rozwińzwiń

Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca

Okładka książki Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca Karol Modzelewski
Okładka książki Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca
Karol Modzelewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2013-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-01
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324403356
Inne
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii - wydanie specjalne nr 1 / 2022 Kalina Błażejowska, Katarzyna Boni, Emily Dickinson, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Zofia Król, Karolina Lewestam, Karol Modzelewski, Piotr Nesterowicz, Małgorzata Nowaczyk, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Rudniańska, Michał Rzecznik, Piotr Tracz, Linda Vilhjálmsdóttir, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Serhij Żadan
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Kalina Błażejowska,...
Okładka książki Modzelewski – Werblan. Polska Ludowa Karol Modzelewski, Robert Walenciak, Andrzej Werblan
Ocena 8,0
Modzelewski – ... Karol Modzelewski, ...
Okładka książki Świat średniowiecza. Studia ofiarowane Profesorowi Henrykowi Samsonowiczowi Anna Adamska, Krzysztof Baczkowski, Jacek Banaszkiewicz, Agnieszka Bartoszewicz, Nora Berend, Andrzej Buko, Stanisław Bylina, Michele Cassandro, Roman Czaja, Marek Derwich, Marek Dulinicz, Wojciech Fałkowski, Jerzy Gąssowski, Sławomir Gawlas, Mateusz Goliński, Piotr Górecki, Jarosław Jarzewicz, Tomasz Jurek, Feliks Kiryk, Gabor Klaniczay, Maria Koczerska, Gerard Labuda, Jacques Le Goff, Lech Leciejewicz, Jakub Lorenc, Roman Michałowski, Marta Młynarska-Kaletynowa, Karol Modzelewski, Marco Mostert, Grzegorz Myśliwski, Grzegorz Myśliwski, Bronisław Nowak, Krzysztof Ożóg, Eric Palazzo, Marcin Rafał Pauk, Aneta Pieniądz, Andrzej Pleszczyński, Edward Potkowski, Jerzy Pysiak, Danuta Quirini-Popławska, Andrzej Radzimiński, Stanisław Rosik, Piotr Salwa, Piotr Skubiszewski, Krzysztof Skwierczyński, Rolf Sprandel, Jerzy Strzelczyk, Stanisław Suchodolski, Janusz Tandecki, Janusz Tazbir, Julia Tazbir, Michał Tymowski, Jan Tyszkiewicz, Lech A. Tyszkiewicz, Przemysław Urbańczyk, Immanuel Wallerstein, Piotr Węcowski, Jarosław Wenta, Mateusz Wilk, Małgorzata Wilska, Tomasz Wiślicz, Przemysław Wiszewski, Elżbieta Witkowska-Zaremba, Andrzej Wyrobisz, Paweł Żmudzki, Ewa Dorota Żółkiewska
Ocena 8,5
Świat średniow... Anna Adamska, Krzys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
381 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
249
247

Na półkach:

Ciekawe wspomnienia profesora Karola Modzelewskiego Warto przeczytać.

Ciekawe wspomnienia profesora Karola Modzelewskiego Warto przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
15
10

Na półkach:

Jedna z pozycji, które kształtują. Wyważona i niezwykła w swojej mądrości.

Jedna z pozycji, które kształtują. Wyważona i niezwykła w swojej mądrości.

Pokaż mimo to

avatar
70
53

Na półkach:

Przyjemna lektura opinii napisanych wcześniej. Dodam od siebie, że autor tej monografii jest dla mnie jednym z ostatnich romantyków w nauce i polityce. Ktoś zapyta: "romantyk"? Odpowiem tak: nie w znaczeniu powszechnym, bo zakochany w kimś lub szalony w mowie lub przynajmniej w geście. Mam na myśli romantyka, który jest świadomy swego miejsca w historii i chce być jej podmiotem, na swoich prawach. Znakomita rozprawa, choć niewolna od uproszczeń. Chciałbym tak upraszczać, jak autor tej książki.

Przyjemna lektura opinii napisanych wcześniej. Dodam od siebie, że autor tej monografii jest dla mnie jednym z ostatnich romantyków w nauce i polityce. Ktoś zapyta: "romantyk"? Odpowiem tak: nie w znaczeniu powszechnym, bo zakochany w kimś lub szalony w mowie lub przynajmniej w geście. Mam na myśli romantyka, który jest świadomy swego miejsca w historii i chce być jej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
265
236

Na półkach:

Eseizowane wspomnienia Modzelewskiego, wzbogacane przez niego o kontekst społeczno-polityczny wydarzeń których był uczestnikiem bądź świadkiem, to skarbnica wiedzy o XX-wiecznej historii Polski i Europy. Wyraziście wyczuwalny jest świetny warsztat historyczny utytułowanego badacza, a ponadto głębokie ideowe zakorzenienie autora w jego kontrze do niesprawiedliwości i niewoli, których kontestacji poświęcił dziesiątki lat swojego zaangażowania w życiu publicznym. Z Modzelewskim w wielu sprawach można się zgadzać, albo nie, ale niewątpliwie nie da się mu odmówić niezłomności, idealizmu i mądrości, a także tego, że do końca swojej działalności pozostał wierny godnym naśladowania pryncypiom. Wszystko to czyni "Zajeździmy..." pasjonującą kroniką dziejów XX wieku widzianych oczami człowieka o spojrzeniu wnikliwym i krytycznym, ale też wrażliwym i refleksyjnym.

Eseizowane wspomnienia Modzelewskiego, wzbogacane przez niego o kontekst społeczno-polityczny wydarzeń których był uczestnikiem bądź świadkiem, to skarbnica wiedzy o XX-wiecznej historii Polski i Europy. Wyraziście wyczuwalny jest świetny warsztat historyczny utytułowanego badacza, a ponadto głębokie ideowe zakorzenienie autora w jego kontrze do niesprawiedliwości i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
44
17

Na półkach:

Bardzo dobrze napisana książka - lekkim i przyjemnym językiem. Świetnie się ją czyta, zwłaszcza, że opisuje życie autora i daje nam wgląd w ówczesny świat i czasy - okres od II wojny światowej do czasów współczesnych. Uzupełnia luki, których nie adresuje szkoła.
Dodatkowo, ksiązka pokazuje perspektywę autora na PZPR, związki zawodowe, Solidarność czy KOR. Przybliża historię strajków robotniczych, dochodzenia do wolności. Warto.

Bardzo dobrze napisana książka - lekkim i przyjemnym językiem. Świetnie się ją czyta, zwłaszcza, że opisuje życie autora i daje nam wgląd w ówczesny świat i czasy - okres od II wojny światowej do czasów współczesnych. Uzupełnia luki, których nie adresuje szkoła.
Dodatkowo, ksiązka pokazuje perspektywę autora na PZPR, związki zawodowe, Solidarność czy KOR. Przybliża historię...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1102
1078

Na półkach: , ,

Fascynujące wspomnienia wybitnego humanisty, wieloletniego więźnia PRL, jednej z najpiękniejszej, najbardziej chyba kryształowej postaci antykomunistycznej opozycji. A był to człowiek- jak to się głupio mówi - bez "kropli polskiej krwi": syn rosyjskiej ofiary czystek stalinowskich i rosyjskiej Żydówki, zaadoptowany w ZSRR przez polskiego komunistę Zygmunta Modzelewskiego, późniejszego ministra w PRL. Oto nierzadki wcale przykład, gdy ktoś wychowany w danym środowisku, staje się jego kontestatorem…

Od jego pasjonujących, niesamowicie inteligentnych wspomnień nie sposób się oderwać. Co rusz przebija się w nich najważniejsza cecha Autora: humanizm i wielka umiejętność wczucia sie w problem konkretnego człowieka z którym ma do czynienia: czy to w więzieniu, czy podczas działań w podziemiu (by już nie wspomnieć jego reakcji, gdy dzieci obrzucają kamieniami niemieckich jeńców podczas wojny...)

Ale to, co było wielką wartością podczas bycia w opozycji w PRL, stało się zawadą do kariery politycznej w III RP (jak jego "alter ego" Jacek Kuroń). W sumie dobrze się stało, że zbrzydzony drogą obraną w 1989 r. nie poszedł w bezpośrednią politykę, którą by się tylko ubrudził tak, jak inni.

A jego wspomnienia są zarazem bardzo gorzkie, bo przełom 1989 r. zaprzeczył wyznawanym przezeń wartościom. Droga wówczas obrana pod generalnym hasłem „Bogaćcie się, kto może, a kto nie może – sam sobie winien” po z górą 30 latach pokazuje nam opłakany stan społeczeństwa w stanie anomii – ludzi nienawidzących się nawzajem, rywalizujących o wszystko, egoistów zatroskanych jedynie stanem portfela i tym, jak wykorzystywać innych by samemu odnieść korzyść, dla których święte niegdyś słowo „solidarność” przez małe „s” to coś dla frajerów.

Symptomatycznym tego początkiem jest dla Modzelewskiego wprowadzenie na początku III RP zakazu tzw. strajków solidarnościowych. W latach 80. NSZZ „Solidarność”(BTW: czy w ogóle istnieje jeszcze coś takiego?) często bowiem strajkowała nie o swoje interesy, ale by wesprzeć innych, którzy np. nie mogli strajkować lub byli za słabi by strajk mógł być skuteczny. I dlatego jedną z pierwszych decyzji po 1989 r. był zakaz strajków solidarnościowych – można powiedzieć: pierwsza zdrada ideałów Sierpnia 1980 r. przez jego ludzi. A potem już poooszło….. No i dziś mamy to, co mamy

Na koniec chciałem użyć sakramentalnego zwrotu: „to powinna być lektura w szkołach”, ale powstrzymałem się – skoro dzieci mają się teraz kształtować na prawych i sprawiedliwych obywateli dzięki czytankom Jana Pawła II i pani Kossak-Szczuckiej, a nie jakiejś tam „żydokomuny”….

Fascynujące wspomnienia wybitnego humanisty, wieloletniego więźnia PRL, jednej z najpiękniejszej, najbardziej chyba kryształowej postaci antykomunistycznej opozycji. A był to człowiek- jak to się głupio mówi - bez "kropli polskiej krwi": syn rosyjskiej ofiary czystek stalinowskich i rosyjskiej Żydówki, zaadoptowany w ZSRR przez polskiego komunistę Zygmunta Modzelewskiego,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
165
20

Na półkach: , , , ,

Wspaniała pozycja, jedna z najlepszych przeczytanych w ubiegłym roku. Pomogła mi uporządkować sobie wiedzę dotyczącą prl-owskiej rzeczywistości.

Wspaniała pozycja, jedna z najlepszych przeczytanych w ubiegłym roku. Pomogła mi uporządkować sobie wiedzę dotyczącą prl-owskiej rzeczywistości.

Pokaż mimo to

avatar
533
56

Na półkach: , , , ,

Wreszcie ogarnęłam o co chodziło z komunizmem, PRLem, Solidarnością, stanem wojennym itd. Takiego nauczyciela historii mogłabym mieć.
Przerażające, jak uwagi i przemyślenia dot. przyszłości politycznej w Polsce się sprawdziły/ sprawdzają.

Wreszcie ogarnęłam o co chodziło z komunizmem, PRLem, Solidarnością, stanem wojennym itd. Takiego nauczyciela historii mogłabym mieć.
Przerażające, jak uwagi i przemyślenia dot. przyszłości politycznej w Polsce się sprawdziły/ sprawdzają.

Pokaż mimo to

avatar
51
24

Na półkach: ,

Osobiście uważam tę ksiażkę jako niezbędną by zrozumieć oddolne aspekty myśli rewolucjonistycznej w czasach PRLu. Jest prawdą, iż napisana jest zrozumiałym językiem, także śmiało można powiedzieć, że nic nie broni każdego Polaka, by zapoznać się z jej treścią (chyba że ogólne uprzedzenie do demokracji).

Historia Karola Modzelewskiego to dla mnie przykład, że patriotyzm to nie prywatna posesja prawicy, a myśl brzmiąca ponad podziałami. To przykład też, że demokratyczny socjalizm był możliwy, ale ugiął się pod politycznymi nastrojami lat osiemdziesiątych. To przykład, że równość i braterstwo jeszcze nas czeka.

Osobiście uważam tę ksiażkę jako niezbędną by zrozumieć oddolne aspekty myśli rewolucjonistycznej w czasach PRLu. Jest prawdą, iż napisana jest zrozumiałym językiem, także śmiało można powiedzieć, że nic nie broni każdego Polaka, by zapoznać się z jej treścią (chyba że ogólne uprzedzenie do demokracji).

Historia Karola Modzelewskiego to dla mnie przykład, że patriotyzm to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
726
328

Na półkach:

Bardzo dobra książka. Społeczno-polityczna powojenna historia Polski widziana oczami Karola Modzelewskiego, wybitnego historyka i działacza opozycji demokratycznej w PRL. Nie z każdą jego oceną trzeba się zgadzać, ale trzeba przyznać mu ogromną erudycję i jakość intelektualną. Prawdziwy intelektualista.
Jeśli chodzi o wątki z jego własnej działalności publicznej podchodzi do nich niejednokrotnie krytycznie, ale bez zbędnego samobiczowania, i z szacunkiem do siebie i własnej życiowej drogi oraz osiągnięć.

Bardzo dobra książka. Społeczno-polityczna powojenna historia Polski widziana oczami Karola Modzelewskiego, wybitnego historyka i działacza opozycji demokratycznej w PRL. Nie z każdą jego oceną trzeba się zgadzać, ale trzeba przyznać mu ogromną erudycję i jakość intelektualną. Prawdziwy intelektualista.
Jeśli chodzi o wątki z jego własnej działalności publicznej podchodzi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  672
 • Przeczytane
  468
 • Posiadam
  155
 • Teraz czytam
  32
 • Ulubione
  22
 • Historia
  18
 • Nike
  16
 • 2014
  13
 • Ebooki
  9
 • Literatura polska
  9

Cytaty

Więcej
Karol Modzelewski Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca Zobacz więcej
Karol Modzelewski Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca Zobacz więcej
Karol Modzelewski Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także