Powrót detektywa Diamonda

Okładka książki Powrót detektywa Diamonda Peter Lovesey
Okładka książki Powrót detektywa Diamonda
Peter Lovesey Wydawnictwo: Amber Cykl: Peter Diamond (tom 3) Seria: Kryminał z klasą kryminał, sensacja, thriller
Peter Diamond (tom 3)
2009-01-01
Radosław Januszewski
literatura angielska

Okładka książki Książki wybrane Sandra Brown, Peter James, Peter Lovesey
Książki wybrane Sandra Brown, Peter...
Okładka książki KSIĄŻKI WYBRANE: Dziewczyna, która ścigała księżyc, Wzgórze Szkieletów, Villa Mirabella, Pierwsza zasada Sarah Addison Allen, Robert Crais, Peter Lovesey, Peter Pezzelli
KSIĄŻKI WYBRAN... Sarah Addison Allen...

Kolejna książka z serii o detektywie Diamondzie i kolejna naprawdę udana. Wartka akcja, angielski humor, ciekawa historia.

Książkę poleciła i pożyczyła mi znajoma i bardzo,ale to bardzo jej za to dziękuję .

Przyznam szczerze że bardzo przypadł mi do gustu ten kryminał .Strony szybciutko umykały ,a ja wraz z Petrem Diamondem i jego pomocnica prowadziłam dochodzenie .....
Dodatkowym plusem jest to że akcja ksiązki dzieje się w Angielskim miasteczku Bath.Byłam tam ,miałam okazję zwiedzić i jeśli macie możliwość to polecam .Piękne zabytkowe miasto .

Z czystym serduchem polecam,na pewno się nie zawiedziecie :-)

Coraz bardziej żałuję, że żadne wydawnictwo nie zdecydowało się wydać serii o detektywie Peterze Diamondzie do końca. A historia w tomie III dopiero się rozkręca.

Ciekawa zagadka kryminalna, którą można było samemu rozwiązać, bowiem autor dość wyraźnie opisał pewien szczegół, który bez powodu się zmienił (ja przeoczyłem). "Nasz" fizycznie ciapowaty detektyw, ale zarazem intelektualny geniusz zestawiania faktów, tego nie przeoczył.
Jeśli doda się jeszcze specyficzny angielski humor - którego nie brakuje, oraz opisanie całej historii na 315 stronach, to robi się nam zgrabna i przyjemna w czytaniu pozycja dla miłośników zagadek kryminalnych.

Kolejny tom ,kolejne śledztwo Detektywa Diamondsa zakończone sukcesem.Bardzo szczegółowo opisane ,pozwala czytelnikowi wyciągać wnioski ale do samego końca nie wiadomo kto jest winny.Angielski kryminał w starym stylu,jak ktoś lubi warto przeczytać całą serie .

>21/52<

>21/52<

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Choć zabierając się za czytanie serii nie powinno się zaczynać od książki zaczynającej się "powrót...", jestem mile zaskoczona. Książkę czyta się przyjemnie. Detektyw Diamond jest bardo ciekawą postacią - niezwykle inteligentny i ciapowaty zarazem. Na dokładkę ma jeszcze cięty język i nie ma boskiej figury (chyba, że buddy).

Peter Diamond zostaje odwołany z bezrobocia. W środku nocy policjanci zabierają go na komendę w Bath, skąd został wyrzucony za pobicie podejrzanego. Potrzebują jego pomocy. Groźny morderca uciekł z najlepiej strzeżonego więzienia. Porwał zakładnika, córkę nadkomisarza. Żąda, żeby ponownie rozpatrzono jego sprawę. Twierdzi, że jest niewinny. Chce, żeby ujęto prawdziwego zabójcę. I będzie rozmawiać tylko z Diamondem – gliniarzem, który cztery lata wcześniej posłał go do więzienia.

Pisarz po raz kolejny stawia bohatera pod ścianą, każąc mu rozważać możliwe drogi, które detektyw musi przejść, aby odnaleźć zakładniczkę. Atmosfera jest tak gęsta, że można ją nożem kroić. Lovesey ma jednak w tym swój cel – ukazać fakty. Wyroki ludzkie bardzo często okazują się niesprawiedliwe i o tym jest też przekonany sprawca, który uważa się za niewinnego. (Spytajcie kogokolwiek w więzieniu – tam każdy jest bez skazy). Jednakże Diamond zaczyna mieć wątpliwości co do prawdziwych intencji porywacza. Musi działać szybko, inaczej znajdzie kolejne martwe ciało i będzie sądzony. Nie dziwota, że policjanci są tak zdenerwowani – najlepiej strzeżone więzienie, sprawca zaś po prostu zwiał (widzicie, nie tylko w Polsce pracują takie miernoty). Gliniarze nie chcą być aż tak zhańbieni, doskonale wiedzą, że potrzebują pomocy kogoś znacznie bardziej doświadczonego. Tą osobą jest Diamond.

Chwała Lovesey’owi za tak niesamowite podejście do sprawy! Błyskotliwie łączy fakty i jest bardzo konsekwentny, jeśli chodzi o akcję i bohaterów. Obok tej książki nie można było przejść obojętnie (jak już się wsiąknęło w poprzednie części i jest się konserwatystą, rozumie się brytyjski humor i jak się człowiek pośmieje z leniwego dupska Diamonda). To mówię ja, Stoirm.

Przyjemna książka z ciekawą fabułą i wartką akcją. Można się wczuć w klimat śledztwa. Polecam jeśli ktoś znudził się powieściami Christie i potrzeba czegoś nowego. Z pewnością przeczytał pozostałe części serii o detektywie Diamondzie.

Powrót detektywa Diamonda” to solidna robota dobrego „kryminalisty” Petera Loveseya. Intrygująca zagadka kryminalna, interesujący bohaterowie i logika w starciu ze zbrodnią – wszystko, czego trzeba dobrej powieści sensacyjnej.Wraz z autorem powieści mordercy szukają i czytelnicy, czytając fragmenty zeznań, poznając kluczowe dla śledztwa ślady, motywy i wątki. Lovesey buduje napięcie całkiem nieźle. Nie ma tu wprawdzie efektownych pościgów samochodowych, strzelanin, brutalnych bójek .Dramatyczne wydarzenia odgrywają rolę drugorzędną w stosunku do poszukiwań mordercy.Do samego końca nie jesteśmy pewni kto zabił i czy detektywowi uda rozwiązać się zagadkę . Bardzo Polecam :)

Kolejna seria którą z przyjemnością przeczytam w całości. Doskonały kryminał, napisany w staroświeckim stylu. Jak dla mnie super.

• Kryminały
  • Thriller/sensacja/kryminał