Druga Fundacja

Cykl: Fundacja (tom 8) | Seria: SF [Wydawnictwo Poznańskie]
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Second Foundation
Andman

"Druga Fundacja" to trzecia część cyklu powieściowego Asimova. Poprzednie tomy ("Fundacja" oraz "Fundacja i Imperium") opowiadają o losach cywilizacji galaktycznej. "Druga Fundacja" - kontynuując części poprzednie - jest zarazem zamkniętą całością, dającą się czytać oddzielnie. Jest to historia założonego na krańcach Galaktyki państwa psychologów; mówi o możliwościach oddziaływania na ludzką psychikę i sposobach manipulowania nią.

michal2907 | 2019-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Trzeci tom wybitnej serii s-f. Trzeci. Ewentualnie czwarty, jeśli liczyć 'Preludium Fundacji' jako nr. 1, a nie jako prequel. Ale na pewno nie piąty.

Zalety zachowane, ale wady chwilami trochę bardziej kłują w oczy. Powtarza się podział z 'Fundacji i Imperium'. Dwie części. Pierwsza krótsza i mniej ważna. Zdaniem autora opisu na LC tak mało ważna, że można było ją ospojlerować. Druga dłuższa i ważniejsza. Ja bym chyba wolał żeby ta pierwsza część zmieściła się do poprzedniego tomu.

Dowiadujemy się więcej o Drugiej Fundacji Seldona. Pierwsza Fundacja koncentrowała się na rozwoju technologiczno- polityczno- społecznym. Druga skupia się na umyśle, a jej rola w tej książce jest cholernie niejednoznaczna! Wcześniej Asimov budował świat, teraz owiewa go wachlarzem etycznych dylematów (ale mi się to ładnie nazwało:)). W sporej mierze Druga Fundacja robi tu za czarny charakter. Czy odgórne sterowanie ludźmi w imię wyższych celów może być dobre? Niby chodzi o ratowanie cywilizacji... ale...

Steallay | 2019-01-19

Zaskoczył mnie

czytowege | 2018-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 15 grudnia 2018

To zdecydowanie moja ulubiona część cyklu o Fundacji, przynajmniej póki co. Mam wrażenie że z każdym kolejnym tomem autor coraz bardziej rozkręca fabułę i w dodatku jest to zupełnie celowy zabieg. Kolejny raz przeskakujemy znacznie w czasie, mając poprzedni tom daleko w kartach historii. Dostajemy jednak całkiem sporo informacji i uzupełnienie luk w związku z Mułem i jego spalonym koniec końców planem, którego realizacji był tak blisko (a przynajmniej czytelnik odnosił takie wrażenie). Nikt jednak nie przewidział wmieszania się w sytuację drugiej Fundacji, owianej tajemnicą i powoli budzącej coraz większą grozę.

Okazuje się bowiem że to nie pierwsza, znana nam Fundacja jest tą która rządzi, kontroluje losy galaktyki jak również nadaje bieg wydarzeniom w historii. To właśnie ta druga, nikomu nieznana Fundacja z domniemanego drugiego końca galaktyki - a to może zaskakiwać i przerażać. Tak jak siłą pierwszej fundacji jest nauka i technologia, tak drugiej coś znacznie potężniejszego,...

utracjusz | 2018-10-04

Wielkie Imperium Galaktyczne, które miało nigdy się nie rozpaść, oczywiście z hukiem się rozpadło. Obecnie trwa tysiącletni okres przejściowy. Jedynie tysiącletni, o ile obu utworzonym przez Hariego Seldona Fundacjom uda się dopilnować realizacji jego planu. Co się jednak stanie, gdy Pierwsza i Druga Fundacja zaczną ze sobą rywalizować?
Asimov jest z pewnością większym wizjonerem niż pisarzem. Literackie błyskotki są u niego ograniczone do minimum, stąd kolejne tomy cyklu są skromne objętościowo. Tak naprawdę interesują go idee, nie pojedynczy bohaterowie, dlatego tak mało tu tego mięsa, które stanowi istotę współczesnej powieści – myśli, emocji. Jest szkielet fabularny i zabójcze tempo.
To zogniskowanie się na idei można uznać zarówno za słabą, jak i mocną stronę twórczości pisarza. Wbrew zaleceniom psychologów – oraz tendencjom w nowoczesnej literaturze, w tym poezji - Asimov nie skupia się na tu i teraz, tylko wybiega myślą bardzo daleko. Albo inaczej – zgodnie z tradycją SF...

Krystian Ozon | 2018-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2018

Jednostka ludzka jest nieobliczalna, natomiast reakcje zbiorowisk są już przewidywalne. Można je ująć statystycznie, sprowadzić do równań matematycznych. Asimov kontynuuje swoje rozważania o Wszechświecie, którego los zależy od “kwintesencji socjologii” czyli psychohistorii. Nauka fikcyjna, jednak wiele z obserwacji poczynionych przez Asimova nie straciło swej aktualności, choćby manipulacja społeczeństwem, wpływanie na losy całych społeczności, czy wręcz narodów przez tajemnicze korporacje.

Zuldur | 2018-04-12
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Wspaniałe zakończenie cyklu obejmującego Fundację i Fundację i Imperium. W tej części w końcu dowiadujemy się, jak kończą się perypetie walki Fundacji z Mułem oraz jesteśmy świadkami nowych nieprzewidywalnych zagrożeń Planu Seldona oraz poznajemy w końcu tą tajemniczą Drugą Fundację. Dla każdego fana uniwersum Fundacji pozycja obowiązkowa. Uwielbiam Asimova.

dogdogdog | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

ale wyrolowała ich ta druga fundacja

Krzysztof | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Pierwsze 3 części sagi - świetna SF. Pełne absurdów z punktu widzenia dzisiejszego postępu cywilizacji, niemniej warte poświęconego czasu. Dalszych nie czytam (inny czas powstania, inni autorzy - pozostanę przy dobrym wrażeniu). Fantastyczny lektor (Mako new).

Gumis | 2018-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Po moim zafascynowaniu "Fundacji", a następnie lekko słabszej "Fundacja i Imperium" podejrzewałem, że równia pochyła będzie trwała. Poziom, jak i pomysły Asimova w tej serii będą coraz to mniej oryginalne. Mimo to wciąż byłem – i jestem – oczarowany, wręcz legendarną postacią Hariego Seldona i jego profetyckim planem. Uznałem, więc, że nie ma, co bajdurzyć, a zabrać się za następną część serii.

„Druga Fundacja”, to tom, który jest podzielony na dwie części. Obie dotyczą jednej i tej samej rzeczy, czyli eksploracji drugiego końca galaktyki w celu odnalezienia tytułowej Fundacji. Asimov sprytnie przemyca przemyślenia bohaterów i kończy rozdziały tak, by, czym prędzej przekartkować. Do tego logiczne spekulacje, obliczenia trwające od kilku pokoleń, prowadzące do prawdy i naukowe argumentowanie nie pozwalają odłożyć lektury z obojętnością.

Z każdą dalszą stroną wszystko wydaje się rozjaśniać. Szczególnie od momentu, gdy poznajemy Arkadię – przebiegłą, inteligentną… kobietę. W końcu,...

Moljusz | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Godne "zakończenie" i jeszcze raz o kolejności.

Już piąty tom, który miałem okazję przeczytać i jeden z najlepszych obok "Fundacji i Imperium" oraz "Preludium Fundacji". Książka została napisana w 53 roku a mimo podjętej uniwersalnej tematyki (psychohistoria aka na kosmiczną skalę cybernetyka społeczna) w ogóle tego nie czuć. Mamy intrygę, narastające budowanie napięcia, nie rozbito książki na wiele mniejszych opowieści, jak miało to miejsce w poprzednich tomach, literaturę przygody, zwroty akcji i satysfakcjonującą pointę. Jedyne co mógłbym zarzucić to narowiste tempo końcówki bądź brak poczucia skali.

Gdyby ktoś się zastanawiał nad kolejnością czytania. Zdecydowanie według tworzenia serii przez Asimova tzn. Fundacja (może rozczarować, lecz potrzebna jest do zrozumienia reszty), Fundacja i Imperium, Druga Fundacja oraz Preludium Fundacji.