Powrót detektywa Diamonda

Cykl: Peter Diamond (tom 3) | Seria: Kryminał z klasą
Wydawnictwo: Amber
The Summons
literatura angielska

Peter Diamond zostaje odwołany z bezrobocia. W środku nocy policjanci zabierają go na komendę w Bath, skąd został wyrzucony za pobicie podejrzanego.Potrzebują jego pomocy. Groźny morderca uciekł z najlepiej strzeżonego więzienia. Porwał zakładnika córkę nadkomisarza. Żąda, żeby ponownie rozpatrzono jego sprawę. Twierdzi, że jest niewinny. Chce, żeby ujęto prawdziwego zabójcę. I będzie rozmawiać tylko z detektywem Diamondem gliniarzem z niezłomnymi zasadami, który cztery lata wcześniej posłał go do więzienia...

źródło opisu: Amber, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Arleta | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Powrót detektywa Diamonda” to solidna robota dobrego „kryminalisty” Petera Loveseya. Intrygująca zagadka kryminalna, interesujący bohaterowie i logika w starciu ze zbrodnią – wszystko, czego trzeba dobrej powieści sensacyjnej.Wraz z autorem powieści mordercy szukają i czytelnicy, czytając fragmenty zeznań, poznając kluczowe dla śledztwa ślady, motywy i wątki. Lovesey buduje napięcie całkiem nieźle. Nie ma tu wprawdzie efektownych pościgów samochodowych, strzelanin, brutalnych bójek .Dramatyczne wydarzenia odgrywają rolę drugorzędną w stosunku do poszukiwań mordercy.Do samego końca nie jesteśmy pewni kto zabił i czy detektywowi uda rozwiązać się zagadkę . Bardzo Polecam :)

byrcyn11 | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Ciekawa zagadka kryminalna, którą można było samemu rozwiązać, bowiem autor dość wyraźnie opisał pewien szczegół, który bez powodu się zmienił (ja przeoczyłem). "Nasz" fizycznie ciapowaty detektyw, ale zarazem intelektualny geniusz zestawiania faktów, tego nie przeoczył.
Jeśli doda się jeszcze specyficzny angielski humor - którego nie brakuje, oraz opisanie całej historii na 315 stronach, to robi się nam zgrabna i przyjemna w czytaniu pozycja dla miłośników zagadek kryminalnych.

LWK | 2014-06-07
Przeczytana: 2014 rok

Kolejna seria którą z przyjemnością przeczytam w całości. Doskonały kryminał, napisany w staroświeckim stylu. Jak dla mnie super.

Dominik | 2014-12-15
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Przyjemna książka z ciekawą fabułą i wartką akcją. Można się wczuć w klimat śledztwa. Polecam jeśli ktoś znudził się powieściami Christie i potrzeba czegoś nowego. Z pewnością przeczytał pozostałe części serii o detektywie Diamondzie.

gosiarek85 | 2016-04-26
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Choć zabierając się za czytanie serii nie powinno się zaczynać od książki zaczynającej się "powrót...", jestem mile zaskoczona. Książkę czyta się przyjemnie. Detektyw Diamond jest bardo ciekawą postacią - niezwykle inteligentny i ciapowaty zarazem. Na dokładkę ma jeszcze cięty język i nie ma boskiej figury (chyba, że buddy).

mrówcia | 2010-10-02
Przeczytana: 02 października 2010

Zaskoczyło mnie bardzo kto był sprawcą. Polecam.

Like_a_Storm | 2016-02-10
Przeczytana: 2013 rok

Peter Diamond zostaje odwołany z bezrobocia. W środku nocy policjanci zabierają go na komendę w Bath, skąd został wyrzucony za pobicie podejrzanego. Potrzebują jego pomocy. Groźny morderca uciekł z najlepiej strzeżonego więzienia. Porwał zakładnika, córkę nadkomisarza. Żąda, żeby ponownie rozpatrzono jego sprawę. Twierdzi, że jest niewinny. Chce, żeby ujęto prawdziwego zabójcę. I będzie rozmawiać tylko z Diamondem – gliniarzem, który cztery lata wcześniej posłał go do więzienia.

Pisarz po raz kolejny stawia bohatera pod ścianą, każąc mu rozważać możliwe drogi, które detektyw musi przejść, aby odnaleźć zakładniczkę. Atmosfera jest tak gęsta, że można ją nożem kroić. Lovesey ma jednak w tym swój cel – ukazać fakty. Wyroki ludzkie bardzo często okazują się niesprawiedliwe i o tym jest też przekonany sprawca, który uważa się za niewinnego. (Spytajcie kogokolwiek w więzieniu – tam każdy jest bez skazy). Jednakże Diamond zaczyna mieć wątpliwości co do prawdziwych intencji porywacza....

kl1976 | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Kolejny tom ,kolejne śledztwo Detektywa Diamondsa zakończone sukcesem.Bardzo szczegółowo opisane ,pozwala czytelnikowi wyciągać wnioski ale do samego końca nie wiadomo kto jest winny.Angielski kryminał w starym stylu,jak ktoś lubi warto przeczytać całą serie .

>21/52<

Magdalena | 2012-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Eh ten Detektyw Diamond ;-) takich detektywów już nie ma.
Fajny kryminał, napisany w starym stylu. Tropów kilka, dopiero ostatni rozdział daje wyjaśnienie. Czasami miałam jednak wrażenie, że historia jest trochę naiwna i taka naciągana, ale książkę dobrze się czyta.

bernadeta1233 | 2013-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Chyba nie zostanę wielką fanką stylu Petera Lovesey'a. Po dwóch książkach o detektywie Diamondzie postanowiłam...pasować:)