Nikomu ani słowa

Wydawnictwo: Muza
5 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Oto obraz pewnej sycylijskiej rodziny z pozoru prawdziwego wzoru cnót i przyzwoitości. Pod powierzchnią zaś tygiel, w którym kotłują się resentymenty, zazdrość i walka o wpływy. Od pokoleń do familii należy fabryka makaronu, źródło jej dochodów, ale też przyczyna wewnętrznych animozji. W 60. urodziny Tity, głowy rodziny, kontaktuje się z nim nieznany mężczyzna. Umówione spotkanie i późniejsze wydarzenia związane z przyjazdem nieznajomego spowodują małe trzęsienie ziemi w rodzinie. Wyjdą na jaw skrywane tajemnice, a sam Tito będzie konfrontował swoje wygodne, stabilne życie prowincjusza ze stylem życia prawdziwego obywatela świata, jakim okaże się przyjezdny.

asymptota | 2016-09-13
Przeczytana: 12 września 2016

Zastanawia mnie cel napisania tej książki. Tzn. ja wiem, że wena, natchnienie itepe, ale jednak pisze się, bo ma się coś do powiedzenia.

"Nikomu ani słowa" to ( jak dowiadujemy się z obwoluty) trzecia część tryptyku sycylijskiego. Droga autorko( na wypadek gdyby kiedyś Simonetta wpadła na polski portal i postanowiła poczytać opinie). Stanowczo trzeba było poprzestać na pierwszej! Wszystkiego co stanowiło jej siłę- ciekawa historia, powolne odkrywanie tajemnic, klimat włoskiej wyspy, nietuzinkowi bohaterowie- nie udało sie ponownie wykreować ani w "Sycylijskiej markizie" ( romansidło) ani w "Nikomu ani słowa".
Znowu otrzymaliśmy historię rodziny, jednakże jej tajemnic można sie domyślić zbyt szybko, bohaterowie są nużący, irytujący i antypatyczni( wszyscy, jak leci) i brakuje im mięcha- ich los nie bardzo mnie obchodził. Parę włoskich smaczków nie ratuje powieści.
Sama narracja chaotyczna, mnóstwo wplecionych wątków, kompletnie niepotrzebnych.

No i przekaz. Nie, nie i jeszcze raz...

Paulina | 2016-02-05
azi1986 | 2014-07-20