całego serca, jest wspaniała!

książek: 1606
Secrus | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 lutego 2014

"...Wspólne dzieło Isaaca Asimova i Roberta Silverberga to epicka opowieść kilku pokoleń rodziny Martinów na tle światowego rozwoju, książka poruszająca się po grząskim terenie idei, to wielki referat o prawie wolności, pragnieniu bycia niezależnym w każdej sytuacji i o marzeniach, jakie posiadamy od chwili narodzin do ostatniego tchnienia. Opowieść z najwyższej półki, trafiająca do serc najprostszą, ale jednocześnie niezwykle rzadko uczęszczaną drogą. To historia, którą trzeba poznać."

Pełna opinia pod tym adresem: http://www.tramwajnr4.pl/2014/03/z-zakurzonej-poki-dwustuletnia-walka-o.html

książek: 212
Dariusz Gruca | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Super! Bardzo wciąga. Szczególnie spodoba się osobom lubiącym tematykę sztucznej inteligencji :) Kto wie może kiedyś historia tej książki będzie jak najbardziej realna

książek: 1245
Dominika | 2014-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2014

Fabuła Pozytronowego Człowieka nie była mi obca, gdyż wcześniej napotkałam oba filmy powstałe na jego motywach, osobiście jednak jestem większą zwolenniczką starszej wersji. Po usłyszeniu o tym, iż istnieje książkowy pierwowzór, z największą radością zabrałam się za poszukiwania i pełna emocji tego samego wieczoru rozpoczęłam lekturę. Myślałam, że prawdopodobnie czytanie zajmie mi kilka dobrych dni, gdyż rzadko sięgam po ten gatunek, jak jednak było w rzeczywistości?
Zarwałam nockę, gdyż po prostu nie mogłam przerwać czytania – tak bardzo wchłonął mnie świat Andrew. Jest to pozycja naprawdę skomplikowana w swej prostocie i prawdopodobnie dlatego tak bardzo mnie wciągnęła. Wraz z każdą kolejną stroną zgłębiamy się coraz bardziej w świat, w którym roboty można napotkać praktycznie wszędzie i poznajemy szczegółową historię życia jednego z nich.
Asimov w swoim dziele skupia się przede wszystkim na przemyśleniach towarzyszących naszemu głównemu bohaterowi, zaś dopiero kolejne miejsce w...

książek: 490
Iga | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Ciekawa powieść, skłaniająca do refleksji. Może nie skończyłam z chusteczką w dłoni, ale zakończenie książki było według mnie świetne. Andrew poświęcił wszystko- to, że był tworem nieśmiertelnym i niemalże idealnym- by zostać człowiekiem.
"Wybór, którego dokonałem, to wybór między śmiercią mego ciała a śmiercią moich pragnień i dążeń. Pozwolić memu ciału żyć za cenę śmierci wartości wyższych- to byłoby prawdziwym pogwałceniem Trzeciego Prawa. Ale nie to, co zrobiłem. Jako robot mogę żyć wiecznie, to prawda. Ale powiem ci, że po prostu wolę umrzeć jako człowiek, niż żyć wiecznie jako robot."
Według mnie ten cytat jest najlepszym podsumowaniem książki i jej idei. Andrew walczył o wolność i człowieczeństwo. Coś, co nie jest materialne. Coś, czego nie można kupić za pieniądze.
Coś, za co warto umrzeć.

książek: 360
Jola | 2012-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2012

Przeczytałam tę książkę dwukrotnie, raz kilka lat temu i teraz ponownie. W obu przypadkach, po jej zakończeniu musiałam sięgnąć po chusteczki, bo nie byłam w stanie powstrzymać łez wzruszenia.

"Pozytronowy człowiek" to opowieść o duchowej i emocjonalnej podróży głównej postaci-robota, jego ciągłym rozwoju i odkrywaniu nowych uczuć: radości, miłości, zachwytu, ale także niecierpliwości, smutku, poczucia straty. Przede wszystkim zaś, to opowieść o tym, co naprawdę czyni nas ludźmi.

Książka porusza dość bolesny temat, a mianowicie - jak bardzo świadomość nieuchronnej śmierci predestynuje całe nasze życie i jak bardzo umieranie jest nieodłączną częścią naszego człowieczeństwa.

Książkę ogromnie polecam, choć muszę też zwrócić uwagę, że jest to fantastyka poprzedniej epoki. Wydana w 1992 r., zawiera w sobie odniesienia do "dalekiej przyszłości", jaką jest... rok 2007, w którym płatności dokonuje się czekami, choć w wielu krajach ich użycie zostało już zmarginalizowane i wyparte...

zobacz kolejne z 598 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd