Zawierucha

2011-02-01
2011-02-01
978-83-7495-940-7
Karolina Stańczyk

Książka bardzo mi się podobała. Dla mnie od samego początku było wiele rzeczy niejasnych i czytalam z niecierpliwością aby utwierdzić się na końcu w swoim odczuciu. Książki, które pokazuja nam jak funkcjonuja służby państwowe powinny otwierać nam oczy i każda decyzję poddawać w wątpliwość, szukać szukać i jeszcze raz szukać. Pamiętajmy że to sa ludzie którzy tez się myla, czasem sa przez innych zmuszani do podejmowania kroków ktorych sami by nie podjęli a czasem chore ich poglądy czy pycha popychają do zlych czynów które innych krzywdzą. Książka napisana bardzo łatwo, poprzez tytuły i daty nie ma problemu z pogubieniem się co dzieje się pokolei. Jest sporo literówek, mimo wszystko nie ma problemu ze poprawnym rozumieniem słów.

Niestety, beznadziejna. Męczyłam, męczyłam i odpuściłam. Nie znoszę zaczynać książek i ich nie kończyć, ale sposób, w jaki została napisana, tak mnie zirytował, że nie miałam żadnej przyjemności czytania. Literacki bełkot. Nigdy więcej.

Średniej jakości bym rzekła, przeciągnięta do granic możliwości. Jeśli autorka skróciłaby ją o 100 stron, z pewnością książka zupełnie nie straciłaby na wartości.
Są dzieła, które zawierają się w siedmiuset stronach na przykład, z której każda jest wypełniona treścią po brzegi i skrócenie takiej książki choćby o 10 stron, byłoby niepowetowaną stratą - "Zawierucha" się do takich niestety nie zalicza.
Ponadto dosyć przewidywalna, od początku stawiałam na takie zakończenie jakie jest w książce.
Przeczytana, odłożona na półkę i raczej pozostanie zapomniana.

Książka o zawirowaniach prawniczych, które przedstawiają nam wiele historii osób skrzywdzonych przez los.. Głównym wątkiem jest historia na pozór idealnej rodziny, gdzie przedszkolanka zaczyna się niepokoić o jedną z córek przez jej rysunki. Wiele elementów składa się w jedną całość i podejrzenia padają na jej Ojca. Przez całą książkę dowiadujemy się kolejnych faktów z życia rodziny, które są coraz bardziej obciążające. Czy dziewczynkom w tej idealnej rodzinie napewno nic nie grozi? Przeczytaj a się dowiesz!

Miałam bardzo długą przerwę w czytaniu książek i los chciał że kupiłam właśnie Zawieruchę. Powiem szczerze że książka obejmuje bardzo trudny temat bo molestowanie dzieci dlatego też czytałam ją przez kilka dni analizując dokładnie wszystko co się działo w opowieści. Jestem zaskoczona tym że autor wprowadził takie napięcie, tyle niewiadomych aż w końcu sama nie wiedziałam czy główny bohater jest winny. Książka warta przeczytania i dająca do myślenia. Trudny temat powoduje że czytelnik aż rwie się do kolejnych stron by dowiedzieć się co tak naprawdę się wydarzyło. Książka poruszyła moje serce i naprawdę zapadnie mi w pamięci na długo. Serdecznie polecam ! :)

Książka, którą musisz przeczytać. Autorka książki z niezwykłym wdziękiem opisuje losy wszystkich bohaterów powieści.

Nie mogłam doczekać się końca, bo chciałam wiedzieć jak potoczy się historia rodzinny Pittów, ale z drugiej strony chciałabym, aby książka trwała i trwała.

Doskonała! Dla mnie? 10/10!

Doskonała! Dla mnie? 10/10!

Jenny i Mike Pittowie są dobrze sytuowaną, angielską rodziną, która właśnie wykańcza nowy dom. Wydają się być zgodnym małżeństwem, kochającym swoje córki, czteroletnią Lucy i siedmioletnią Amy. Niestety pani Pitt niechętnie angażuje się w spotkania integracyjne, które organizowane są w przedszkolu Lucy, co sprawia, że nauczycielka zaczyna interesować się ich rodziną. Jest to pretekst do ataku przedszkolanki na rodzinę Pittów, który doprowadza do przerażającej i okropnej sytuacji. Na podstawie rysunków Lucy, jej wychowawczyni uznaje, że mała dziewczyna może być molestowana seksualnie przez swojego ojca. Całą sprawę zgłasza dyrekcji szkoły, która bardzo szybko chce interweniować w tej sprawie. Akcja w tym miejscu rozwija się bardzo szybko, Pittowie wynajmują adwokata, podejrzenia nauczycielki potwierdza zaś dziecięcy psycholog, dodatkowo do akcji wkracza opieka społeczna i wielu kuratorów. W krótkim czasie ustabilizowany i spokojny świat tej rodziny staje na głowie, a my poznajemy z bliska postępowanie wszelkich organów i instytucji, które przystępują do działania w takich sprawach.

„Zawierucha” to niełatwa powieść z racji tematyki, której podjęła się autorka. Simonetta Horby, znająca z doświadczenia sprawy nieletnich jako adwokat, odkrywa przed nami szereg sytuacji, jakie mogą wydarzyć się podczas postępowań prawnych dotyczących molestowania seksualnego dzieci. Jest wręcz niewyobrażalne, jak łatwo oskarżyć ojca o wykorzystywanie córki, mając za dowód jedynie jej rysunki. Kojarzy mi się to z głośną swego czasu sprawą dopatrywania się w bajkach dla dzieci podtekstów seksualnych, których mali odbiorcy w żaden sposób nie są w stanie tak odebrać. Przeraża mnie, czego potrafią doszukiwać się dorośli, i co tak naprawdę siedzi w ich głowach, skoro widzą tylko wypaczenie i niemoralny przekaz w bajkach, na których sami się wychowali.

Książka wciąga bardzo mocno, od początku nie pozwala pozostać obojętnym na wydarzenia, które przedstawia autorka. Simonetta Horby w bardzo wnikliwy sposób ukazuje nam życie napiętnowanego ojca, która jest oskarżony o ciężki przewinienie. W powieści warto zwrócić uwagę na świetną charakterystykę psychologiczną bohaterów, którzy są na życiowym zakręcie. Z drugiej strony dziwi mnie fakt, że o całej sprawie nie dowiedziały się gazety i telewizja. W nadzwyczajny sposób rodzinie udało się wieść, przynajmniej teoretycznie „normalne” życie, nie narażając dzieci na stres i chore zainteresowanie innych ludzi.

Książka jest warta uwagi także ze względu na tematykę, której dotyczy. W obecnych czasach bardzo łatwo jest kogoś oskarżyć prawie o każdy czyn, i jak widać bardzo ciężko jest udowodnić, że jest się niewinnym. Autorka zwraca także uwagę na niekompetencje wielu urzędników, a nawet znanych doktorów, którzy nie starają się zgłębić problemu, z łatwością oceniając i wypaczając rzeczywistość. W tej historii można także zauważyć, jak duży jest problem molestowania seksualnego nieletnich i jak wielu osób na świecie ta sytuacja dotyka. Problem z dzieciństwa, często przeradza się okropną sytuację w przeszłość, jednak warto zauważyć, że nie każdy krzywdzony, jest w stanie krzywdzić innych.

• Mam
  • A może PDF?...