Frost i Boże Narodzenie

Tłumaczenie: Krzysztof Masłowski
Cykl: Jack Frost (tom 1)
Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
Frost At Chistmas
9788360192306

Tuż przed Świętami ośmioletnia Tracey Uphill nie wróciła ze szkoły do domu. Poszukiwaniami kieruje inspektor Jack Frost, niestety ma również problemy z ogromnymi zaległościami w papierkowej pracy policyjnej, do pomocy zaś przydzielono mu świeżo przybyłego z Londynu żółtodzioba, siostrzeńca okręgowego komisarza policji. Frost jak zwykle działa w mało konwencjonalny sposób: zasięga porady miejscowej wróżki, ale nie wychodzi mu to na dobre, ponieważ we wskazanym przez nią miejscu znajduje szkielet ofiary innej zbrodni, sprzed kilkudziesięciu lat. A potem sprawy komplikują się jeszcze bardziej? Jack Frost jest roztargnionym, nieprzykładającym najmniejszej wagi do służbowych procedur życiowym nieudacznikiem, obdarzonym jednak tym, czego brakuje wielu jego kolegom po fachu: przenikliwością i detektywistycznym instynktem. Powieści te, choć napisane jak najbardziej serio i wciągające czytelnika już od pierwszej strony w fascynującą intrygę, równocześnie skrzą się ironicznym humorem, niektóre dialogi zaś szczególnie z udziałem inspektora Frosta są po prostu niewiarygodnie zabawne. W Wielkiej Brytanii cykl ten doczekał się adaptacji telewizyjnej (serial).

Boże Narodzenie. Bywa, że w tym okresie coś nowego się rozpoczyna. Na przykład Wingfield powołuje do życia postać inspektora Jack'a Frosta i wikła go w prowadzenie śledztwa w sprawie zaginionej dziewczynki tuż przed Świętami. Tylko nie rozumiem dlaczego po takim wstępie, gdzie można liczyć na stopniowe rozwinięcie akcji - jakby nie było głównego wątku - traktuje się go po macoszemu, a na pierwszy plan wychodzą inne historie. Nie twierdze, że inne wątki są tu zbędne czy nieumiejętnie wplecione, jednak odsuwają nas od pierwszego zdarzenia na tyle, że może z czasem czytelnika przestać interesować co stało się z Tracey. Ale może to tylko moje wrażenie?
W treści dzieję się sporo, mimo iż przedstawione wydarzenia dzieją się na przestrzeni 5 dni. Przy czym nie są opisywane jedynie sprawy, których początek ma miejsce tu i teraz, a ich rozwiązanie przypada na ten okres i niejako dochodzi do nich przy okazji dzięki interwencji inspektora. Mimochodem, dzięki wpadce posterunkowego wpada na...

srebrnanatalia | 2017-01-10
Na półkach: Dkk, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Jack Frost - pierwsze skojarzenie: całkowite przeciwieństwo Herkulesa Poirota. Odziany w brudny płaszcz, pomięte spodnie i ubłocone buty. Wygląda odrobinę "lumpowato". Całości wizerunku bałaganiarza dopełnia wiecznie zawalone papierami biurko i nieustanne ignorowanie poleceń przełożonego przez tytułowego inspektora.
A jednak w tym szaleństwie jest metoda. Mimo roztrzepania, wiecznego gubienia rzeczy, stosowania nie do końca zgodnych z prawem metod i obrzydliwych dowcipów, polubiłam Frosta. Może brak mu politycznej poprawności ale jest uczciwy, dobry i ma genialne wyczucie zwane intuicją.
Może zbyt wiele spraw i śledztw za jednym zamachem, ale jako niemiłośniczka kryminałów na tym zarzuty wobec książki zakończę.

Optymista recenzuje | 2014-02-08
Przeczytana: 05 lutego 2014

Rodney David Wingfield jest autorem sześciu książek, w których jako główny bohater występuje detektyw Jack Frost. Po śmierci Wingfielda w 2007 roku, powstały kolejne dwie części z Jackiem Frostem w roli głównej. Początkowo, autor spotykał się z odmowami wydania tej książki, jednak po ośmiu latach udało mu się ją wydać. Przed podaniem książki do druku postanowił nieco zmienić jej końcówkę i nie zabijać detektywa, co poskutkowało wydaniem kolejnych sześciu dzieł. ,,Frost i Boże Narodzenie'' jest pierwszym kryminałem, rozpoczynającym nowe przygody Jacka Frosta.

Tuż przed świętami porwana zostaje Tracey Uphill. Akcją poszukiwawczą ośmioletniej dziewczynki z początku kieruje inspektor Allen, lecz z powodów zdrowotnych musi zrezygnować z tego zadania i obciążyć nim Jacka Frosta, któremu w śledztwie pomaga świeżo upieczony detektyw - Clive Barnard. Frost miał odnaleźć porwaną dziewczynkę, ale szczęście pozwoliło mu na rozwiązanie zagadki morderstwa i zuchwałej kradzieży sprzed...

ewa | 2017-03-31

Jack Frost to dla mnie spore zaskoczenie.Po recenzjach,które wcześniej przejrzałam, spodziewałam się chyba czegoś nieco innego,miałam wrażenie że to skrzyżowanie porucznika Colombo z sierżantem Fidybusem z kryminałów Jeremiego Bożkowskiego.
Rzeczywistość jest jednak nieco inna.Do Colomba upodabnia Frosta właściwie jedynie wymięte ubranie i niespecjalne nabożeństwo do przestrzegania procedur policyjnych.Zresztą do Fidybusa też.Z Fidybusem zresztą łączy bohatera podobny stosunek do najnowszego nabytku ówczesnego posterunku-młodego policjanta,raczkującego dopiero w kryminologii,którego głównym atutem jest jak na razie jedynie pokrewieństwo,łączące go z naczelnikiem policji.Sam Frost to połączenie tych dwóch panów,wzbogacone specyficznym poczuciem humoru,niechęcią do autorytetów i niskim progiem zainteresowania.Miałam wrażenie,że Frost to człowiek,którego równie szybko coś zainteresuje ale i równie szybko ów przedmiot zainteresowania go męczy.
Głównemu bohaterowi zostaje zlecone...

Piotr-pj_pl | 2017-02-03
Przeczytana: styczeń 2017

Przeczytałem w wersji angielskiej i jako kryminał ta książka jest OK - wciągająca fabuła, zmiany akcji itp. Ale do szlifowania języka angielskiego niestety nie polecam - dominuje język potoczny/uliczny z lat 70-tych - wtedy ta książka była pisana. Więc raczej wrócę do prawdziwego moim zdaniem mistrza języka angielskiego jakim jest Alexander McCall Smith.

Weronika | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Mam mieszane odczucia wobec tej pozycji. Jest to dobry, naprawdę dobry kryminał. Akcja jest wartka, a fabuła połączona przez kilka niezwiązanych ze sobą wątków toczących się równocześnie przez co czyta się książkę chętnie i szybko. Ale są i minusy. Wątek główny- porwanie został zepchnięty na boczny plan po kilkunastu stronach i autor tylko sobie przypominał raz na jakiś czas o nim, co niestety nie było równoznaczne ze zwrotem akcji i w pewnym momencie sama zapomniałam o tym porwaniu...nie było tam niczego nowatorskiego i jedynie zakończenie nie było przewidywalne. Pozostałe wątki zostały zgrabnie przeplatane, ciekawiły, a nowe tropy i przypuszczenia myliły czytelnika aż do rozwiązania sprawy. Głównym atutem tej pozycji jest komisarz Frost. To on nadaje ton całej powieści; jest to bohater, którego nie da się nie lubić, jest bardzo charakterystyczną postacią z dużym "poczuciu humoru" jednak czasem jego podejście i żarty są na dość "prymitywnym poziomie". Za niego 1,5...

Katarzyna Kunowska | 2017-01-04
Na półkach: DKK, Przeczytane

U inspektora Frosta odnalazłam cechy moich ulubionych detektywów: Wallandera, Poirota i Sherlocka Holmesa. Świetna postać, polubiłam Frosta od razu. Szkoda, że seria o nim jest tak mało popularna w Polsce. Chętnie sięgnę po pozostałe części, a później równie chętnie zabiorę się za serial.
7,5/10

Hubertos91 | 2012-07-26
Przeczytana: 01 grudnia 2009

Uwielbiam przygody słynnego Detektywa Frosta. Polecam każdą część

Tomek | 2012-08-22

Fantastyczna książka jak wszystkie części o Froście. Polecam !

Bizoon87 | 2015-10-22

Jeden z lepszych kryminałów jakie czytałem.