Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura faktu
Sergiusz

Czy byłbyś w stanie wybrać na każdy dzień roku jedno wyjątkowe wydarzenie, które zmieniło bieg dziejów? Włodzimierz Kalicki podjął się tego trudnego zadania ponad dwadzieścia lat temu. Narodził się wówczas legendarny cykl reportaży „Zdarzyło się wczoraj”. Co tydzień miliony Polaków oczekiwały z utęsknieniem nowego numeru „Dużego Formatu”. Każdy artykuł odsłaniał kolejną kartę historii...

Włodzimierz Kalicki podjął się tego trudnego zadania ponad dwadzieścia lat temu. Narodził się wówczas legendarny cykl reportaży „Zdarzyło się wczoraj”. Co tydzień miliony Polaków oczekiwały z utęsknieniem nowego numeru „Dużego Formatu”. Każdy artykuł odsłaniał kolejną kartę historii ludzkości. Dziś efekty tej wieloletniej pracy znalazły się w jednym tomie. Zdarzyło się to fascynująca podróż przez wieki – od czasów spektakularnych bitew starożytnych Greków po upadające reżimy końca dwudziestego stulecia. To więcej niż książka. To porywająca opowieść na każdy dzień roku!

źródło opisu: ww.znak.com.pl/

źródło okładki: ww.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5574

Kronika świata dzień po dniu

Tym tekstem chcę przybliżyć książkę niezwykłą. Jedyną w swoim rodzaju, nad którą jej autor pracował wiele długich lat. Dla Włodzimierza Kalickiego jest to swoiste dzieło życia. Gruba niczym encyklopedia lektura zawiera mnóstwo ciekawych informacji, opisów, przekazów, które zostały zebrane w ponad trzystu sześćdziesięciu notach – reportażach. Książka ta nie powstała od razu. Owe reportaże w pierwszej kolejnosci ukazywały się na łamach „Magazynu”, a potem „Dużego Formatu” - reporterskich dodatków do „Gazety Wyborczej”. To właśnie z nią Włodzimierz Kalicki, z wykształcenia inżynier cybernetyk, był związany od pierwszego numeru.

Reportaże pisane są niczym relacje na gorąco, tak jakby autor miał moc przemieszczania się w czasie i przestrzeni będąc sam ich świadkiem. Pisanie tekstów, składających się na książkę zabrało Kalickiemu długie lata. Efekt pracy jest jednak zdumiewający. Satysfakcja dotyka i autora, i czytelnika, który biorąc opasłe tomiszcze w ręce ma możność podróży nie tylko przez ziemski glob, ale i w kosmos, może przeskakiwać sobie swobodnie w datach za nic mając bieg czasu i poznawać ciekawe wydarzenia z dziejów ludzkości. Czytanie jest fascynującą przygodą, poznawaniem przeszłości w sposób wyjątkowo interesujący.

Jak tę księgę można czytać? Na kilka sposobów. Można wybierać sobie codziennie jeden tekst sugerując się bieżącą datą, można czytać na wyrywki, tam gdzie się książka otworzy. Można też czytać ją po prostu jednym ciągiem. Próbowałam każdego z tych sposobów i wcale nie wybrałam tego najlepszego. Każdy jest bowiem dobry. Rekomendując tę książkę znajomej zostałam zapytana o czym tak przykładowo są teksty. Otóż rozmach autora w ich tematyce jest ogromny. Tom traktuje między innymi o katastrofach, sławnych bitwach, które opisano w kronikach historycznych, o podróżach w kosmos, objawieniach religijnych, zamachach politycznych, wydarzeniach historycznych typu rewolucje, przewroty, o sławnych pogrzebach czy wydarzeniach ze sceny muzycznej. Każdy zatem bez względu na zakres swoich zainteresowań znajdzie coś dla siebie. Książka jest niesamowita, niezwykle zajmująca i trudno się o niej oderwać. Jej lektura uzupełnia wiedzę o przeszłości, rozszerza horyzonty, kształci i edukuje. Uświadamia, że z jednej strony historia lubi się powtarzać, ale i że świat wciąż się zmienia, wciąż ewoluuje. Nie ma epoki czy dekady, roku czy wieku, by nie działo się coś wyjątkowego. Ta lektura daje świadomość, że każdy człowiek jest świadkiem ciekawych zdarzeń, że historia rozgrywa się na naszych oczach. Wspaniałą lekturę polecę zarówno młodzieży, jak i dorosłym czytelnikom. Dla zaintereswowanych szczególnie historią będzie ona łakomym i smakowitym kąskiem. Dla ciekawych świata będzie wyjątkową okazją, by poznać to, co już za nami.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

ania | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Autor poświęcił 10 lat na napisanie tego obszernego kalendarium.
Jest to pozycja dopracowana w każdym szczególe.
Niestety nie podszedł mi sposób narracji, często nudziłam się i wyłączałam podczas czytania.
Suma sumarum daję ocenę dobrą.

| 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Niesamowita książka- 366 reportaży na każdy dzień roku. Można czytać po kolei - datami, można na chybił trafił, można jak się chce ale na pewno należy zapoznać się z tym dziełem. Autor włożył w tę książkę wiele pracy, wykazał się niesamowitą erudycją, każde słowo zostało przemyślane, żadne nie jest zbyteczne. Dla mnie arcydzieło

almos | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Ten zbiór 366 reportaży historycznych, z których każdy dzieje się jednego dnia w roku czyta się nieledwie jak powieść sensacyjną. Kalicki buduje plastyczne, żywe obrazy, fakty historyczne stają się wręcz namacalne. Modelowy przykład znakomitej popularyzacji historii.

Nie mogę powiedzieć żebym przeczytał do końca tą wspaniałą książkę historyczną, a raczej zbiór reportaży historycznych, pokazujących zdarzenia z przeszłości czasami epokowe, czasami błahe, dziejące się w danym dniu. Mamy tu 366 takich zdarzeń, tyle ile dni w roku (przestępnym), i właściwie można tą książkę czytać tak, że każdego dnia czytamy sobie co się zdarzyło właśnie w tym dniu. Można ją czytać zupełnie przypadkowo, wybierając dni na chybił trafił. Można sięgnąć do ważnych dla nas dat: urodzin, imienin, urodzin bliskich itd., itp. Strategii jest tu co niemiara, podczytywać można na wiele sposobów.

Byłem namiętnym czytelnikiem tych historii w Magazynie GW, a i teraz też budzą mój zachwyt, chyba nawet wydane w...

Nelyt | 2016-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Nie zachwyciła mnie i nie rozumiem dlaczego ma tak wysoką ocenę. Niektóre wydarzenia są powszechnie znane, a niektóre są bardzo błahe, których w ogóle nie umieściłabym w tej książce.

AllAboutEve | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Wehikuł czasu podobno nie istnieje :) A jednak z powyższą książką można odbyć wspaniałą podróż w czasie. Dla mnie była to gigantyczna przeprawa przez wieki historii i kultury. Autorowi udaje się w krótkich tekstach, ale bardzo trafnie zobrazować i opisać wydarzenia, z których każde wywarło wpływ na historię świata. Rozbudza również zainteresowanie, by na dany temat dowiedzieć się więcej.
Niezwykle zajmująca.

monika | 2015-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2015

Rewelacyjny zbiór 366 krótkich opowiadań z dziejów historii świata, przypadających na każdy dzień rok. Historia starożytna, średniowiecze po czasy współczesne przedstawiona bez emocji w typowym stylu i języku reporterskim. Jak ją czytać? na wiele sposobów, ja szłam dzień po dniu. Polecam.

Rafael | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

366 historii. Każda na inny dzień roku. Ogromne dzieło, gigantyczny wkład pracy, no i też niemały wysiłek dla czytelnika. Ale za to z jaką przyjemnością dokonywany. Czyta się lekko, historie są plastyczne i wciągające. Bardzo często po zakończeniu takiej "kartki z kalendarza" (pewnie nie tylko mi się z tym kojarzyły) czułem żal, że to już koniec, że nie ma nic więcej. Układ tej książki sprawia, że można ją czytać jak się tylko chce - jedną na dany dzień, kilka naprzód, zerkać w interesujące nas daty, na chybił trafił, lub po prostu jak ja - nie wytrzymać i przeczytać wszystko od razu. Kalicki opisuje wiele wydarzeń- i tych znanych prawie wszystkim, i tych, o których prawie nikt nie pamięta. Możemy czytać o zuchwałych napadach, budzących powszechne zainteresowanie procesach sądowych, porachunkach gangsterskich, zdarzeniach, które odwracały losy wojen, próbach zamachów na znane osobistości, o głośnych katastrofach, które wstrząsały opinią publiczną.

Nie ukrywam, że jestem za młody,...

BetiFiore | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Książkę tę czytałam cały rok, od 1 stycznia, codziennie po jednym zdarzeniu. Przyznam, że trochę się czasami wynudziłam. Autor, jak sam przyznaje, opisuje wydarzenie z pozycji naocznego świadka, nie komentuje, nie podaje, co stało się później - i tego tu czasem brakuje. W podziękowaniach wspomina też, że pod wpływem znajomej ograniczył liczbę bitw morskich, a tych na lądzie też było sporo. No właśnie, takie opisy akurat dla mnie nie sa zbyt pasjonujące. Dla mnie osobiście najciekawsze były wydarzenia ze świata kultury. Książkę jednak oceniam wysoko, wykonano przy niej mnóstwo pracy (ponad 10 lat trwało jej przygotowanie!).

Magdalena | 2015-02-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 lutego 2015

Absolutnie niezwykła książka. Do przeczytania na raz albo do dawkowania.Czyta się jak powieść sensacyjną, w końcu życie pisze najciekawsze historie.

Przemysław Garczyński :: 3telnik.pl » Potrójna przyjemność z czytania

* * * * * * * * * *

Książka o tyle nietypowa, że po raz pierwszy zdarzyło mi się tak długo czytać zaledwie jeden tytuł. Zacząłem w styczniu, skończyłem w grudniu, cały rok upłynął mi z Włodzimierzem Kalickim i jego opowieściami w tle. Dlaczego?

„Zdarzyło się” to zbiór aż 366 historii, po jednej na każdy dzień, opowiadających o wydarzeniach z przeszłości, mających miejsce tegoż konkretnego dnia. Zdarzenia są różne – począwszy od narodzin czy śmierci znanych osób, poprzez istotne dla świata odkrycia naukowe czy wynalazki, zahaczając wielokrotnie o politykę czy – nad czym osobiście akurat ubolewam – tematy związane z drugą wojną światową, autor na każdy dzień przedstawia anegdotę, często okraszoną także zdjęciem lub ilustracją.

Zdarzają się też – i te mnie chyba najbardziej fascynowały – opowieści o największych napadach w historii, o najzimniejszym dniu stulecia, czy też sylwetki takich postaci, jak Wilt...